Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Karviná – Ráj (2009)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Příjmová místnost je vymalovaná příjemnou žlutou barvou.

Hned vedle se maminkám měří CTG plodu.

Příjem a vyšetřovna sousedí s pokojem pro I. dobu porodní.

V I. době porodní mohou maminky k úlevě od porodních bolestí využít i relaxační vany.

Před porodním sálem má své zázemí i personál - nahlédnutí do sesterny.

Na porodním sále k k dispozici 3 porodní boxy

a jeden porodní pokoj pro maminky s doprovodem.

Každý porodní box má svůj observační box pro první ošetření novorozence.

Na Oddělení šestinedělí mohou návštěvy posedět i zde.

Oddělení disponuje dvěma nadstandardními pokoji s vlastním WC.

Prostředí nadstandardních pokojů je skutečně domácí.

Maminky jsou nicméně spokojené i na pokojích standardních, neboť systém rooming-in je zaveden na všech pokojích.

 

Rozhovor s MUDr. Klárou Jandzíkovou, lékařkou Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice s poliklinikou Karviná – Ráj, p.o.

Paní doktorko, zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?

Ano, na našem gynekologicko – porodnickém oddělení poskytujeme komplexní péči. Poskytujeme ambulantní péči, jednodenní zákroky, gynekologické operace a péči o matku a dítě. Máme všeobecnou gynekologickou ambulanci, kde provádíme preventivní prohlídky, diagnostiku gravidity, řešíme nejrůznější gynekologické potíže, indikujeme operační výkony a provádíme následnou pooperační péči. Do prenatální ambulance jsou předávány pacientky od obvodních gynekologů s blížícím se termínem porodu. Poskytujeme také screeningové ultrazvukové  vyšetření ve 20 a 30. týdnu gravidity, 3D ultrazvuk od 13. do 30. týdne gravidity. Na lůžkové oddělení gynekologie příjímáme pacietnky, u kterých je nutná léčba za hospitalizace. Porodní sál je plně vybaven k vedení porodů i k observaci před porodem. Na poporodním oddělení máme k dispozici až 6 nadstandradních pokojů, z toho 3 rodinné. Dále máme tři třílůžkové a dva dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením.

Kolik dětí se zhruba ročně narodí ve Vaší porodnici? 

V roce 2016 je v naší porodnici narodilo 858 dětí, což je o 170 porodů více v porovnání s rokem 2015.

Umožňujete na Vašem oddělení alternativní porody? Jaké a jsou k tomu nějak přizpůsobeny porodní sály? 

Ano umožňujeme přirozené porody. Na porodním sále máme 4 samostatné porodní boxy, na jednom z nich je k dispozici vana pro užití v 1. době porodní. Jeden z boxů je přizpůsoben pro akutní stavy a překotné porody. K dispozici máme mnoho pomůcek, které pomáhají ženám v první i druhé době porodní – masážní míčky, gymnastické míče, polohovatelné porodní křesla, žíněnky, relaxační vak. Nově máme Multitrac – pomůcku k vertikálnímu porodu, která  se skládá z porodnické stoličky, liány a židle pro doprovod. Porodnickou stoličku lze použít i samostaně.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle?

Rodičky mají možnost volného pohybu v 1. i v 2. době porodní. Doporučujeme různé polohy – na čtyřech, na boku, v sedě, vertikalizaci a chůzi. Polohu pro vypuzovací fázy si vybírá rodička sama, my pouze radíme.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky nebo lékaře?

Doprovod k porodu vítáme, pomáhá rodičkám, aby se cítíly více jako doma, lépe se tak dokážou v průběhu porodu zrelaxovat. Akceptujeme i přítomnost duly, či porodní asistentky, ale bez práva rozhodování při vedení porodu.

Je pro Vás u porodu přijatelnější ústní domluva s rodičkou nebo předem připravený porodní plán? Nakolik jsou rodičky, které přicházejí s porodními plány, radikální a trvají na nich?

Akceptujeme předem připravené porodní přání. V případě, že ze zdravotních důvodů nelze některý z bodů splnit domlouváme se ústně. Porodní přání však není podmínkou k porodu v naší porodnici.

Jak často ženy žádají o analgezii?

Procentuálně to vyjádřit nemůžu, přesné čísla nevím. S analgezií u porodu zacházíme velice opatřně. První co pacientkám nabízíme je analgetizace teplnou vodou, masáž, polohování a samozřejmně i chápavý a vstřícný přístup a přítomnost doprovodu. Vyžaduje-li rodička nadále analgetizaci nabízíme inhalační a epidurální.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás?

V naší porodnici máme spíše opačné tendence. V roce 2015 bylo provedeno 33% císařských řezů z celkového počtu porodů, v roce 2016 27,5% císařských řezů. V této chvíli, tj. 6/2017 bylo provedeno necelých 23% císařských řezů. Tento úspěch je díky tomu, čím dál tím více rodiček má zájem o spontánní porod po předchozím císařkém řezu a většina z nich je úspěšných.

Co když se porod zkomplikuje? Jak je pak zajištěná péče o rodičku? Probíhá další péče ve Vašem zařízení, popř. kam je transportována? 

To je velice široká otázka. Komplikace porodu musíme samozřejmně řešit akutně bez prodlení a na přípradný transport není prostor. V případně nutnosti provedení akutního císařského řezu v závislosti na aktuální situaci lze dovolit i přítomnost doprovodu. U plánovaného císařského řezu je doprovod automaticky dle zájmu. Ošetření novorozence po komplikovaném porodu probíhá na porodním boxe.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?

Při hrozícím předčasném porodu je lepší převést pacietnku do perinatologického centra. Takto získáme lepší vyhlídky pro předčasně narozeného novorozence. Je – li však na transport už pozdě úzce spolupracujeme s perinatologikým cesntrem ve FNO. Pokud je nutný překlad předčasně narozeného dítěte na novorozeneckou JIP do FNO snažíme se rodičku co nejdříve přeložit také anebo ji propustit, aby mohla být se svým dítětem co nejdříve.

Rozhovor připravila Bc. Andrea Blažková, DiS.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce