Inzerce
Inzerce
Inzerce

Cvičení novorozenců a kojenců do 4. měsíce věku

  1. Období ihned po porodu
  2. Vhodná doba ke cvičení
  3. Doteky, masáže a první cviky
  4. Od šestého týdne

1. Období ihned po porodu

Maličké miminko je doslova vypuzeno ze svého bezpečného teplého domova do světla a chladu silnými děložními stahy. Aby nezažilo příliš velký otřes, je položeno na maminčino bříško a čeká se, dokud nepřestane pulzovat pupeční šňůra. Šňůra je většinou tak dlouhá, aby se novorozenec dostal k matčinu prsu a mohl začít sát. V těchto prvních chvílích je také důležitý pohled z očí do očí. V tomto okamžiku se vytváří pouto mezi matkou a dítětem a přítomnost tatínka je samozřejmostí.

Novorozenec na různé podněty reaguje chaotickými pohyby, které nemají žádný určitý směr, ani cíl. Má pokrčené nožičky v kyčelních kloubech i v kolenou. To je poloha ještě z nitroděložního života a nikdy nesmíme nožičky násilím natahovat. Ručičky má pevně sevřené v pěst a položené u oušek. Stejnou polohu zaujímá i při položení na bříško. Hlavičku má otočenou na stranu.

Jak tedy s takovým drobečkem cvičit?

Inzerce

2. Vhodná doba ke cvičení

Nejdřív se musíme rozhodnout, kdy je vhodná doba. Většinou se všichni dohodnou na tom, že je to období před večerním koupáním.

Miminko vysvlečeme a položíme na něco měkkého a příjemného. To, že je mu dobře, a že se cítí bezpečně, vám oznámí tím, že se většinou počůrá. Buďte na to připraveni. V místnosti musí být teplo a nemělo by svítit příliš silné světlo.

3. Doteky, masáže a první cviky

Protože se musíme naučit miminka dotýkat a dotek je pro dítě velmi stimulující a povzbuzující, můžeme ho velmi jemně masírovat.

1) Dlouhými jemnými tahy od hlavičky přes ramínka, hrudník až po prstíčky na nohou několikrát přejedeme kůži. Používáme olejíček, na který jsme zvyklí.

Inzerce

2) Bříško masírujeme až po zhojení pupíku krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček.

3) V poloze na bříšku jemně pohladíme zádíčka a pak opět od hlavičky přes ramínka, zádíčka, až po zadeček pokračujeme v dlouhých jemných tazích.

Inzerce

4) Pokud vložíme dítěti do dlaní náš prst, stiskne ho. Je to reflexní pohyb, ale můžeme ho několikrát vyzkoušet. Tato schopnost později mizí.

5) V poloze na bříšku můžeme lehce zatlačit ze spodu na kolínko a to na té straně, kam má dítě otočenou hlavu. Děťátko se začne plazit dopředu. Když si přetočí hlavu, musíme zatlačit na druhé kolínko. Toto se cvičí vždy v poloze na břiše. Je to opět reflexní záležitost, ale aktivujeme svaly, které budou zapotřebí ke vzpřimování. Některé děti nemají toto cvičení rády a reagují pláčem. Nebudeme je tedy k plazení tímto způsobem nutit.

Inzerce

Je třeba mít na paměti, že novorozenec je velmi únavný a cvičení musí být krátké. Je však možné při přebalování několikrát denně miminko celé pohladit a položit na bříško.Toto cvičení můžete zkoušet každý den.

4. Od šestého týdne

Okolo šestého týdne začne miminko v poloze na bříšku zvedat a přetáčet hlavičku. Je to projev zapojování šíjových svalů a pro další zdravý vývoj je to pohyb nesmírně důležitý.

1) Pokládejte dítě na bříško. Samo se ještě neumí přetočit. Ta doba teprve přijde. Zvedáním hlavy nad podložku startuje dítě schopnost jednou se postavit.

2) Podporujte aktivně otáčení hlavičky. Střídejte strany, z kterých na dítě mluvíte a z kterých za ním přicházíte. Vaše děťátko bude mít krásně kulatou hlavičku, když nebude upřednostňovat jednu stranu. Toto pravidlo platí v případě, že vaše miminko leží na zádech i na bříšku.

3) O chvíli později, v poloze na zádech, se začne objevovat další důležitý pohyb. Je to tzv. souhra „oko - ruka - ústa". Je to první pohyb, který má směr a cíl. Dítě objeví vlastní prsty, chvíli si je prohlíží a pak si je strčí do pusinky. Někdy cucá celou pěstičku. Opět můžeme tyto pohyby podporovat postupným podáváním vhodných hraček. Takto malé miminko ještě neumí hračky uchopit, ale bude protahovat ručičky.

4) Když chytneme dítě v poloze na zádech za zápěstí a mírně jej přitáhneme, jako by do sedu, už mu nebude padat hlavička dozadu, ale pěkně si ji přitáhne. Nožičky se spontánně přiblíží k bříšku. Nepřitahujeme miminko více nad podložku, než je úhel 45 stupňů.

5) Stále musíme myslet na to, že nesmíme dítě unavit a cvičíme velmi krátce. Po koupání pokračujeme v jemných masážích celého tělíčka.

6) V poloze na zádech můžeme chytit dětská kolínka a jemně kroužit nožkami v kyčlích. Nenatahujeme je!

7) Ručičky můžeme chytit za zápěstí a protáhnout k ouškům.

Na konci třetího měsíce bude vaše děťátko v poloze na bříšku držet hlavičku ve vzduchu, bude se opírat o předloktí a ručičky, dříve sevřené v pěst, se začnou rozevírat. Bude se usmívat a pozorovat vás.

V tomto krátkém období vykonalo miminko neuvěřitelný kus práce a zafixovalo si pohyby, která jsou nezbytně nutné pro vzpřímení celého těla.

Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Autor: Bc. Andrea Havlíková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Bc. Andrea Havlíková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Cvičení do 4. měsíce - diskuze

Poradna

Halucinace po horečce

| Jaqkes | 30.05.2023, 08:49

Dobrý den. Již párkrát se nám stalo, že naše dítě mělo nějaký "stav" po herečce, až naposledy to kulminovalo a pak jsem se synem měl rozhovor. Má 6 let a během jedné noci měl horečku, bolest břicha, zvracel a podali jsme mu sirup Nurofen na sražení horečky a uvolnění bolesti a poté černý čaj po lžičkách na hydrataci. Kolem poledne následujícího dne, kdy už měl teplotu 37°C a už si i hrál a střídavě koukal na pohádku, usnul. Vzbudil se s brekem, kdy ho nešlo uklidnit, šel na záchod se vyčůrat a poté se vrátil do obýváku s brekem a koukal kolem sebe, kdy to byl až takový historicky pláč. My se ženou už viděli, že je duchem mimo, tak jsme mu říkali, že jsme tady sním, že je to v pořádku. Žena si ho zavolala k sobě, na což zareagoval ale následně jak se na ní podíval, tak se pak hystericky rozplakal s výrazem vyděšení v jeho tváři. Od ženy odešel a začal chodit po místnosti, pákrát i tleskl rukama. Při tom všem, jsme mu pořád říkali, že jsme tady s ním, že je to v pořádku. Já se ho ptal, jestli vidí zvláštní věci a to mi ještě v tom "stavu" byl schopný potvrdit (řekl jenom "ano"). Ani nechtěl jít k nám a my jsme ho k tomu nenutili. Celý ten stav trval cca 2-3 minuty, i když nám to přišlo, že je to věčnost.
Asi po půlhodince, kdy jsme měli "chlapskou" chvíli jen my dva, tak jsem se ho ptal, jestli viděl divné věci a on mi řikal, že ano, ale nebyl schopen je popsat. Vysvětlil jsem mu tedy, že nemusí mít strach, když se mu tohle stane, že to je díky té horečce a mozeček si takhle hraje, ale že jsme vždycky s ním. Jinak, je to klučina bez nějakých zjevných problémů, chodí do školky, dostal sice odklad, ale jen díky logopedickému problému. Jinak je dle učitelek absolutně v pořádku, takže další krok jsme zvolili předpřípravnou třídu na ZŠ. Mě se ženou už ty stavy tedy moc v pořádku nepřipadájí, tak se chci dotázat, jestli je toto potřeba nějak dál řešit? Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den, váš dotaz nepřísluší ani tak psychologovi, ale spíše ošetřujícímu dětskému lékaři vašeho syna. Při horečnatém onemocnění se blouznivé stavy mohou objevovat. Je přirozené, že dítě je po nich dezorientované a obsah halucinací si nemusí vybavovat. Nesnažte se je vybavovat, mohlo by to u dítěte spustit nežádoucí reakci a upevnit negativní prožitek, obavy a úzkosti. Lepší je, když své zlé sny zapomene. V případě výskytu takového stavu dítě ujistěte o vaší blízkosti a bezpečí, chovejte se klidně, nesnažte se jej násilně probírat, mluvte na něj uklidňujícím a tichým hlasem.  Pokud o to dítě stojí, můžete ho obejmout a ukonejšit, pokud kontakt nevyhledává, pak jej nenuťte. Můžete poté se synem probrat situaci ve smyslu komentáře, tobě se asi něco nepříjemného zdálo a zeptat se ho, jestli mu můžete nějak pomoci, nebo jestli by mu něco pomohlo. Třeba bude sám schopen vyjádřit, co by potřeboval. S dětským lékařem tyto stavy zkonzultujte, na místě by podle jeho doporučení možná bylo vhodné zvážit nějaké další odborné, například neurologické vyšetření. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 01.06.2023, 08:08
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×