Inzerce
Inzerce
Inzerce

Nárok na mateřskou

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat. Od srpna 2017 jsem byla zaměstnaná na smlouvu na HPP ale od ledna 2020 jsem byla na nemocenské v březnu 2020 jsem otěhotněla ale v době corony jsem o malé přišla a mému řediteli se nelíbilo že ještě nejsem v pořádku a tak mě přes nátlak donutii donést výpověď která končila k 30.5.2020 ale já v nemocenské pokračují nadále protože jsem v červenci 2020 znovu otěhotněla a termín porodu mám až 28.3.2021 a můj dotaz teda je zda mám nárok na mateřskou? Vim že musím mít oddělanych 270 dní za poslední dva roky ale nejsem si tím úplně jistá. Děkuji za odpověď. :)

Dobrý den,

podmínky pro peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nyní nesplňujete. Pro nárok na PPM je potřeba nejen mít alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky, ale je také potřeba nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je maximálně 180 dní od konce zaměstnání (pojištění), ale pouze u žen, kterým skončilo zaměstnání (pojištění) v době těhotenství. V ostatních případech je maximálně 7 dní. Vy jste otěhotněla až po skončení zaměstnání a nejste tedy nyní v ochranné lhůtě. U těhotných, které nemají nárok na PPM, je možné čerpat nemocenské až do konce šestinedělí. Podpůrčí doba u nemocenského však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku pracovní neschopnosti. Po uplynutí této doby je možné vyplácet nemocenské pouze v případě, že podáte žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby a posudkový lékař OSSZ žádosti vyhoví. Aby mohla trvat pracovní neschopnost i v době od počátku šestého týdne před termínem porodu, je také potřeba gynekologovi předložit potvrzení z OSSZ, že nemáte nárok na PPM.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 04.10.2020, 17:41
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce