Otravy dětí: Léky

Dětské otravy, způsobené léky, jsou především náhodného charakteru. Nejvíce jsou ohroženy děti ve věku od 1 do 5 let. V tomto období jsou totiž děti velmi zvídavé. Při nedostatečné opatrnosti dospělých pak dochází k nehodám, kterým přitom lze snadno předcházet.

Jak maximálně snížit riziko náhodné otravy lékem? Léky by měly být uskladněny v domácnosti na takovém místě, kam nemá dítě přístup. Vyplatí se uchovávat na nepřístupném místě všechny léky, i ty, o kterých si myslíme, že jsou neškodné (vitaminy, sirupy na kašel apod.) Pokud je dítě nemocné a musí užívat léčivý přípravek, nenazývat lék pamlskem.

Velmi často rodiče neúmyslně předávkují dítě lékem, který mu lékař naordinoval. Proto se vždy ujistěte o správném množství podávaného léku. V případě, že si nejste jistí, jaké množství léku máte dítěti podat, potom je vždy na místě pozorně si přečíst příbalový leták nebo se poradit s lékařem.

Pro první pomoc v případech otrav dětí i dospělých by v žádné domácí lékárničce nemělo chybět aktivní („černé“) uhlí (např. Carbosorb nebo Carbotox), které je, především u nehod s léky, velmi důležitým krokem účinného postupu k zabránění rozvoje intoxikace.

V dnešní době existuje tak rozsáhlý sortiment léků, že je prakticky nemožné zmiňovat vybrané skupiny v této příručce. Obecně platí zásada: Při nehodě zjistit požité množství přípravku a co nejpřesnější identifikační údaje o něm (velikost balení, množství účinné látky v tabletě, kapkách apod.). Pokud je okamžitě dostupná možnost telefonního spojení, kontaktovat TIS nebo lékaře.

První pomoc

Jestliže dítě přistihnete při požití léků a není možné ihned konzultovat TIS nebo lékaře, pokuste se vyvolat zvracení. To však platí pouze bezprostředně po požití, později ne. Jakmile se začnou projevovat účinky léku, zvracení je nebezpečné! Vyvolávat se také nesmí u dětí mladších 6 měsíců. Nikdy nevyvolávejte zvracení roztokem kuchyňské soli! Stačí podráždit kořen jazyka nebo zadní část hrtanu prstem nebo rukojetí lžíce. Ať už se vyvolání zvracení zdaří nebo ne, podejte poté dítěti 3-10 tablet aktivního uhlí, rozdrceného a rozmíchaného ve sklenici vody, džusu nebo čaje. Zjistěte přesný název přípravku a vyhledejte lékařskou pomoc nebo kontaktujte TIS.

Výjimkou, která zcela určitě patří do této příručky, jsou tablety Natrium fluoratum nebo Zymafluor o velmi nízké nebezpečnosti při předávkování, které dětem předepisuje ošetřující lékař kvůli prevenci zubního kazu. Zde je při předávkování aktivní uhlí neúčinné, ale podává se mléko, nebo jiný tekutý mléčný výrobek (např. jogurt). Po spočítání chybějících tablet kontaktovat TIS.

Zdroj: Dětské otravy, autor Mgr. Karolina Mrázová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Léky - diskuze

  • HAK
    Díky moc za toto téma, jako pediatr se s tím často setkávám a také rodičům dávám (třeba když volají na LSPP) kontakty na TIS. Možná by se mohlo také adresně napsat (jelikož řešíme často), že pokud děti - bez rozdílu pohlaví - maminkám spapají tabletečky u nočního stolku (proboha, dávejte si je jinam   , není divu, že se dětem líbí tak barevné....), nic závažného se neděje. Mrkvička
    mrkvička   | 20.07.2011 22:50:48
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Interakce smecty a daylli

| 001alenka | 29.03.2017, 19:39

Dobrý večer. Užila jsem před hodinou Smectu a hned na to jsem si dala antikoncepci. Jen včera jsem začala s užíváním 1 tabletku. Není mi zle, jen těžko a Smecta mi vždy pomohla. No nevím teď jak dále, zda zítra pokračovat s další. Jiný blister nemám. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, Smecta se s antikoncepcí nijak neovlivňuje. Takže užívejte dále dle návodu.

 
MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | dnes, 07:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce