Porodnice Brno Milosrdných Bratří
Nemocnice Milosrdných Bratří
Adresa a kontakty
-
Název oddělení/kliniky: Gynekologicko - porodnické oddělení
-
Adresa: Polní 3, Brno, 639 00
-
Webové stránky: www.nmbbrno.cz
-
Primář: MUDr. Huvar Ivan, CSc.
-
Kontaktní e-mail: info@nmbbrno.cz
Podrobné informace
Jak u nás probíhají předporodní kurzy, cvičení pro těhotné?
Předporodní kurzy mají 2 lekce, přičemž 1. lekce se týká porodu a šestinedělí a 2. lekce se týká kojení. 1. lekce probíhá každou středu v 16 hod., 2. lekce 1x v měsíci. Maminky si samy určí, zda chtějí přijít jen na jednu nebo na obě lekce. Objednání není nutné.
Cena 1. lekce je 400,- Kč pro maminku (nebo pár), cena za obě lekce dohromady 800,- Kč.
Cvičení pro těhotné probíhá ve spolupráci s oddělením rehabilitace a je rozděleno dle stadia těhotenství.
Jak se u nás rodí?
V podstatě jakkoliv, jedná-li se o fyziologický porod. Tzn. různé polohy - žíněnka, vak, stolička, na porodnickém křesle, klasicky vleže, do vody.
Rodí u nás maminky od dokončeného 35. týdne gravidity resp. od odhadované hmotnosti plodu 2000g a výše (v hraničních případech rozhoduje pediatr). Při porodu využíváme řadu nefarmakologických metod tlumení bolesti – koordinované dýchání, alternativní polohy při porodu, masáže, aromaterapie a další metody, které vedou k relaxaci. Epidurální analgezie je při přání matky samozřejmostí. Maminky mohou využít při porodu Entonox k tlumení bolesti (za poplatek 1000 Kč).
Máme 19% císařských řezů.
Jak probíhá poporodní péče a péče o dítě?
Na Oddělení šestinedělí jsou pokoje po 2 postelích, pro dvojpokoj (tzn. 4 lůžek) je vlastní sociální zařízení + přebalovací jednotka, 3x nadstandardní pokoj s vlastním sociálním zařízením. Nově zrekontruované dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením, přebalovacím stolem, váhou a vaničkou na koupání novorozence.
O nedělku se stará porodní asistentka pracující na šestinedělí. Většina těchto porodních asistentek jsou zároveň laktačními poradkyněmi.
Jsme Babyfriendly nemocnice, samozřejmostí je rooming-in.
Novorozenecké oddělení je pro případ potřeby vybaveno inkubátory, samořejmostí jsou lůžka na fototerapii.
O novorozence se starají neonatologické sestry, které též matky zaučují v péči o dítě.
Na Gynekologicko-porodním oddělení vás mohou tatínci a další blízké osoby navštívit během celého týdne, a to vždy v čase od 14:00 hodin do 18:00 hodin. Stačí, když se po příchodu nahlásí na sesterně.
Jaké nadstandardní služby poskytujeme a za jakou cenu?
- Otec resp. osoba blízká u porodu: zdarma
- Nadstandardní pokoj: 700,- Kč / noc
- Screeningové vyšetření v I. trimestru těhotenství: 1200,- Kč
- NOVINKA - tejpování pro těhotné ženy a po porodu
Další zajímavosti týkající se našeho pracoviště
Provádíme odběr pupečníkové krve (pro vlastní potřebu).
Zajišťujeme ambulantní porod (nutná domluva matky s ambulantním pediatrem o následné péči o dítě).
Zajistíme utajený porod.
Máme babybox.
Fotogalerie

Budova nemocnice - Nemocnice Milosrdných bratří v Brně je nejstarší městskou nemocnicí na Moravě. Nemocnice je držitelem certifikátu ISO 9001: 2000 a mezinárodního titulu BABY FRIENDLY HOSPITAL /nemocnice přátelská dětem/.

Vchod do nemocnice - Hlavní vchod do nemocnice z ulice Polní.

Babybox - V roce 2005 zde byl vybudován druhý Babybox v České republice, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost odložit své dítě zcela anonymně a zejména bezpečně bez ohrožení na zdraví, tedy v souladu s platnou státní legislativou.

Vstup na oddělení - Gynekologicko-porodnické oddělení je umístěno ve 2. patře hlavní budovy nemocnice.

Chodba oddělení - Oddělení gynekologie poskytuje kompletní spektrum gynekologických operací, v poslední době je důraz kladen hlavně na rozvoj metod minimální invazivní chirurgie /laparoskopie../ a řešení problémů ženské močové inkontinence /oddělení se stalo školicím střediskem nových operačních metod tohoto zdravotního problému/.

Příjem - Porodnické oddělení je nepřetržitě v provozu od roku 1955 a zajišťuje komplexní péči pro ženskou část brněnské i mimobrněnské populace s počtem porodů přesahující 1500 za rok.

Příjem - Příjmová ambulance porodního sálu, sem přichází budoucí maminka na vyšetření v blížícím se termínu porodu.

Příjem - Křeslo s kardiotokografem, přístrojem, který monitoruje děložní stahy a srdeční ozvy plodu.

Porodní sál - Porodní sál je vybaven moderními boxy, zajišťujícími soukromí, klidné prostředí a možnost využívat různé metody alternativního porodnictví, respektující přání rodičky.

Porodní sál - Přítomnost otců, popř. jiných členů rodiny či přátel u porodu, je samozřejmostí.

Chodba oddělení šestinedělí

Nadstandardní pokoj - Na oddělení šestinedělí je možno využít nadstandardního pokoje, kde je matka /popř. s členy rodiny/ s novorozencem zcela sama.

Nadstandardní pokoj

Standardní pokoj - Celé novorozenecké oddělení nabízí příjemné rodinné zázemí pro matku a dítě, i na standardních /většinou 3-lůžkových/ pokojích je aplikován systém „rooming in“ s luxusním hygienickým komplementem, nechybí trvalá péče odborné dětské sestry.

Novorozenecké oddělení

Novorozenci – observační box s inkubátorem - Novorozenecké oddělení disponuje inkubátory /odpovídající jednotce intermediální péče/ i apnoickými monitory, které přispívají k bezpečnému sledování novorozenců, v indikovaných případech je lze zapůjčit do domácího prostředí.

Klub - V roce 2002 vznikl v nemocnici Milosrdných bratří Klub Polňátka. Sdružuje děti narozené ve zdejší porodnici a snaží se mapovat jejich osudy.

Klub - Pro děti v Klubu Polňátka jsou pořádány alespoň 2x ročně /Den dětí, Mikuláš/ zábavné programy, kde děti najdou nejen nové kamarády, ale i spoustu zábavy a milých dárků.
Hodnocení
(2020 - 2025)
4.38
1 |
Porod:
4.67
2 |
Poporodní gynekologická péče:
4.17
3 |
Poporodní péče o miminko:
4
Celkové hodnocení porodnic počítáme metodou váženého aritmetického průměru. Největší váhu má hodnocení porodu 50%, poporodní péče gynekologická má váhu 25%, pediatrická péče rovněž 25%.
Předchozí:
Porodnice Boskovice
Následující:
Porodnice Benešov
Nemocnice Milosrdných Bratří - diskuze

Porodnice Milosrdných bratří Brno
Porodnice Milosrdných bratří BrnoPorodní sál
Měla jsem plánovaný císařský řez. Od přípravy vše na jedničku. Sestřičky i lékaři byli velmi milí, hodní. Vše vysvětlili a chovali se k nám opravdu úžasně (manžel byl u porodu).
Po císaři nám byl umožněn bonding, byl u něj pan doktor z novorozeneckého MUDr. Dan Wechsler, díky němu máme krásné vzpomínky.
Nelze nic vytknout :-).
Oddělení šestinedělí
Obrovské rozdíly v personálu. Některé sestřičky opravdu nejsou zrovna empatické, vše je o lidech. Ráda bych ale zmínila sestřičku Lidušku Stoudkovou, která je skutečně na svém místě :-). Zažila jsem ji u dvou mých dětí v rozpětí 7 let. Bohužel jsem prodělala Postpunkční syndrom. Ihned věděla co a jak, poradila velmi mladé nezkušené lékařce (která mi chtěla předepsat jen Paralen) co semnou. Byla nutná krevní zátka, po jejím aplikování se mi ulevilo. Doktoři i sestry na sále zase výborní.
Novorozenecké oddělení
Opět obrovské rozdíly v personálu. Některé sestřičky nápomocné, u některých si člověk připadá, že otravuje. Co se mi vůbec nelíbilo, že dceři daly bez konzultace semnou dudlík a příkrm. Když jsem se ptala proč, proč ji raději nepřinesli zamnou, sestřička řekla, že brečí a že nevěděla co s ní. To člověk opravdu rád slyší :-/.
Co mi vyhovovalo, že jsem nemusela dceru vážit před a po kojení. Před sedmi lety to tak bylo.
Co se týče prostředí, doporučuji. Měla jsem nadstandard - velmi příjemný pokoj. Jinak byly pokoje po dvou. Na chodbě je lednice, kde jsou jogurty, svačinky. Lze si uvařit kojenecký čaj.
Celkově bych porodnici doporučila.
Tři porody
Rodila jsem tu celkem třikrát, poprvé v 2015 a letos 2024 potřetí, můžu říct, že se tu hodně moc zmenilo. Jako velmi mile překvapeni považuji bufet pro rodičky, které si mohou kdykoli vzít něco zdravého nebo udělat kojící čaj. Nicméně - k porodu - velmi záleží, na koho zrovna natrefite. Poprvé jsem asi měla smůlu, žádná ráda, kdyby za porodní asistentkou nebehal manžel, tak by přišla jednou za hodinu, žádná podpora, informace o dýchání. Druhý porod byl i 180 stupňů jinde, skvělá asistentka, podpora, pokecali jsme a třetí porod moc nemůžu soudit, málem jsem rodila na chodbě, ale porodní asistentka stejna jako j druhého, takže skvělá! U prvního porodu mi doporučili dát dceru na noc na novorozenecke, u druhého jen n a dvě hodiny mi ji odvezli po porodu a u třetího mi ji už nikam neodvezli, měla jsem ji pořád u sebe a mohla jsem si ji i umýt a nemusela jsem si o to ani říkat. Nikdo mi u třetího porodu neříkal že nemam mít dceru v posteli, když jsem chtěla poradit s kojením, poradili, ale už mi nikdo neříkal, ať kojim jen 10 min z jednoho prsa a konec. Vážit už jsem taky nemusela. Jen ortoped nepřišel a musela jsem k němu jet přes půlku města s čtyřdenním miminkem mezi spoustu lidí...Skvělá porodnice
Příjemná porodnice s rodinnou atmosférou a skvělým personálem. Nepsala jsem si žádný porodní přání, pouze jsem chtěla, aby do porodu nebylo zbytečně zasahováno. U porodu se o mě starala porodní asistentka. Chodila mě pravidelně kontrolovat, radila vhodné úlevové pozice. Udělala vše proto, abych se obešla bez nástřihu a jiného poranění. Jak se říká, že snahou lékařů je pro své pohodlí přesvědčit rodičku, aby rodila vleže, tak paní PA sama navrhla pozici, u které se mi bude nejlépe rodit a vleže to nebylo. Miminko přišlo na svět bez nějakých komplikací, bez poranění porodních cest. Děkuji moc personálu. Stejně tak oddělení šestinedělí. Ačkoli se nějaké informace od sestřiček různily, byly všechny moc milé a snažily se pomoci.Příště bych šla opět do této porodnice.
Můj krásný porod
Doufám, že čtenářky povzbudím a dodám jim odvahu, že všechno dobře dopadne. Já jako prvorodička jsem hledala různé informace a ty tragické příběhy mě spíš znervózňovaly a bylo mi z nich smutno. Věřím, že můj příspěvek na vás zapůsobí pozitivně a nějaké vaše obavy se rozplynou...Moje obavy, že nemocnice je během "koronakrize" nebezpečné místo, se úplně rozplynuly. Vše proběhlo v pohodě a poklidu, na všechno nám dali dostatek času. Porodní asistentky se mi vystřídaly ze dvou směn a obě byly skvělé. První, ta byla velmi tichá a naslouchala mi, měla jsem pocit velmi "klidné intimní atmosféry". Druhá, která s námi byla na konec porodu a následnou péči, byla zase energická, povzbuzovala mě a nabíjela pozitivním přístupem.
Do porodnice mě přijali kolem 5 h ráno a dcera se narodila přirozeně v 19 h... Jelikož jsem neměla žádné poranění, čekalo se na placentu tuším snad skoro 1,5 h, nechtěla se vůbec odloučit. Během té doby jsem malou u sebe na břiše, pouze na chviličku si ji vzali dětští lékaři a prohlédli... Když pan doktor naznal, že mě musí uspat, placentu vyndat ručně a zkontrolovat porodní cesty, tatínek dostal maličkou v zavinovačce a během zákroku ji choval. Říkal, že to pro něj byly moc krásné chvíle . Jakmile jsem se probrala, tatínek se za námi vrátil a společně jsme si ještě užili skoro dvě další hodiny, kdy mi sledovali tlak po narkóze. Nakonec jsem dostala teplou polévku a před 23 h jsme se "rozdělili". Tatínek domů, já na pokoj a dcerka na novorozenecké. Doporučili mi to a já to cítila stejně, že si chci odpočinout a nechtěla jsem riskovat, že se během noci po narkóze zamotám a malá mi spadne...
Na šestinedělí jsem možná čekala více povídání o miminku a podrobnější instruktáž ke kojení i přebalování. Ale nakonec to stačilo, vše nám šlo hladce . Vidím to tak, že pro nás prvorodičky je všechno tak nové - naše tělo po porodu, miminko, do toho hormony, spousta informací, únava, člověk pospává, mozek má zpomalený... Teď se všude pohybují sestřičky od dětí, od maminek, s jídlem, doktoři, uklízečky... střídají se směny, člověk se pak v tolika lidech ztrácí. To byla věc, co mě tam trochu znervózňovala. Takže zákaz návštěv hodnotím nakonec velmi kladně - krásně jsem si na pokoji odpočinula a příbuzní si pár dní počkali.
V nemocnici jsem se ale celkově cítila od příjmu po propuštění bezpečně, v dobrých rukou a v příjemné atmosféře... Děkuji všem na porodním, novorozeneckém i šestinedělí. Všichni jsou skvělí a dělají úžasnou práci. Přeju všem maminkám, aby si mohly z porodnice NMB odnést stejně krásný zážitek, jako my ????. Doporučuji!
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků