banner
Sofinelli 18. 05. 2018

Dobrý den, mám takový dotaz, co vše vám může určit váš stomatolog? Byla jsem registrovaná u jedné zubařky, ta z nějakého důvodu náhle skončila, u ní jsem si nechala obrousit zuby a nasadit korunky. Stálo to jedna za 700,- a řekla mi, že když budu potřebovat vyměnit, mohu zase ty nejlevnější. No teď jsem si našla novou zubařku, jsem u ní asi rok, vyměnila mi opět staré korunky za ty samé, nové, za otisky chtěla tisíc a i za ty korunky tisíc za jednu. Nyní bych potřebovala vyměnit zase, ale zubařka mi řekla, že mi je vymění, ale už nemám nárok na ty levné, za tisíc, ale musím ty dražší. Což mě zaskočilo. 4.tisíce za jednu korunku, na to opravdu nemám, a přece když existují levné varianty, musí mi je stomatolog nabídnout nebo se pletu?? Opravdu na to nemám nárok na ty levné? Nebo si chce jen o dost přivydělat? Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

stomatolog

Dobrý den,

Váš dotaz má několik rovin.

1/ Pryskyřičné korunky hradí pojišťovna jedenkrát za dva roky. Přesný nárok zjistíte dotazem na Vaši zdravotní pojišťovnu (např. provizorní korunky nelze vykázat dvakrát po sobě).

2/ Ano, lékař Vás musí seznámit s možností ošetření „na pojišťovnu", tedy s „ekonomicky nejvýhodnější variantou". V praxi by Vás lékař měl seznámit se všemi variantami a uvést jejich výhody a nevýhody. Bohužel je ale nutné si přiznat, že některé výkony hrazené pojišťovnou jako „standard", jsou dnes považovány za obsolentní, nebo pouze jako provizorní řešení, které ve svém důsledku může vést ke komplikacím a značně se prodražit. Každopádně keramické korunky jsou dnes považovány za standardní řešení, pryskyřičné za řešení provizorní.

3/ Je nutné zvážit otázku indikace (vhodnosti) té které varianty. To takhle na dálku posoudit nemohu. Předpokládám však, že to s Vámi probrala Vaše paní doktorka.

A teď, jak se k tomu postavit v praxi?

Každopádně doporučuji kontaktovat Vaši pojišťovnu s dotazem, co přesně bylo zhotoveno a kdy máte nárok na nové korunky. Dále zvážit, o které zuby se jedná a jaký je jejich stav (tzv. biologický faktor), jaká je jejich prognóza obecně, jaká s tou nejlevnější variantou, jaká s keramickými korunkami a zda existuje nějaký kompromis. S tímto odhadem lze provést i ekonomický odhad (na zub s obecně špatnou prognózou se těžko vyplatí korunka za 4 tisíce korun, ale důležitý zub s dobrým biologickým faktorem může sloužit třeba dvacet a více let a tam se investice určitě mnohokrát vrátí). Pokud by se jednalo o opravdu špatný zub, tak s přihlédnutím k ekonomické stránce věci, bývá nejlepší variantou jej dát pryč a nechat zhotovit snímatelnou náhradu. To je řešení samozřejmě krajní, ale ve výsledku pro pacienta často komfortnější než co rok předělávat pryskyřičné korunky.

Věřím, že se Vám podaří nalézt přijatelné řešení pro Vaše zuby i peněženku.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

Sdílejte reakci

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

18 %
12 hlasů

0 %
0 hlasů

7 %
5 hlasů

57 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 67 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Související články

Může noční kojení zkazit zoubky?

Může noční kojení zkazit zoubky?

Zubařka chce, abych kvůli odvápnění zubů přestala kojit. Je to vážně nutné? Zubní kaz je častým problémem u batolat a je mnohdy způsobený nočním kojením. Rodiče často přehlédnou počáteční fázi kazu, kdy se objevují bílé skvrny na zubech. Jak chránit dětské zoubky a předejít kazu, je klíčová otázka pro zdravý vývoj dítěte.

Mohlo by vás zajímat

Zodpovězené dotazy

Celkem 5 495 zodpovězených dotazů

Dobrý den, dnes se mi při jídle rozlomil na půl zub, šestka vlevo dole. Zub mám od roku 2007 mrtvý, je zaplombován. Zub mi nevypadl. Při dotyku se kýve. Jsem nyní ve 34. týdnu těhotenství, prosím o radu, jak postupovat dál se zubem a zda se dá ještě zachránit. Děkuji, Ivana

Dobrý den, pokud by byl zub rozlomený "šikovně", je v některých případech možné extrahovat (vytrhnout) jen jeho část a na ponechanou část zhotovit korunku. Na dálku - bez klinického a rentgenu vyšetření není možné Váš stav posoudit. Určitě se s důvěrou obraťte na Vašeho ošetřujícího stomatologa. Držím palce.

 

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda mohu užívat milgammu N při kojení. Jsem po extrakci osmičky a byl mi poškozen nerv, na který bych měla právě milgammu užívat. Kojím 3x denně (brzo ráno, odpoledne a večer).Děkuji za Vaši odpověď.P.P.

Dobrý den,

přípravek Milgamma N by se při kojení užívat neměl, ale je možné užívat přípravek Milgamma (bez "N"). Vzhledem k Vámi uváděné četnosti kojení předpokládám, že je Vaše děťátko nejspíš starší 6 měsíců, doporučuji tedy ještě konzultovat Vašeho pediatra, jestli by přeci jenom nepovolil Milgammu N. A pokud máte možnost, přimlouvala bych se v takovém případě za injekční formu, která je o něco účinnější.

Srdečně zdravím a přeji brzké uzdravení.

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky