banner

Ve Fakultní nemocnici v Ostravě mají nastávající maminky možnost ambulantního porodu. Co si pod tím představit a za jakých okolností může rodička ambulantní porod zvolit? Na tyto otázky nám odpověděl přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D. Článek je také doplněn názorem dětské lékařky MUDr. Ludmily Vomelové.

Můžete našim čtenářkám a čtenářům vysvětlit, co si vlastně pod ambulantním porodem představit?

Ambulantní porod znamená, že žena přijde do porodnice, porodí na porodním sále  a po krátké době (přibližně 4 a více hodin) odchází i s miminkem domů.

Kdo takto může rodit, jsou nějaké podmínky, které je nutné splnit?

Ano, ambulantní porod má hned několik podmínek:

  • jedná se o donošené těhotenství
  • porod proběhne bez komplikací
  • miminko je zdravé

Z pohledu porodníka může jít žena domů po porodu téměř kdykoliv, byť Česká gynekologicko-porodnická společnost nově doporučuje minimálně 12-ti hodinový pobyt. Co se miminka týče, musí si rodička přinést potvrzení od svého pediatra, že on okamžikem propuštění přebírá péči o miminko a zajistí i jeho screeningová vyšetření atd. Bohužel tento krok je často kamenem úrazu, neboť najít takového pediatra je relativně těžké. (Názor pediatra na ambulantní porody si můžete přečíst na konci článku.)

Dalším problémem může být kolonizace matky streptokokem skupiny B. Česká neonatologická společnost hovoří v tomto případě jasně a správně doporučuje, aby dítě GBS pozitivní matky bylo sledováno po dobu 48 hodin z důvodu možného rozvoje závažné časné infekce u novorozence. Samozřejmě nelze dle platné legislativy zadržovat v nemocnici dítě, které nejeví známky akutního onemocnění či ohrožení na životě a proto se snažíme situaci a rizika rodičkám vysvětlit.

Co Vás vedlo k umožnění ambulantních porodů?

Ambulantní porody jsme v Ostravě zavedli jako reakci na poměrně časté dotazy rodiček, z nichž některé zvažovaly i porod doma, neboť z nějakých důvodů špatně snáší nemocniční péči nebo ji považují za zbytečnou. Považujeme ambulantní porod  za výrazně bezpečnější variantu než domácí porod.

Kolik rodiček již takto na vašem pracovišti porodilo?

Ambulantně porodilo asi 10 žen, zase tak velký zájem o to není. Nutno říci, že spolupráce a domluva s těmito rodičkami byla vesměs velmi příjemná a nekonfliktní. Je vždy lepší, když se na takovém postupu přijdou nastávající rodiče domluvit ještě před porodem, aby bylo zjevné, že jejich rozhodnutí není impulzivní a že mají vše dobře promyšleno.

Mysleli jsme si, že zájem bude vyšší, nicméně se zdá, že lidé v Česku přeci jen ještě pořád rádi přenechávají veškerou zodpovědnost na zdravotnících, státu, systému apod., přičemž ale často rádi kritizují. Přenesení odpovědnosti na sebe samotné takto brzy po porodu nejsou často ochotni přijmout. Poté, co jsme zavedli možnost ambulantního porodu, počet zájemkyň spíše klesl.

Jaké byly jejich důvody pro odmítnutí standardního porodu?

Důvody odmítání hospitalizace jsou různé. Velmi často jsou důvodem věci, které se dle názoru těchto rodiček v porodnicích dějí, přesto že se často jedná spíše už o mýty (povinné klystýry, nástřihy apod.) ale v některých případech mají samozřejmě pravdu (nedostatek času ze strany personálu, režim na oddělení neumožňující individualizaci péče, nedostatek soukromí apod.). Často se jedná o rodičky, které měly nějakou negativní zkušenost v průběhu svého prvního porodu a vzpomínají na něj negativně.

Vyjádření dětské lékařky MUDr. Ludmily Vomelové:

Jak píše pan primář, pediatr s převzetím dítěte musí souhlasit a přebírá za dítě odpovědnost. Provádí veškerá vyšetření tj. i screening, v domácím prostředí. Za sebe doporučuji pobyt v porodnici po porodu alespoň 3 hodiny. Pro pediatra je to práce navíc - časová zátěž, dítě se kontroluje denně nebo obden. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že mi pojišťovna zatím výkony u 1 novorozence proplatila, ale nevím, jak to bude do budoucna.

Rodiček je zatím málo a je to dobře, žádaly mě o to zatím jen 2 matky, z toho jedna z nich zůstala v porodnici kvůli žloutence 5 dní.

My pediatři to moc rádi nemáme. Přece jen je bezpečnější sledování dítěte po porodu do 4 dní, kdy se mohou objevit i nějaké skryté vady a dítě je zabezpečeno ústavní péčí.

Sdílejte stránku

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč