Inzerce
Inzerce
Inzerce

Cvičení novorozenců a kojenců do 4. měsíce věku

  1. Období ihned po porodu
  2. Vhodná doba ke cvičení
  3. Doteky, masáže a první cviky
  4. Od šestého týdne

1. Období ihned po porodu

Maličké miminko je doslova vypuzeno ze svého bezpečného teplého domova do světla a chladu silnými děložními stahy. Aby nezažilo příliš velký otřes, je položeno na maminčino bříško a čeká se, dokud nepřestane pulzovat pupeční šňůra. Šňůra je většinou tak dlouhá, aby se novorozenec dostal k matčinu prsu a mohl začít sát. V těchto prvních chvílích je také důležitý pohled z očí do očí. V tomto okamžiku se vytváří pouto mezi matkou a dítětem a přítomnost tatínka je samozřejmostí.

Novorozenec na různé podněty reaguje chaotickými pohyby, které nemají žádný určitý směr, ani cíl. Má pokrčené nožičky v kyčelních kloubech i v kolenou. To je poloha ještě z nitroděložního života a nikdy nesmíme nožičky násilím natahovat. Ručičky má pevně sevřené v pěst a položené u oušek. Stejnou polohu zaujímá i při položení na bříško. Hlavičku má otočenou na stranu.

Jak tedy s takovým drobečkem cvičit?

Inzerce

2. Vhodná doba ke cvičení

Nejdřív se musíme rozhodnout, kdy je vhodná doba. Většinou se všichni dohodnou na tom, že je to období před večerním koupáním.

Miminko vysvlečeme a položíme na něco měkkého a příjemného. To, že je mu dobře, a že se cítí bezpečně, vám oznámí tím, že se většinou počůrá. Buďte na to připraveni. V místnosti musí být teplo a nemělo by svítit příliš silné světlo.

3. Doteky, masáže a první cviky

Protože se musíme naučit miminka dotýkat a dotek je pro dítě velmi stimulující a povzbuzující, můžeme ho velmi jemně masírovat.

1) Dlouhými jemnými tahy od hlavičky přes ramínka, hrudník až po prstíčky na nohou několikrát přejedeme kůži. Používáme olejíček, na který jsme zvyklí.

Inzerce

2) Bříško masírujeme až po zhojení pupíku krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček.

3) V poloze na bříšku jemně pohladíme zádíčka a pak opět od hlavičky přes ramínka, zádíčka, až po zadeček pokračujeme v dlouhých jemných tazích.

Inzerce

4) Pokud vložíme dítěti do dlaní náš prst, stiskne ho. Je to reflexní pohyb, ale můžeme ho několikrát vyzkoušet. Tato schopnost později mizí.

5) V poloze na bříšku můžeme lehce zatlačit ze spodu na kolínko a to na té straně, kam má dítě otočenou hlavu. Děťátko se začne plazit dopředu. Když si přetočí hlavu, musíme zatlačit na druhé kolínko. Toto se cvičí vždy v poloze na břiše. Je to opět reflexní záležitost, ale aktivujeme svaly, které budou zapotřebí ke vzpřimování. Některé děti nemají toto cvičení rády a reagují pláčem. Nebudeme je tedy k plazení tímto způsobem nutit.

Inzerce

Je třeba mít na paměti, že novorozenec je velmi únavný a cvičení musí být krátké. Je však možné při přebalování několikrát denně miminko celé pohladit a položit na bříško.Toto cvičení můžete zkoušet každý den.

4. Od šestého týdne

Okolo šestého týdne začne miminko v poloze na bříšku zvedat a přetáčet hlavičku. Je to projev zapojování šíjových svalů a pro další zdravý vývoj je to pohyb nesmírně důležitý.

1) Pokládejte dítě na bříško. Samo se ještě neumí přetočit. Ta doba teprve přijde. Zvedáním hlavy nad podložku startuje dítě schopnost jednou se postavit.

2) Podporujte aktivně otáčení hlavičky. Střídejte strany, z kterých na dítě mluvíte a z kterých za ním přicházíte. Vaše děťátko bude mít krásně kulatou hlavičku, když nebude upřednostňovat jednu stranu. Toto pravidlo platí v případě, že vaše miminko leží na zádech i na bříšku.

3) O chvíli později, v poloze na zádech, se začne objevovat další důležitý pohyb. Je to tzv. souhra „oko - ruka - ústa". Je to první pohyb, který má směr a cíl. Dítě objeví vlastní prsty, chvíli si je prohlíží a pak si je strčí do pusinky. Někdy cucá celou pěstičku. Opět můžeme tyto pohyby podporovat postupným podáváním vhodných hraček. Takto malé miminko ještě neumí hračky uchopit, ale bude protahovat ručičky.

4) Když chytneme dítě v poloze na zádech za zápěstí a mírně jej přitáhneme, jako by do sedu, už mu nebude padat hlavička dozadu, ale pěkně si ji přitáhne. Nožičky se spontánně přiblíží k bříšku. Nepřitahujeme miminko více nad podložku, než je úhel 45 stupňů.

5) Stále musíme myslet na to, že nesmíme dítě unavit a cvičíme velmi krátce. Po koupání pokračujeme v jemných masážích celého tělíčka.

6) V poloze na zádech můžeme chytit dětská kolínka a jemně kroužit nožkami v kyčlích. Nenatahujeme je!

7) Ručičky můžeme chytit za zápěstí a protáhnout k ouškům.

Na konci třetího měsíce bude vaše děťátko v poloze na bříšku držet hlavičku ve vzduchu, bude se opírat o předloktí a ručičky, dříve sevřené v pěst, se začnou rozevírat. Bude se usmívat a pozorovat vás.

V tomto krátkém období vykonalo miminko neuvěřitelný kus práce a zafixovalo si pohyby, která jsou nezbytně nutné pro vzpřímení celého těla.

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Autor: Bc. Andrea Havlíková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Bc. Andrea Havlíková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Cvičení do 4. měsíce - diskuze

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×