Otravy dětí: Léky

Dětské otravy, způsobené léky, jsou téměř vždy náhodné. Nejvíce jsou ohroženy děti ve věku od 1 do 5 let. V tomto období jsou totiž děti velmi zvídavé a rády napodobují rodiče. Dospělí se také často dopouštějí chyb při podávání naordinovaných léků malým dětem. Někdy podávají větší dávky, nebo dávkují častěji, než je doporučeno, nebo lék zamění za jinou látku (např. éterický olej místo kapek na kašel apod.).

Uchovávejte léky na bezpečném místě mimo dosah dětí.

Jak tedy co nejlépe předejít náhodné lékové otravě dítěte?

Léky by měly být vždy uskladněny na nepřístupném místě. Vyplatí se tak uchovávat i léky, o kterých si myslíme, že jsou neškodné (vitaminy, doplňky stravy, sirupy na kašel apod.). Pokud je dítě nemocné a pravidelně léky užívá, nenazývat lék pamlskem. Vždy je třeba se ujistit, že množství léku, které dítěti podáváme, je správné. V případě nejistoty je vždy na místě pozorně přečíst příbalový leták nebo se poradit s lékařem, který lék dítěti naordinoval.

Jak se připravit na situaci, že by k nehodě dítěte s léky skutečně došlo?

Pro první pomoc v případech otrav dětí i dospělých by v žádné domácí lékárničce nemělo chybět aktivní (černé) uhlí (např. Carbosorb, Carbo medicinalis nebo Carbotox), jehož včasné podání může účinně předejít vstřebání léku do oběhu a tím alespoň zčásti předejít rozvoji intoxikace. V dnešní době existuje tak rozsáhlý sortiment léků, že je prakticky nemožné zmiňovat vybrané skupiny v této příručce.

Obecně platí zásada: Při nehodě zjistit požité množství přípravku a co nejpodrobnější údaje o něm (velikost balení, množství účinné látky v tabletě, kapkách apod.) a kontaktovat  TIS nebo lékaře.

První pomoc

Zjistěte přesný název přípravku, požité množství a vyhledejte lékařskou pomoc nebo kontaktujte TIS. 

Jestliže dítě přistihnete při požití léků a není možné ihned konzultovat TIS nebo lékaře, podejte několik tablet aktivního uhlí. Obvykle se podává 3–5–8 tablet aktivního uhlí, rozdrceného a rozmíchaného ve sklenici vody, džusu nebo čaje. 

Bez porady s TIS nevyvolávejte zvracení, protože tento zákrok má u dětí mnohá omezení a může být provázen komplikacemi (např. vdechnutí zvratků, poranění v dutině ústní nebo hrtanu apod.). Takový pokus by TIS doporučil jen po požití vysoce toxické až život ohrožující dávky léku. Nikdy se u dětí zvracení nevyvolává roztokem kuchyňské soli.

Laickou první pomoc v podobě podání aktivního (černého) uhlí nebo vyvolání zvracení lze provést jen u dítěte, které ještě není pod vlivem nežádoucího léku. 

Jakmile se na dítěti již nežádoucí účinky léku projeví (dítě vrávorá, usíná, zvrací apod.), laická první pomoc spočívá ve snaze zabránit poranění dítěte, polohou těla předejít vdechnutí zvratků nebo zapadání jazyka, zamezit prochladnutí a zajistit co nejrychlejší předání dítěte do péče zdravotníků.

Mezi léky existuje několik výjimek, u kterých podání aktivního uhlí v rámci první pomoci nemá význam. Patří mezi ně tablety Natrium fluoratum nebo Zymafluor (s fluoridem sodným), které dětem předepisuje ošetřující lékař kvůli prevenci zubního kazu, a preparáty s obsahem železa určené k léčbě chudokrevnosti. U nich je při předávkování aktivní uhlí neúčinné. Po předávkování tabletami s obsahem fluoridu sodného se podává co nejrychleji mléko, nebo jiný tekutý mléčný výrobek (např. jogurt). Po zjištění množství požitého léku je třeba kontaktovat TIS.

Zdroj: Dětské otravy, autor Mgr. Karolina Mrázová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Léky - diskuze

  • HAK
    Díky moc za toto téma, jako pediatr se s tím často setkávám a také rodičům dávám (třeba když volají na LSPP) kontakty na TIS. Možná by se mohlo také adresně napsat (jelikož řešíme často), že pokud děti - bez rozdílu pohlaví - maminkám spapají tabletečky u nočního stolku (proboha, dávejte si je jinam   , není divu, že se dětem líbí tak barevné....), nic závažného se neděje. Mrkvička
    mrkvička   | 20.07.2011 22:50:48
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, paní doktorko, mám dotaz ke své situaci. Na konci roku mi končí smlouva na HPP a na mateřskou mám nástup 11.-25.1. Přes počáteční sliby mi v práci smlouvu nakonec neprodlouží. A já teď řeším, zda jít na dobu do mateřské na neschopenku anebo na ÚP anebo teoreticky by byla možnost nechat se zaměstnat jinde. JENŽE. Vyjde mě finančně lépe nemocenská anebo ÚP? Bude za mě v obou případech placeno zdrav. pojištění? Mám v případě ÚP nárok na podporu? Někde jsem četla, že ano, ale vyplácí se až při pobírání RP. Anebo třetí možnost, kdyby mě někdo zaměstnal, tak se mateřská prý počítá ze základu posledního zaměstanání. Takže pokud bych měla nižší mzdový výměr, asi by se mi to nevyplatilo, že? Pokud vyšší, nezkoumal by to někdo jako účelové? Navíc bych v případě zaměstnání na neurčito měla nárok na případnou druhou, navazující mateřskou, je to tak? Předem mockrát děkuji, na úřadech vůbec nic nevědí, nemám jinou možnost, než se obrátit na vás.

Dobrý den,

státním pojištěncem budete v případě pracovní neschopnosti i v případě evidence na ÚP. Ale z hlediska zdravotního pojištění není nutné to takto řešit, protože v lednu dojde k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, tedy budete státním pojištěncem alespoň po část měsíce (je potřeba to pojišťovně doložit). Sama byste si musela zdravotní pojištění hradit jen v případě, že byste po celý kalendářní měsíc nebyla zaměstnancem, OSVČ ani státním pojištěncem.

O pracovní neschopnosti rozhoduje lékař, záleží tedy, jestli by Vám ji vystavil. Dá se na ni nastoupit nejpozději sedmý den po skončení pracovního poměru, ale pokud už netrvá pracovní poměr, tak v prvních 14 dnech nenáleží žádná náhrada mzdy od zaměstnavatele a stát (OSSZ) vyplácí nemocenskou dávku až od 15. dne trvání pracovní neschopnosti. Na ÚP byste mohla čerpat podporu v nezaměstnanosti, pokud splňujete standardní podmínky nároku, ale je to možné jen do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Tedy zvažte, zda se Vám ta administrativa kolem registrace na ÚP vyplatí. Navíc se těhotné v pozdějších týdnech těhotenství setkávají s neochotou úřednic je vůbec zaregistrovat (nicméně do nástupu na PPM to ze zákona lze).

Co se týče nového zaměstnání  v lednu, pak ano, mohlo by to být zkoumáno jako účelové, takové případy se objevují. Existují ale i rozsudky soudů, které se stavějí na stranu těhotné s tím, že má právo kdykoliv nastoupit do zaměstnání a není možné ji z důvodu těhotenství diskriminovat. Zda by někdo řešil Váš konkrétní případ a jak by to dopadlo ale není možné odhadnout. Pokud byste nastoupila do nového zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, počítala by se PPM z tohoto nového zaměstnání, jak píšete. A při trvání zaměstnání byste měla nárok i na PPM na další dítě.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | dnes, 13:38
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce