Často jsme zahlceni velkým množstvím informací a někdy je velmi obtížné se v nich zorientovat. Pro lepší orientaci nejenom těhotných žen jsem se rozhodla napsat základní informace o tom, kdo je porodní asistentka a kdo je dula.
1. Z historie porodní asistence
Poslání a úkol porodní báby demonstrují jak historické, tak i současné názvy této profese:
Postoje k rodící ženě, porodnímu ději i jeho zajištění se významně liší nejen regionem, ale také historickým obdobím. Bez ohledu na místo či dobu však nezůstávala rodící žena – až na výjimky – osamocena. Rodičkám zpočátku nahodile poskytovaly pomoc starší zkušené ženy. Přítomnost blízké a zkušené osoby kladně ovlivňovala psychický stav rodičky, snižovala její úzkost, zmírňovala napětí i bolestivé vjemy. Z této pomoci se pozvolna vytvářela profese porodní báby. Porodní báby, předchůdkyně dnešních porodních asistentek, byly velmi vážené, často ženu na porod připravovaly a po porodu o ni pečovaly, v době šestinedělí - o nedělku i novorozence.
Římské porodní pomocnice pocházely z Řecka, měly vlastní stav a fungovaly též jako znalkyně v soudních sporech a těšily se velké vážnosti.
V období středověku vývoj celé medicíny, včetně porodnické, stagnoval. Pomoc během porodu poskytovaly převážně sice zkušené, avšak nevzdělané ženy. Nedostatek vzdělání doplňovaly magickými praktikami.
Dochovaly se však i zprávy o vzdělaných porodních bábách. Nejznámější z nich byla Trotta, manželka profesora vysoké školy v italském Salernu. Od založení Karlovy Univerzity byly také porodní báby v Čechách vzdělávány v teorii umění porodnického. Praktickým výcvikem procházely v terénu spoluprácí se zkušenou porodní bábou. Postupně byly též vydány řády, které upravovaly jejich činnost.
V 16. století nastává v porodnictví významný obrat spolu se vznikem renesančního hnutí. Především je pociťována potřeba, aby porodní báby byly vzdělané, vznikají první učebnice. K velkému rozvoji porodnictví dochází ve Francii na přelomu 16. a 17. století. Porodní báby jsou přidruženy k chirurgickému cechu a je zřízeno porodní oddělení a první babská škola. V 19. století se začínají uplatňovat pokroky související s rozvojem techniky a přírodních věd. Budují a rozvíjejí se porodnice a vedle nich babské školy pro vzdělávání porodních asistentek. Před druhou světovou válkou rodila většina žen stále v domácí prostředí, obvykle za přítomnosti porodní báby nebo rodinného lékaře. Tato porodní bába měla již nejen zkušenosti, ale i vzdělání a poskytovala ženě v domácím prostředí pocit bezpečí a jistoty. V období poporodním též zajišťovala pomocí a radou péči o šestinedělku a novorozence. Ve 20. století dochází ke zdokonalování technické pomoci při porodu a tím ke snižování mateřské i novorozenecké úmrtnosti. Doba kolektivizace a centralizace vedla k soustřeďování porodů z prostředí domácího do ústavů, kde stoupal počet patologických porodů, které vyžadovaly lékařský zásah. Došlo k přeceňování významu zdravotní techniky na úkor potlačení lidského přístupu k rodičce i k jejímu dítěti. Pomoc při porodu poskytovaná spíše porodníkem než porodní asistentkou byla orientovaná na techniku a profesionální výkon. V současné době v Evropě se na těhotenství a porod znovu začíná pohlížet jako na přirozenou událost.
Inzerce
2. Kdo může být poskytovatel péče během fyziologického těhotenství a porodu a šestinedělí?
Poskytovatel péče ženě během těhotenství a porodu by měl být náležitě vzdělán v oboru a měl by zvládat rozsah porodnických dovedností, jenž je nezbytný pro tuto úroveň péče. Měl by být schopen zhodnotit rizikové faktory, rozpoznat počínající komplikace, sledovat ženu a stav dítěte před, během a po porodu. Musí mít dovednost vykonat nezbytné intervence u ženy i u dítěte.
Musí být schopen předat ženu nebo dítě do zařízení sekundární péče v případě komplikací, které vyžadují zásahy, jež sám není kompetentní vykonávat. Žádoucí je snaha o zajištění kontinuální péče během těhotenství, porodu a těsně po porodu. Pro tyto úkoly jsou vhodní následující odborníci: lékař – porodník a porodní asistentka.
3. Kdo je současná porodní asistentka?
Posláním porodní asistentky je poskytnutí péče ženě, jejímu dítěti i celé rodině nejenom během fyziologického těhotenství, porodu a šestinedělí. Na její osobnost jsou kladeny vysoké nároky. Poslání, kompetence a postavení porodní asistentky vychází z Mezinárodní definice z roku 1973, upravené v roce 2005 (ICM = Mezinárodní organizací porodních asistentek). Svou profesi, za jejíž výkon je plně zodpovědná, může vykonávat pouze za předpokladu, že:
ukončila studijní program pro porodní asistentky uznávaný v dané zemi - v ČR je to v současnosti tříleté bakalářské vysokoškolské vzdělání zakončené státní zkouškou, které je kompatibilní se státy EU,
po absolvování praxe ve zdravotnickém zařízení získala předepsanou kvalifikaci pro registraci či udělení licence k samostatnému výkonu povolání porodní asistentky (povinnost pro všechny, kteří v oboru chtějí pracovat, s nutností periodického obnovování při splnění stanovených podmínek profesního růstu - soustavné vzdělávání, kritické – dle nejnovějších výsledků výzkumu v oboru – hodnocení všech používaných postupů, dodržování postupů lege artis),
pak je uznávána jako zodpovědná zdravotnická pracovnice partnersky pracující se ženami, kterým poskytuje nezbytnou podporu, péči a poradenství během těhotenství, při a po porodu, vede porod na svou vlastní zodpovědnost a pečuje o novorozence a kojence. Tato péče zahrnuje profylaxi, podporu normálního porodu, zjišťování komplikací u matky či dítěte, zprostředkování lékařské péče nebo jiné odpovídající pomoci a zajištění neodkladné péče v naléhavých situacích,
plní důležitou úlohu ve zdravotním poradenství a vzdělávání žen, jejich rodin a celých komunit. Tato práce by měla zahrnovat předporodní přípravu a přípravu k rodičovství a může přesahovat do oblastí ženského sexuálního a reprodukčního zdraví a péči o dítě,
může vykonávat svoji praxi kdekoliv včetně domácností, komunitního prostředí, nemocnic, klinik nebo zdravotnických středisek.
Porodní asistentky ve svém balíku služeb nabízejí také kurzy přípravy na těhotenství, porod, šestinedělí, kojení a péči o novorozence, které zčásti od 1. 1. 2008 hradí některé zdravotní pojišťovny. Kurzy jsou tematicky zaměřeny na životní styl rodičů a jeho vhodnou úpravu před početím a v těhotenství, učí ženu (pár) chápat porod jako přirozený děj, učí vnímat a komunikovat s dítětem, věnují se cvičení a plavání v těhotenství, učí ženu (pár) metody zvládání porodní bolesti (masáže, aromaterapii, atd., včetně relaxačních technik), poskytují objektivní informace o průběhu a možnostech během porodu, naučí ženu vytvořit si svůj porodní plán, připraví a podpoří ženu pro výlučné kojení svého dítěte, poskytnou informace také o možných rizicích.
Filozofii práce porodní asistentky nejlépe vystihuje (dle Wagnera) následující:
Neuškoď, protože každý zásah s sebou nese určitá rizika, která mohou převážit možné výhody. Neomezuj autonomii rodící ženy, včetně práva na informovaný výběr, pokud se týká různých alternativ. Nezasahuj do přirozených procesů, pokud k tomu není pádný důvod. Tento princip se dotýká porodnické trpělivosti. Intervence vždy ve prospěch ženy.
Poslání porodní asistentky nejlépe vystihují slova hymny porodních asistentek světa:
Svýma rukama vítá
na svět novorozené děťátko,
od úsvitu věků
k dnešním dnům,
ve všech koncích světa…, …největším ze zázraků je zrození dítěte…
4. Kdo je dula?
Jak už bylo uvedeno v úvodu, internet a další média nás zahlcují velkým množstvím informací, ne vždy zcela vystihující skutečnou podstatu. V poslední době je občas špatně komunikován například pojem dula. Většina www. stránek nabízejících služby duly uvádí tyto a podobné informace:
"Dula" je starý řecký název, který se dnes používá pro ženu, jež poskytuje především psychickou oporu nově se rodící matce. Klade si za cíl přispívat k dobré tělesné a duševní pohodě matek a novorozenců. Dula neposkytuje zdravotnické služby. Nesupluje ani nedubluje práci porodních asistentek ani lékařů, nezasahuje do jejich kompetencí, ale spolupracuje s nimi, stejně jako s otcem a dalšími členy rodiny. V čem spočívá přínos duly pro rodičku a její rodinu?
V knize o významu duly (M. Klaus, J. Kennell, P. Klaus: Mothering the Mother, 1993) se uvádí, že přítomnost duly u porodu snižuje počet císařských řezů o 50%, délku první doby porodní (fázi "otevírání") o 25%, použití oxytocinu o 40%, užívání léků proti bolestem o 30%, použití kleští o 40%, žádosti o epidurální anestezii o 60%.
Jaké služby dula nabízí:
psychickou podporu ženy v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí
doporučení týkající se životosprávy v těhotenství
spolupráci na přípravě porodního plánu
nepřetržitý doprovod během porodu
masáže, pomoc při volbě polohy a dalších nefarmakologických úlevových prostředků během porodu
usnadnění komunikace mezi rodičkou (či rodiči) a zdravotníky
informace potřebné pro informovaná rozhodnutí ženy, např. i v případě nutnosti lékařského zásahu
podporu pro partnera a rodinu
informace a podporu při zahájení kojení
podporu nové rodině v šestinedělí, předávání zkušeností s péčí o dítě
drobnou pomoc v domácnosti
5. Může dula nahradit porodní asistentku?
V nabídce služeb duly těhotným ženám je bohatý sortiment služeb, přičemž neexistuje žádná možnost objektivního zhodnocení jejich úrovně ani kvality, navíc jsou bez záruky zdravotnické profesionality. V případě, že doprovází ženu během porodu, má statut doprovázející osoby – informovaného laika. Její doprovod a pomoc jsou zřetelně odlišeny od profesionální péče a pomoci poskytované porodní asistentkou. Dula většinou neabsolvovala žádné vzdělání v oboru porodnictví oficiálně garantované a uznávané státem. Není proto oprávněna pečovat samostatně bez odborného dohledu o těhotnou a rodící ženu či šestinedělku a novorozence. Nepozná a nerozliší odchýlení se od fyziologického průběhu těhotenství a porodu. Neumí v situacích, kdy není dostupná lékařská péče, poskytnout odbornou pomoc.
Historicky pečující role patří porodní bábě. Ta navíc odborně a lidsky, s velkou dávkou schopnosti vcítění umí poskytnout péči jak ženě (páru), tak i novorozenci během porodu ve zdravotnickém zařízení i při náhlém porodu mimo ústav.
Na zajištění optimálních podmínek porodu se podílejí významným způsobem přítomné osoby z řad rodiny, profesionálů a širšího okruhu známých. Větší počet osob nebo nevhodně vybrané osoby však mohou být zátěží a způsobit komplikace přirozeného děje. Měly by být proto uvážlivě voleny. Vzhledem k míře rizika – jde o dva životy – není optimální riskovat porod v domácnosti a už vůbec ne pouze v doprovodu duly. Kde, jak a s kým prožije žena (pár) porod svého dítěte by mělo být výsledkem její (jejich) uvážené a informované volby.
Literatura:
Lenderová, M.: Od magie k porodnici. Solen, 2003. s. 26-31.
Mlynářová, A.: Těhotenství a příprava na porod v období starověku a středověku. Gynekolog, 1999, s. 40-43.
Navrátilová, A.: Narození a smrt v české lidové kultuře. Praha, 2004
Trapl, Jiří.: Učebnice praktického porodnictví. Praha, 1949
Wagner M.: Pursing the Birth Machine In: The Search for Appropriate Birth Technology. Sydney and London, 1994
PhDr. Radka Wilhelmová, LF MU Brno, Katedra porodní asistence
(případné osobní dotazy zodpovím na adrese: radka.urb@volny.cz)
Jak už napovídá název, baby shower není tradiční českou oslavou, ale vznikl v USA. Nejedná se o žádnou sprchu pro děti, nýbrž o těhotenský večírek pro těhotnou maminku na počest očekávaného miminka. Účastní se ho nejčastěji kamarádky a příbuzné, které při této příležitosti mamince předají dárky pro miminko. Nyní se baby shower dostává do obliby i v ČR a má zde velkou šanci uspět.
Porodní plán je způsob, kterým žena připravující se k porodní práci vyjadřuje sama sebe, svůj způsob nazírání na svět, na sebe sama a na život. Vyjadřuje v něm svou individuální cestu, jak chce nejlépe projít touto významnou transformativní zkušeností…
V minulém rozhovoru jsme se zmínili o možnosti konzultace porodních plánů v porodnici, kterou si rodička vybere k porodu. Dnes se zaměříme na to, jaké jsou zásadní otázky, které budoucí maminky řeší, co do plánu zahrnou, aniž by si samy uvědomily, co přání pro ně znamená a jaká jejich přání mohou být v určitém průběhu porodu dokonce namířena proti zdárnému průběhu porodu.
V minulém rozhovoru jsme se zmínili o možnosti konzultace porodních plánů v porodnici, kterou si rodička vybere k porodu. Dnes se zaměříme na to, jaké jsou zásadní otázky, které budoucí maminky řeší, co do plánu zahrnou, aniž by si samy uvědomily, co přání pro ně znamená a jaká jejich přání mohou být v určitém průběhu porodu dokonce namířena proti zdárnému průběhu porodu.
Kdy dochází k administrativnímu příjmu? Co si vzít s sebou? Jaké informace budou po vás chtít při příjmu na porodní sál? Jak se na dotazování připravit? Co je dále součástí příjmu? Co ještě byste měla při příjmu na porodní sál sdělit?
Od 18. 3. 2020 až do odvolání je rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví ČR z důvodu pandemie koronaviru COVID - 19 zakázána přítomnost doprovodu při porodu.
Proč si zajít před porodem na fyzioterapii? Kdy se uvolnění pánevního dna v těhotenství provádí? Je uvolnění pánevního dna bolestivé? Jak uvolnění probíhá? Posilování pánevního dna - jak a proč provádět?
Otec u porodu ANO či NE? Existují kurzy předporodní přípravy rodičovského páru? Co se všechno může stát? Otec, který je opravdu oporou nebo který není nebo nemusí být oporou? A co může být výsledkem porodu „rodícího páru“?
Klyzma a oholení před porodem ještě před pár lety patřily k rutinním postupům při příjmu rodičky na porodní sál.Nyní to již není tak striktní, ale stále se liší nemocnice od nemocnice ohledně svých požadavků. A jsou zde samozřejmě se svými požadavky i rodičky – některé tyto procedury (klyzma, holení) vyžadují, jiné je striktně odmítají.
Dnešní rodičky mohou nejen v klidu doma o průběhu svého porodu popřemýšlet, ale také to, co může vše u porodu reálně nastat a jaké služby následně využijí zkonzultovat s porodnicí, ve které chtějí rodit.
Dobrý den,
po prvním porodu mám trochu povolené pánevní dno (i když jsem po porodu cvičila a zlepšilo se to, není to stále v normálu) Projevuje se to mírnou inkontinencí např. při kýchnutí, skákání na trampolíně,atd. A teď k dotazu, jsem podruhé těhotná ( začátek 7 měsíce) a nevím co je pro následný porod lepší. Zda posilovat nebo naopak neposilovat pánevní dno před porodem. Můj gynekolog mi řekl,že je lepší neposilovat (že to mám nechat až po porodu), jiný gynekolog mi řekl,že trochu bych posilovat měla. Tak jsem z toho zmatená,co zvolit. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, posilování pánevního dna určitě neublíží, naopak může pomoci připravit Vaše tělo na větší zátěž, působí preventivně. Poznáte sama, zda Vám cvičení vyhovuje, nebo je Vám to nepříjemné a podle toho budete pokračovat.
Obecně však platí, že posilování pánevního dna je vždy ku prospěchu, především pokud se vyskytují i nějaké potíže.
Hezký den
MUDr. Andrea Liszková|Babyonline|02.01.2021, 14:24
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti.
Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Ucelená vzdělávací sada knížek pro děti a náctileté zaměřená na zdravý životní styl. Psána odborníky. Testována na vlastních dětech :-)!
Knihy pro dospělé: Zdravé těhotenství a Žena po 40
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
V pořádkuDalší informace
Související články
Baby shower aneb oslava pro budoucí maminku
Jak už napovídá název, baby shower není tradiční českou oslavou, ale vznikl v USA. Nejedná se o žádnou sprchu pro děti, nýbrž o těhotenský večírek pro těhotnou maminku na počest očekávaného miminka. Účastní se ho nejčastěji kamarádky a příbuzné, které při této příležitosti mamince předají dárky pro miminko. Nyní se baby shower dostává do obliby i v ČR a má zde velkou šanci uspět.
Porodní přání
Porodní plán je způsob, kterým žena připravující se k porodní práci vyjadřuje sama sebe, svůj způsob nazírání na svět, na sebe sama a na život. Vyjadřuje v něm svou individuální cestu, jak chce nejlépe projít touto významnou transformativní zkušeností…
Přání v porodních plánech vs. realita na porodním sále
V minulém rozhovoru jsme se zmínili o možnosti konzultace porodních plánů v porodnici, kterou si rodička vybere k porodu. Dnes se zaměříme na to, jaké jsou zásadní otázky, které budoucí maminky řeší, co do plánu zahrnou, aniž by si samy uvědomily, co přání pro ně znamená a jaká jejich přání mohou být v určitém průběhu porodu dokonce namířena proti zdárnému průběhu porodu. V minulém rozhovoru jsme se zmínili o možnosti konzultace porodních plánů v porodnici, kterou si rodička vybere k porodu. Dnes se zaměříme na to, jaké jsou zásadní otázky, které budoucí maminky řeší, co do plánu zahrnou, aniž by si samy uvědomily, co přání pro ně znamená a jaká jejich přání mohou být v určitém průběhu porodu dokonce namířena proti zdárnému průběhu porodu.
Jak se připravit na porod? (úvod)
Předporodní masáž hráze
Proč a jak masáž hráze provádět?
Příjem na porodní sál
Kdy dochází k administrativnímu příjmu? Co si vzít s sebou? Jaké informace budou po vás chtít při příjmu na porodní sál? Jak se na dotazování připravit? Co je dále součástí příjmu? Co ještě byste měla při příjmu na porodní sál sdělit?
Porodní plán
Co je porodní plán, kdy by měl být sepsán a co by měl obsahovat?
Rodí se i během epidemie koronavirem s partnerem a dulou?
Od 18. 3. 2020 až do odvolání je rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví ČR z důvodu pandemie koronaviru COVID - 19 zakázána přítomnost doprovodu při porodu.
Masáž pánevního dna od fyzioterapeutky
Proč si zajít před porodem na fyzioterapii? Kdy se uvolnění pánevního dna v těhotenství provádí? Je uvolnění pánevního dna bolestivé? Jak uvolnění probíhá? Posilování pánevního dna - jak a proč provádět?
Otec u porodu aneb psychologie páru při porodu
Otec u porodu ANO či NE? Existují kurzy předporodní přípravy rodičovského páru? Co se všechno může stát? Otec, který je opravdu oporou nebo který není nebo nemusí být oporou? A co může být výsledkem porodu „rodícího páru“?
Absurdní přání rodiček
Doprovod u porodu
Kdo může být jako doprovod u porodu? Je nutné doprovod dopředu hlásit?
Dula – průvodce počátkem mateřství
Náplň a cíle předporodní přípravy
Příprava na kojení během těhotenství
Klyzma a holení
Klyzma a oholení před porodem ještě před pár lety patřily k rutinním postupům při příjmu rodičky na porodní sál.Nyní to již není tak striktní, ale stále se liší nemocnice od nemocnice ohledně svých požadavků. A jsou zde samozřejmě se svými požadavky i rodičky – některé tyto procedury (klyzma, holení) vyžadují, jiné je striktně odmítají.
Porod do vody
Proč rodit do vody? Co je porod do vody? Kdo může rodit do vody? Kdy je porod do vody kontraindikován? Kdy se rodička rozhoduje?
Bradavky
Kdy by prsa měla být vyšetřena? Jak kojit s plochými nebo vpáčenými bradavkami? Co je důležité pro kojení provést před porodem?
Jak je to v porodnici u nesezdaných rodičů?
Jaké dokumenty musí předložit svobodná matka, pokud chce, aby do rodného listu byl zapsán také otec dítěte?
Konzultace porodních plánů
Dnešní rodičky mohou nejen v klidu doma o průběhu svého porodu popřemýšlet, ale také to, co může vše u porodu reálně nastat a jaké služby následně využijí zkonzultovat s porodnicí, ve které chtějí rodit.