Jak zabezpečit miminko?

Dobrý den. Dnes jsem byla u lékaře a jsem ve 4.tydnu těhotenství. Nevím co mám dělat. Od přítele jsem odešla. Vybral si radši huleni marihuany než rodinu a začal po mě vykrikovat že doufa že potratim atd. Je mi 18 let. Dosud jsem dělala jen na dpp a včera jsem podepsala hpp. Nemám tudíž odpracovaný rok moje rodina je v tíživé situaci aby mi mohla pomoci. Nevím co mám delst. Na co mám nárok? Nechci o miminko přijít ale jak ho řádně zabezpečit? 10.12 mám říct doktorovi mě vyjádření. Děkuji za každou radu.

Dobrý den,

můžete požádat sociální odbor městského úřadu o poradenství ve Vaší složité situaci. Tam mohou s Vámi řešit situaci osobně a komplexně, co se týče bydlení, dávek, nároků od otce dítěte. Případně zkuste najít ve Vašem okolí neziskovou organizaci, která poskytuje sociální poradenství. Já nastíním takový základ, co se týče dávek pro rodiče.

Pokud z DPP nebylo odváděno nemocenské pojištění (měsíční výdělek byl max. 10 tis. Kč), tak podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství splnit nestihnete. Pokud byste ale v novém zaměstnání vydržela přes zkušební lhůtu a zaměstnání by trvalo alespoň do doby 6 týdnů před termínem porodu, tak počátkem toho šestého týdne před porodem můžete nastoupit na neschopenku v souvislosti s porodem a zůstat na ni do konce šestinedělí. Poté byste přešla na rodičovský příspěvek. Pokud byste měla v těhotenství zdravotní potíže dříve, tak na neschopenku je možné nastoupit kdykoliv během trvání pracovní poměru (nejpozději sedmý den po skončení pracovního poměru) a být na ni do konce šestinedělí. Pokud se nejedná o práci, která je těhotným zakázána, nemáte povinnost zaměstnavateli těhotenství oznamovat.

Na rodičovský příspěvek budete mít nárok v každém případě. Celková výše je 220 tis. Kč, pobírat ho lze maximálně do 4 let. Pokud byste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani byste nepobírala nemocenskou v souvislosti s porodem, nešel by Vám zjistit vyměřovací základ a mohla byste provést volbu rodičovského příspěvku do výše max. 7600 Kč měsíčně. Pokud vyměřovací základ zjistit lze, pak se maximální výše odvíjí od něj.

Dále existuje přídavek na dítě, porodné, příspěvek na bydlení a dávky hmotné nouze, které závisí na příjmech a dalších okolnostech, vše se řeší na úřadu práce stejně jako rodičovský příspěvek. Kromě toho máte nárok také na výživné od otce dítěte, a to nejen na dítě, ale také pro sebe do dvou let dítěte plus příspěvek od otce na uhrazení nákladů souvisejících s těhotenstvím a porodem. Situace je nelehká, ale zcela bez finančních prostředků určitě nezůstanete.

 
Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 05.12.2018, 12:49
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce