Inzerce
Inzerce
Inzerce

Cyklamat sodny v tehotenstvi

Dobry den. Az v 17. tydnu tehotenstvi jsem zjistila, ze denne piji multivitamin ve forme sumivych tablet, ktere obsahuji cyklamat sodny. Dala jsem si tu praci a u vyrobce jsem zjistila, ze jedna tableta obsahuje 72mg cyklamatu. Samozrejme jsem s pitim okamzite prestala, ale myslite, ze jsem v teto davce mohla uskodit plodu?
Docela me zarazilo, kdyz jsem zjistila, ze cyklamat obsahuje i pripravek Magnosolv, ktery se bezne predepisuje i tehotnym (ja ho predepsany nemam). U Magnosolvu se uvadi na jednu davku 60mg cyklamatu, ale predepisuje se vetsinou az ve 2-3 trimestru. Jaky je vas nazor na vec? Bojim se, ze jsem miminku ublizila, kdyz jsem vitamin pila behem prvniho trimestru, kdy se vse vyviji. Dekuji za odpoved.

Dobrý den, 

cyklamát nepatří mezi vhodná sladidla pro těhotné, proto se jim ani dětem nedoporučuje podávat. Je dobře, že jste jej vyřadila. Naopak se nemusíte obávat . ADI( přijatelná denní dávka náhradního sladidla, která může být konzumována denně po dobu života, aniž by představovala riziko pro zdraví konzumenta - mg/kg hmotnosti/den) je stanovena na 7 mg/kg/den, nápoje do 250 mg/l., což zdaleka nedosahuje množství, které jste konzumovala. Pár informací k doplnění - relativní sladivost 30, nekalorický, V důsledku publikování určitých pochybností, že by cyklamáty mohly zvýšit sílu jiných karcinogenů, byl v mnoha zemích zakázán. Nyní je znovu předmětem toxikologického zkoumání. V ČR dle legislativy EU je použití povoleno, stejně jako v Kanadě, Austrálii, Filipínách . Ve vyšší koncentraci hořká pachuť, při nižší koncentraci naopak pachuti jiných látek maskuje, kombinace se sacharinem v potravinářství. Buďte pozorná a čtěte etikety, je používán celkem hojně. 

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 27.09.2020, 18:51
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce