Zodpovězené dotazy
Dobry den. Nyni jsem v 14. Tt a uz v minulrm tehotenstvi jsem nabrala jenom 6 kg protoze mi zaludek travil jidlo 6 hodin a ja jsem nemohla si dat driv nez po 6 hodinach dalsi jidlo. Byla jsem i na gastroskopii a tam bylo vse v poradku. Nejhorsi je pro me pecivo, ktere me tlaci v zaludku i pozde v noci. Jak mam podporit abych pribrala aspon tech 9 kg za tehotenstvi?
Dobrý den, bohužel nesdělujete konkrétní informace. Pokud bych měla vám mohla dát obecnou radu, tak by to bylo - zařazujte potraviny a z nich připravené pokrmy, které obsahují vysoké množství energie v malém objemu. Jsou to např. ořechy, smetana, plnotučné mléko, mléčné dezerty typu pribináček a pokrmy po domácímu připravené z kvalitních potravin, kterými doplníte běžný jídelníček koktejly napr. z tvarohu (pribináčku) - ovoce - ořechů, kašemi (např. plnotučné mléko, jáhly, ořechy, oslazené sosem ze sušených datlí, pudink s ovocem, salát z kuskusu s lososem a jogurtovým dipem a další.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den. Az v 17. tydnu tehotenstvi jsem zjistila, ze denne piji multivitamin ve forme sumivych tablet, ktere obsahuji cyklamat sodny. Dala jsem si tu praci a u vyrobce jsem zjistila, ze jedna tableta obsahuje 72mg cyklamatu. Samozrejme jsem s pitim okamzite prestala, ale myslite, ze jsem v teto davce mohla uskodit plodu?Docela me zarazilo, kdyz jsem zjistila, ze cyklamat obsahuje i pripravek Magnosolv, ktery se bezne predepisuje i tehotnym (ja ho predepsany nemam). U Magnosolvu se uvadi na jednu davku 60mg cyklamatu, ale predepisuje se vetsinou az ve 2-3 trimestru. Jaky je vas nazor na vec? Bojim se, ze jsem miminku ublizila, kdyz jsem vitamin pila behem prvniho trimestru, kdy se vse vyviji. Dekuji za odpoved.
Dobrý den,
cyklamát nepatří mezi vhodná sladidla pro těhotné, proto se jim ani dětem nedoporučuje podávat. Je dobře, že jste jej vyřadila. Naopak se nemusíte obávat . ADI( přijatelná denní dávka náhradního sladidla, která může být konzumována denně po dobu života, aniž by představovala riziko pro zdraví konzumenta - mg/kg hmotnosti/den) je stanovena na 7 mg/kg/den, nápoje do 250 mg/l., což zdaleka nedosahuje množství, které jste konzumovala. Pár informací k doplnění - relativní sladivost 30, nekalorický, V důsledku publikování určitých pochybností, že by cyklamáty mohly zvýšit sílu jiných karcinogenů, byl v mnoha zemích zakázán. Nyní je znovu předmětem toxikologického zkoumání. V ČR dle legislativy EU je použití povoleno, stejně jako v Kanadě, Austrálii, Filipínách . Ve vyšší koncentraci hořká pachuť, při nižší koncentraci naopak pachuti jiných látek maskuje, kombinace se sacharinem v potravinářství. Buďte pozorná a čtěte etikety, je používán celkem hojně.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se zeptala na kombinaci doplňků stravy v těhotenství. Dlouhodobě (již několik let) užívám pravidelně Mladý ječmen, Chlorellu a kolagen od Collamedic (čistý rozpustný kolagen typu I, II, III,výrobek z ryb)+ vitamin C (500 mg). Nyní jsem na počátku těhotenství a v lékárně mi bylo doporučeno GS Mamavit (Prefolin+DHA). Prosím o informaci, zda mohu i nadále užívat všechny výše zmíněné doplňky a přidat i GS Mamavit. Děkuji!
Dobrý den, tuto kombinaci doplňků můžete užívat. Co se týká multivitaminových preparátů pro těhotné, může to být od jakékoliv firmy, podstatné je, aby obsahoval kyselinu listovou a to v dávce 400 - 800 mikrogramů. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den chci se jenom zeptat doktor mi bral odběry na cukr v krvi měla jsem být na lačno ale nedošlo mi to a dala jsem si před odběrem skleničku 50% džusu. Dnes mi doktor napsal že mám zvýšený cukr v krvi je možné že je to tím džusem? Na vyšetření mám jít až po svátcích tak jsem nervózní. Děkuji za odpoved
Dobrý den,
nepíšete zda se jenalo o jednorázový odběr nebo screeningový test (OGTT). Každopádně - ano možné to je. Vypitím skleničky džusu přijmete cca 17 g jednoduchých sacharidů (cukrů), které rychle ovlivňují vzestup hladiny krevního cukru. Lze to přirovnat ke 2 - 3 sáčkům cukru, které dostanete v restauraci ke kávě. I přesto hladina glykémie nesmí překročit stanovenou hranici. Pár rad před vyšetřením: OGTT - se provádí v ranních hodinách po minimálně 8 hodinovém lačnění (těhotná žena smí pít pouze čistou vodu), současně by žena měla být poučena, aby 3 dny před testem měla své obvyklé stravovací návyky (neomezovala příjem sacharidů) a den před testem vyloučila zvýšenou fyzickou námahu. Po celou dobu testu zůstává vyšetřovaná žena ve fyzickém klidu, před testem a během testu nesmí kouřit -pravidelné dávky léků s antiinzulinovým efektem (zejména hydrokortizon, thyroxin, betasympatikomimetika, progesteron) lze užít v den testu až po jeho dokončení.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,jsem na začátku těhotenství, v 6 týdnu. Nechci samozřejmě něco podcenit, máme doma hroznové víno, které je trochu napadeno padlím, což je houbové onemocnění rostlin. Plody jsou ale zralé a napadené nejsou (jen některé - celý hrozen je buď špatný, nebo v pořádku, bobule jsou sladké bez bílého poprašku), jen větvičky kolem bobulí jsou s bílým popraškem. Chtěla jsem se zeptat, zda jsou tyto plody zdraví škodlivé (i když to na nich není přímo vidět), stejně tak, jak je známo třeba nahnilá zelenina nebo ovoce.Předem děkuji za odpověď, hezký denRenata Skoumalová
Dobrý den, bohužel nevím, zda napadení hroznů padlím může být škodlivé v těhotenství. Je to otázka spíše pro gynekologa.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, vzhledem, že v minulém dotazu jsem neupřesnila proteinový nápoj, tak bych se tedy chtěla zeptat konkrétně na PVL mutant mass. konkrétní informace o proteinu viz. https://www.fitness.cz/gainery-do-2500g/pvl-mutant-mass-2200g-s20482807 Děkuji za odpověď.
Dobrý den, součástí vámi dotazovaného výrobku jsou i informace, že se jedná o potravinu určenou pro zvláštní výživu se sladidly. Vhodné pro sportovce. Výrobek není určen jako náhrada pestré stravy. Skladujte v suchu při teplotě do 25°C. Chraňte před přímým slunečním zářením. Není určeno pro děti, těhotné a kojící matky. Ukládejte mimo dosah dětí. Výrobce neručí za škody vzniklé nevhodným použitím nebo skladováním. Pokud je na doplňku přímo toto uvedeno, rozhodně bych dávku bílkovin doplňovala jiným a současně přirozenými zdroji. Těhotenství je období, kdy klademe důraz na kvalitní - čerstvé, základní přirozené (nezpracované) potraviny bez fortifikace např.sladidel, barviv. Otázkou je proč - s jakým benefitem zařazovat bílkovinný nápoj tohoto typu do běžné stravy těhotné ženy?

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je nevhodné během prvního trimestru těhotenství občas pít proteinové nápoje?například (1x denně).
Dobrý den,
neuvádíte konkrétní nápoj, proto mohu odpovědět pouze obecně. Většinou je tento typ nápojů užíván v oblasti fitness nebo specifických oblastech medicíny. Běžně při kvalitě naší stravy není potřeba doplňovat bílkoviny touto formou, vždy záleží na podobě stravovacího režimu. Občasné užívání není problém.
Jana Eliášová

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,jsem na konci druhého měsíce těhotenství. V posledních týdnech je mi po většinu dne tak špatně, že na jídlo nemůžu pomyslet, až do okamžiku, kdy se mi začne točit hlava a musím do sebe dostat nějaký cukr. Většinou jsem schopná jíst ovoce, suchý chleba a jogurt v malých množstvích. Normálně jsem vždycky byla zvyklá jíst dobře a dost - jídlo je pro mě důležitá část dne. V současnosti jsem ale z toho už moc zesláblá a zhubla jsem. Dnes jsem si udělala česnečku, bez masa a bez sýru, a po jedné porci jsem byla tak unavená, že jsem na 4 hodiny usnula. Je to normální? Nedá se s tím něco dělat? Cítím, že potřebuji výživu, a ráda bych se najedla, ale mám pocit, že jsem ztratila žaludek.Moc děkuji předem.
Ano, u některých žen je počátek těhotenství (zvláště v prvním trimestru) doprovázen zažívacími potížemi různé intenzity, které často s postupujícím těhotenstvím ustupují, proto je dobré jíst častěji v menších porcích i několik malých svačinek během dne. Dobrou volbou může být suchá strava, někdy se říká i „bílá“ dieta sestavená ze složených sacharidů – brambory, rýže, těstoviny, rohlík nebo piškot či sušenka. Velmi vhodné je volit lehce stravitelné pokrmy, nezařazovat smažená, tučná a pikantní jídla. Vývary a obilninové polévky mají zklidňující efekt. Pudink, jogurt s čerstvým ovocem nebo domácky připravený koktejl může být v tomto období zdrojem nezbytných živin. K častým doporučením patří příjem zázvoru, kdy po několikadenním užívání mohou potíže ustoupit. Je možné ho použít ve formě čaje připraveného z čerstvého zázvoru s citrónem, rozmixovaného do koktejlu, cumlat zázvorové líz&a acute;tko nebo kandovaný zázvor. Doporučuji spánek na lůžku podloženém v horní části. Po jídle omezit jakékoli obrácené (invertované) polohy těla – skrčené, vodorovné či ohnuté. Jezte v polosedě.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám na Vás velkou prosbu. Dcera 5 let měla opakovaně řídkou stolici až průjem. Nasazena dieta, upravilo se to, ale po zavedení normální stravy se tento problém vrátil. Navštívíli jsme lékářku, doporučena dieta bez tuku, během dvou dnů dostala střevní chřipku (bolesti břicha, průjem, zvracení). Další tři dny trpěla na bolesti břicha (uděláno sono, CRP, výtěr - vše bez nálezu). Doporučeno pokračovat v dietě. Dietu už má asi 14dní a já se ptám:"jakým způsobem zavádět normální stravu" (doteď suchá rýže, těstoviny, vařené maso). S čím začít, abych ji nezpůsobila střevní potíže. Moc děkuji za odpověď.
Postupně v menších dávkách zařazujeme k sacharidové stravě (rýže, těstoviny...), tvaroh, vařené kuřecí maso bez kůže, jogurty a přírodní zakysané mléčné výrobky s obsahem probiotických kultur bez příchutě a masa krůtí, hovězí zadní, vepřová, kuřecí, telecí. V akutnějším stavu také doporučujeme podávat pokrmy v kašovité formě (míšeniny, hašé, pudinky) - ne tekuté. Z ovoce je vhodné - banán, strouhané jablko, citrusové přírodní šťávy, tepelně zpracované meruňky, švestky - kompoty, pyré. Ze zeleniny je vhodná listová (saláty, špenát), kořenová (mrkev, celer, petržel, pastiňák, černý kořen) - raději tepelně upravenou, příp. nastrouhat. Mléko přidáváme postupně až po několika dnech, na zlepšení či ředění pokrmů. Lépe bývá snášeno mléko zakysané nebo sušené. Velmi důležitá je příprava jídla, doporučujeme šetřící technologickou úpravu, kdy pokrmy připravujeme na sucho např. v teflonovém nebo speciálním nádobí nebo na páře a postupně přidáváme malé množství tuku (5 g - kávová lžička) až do hotových pokrmů. Nepodáváme sladké pokrmy, moučníky, nadýmavou zeleninu (např. kapustu, zelí, papriku, cibuli, česnek), luštěniny, sycené nápoje. Delší dobu nezařazujeme cukr, pokud je to nutné sladíme glukopurem. Sledujeme také obsah cukru v potravinách a nápojích.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je nějak nevhodné užívání chlorely v těhotenství? Užívám jí dlouhodobě a nyní jsem zjistila, že jsem těhotná, 5/2. Můžu v užívání chlorely pokračovat nebo raději okamžitě vysadit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chlorela je potravinový doplněk. V těhotenství je možné ke stravě potravinové doplňky přidávat - multivitamínové preparáty, které respektují potřeby těhotné. Proto je nutné znát složení chlorely a zvážit vhodnost jejího zařazení. Z pohledu výživy těhotné bych upozornila v chlorele na obsah vitamínu A . Při vysokém příjmu v 1.trimestru byl prokázán teratogenní vliv, tedy možný negativní vliv na vznik vrozených vývojových vad u plodu, proto potravinové doplňky pro těhotné vitamín A zpravidla neobsahují. Jeho příjem je regulován a doplňky obsahující více než 0,8 mg vitaminu A, musí být označené jako „Nevhodné pro těhotné ženy". Prostudujte si výživové údaje - obsah vitamínu A ve vašem doplňku (chlorely) a současně zkonfrontujte s vaší denní dávkou. Při řádném dávkování byste se neměla obávat překročení rizikového množství. Doporučené množství ve 2. a 3.trimestru je 1,1 mg/den, kdy je důležitý pro vývoj a zrání plic. Velmi důležité je pochopitelně zdroj, ze kterého se tato řasa získává - rozhodně tedy v TOP kvalitě nebo BIO kvalitě.

Pro akci je nutné přihlášení
Rychlá navigace
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků