Dobrý den paní doktorko, omlouvám se, ale chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby zázvor ve velmi časném těhotenství způsobil autismus. Pila jsem v práci čaj (5 dní v týdnu) s cca 660mg zázvoru, byl hodně štiplavý, teď čtu o zázvoru samé hrozné věci a syn se narodil s autismem. Prý je zázvor přírodní antidepresivum (ovlivňuje serotonin) a antidepresiva zvyšují riziko autismu. Navíc existuje nějaká teorie spojující autismus se zvýšeným testosteronem a zázvor zvyšuje testosteron. Já už nevím, je to možné nebo mám spíše věřit, že to je dáno geneticky a ne zázvorem...? Přijde mi, že je zázvor jako nějaká droga (návykový), navíc se sušením prý koncentrují "účinné látky". V Indii ho prý jí ve velkém, ale nevím, třeba to pálivé jídlo víc zapíjí nebo už na to mají jinou genetickou výbavu... Už z toho trochu blázním, ale jinak si autismus syna neumím vysvětlit. Ještě teda čekáme na výsledky genetiky, ale prý většinou nic nenajdou. Můj email je jaaautismus@seznam.cz mockrát děkuji.
Odpověď odborníka:

Dobrý den.
Nemoci autistického spektra mohou mít genetickou příčinu, dalším faktorem přispívajícím ke vzniku těchto onemocnění je vyšší věk rodičů, mateřské komplikace během těhotenství (zánětlivá onemocnění, infekce, hypertenze), vyšší hladiny luteinizačního hormonu a testosteronu a užívání některých látek během těhotenství.
Pokud jde o genetické příčiny, byly dosud zjištěny kandidátní geny SYNGAP1, SMAD6, PACS1, SHANK3, KMT2A, KCNQ2, ACTB, POGZ, MBP, PCDHA1, PCDH15, PDPR, jejichž mutace může být příčinou autismu, svoji roli mohou hrát i mutace v dalších genech, případně kombinace mutací.
Zánětlivá onemocnění infekčního i neinfekčního původu mohou ovlivnit vývoj nervové soustavy embrya nebo plodu prostřednictvím vysoké hladiny cytokinů, které procházejí placentou.
Vyšší hladiny luteinizačního hormonu a testosteronu jsou přítomny u žen se syndromem polycystických ovarií, u jejichž potomků se vyskytují ve zvýšené míře poruchy autistického spektra.
Z farmakologických příčin se uvádí vliv valproové kyseliny a některých antidepresiv (selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu) na vznik poruch autistického spektra.
Pokud jde o možnou úlohu konzumace zázvoru (Zingiberofficinale), lze vyloučit účinek prostřednictvím zvýšené hladiny testosteronu, který byl prokázán pouze u samců některých experimentálních zvířat, u člověka takto nepůsobí. Antidepresivní účinek zázvoru je založen na obsaženém dehydrozingeronu, který působí prostřednictvím inhibice monoaminooxidázy, tedy jiným mechanismem než antidepresiva uváděná jako možná příčina vzniku poruch autistického spektra.
Možnývliv konzumace zázvoru však nelze na současném stavu znalostí zcela vyloučit, protože tato droga obsahuje kolem 300 látek ze skupiny terpenů, alkaloidů a dalších chemických skupin a značná část z nich je v závislosti na dávce toxická. Z toho důvodu je používání zázvoru v těhotenství v některých státech zakázáno, případně je omezena maximální denní dávka.
Pro akci je nutné přihlášení
Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků
Související články

Míša si ve 28. týdnu těhotenství užívá velikonoční svátky a chystá věci do porodnice
Mohlo by vás zajímat
Zodpovězené dotazy
Celkem 5 495 zodpovězených dotazů
Dobrý den, chtěla jsem se vás zeptat, v neděli jsem měla ovulaci a zároveň pohlavní styk. Za jak dlouho si můžu udělat těhotenský test? Děkuji mnohokrát Milerova Daniela.

Milá Danielo, těhotenský test má smysl si provést až tak 2-3 dny po datu očekávané menstruace, přikládám proklik na příslušný text: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/tehotensky-test#tehotensky-test2. Přeji krásný večer, Jana Martincová

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý deň, chcem Vás požiadať o informáciu, či je opuch plodu bežný a normálny (17-18TT), ak áno pri akých hodnotách sa za normálny považuje pri akých už nie, a co ten "normálny"opuch sposobuje. Dôvodom mojej otázky je fakt, že mi vyšli zlé hodnoty Triple testov - predpoklad na Downa, gynekolog mi urobil ultrazvuk kde mi do správy z UTZ :napisal ze vsetko v norme, ziadne znaky ochorenia, čiže výsledok UTZ v poriadku, avšak "medzirečou" po UTZ konštatoval aj ,že babetko je opuchnuté avšak že je to v norme a ďalej sa tým nezaoberal. Jediné čo sa ma v tejto suvislosti pýtal bola krvná skupina - ako som sa dočítala negatívny faktor by mohol opuch vyvolat, tak zrejme preto. Ja mam však krvnú skupinu 0+ čiže to spolu nesúvisí. Nakoľko som v tom čase riešila otázku DS, nenapadlo ma na to sa opýtať bližšie, na ten opuch a čo by už v norme nebolo. Teraz som sa nad tým zamyslela a našla nejaké informácie a velmi ma to vydesilo. Za informácie. Ďakujem
Dobrý den, nevím, co přesně máte na mysli otokem plodu. Pokud se jedná o celkový otok kolem plodu, tak to samozřejmě normální není v žádném stadiu těhotenství a může značit nějakou genetickou vadu. Moc nerozumím tomu vysvětlení vašeho gynekologa, že vše je normální, jen pozoruje otok plodu. Pokud tam je, tak ultrazvuk nelze považovat za normální. Otok plodu nelze nijak kvantifikovat - nemá žádné hodnoty. Nevím, zda ultrazvuk dělal gynekolog, který má specializaci na ultrazvukové screeningy, zda má dostatek zkušeností, dobrý ultrazvukový přístroj atd. To je samozřejmě taky důležité. Pokud takový lékař opravdu konstatuje otok plodu, pak by bylo dobré udělat odběr plodové vody a genetickou vadu vyloučit.
Pro akci je nutné přihlášení