Období ihned po porodu
Maličké miminko je doslova vypuzeno ze svého bezpečného teplého domova do světla a chladu silnými děložními stahy. Aby nezažilo příliš velký otřes, je položeno na maminčino bříško a čeká se, dokud nepřestane pulzovat pupeční šňůra. Šňůra je většinou tak dlouhá, aby se novorozenec dostal k matčinu prsu a mohl začít sát. V těchto prvních chvílích je také důležitý pohled z očí do očí. V tomto okamžiku se vytváří pouto mezi matkou a dítětem a přítomnost tatínka je samozřejmostí.
Novorozenec na různé podněty reaguje chaotickými pohyby, které nemají žádný určitý směr, ani cíl. Má pokrčené nožičky v kyčelních kloubech i v kolenou. To je poloha ještě z nitroděložního života a nikdy nesmíme nožičky násilím natahovat. Ručičky má pevně sevřené v pěst a položené u oušek. Stejnou polohu zaujímá i při položení na bříško. Hlavičku má otočenou na stranu.
Jak tedy s takovým drobečkem cvičit?
Vhodná doba ke cvičení
Nejdřív se musíme rozhodnout, kdy je vhodná doba. Většinou se všichni dohodnou na tom, že je to období před večerním koupáním.
Miminko vysvlečeme a položíme na něco měkkého a příjemného. To, že je mu dobře, a že se cítí bezpečně, vám oznámí tím, že se většinou počůrá. Buďte na to připraveni. V místnosti musí být teplo a nemělo by svítit příliš silné světlo.
Doteky, masáže a první cviky
Protože se musíme naučit miminka dotýkat a dotek je pro dítě velmi stimulující a povzbuzující, můžeme ho velmi jemně masírovat.
1) Dlouhými jemnými tahy od hlavičky přes ramínka, hrudník až po prstíčky na nohou několikrát přejedeme kůži. Používáme olejíček, na který jsme zvyklí.
2) Bříško masírujeme až po zhojení pupíku krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček.
3) V poloze na bříšku jemně pohladíme zádíčka a pak opět od hlavičky přes ramínka, zádíčka, až po zadeček pokračujeme v dlouhých jemných tazích.
4) Pokud vložíme dítěti do dlaní náš prst, stiskne ho. Je to reflexní pohyb, ale můžeme ho několikrát vyzkoušet. Tato schopnost později mizí.
5) V poloze na bříšku můžeme lehce zatlačit ze spodu na kolínko a to na té straně, kam má dítě otočenou hlavu. Děťátko se začne plazit dopředu. Když si přetočí hlavu, musíme zatlačit na druhé kolínko. Toto se cvičí vždy v poloze na břiše. Je to opět reflexní záležitost, ale aktivujeme svaly, které budou zapotřebí ke vzpřimování. Některé děti nemají toto cvičení rády a reagují pláčem. Nebudeme je tedy k plazení tímto způsobem nutit.
Je třeba mít na paměti, že novorozenec je velmi únavný a cvičení musí být krátké. Je však možné při přebalování několikrát denně miminko celé pohladit a položit na bříško.Toto cvičení můžete zkoušet každý den.
Od šestého týdne
Okolo šestého týdne začne miminko v poloze na bříšku zvedat a přetáčet hlavičku. Je to projev zapojování šíjových svalů a pro další zdravý vývoj je to pohyb nesmírně důležitý.
1) Pokládejte dítě na bříško. Samo se ještě neumí přetočit. Ta doba teprve přijde. Zvedáním hlavy nad podložku startuje dítě schopnost jednou se postavit.
2) Podporujte aktivně otáčení hlavičky. Střídejte strany, z kterých na dítě mluvíte a z kterých za ním přicházíte. Vaše děťátko bude mít krásně kulatou hlavičku, když nebude upřednostňovat jednu stranu. Toto pravidlo platí v případě, že vaše miminko leží na zádech i na bříšku.
3) O chvíli později, v poloze na zádech, se začne objevovat další důležitý pohyb. Je to tzv. souhra „oko - ruka - ústa". Je to první pohyb, který má směr a cíl. Dítě objeví vlastní prsty, chvíli si je prohlíží a pak si je strčí do pusinky. Někdy cucá celou pěstičku. Opět můžeme tyto pohyby podporovat postupným podáváním vhodných hraček. Takto malé miminko ještě neumí hračky uchopit, ale bude protahovat ručičky.
4) Když chytneme dítě v poloze na zádech za zápěstí a mírně jej přitáhneme, jako by do sedu, už mu nebude padat hlavička dozadu, ale pěkně si ji přitáhne. Nožičky se spontánně přiblíží k bříšku. Nepřitahujeme miminko více nad podložku, než je úhel 45 stupňů.
5) Stále musíme myslet na to, že nesmíme dítě unavit a cvičíme velmi krátce. Po koupání pokračujeme v jemných masážích celého tělíčka.
6) V poloze na zádech můžeme chytit dětská kolínka a jemně kroužit nožkami v kyčlích. Nenatahujeme je!
7) Ručičky můžeme chytit za zápěstí a protáhnout k ouškům.
Na konci třetího měsíce bude vaše děťátko v poloze na bříšku držet hlavičku ve vzduchu, bude se opírat o předloktí a ručičky, dříve sevřené v pěst, se začnou rozevírat. Bude se usmívat a pozorovat vás.
V tomto krátkém období vykonalo miminko neuvěřitelný kus práce a zafixovalo si pohyby, která jsou nezbytně nutné pro vzpřímení celého těla.