Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoreportáž z porodnice Nové Město na Moravě (2010)

[ << Zpět na úvodní stranu porodnice ]

Fotoreportáž

Malebné městečko Nové Město na Moravě, které se proslavilo zejména jako nejvýznamnější lyžařské centrum Vysočiny, najdeme přímo v srdci Českomoravské vrchoviny. Zde se také nachází moderně zrekonstruovaná nemocnice, postavená na jihozápadním okraji města.

Historie zdejšího gynekologicko-porodnického oddělení má dlouholetou tradici, která sahá již do období 1. poloviny 20. století. Menší nenápadná budova, která je obklopena rozsáhlým lesoparkem, překvapí zejména svým příjemným, pestrobarevným a útulným interiérem.

Po příchodu na oddělení porodních sálů přes malou čekárnu jsou maminky podrobeny kardiotopografickému vyšetření (KTG), které měří ozvy plodu a děložní stahy (kontrakce). Gynekologické vyšetření probíhá přímo na pokojích budoucích maminek.

Chodba vedoucí k pokojům maminek a porodním sálům.

V 1. době porodní jsou maminkám k dispozici jednotlivé úlevové prostředky, jakými jsou např. ribstole, balony, vaky, stolička a jiné.

Dvoulůžkový pokoj s ribstolemi.

Jednolůžkový pokoj s ukázkou sociálního zařízení.

Rodičky se mohou rozhodnout pro klasický porodní sál.

Jiný porodní sál nabízí také možnost alternativního porodu ve vaně.

Tato místnost je určena pro ošetřování novorozenců po porodu.

Malé nahlédnutí do operačního sálu.

Tematická výzdoba je všudypřítomná.

Lůžkové oddělení šestinedělí s designérským barevným sladěním těchto prostor působí velmi pozitivně a radostně.

Jednolůžkový nadstandardní pokoj s vlastním sociálním zařízením, který je propojený s pokojem, určeným pro tatínka. Právě zde, v naprostém soukromí, mohou rodiče vychutnat první chvíle nového života.

...ale i standardní pokoje překvapí svým útulným prostředím a příjemnými barvami.

Těmito dveřmi přicházíme na novorozenecké oddělení, které jakoby nám napovídalo „pro případné zbloudilce - řiďte se, prosím, obrázky“.

Pokud je nutná zvýšená péče o miminko, jsou zde, na novorozeneckém oddělení, připraveny inkubátory.

V následujícím patře se nachází gynekologické oddělení, které opět vyniká teplými barvami a světlem.
Chodba s recepcí.

Na jednotce intenzivní péče o Vás bude kvalitně postaráno týmem profesionálních lékařů a sestřiček.

Ukázka sociálního zařízení na gynekologickém oddělení.

Nadstandardní pooperační pokoj na gynekologickém oddělení.

V této nemocnici je samozřejmostí i bezbariérový pooperační pokoj s příslušným moderním sociálním zařízením.

Standardní dvoulůžkový pokoj gynekologického oddělení je propojený se společenskou místností.

Po prohlídce celého gynekologicko-porodnického oddělení jsme se rozloučili s velmi sympatickým a vstřícným primářem, panem MUDr. Františkem Petrů, který nás těmito prostory provázel a ochotně nám odpovídal na všechny naše otázky.

Lesopark okolo celé novoměstské nemocnice je vskutku nádherný :-)

Přejeme Vám, milé maminky, abyste se v domácím a klidném prostředí gynekologicko-porodnického oddělení cítily co nejlépe a vzpomínaly na zdejší pobyt co nejradostněji.

 

Rozhovor s panem MUDr. Františkem Petrů, bývalým primářem Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě, p.o.

Zajišťuje Vaše gynekologicko-porodnické oddělení komplexní péči o ženu? S jakými problémy se mohou na Vaše oddělení ženy obrátit?
Naše oddělení poskytuje komplexní péči o ženu, jak v oblasti péče gynekologické, tak i v oblasti porodnické. Ženy se mohou obrátit s jakýmikoli problémy. Pokud by se jednalo o komplikace či problémy spojené s jinou problematikou než gynekologicko-porodnickou, má naše nemocnice zastoupeny prakticky všechny odbornosti. Pokud se vyskytne opravdu velmi závažná komplikace, kterou je nutno řešit s úzce specializovaným oddělením, vyřešíme ji s klinickým pracovištěm, kde máme navázanou velmi dobrou spolupráci.

Kolik dětí se ve Vaší porodnici narodilo v roce 2009?
V naší nemocnici se v roce 2009 narodilo 856 dětí při 847 porodech.

Jak je ve Vaší porodnici zajištěna péče o nedonošené novorozence?
Naše porodnice zajišťuje plnohodnotnou péči pro ženy rodící po 34. – 35. týdnu těhotenství s předpokládanou váhou novorozence cca 2000g. Větší nezralosti, pod tuto váhovou kategorii, řešíme transferem in utero ve spolupráci s klinickým pracovištěm. Například loni jsme museli takto postupovat v 15 případech – jednalo se o případy krajní nezralosti při gestačním stáří 27. – 31. týden těhotenství. Takto nezralí novorozenci vyžadují péči na specializované novorozenecké JIP a nejbližší takové zařízení je v Brně.

Jak vypadají a jakým vybavením disponují Vaše porodní sály?
Vybavení porodních sálů je velmi moderní a zajišťuje plnohodnotnou péči odpovídající medicíně počátku 21. století, což nejlépe dokumentuje fotodokumentace, kterou můžete shlédnout v příloze.

Umožňujete při porodu přítomnost mimoústavní porodní asistentky?
Samozřejmě umožňujeme přítomnost mimoústavní porodní asistentky na našem porodním sále, pokud si to rodička přeje.

Jste Vy i Váš personál nakloněni porodním plánům rodiček a vycházíte jim vstříc?
Snažíme se vycházet vstříc a respektovat porodní plán rodiček. Při změně postupu vždy s rodičkou konzultujeme a vysvětlujeme nutnost změny vedení porodu.

Jak často používáte za porodu analgezii a jakou?
Dobrý psychologický přístup eventuelně s následnou analgezií je alfou i omegou naší práce na porodním sále. Od využití lytických směsí přes aromaterapii až k aplikaci epidurální analgezie se přistupuje velmi individuelně u každé rodičky. Možnost epidurální analgezie je zajištěna 24 hodin denně.

Upřednostňují rodičky ve Vašem zařízení porod v alternativních polohách nebo se spíše kloní k porodu v klasické poloze na gynekologickém křesle? Jaké alternativní polohy rodičkám umožňujete?
Nejnáročnější pro rodičku je I. doba porodní. V této fázi jsou k dispozici na našem porodním sále pomůcky jako např. porodní míč, porodní vak, masážní sprcha, vana, porodní stolička, ribstoly atd., které mají budoucí maminky neustále k dispozici. Nejčastěji je používán porodní míč, masážní sprcha a masážní vana. Většina žen volí ukončení porodu na porodnickém křesle nebo alternativu na speciálním porodním lůžku, jelikož tato doba je relativně velmi krátká, myslím tím konec II. doby porodní, která netrvá většinou více jak 15 minut.

Stále častěji se setkáváme s diskuzemi, které se týkají vzrůstajícího počtu porodů císařským řezem. Jaké je zhruba procento těchto porodů u Vás? Je možné, aby si rodička císařský řez takříkajíc sama naordinovala? Vyhověl byste jí?
I na našem porodním oddělení je diskutovaná otázka počtu císařských řezů. I my stejně jako další porodnice se dostáváme k 20% takto vedených porodů. Plánované císařské řezy jsou vždy podrobně vysvětlovány a rodičky na něj připravovány jednak v prenatálních poradnách, jednak potom i na našem oddělení. Musím podotknout, že informovanost budoucích maminek se v posledních letech značně zvyšuje díky médiím, internetu a literatuře, kterou mají možnost studovat. Proto diskuze na téma císařský řez tzv. na přání je vždy opravdu erudovaná a s přihlédnutím na celkový stav rodičky a těhotenství se snažíme najít nejpřijatelnější cestu ukončení porodu.

Umožňuje Vaše porodnice odběr pupečníkové krve?
Na odběr pupečníkové krve jsme technicky připraveni, ale nedostali jsme zatím nabídku, která by vyhovovala legislativním požadavkům.

Máte pro budoucí maminky nějakou další zajímavost týkající se Vašeho pracoviště?
Snažíme se připravit co nejlepší, nejpřirozenější podmínky pro vedení porodu na menší okresní nemocnici s individuálním přístupem ke každé ženě. Naše porodní boxy jsou koncipovány tak, aby zajišťovaly co největší soukromí i párů rodičů, a porod byl přitom veden pod odborným plně erudovaným personálem. Gyn. - por. pavilon je v krásném prostředí vysočiny s výhledem do perfektně udržovaného lesoparku s prokazatelně nejvyšší čistotou ovzduší.

Pane primáři, děkuji za rozhovor!

Fotoreportáž zpracovala Bc. Helena Dvořáková.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×