banner
Jana41 27. 06. 2023

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat co můžu udělat, aby můj syn, kterému jsou dva roky, začal normálně jíst pevnou stravu. Stále nechce jíst ovoce, zeleninu, šunku, sýr, atd... Když mu udělám k obědu třeba kuře na paprice s kolínky, tak mu to musím rozmixovat. Jinak se mi na tom začne dusit až se pozvrací. Když mu nabízím třeba šunku, nebo nějaké ovoce, tak hned utíká s křikem. Už jsem z toho zoufalá a nevím, co mám už dělat. Zkoušela jsem postupně zvětšovat kousky ve stravě, ale nezabrání to. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Odpověď odborníka:

nutriční terapeutka

Dobrý den,

jestli jsem správně pochopila z vašeho dotazu, syn jí stravu tekutou (pokud ji mixujete). Proces přechodu z tekuté stravy na pevnou je zcela individuální a měly bychom s ním začít již po 6.měsíci (individuálně). Je celkem normální, že dítě některé jídlo - chutě či konzistenci odmítá. Od rodiče to vyžaduje velkou dávku trpělivosti. Obecně lze říct, že  je důležité jídlo připravit zajímavě, jak barevně, tak vzhledově. Dítě si vybírá jídlo i podle toho, jak vypadá. Mohlo by fungovat to, že používáte oblíbený talířek, příbor, který je opatřen třeba obrázkem oblíbené postavičky, zvířátka, na který se může těšit. Pokud používáte pouze lžičku (předpokládám) nebo jí rukama, jídlo je stejně nutné připravit tak, aby bylo i s dopomocí danou konzistenci schopno sníst. Přechod z tekuté stravy je nutné realizovat postupně přes stravu kašovitou, kterou již nemixujete, ale pouze např. pasírujete, lisujete nebo používáte pouze vidličku na rozmělnění. Tento proces je postupný a nemusí být jedno jídlo nutně podáváno v jedné konzistenci. Nabídněte pár lžiček a postupně množství v požadované konzistenci zvyšujte. Pokud nějaké jídlo vysloveně odmítá, tak mu je nenuťte, ale zkuste to znova s odstupem času. Musí si vše zažít a zvykne si. To, že jídlo odmítá dnes, neznamená, že ho nebude chtít později. Stačí ho např. upravit jinak, rozmačkané jídlo - brambory, zelenina i maso aj. lze zatraktivnit na talíři za pomoci formiček na foodstyling nebo můžete použít formičky, jejichž původní určení je na hraní na písku. No, a postupně se bude v jídle/jednotlivých pokrmech objevovat více a více kousků až jídlo bude v kompaktní konzistenci. Buďte trpěliví, nenuťte dítě do jídla, které zarytě odmítá a stolujte společně v klidu a pohodě bez jakýkoli jiných podnětů (bez tabletu, puštěné pohádky v televizi aj.). Držím palce.

Štítky: #dítě #kojení
Sdílejte reakci

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Související články

Tohle batolecí mlíčko už nedáte z ruky! Velké potřeby malého bříška uspokojí Hami.

Tohle batolecí mlíčko už nedáte z ruky! Velké potřeby malého bříška uspokojí Hami.

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Ačkoliv jsou dětská bříška malá, jejich potřeby jsou velké – vyžadují mnohem větší přísun vitamínů, minerálů a živin než dospělý organismus. Základ správného růstu a vývoje proto začíná u vyvážené stravy.

Mohlo by vás zajímat

Zodpovězené dotazy

Celkem 5 495 zodpovězených dotazů

Dobrý den, dcera (17 měsíců) má již 3 měsíce kašovitou stolici normální barvy, bez infekčního zápachu. Jí většinou polévky k obědu, jogurt k snídani, přesnídávky ke svačině. Stále ji kojím, tuhou stravu moc nechce. Rostou jí stoličky a špičáky. V předešlých měsících tuhou stolici také moc neměla. Je možné obávat se nějakého onemocnění? Prospívá, je aktivní. Nic jí netrápí.

Je to v pořádku, kašovitá stolice u kojenců a batolat je běžná.

Dobrý den, Dcera bude mít 10m. Na UM je od 3 týdnů narození. Už cca 4 měsíce odmítá všechny UM. Zkoušela jsem nutrilon, hipp, sunar, kozi, bebu, kendamil atd.. ani jedno nechce. Prosím o radu co mám dělat. Vím, že by měla ještě UM pít, ale jak zjistí, že dávám flašku s mlékem okamžitě to vyplivne. Mohu dát převařené plnotučné mléko? Nebo jak to mám řešit?Děkuji za radu

Dobrý den. Zkuste na nějakou dobu UM vysadit a nahraďte jej jogurtem i 2x denně, po čase se zkuste k UM vrátit, kravské mléko lze podávat od 1 roku věku.

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky