Inzerce
Inzerce
Inzerce

Druhá mateřská a OSVČ vedlejší činnost

Dobrý den, prosím o radu. Před nástupem na první mateřskou jsem byla zaměstnanec, smlouva na dobu neurčitou stále trvá. Rodičovskou dovolenou mám se zaměstnavatelem domluvenou do tří let věku prvního dítěte. Ještě před prvním těhotenstvím jsem začala podnikat na vedlejší činnost. V průběhu těhotenství jsem se stala neuvolněnou místostarostkou (odměna do 10. tis). Nyní čekám druhé dítě. Ročovský příspěvek mi bude vyplácen do 30.4. Na mateřskou mohu nastoupit 29.4. nebo 13.5. Řeším, zda raději nastoupit na mateřskou dříve a přijít o "pár korun" z nedočerpaného RP a nebo lze nastoupit později s tím, že bych musela alespoň na měsíc květen pozastavit živnost, abych se z pohledu OSSZ nestala OSVČ na hlavní činnost a nemusela zaplatit zálohu z minimálního VZ. Když bude prodleva mezi čerpáním RP a PPM oněch 14 dní, vypočítá se PPM na druhé dítě ze stejného základu jako na první dítě?
Předem velmi děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Dobrý den,

rodičovský příspěvek nijak neovlivňuje výpočet Vaší peněžité pomoci v mateřství (PPM). Pokud Vám trvá stále stejné zaměstnání jako u předchozí PPM a na další PPM nastoupíte do 4 let věku předchozího dítěte, porovná se aktuální denní vyměřovací základ z Vašeho zaměstnání se základem z Vašeho zaměstnání pro předchozí PPM a použije se vyšší základ. Pokud zároveň splňujete podmínky pro nárok na PPM i jako OSVČ a požádáte o dávku i ze samostatně výdělečné činnosti, vyměřovací základy se sečtou a vypočítá se jedna výsledná dávka. Na PPM můžete nastoupit kdykoliv v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu, klidně tedy 1. května.  Vaše samostatně výdělečná činnost bude stále vedlejší činností.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 06.04.2021, 17:40
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce