Inzerce
Inzerce
Inzerce

Otravy dětí: Léky

Dětské otravy, způsobené léky, jsou téměř vždy náhodné. Nejvíce jsou ohroženy děti ve věku od 1 do 5 let. V tomto období jsou totiž děti velmi zvídavé a rády napodobují rodiče. Dospělí se také často dopouštějí chyb při podávání naordinovaných léků malým dětem. Někdy podávají větší dávky, nebo dávkují častěji, než je doporučeno, nebo lék zamění za jinou látku (např. éterický olej místo kapek na kašel apod.).

Uchovávejte léky na bezpečném místě mimo dosah dětí.

Jak tedy co nejlépe předejít náhodné lékové otravě dítěte?

Léky by měly být vždy uskladněny na nepřístupném místě. Vyplatí se tak uchovávat i léky, o kterých si myslíme, že jsou neškodné (vitaminy, doplňky stravy, sirupy na kašel apod.). Pokud je dítě nemocné a pravidelně léky užívá, nenazývat lék pamlskem. Vždy je třeba se ujistit, že množství léku, které dítěti podáváme, je správné. V případě nejistoty je vždy na místě pozorně přečíst příbalový leták nebo se poradit s lékařem, který lék dítěti naordinoval.

Inzerce

Jak se připravit na situaci, že by k nehodě dítěte s léky skutečně došlo?

Pro první pomoc v případech otrav dětí i dospělých by v žádné domácí lékárničce nemělo chybět aktivní (černé) uhlí (např. Carbosorb, Carbo medicinalis nebo Carbotox), jehož včasné podání může účinně předejít vstřebání léku do oběhu a tím alespoň zčásti předejít rozvoji intoxikace. V dnešní době existuje tak rozsáhlý sortiment léků, že je prakticky nemožné zmiňovat vybrané skupiny v této příručce.

Obecně platí zásada: Při nehodě zjistit požité množství přípravku a co nejpodrobnější údaje o něm (velikost balení, množství účinné látky v tabletě, kapkách apod.) a kontaktovat  TIS nebo lékaře.

Inzerce

První pomoc

Zjistěte přesný název přípravku, požité množství a vyhledejte lékařskou pomoc nebo kontaktujte TIS. 

Jestliže dítě přistihnete při požití léků a není možné ihned konzultovat TIS nebo lékaře, podejte několik tablet aktivního uhlí. Obvykle se podává 3–5–8 tablet aktivního uhlí, rozdrceného a rozmíchaného ve sklenici vody, džusu nebo čaje. 

Inzerce

Bez porady s TIS nevyvolávejte zvracení, protože tento zákrok má u dětí mnohá omezení a může být provázen komplikacemi (např. vdechnutí zvratků, poranění v dutině ústní nebo hrtanu apod.). Takový pokus by TIS doporučil jen po požití vysoce toxické až život ohrožující dávky léku. Nikdy se u dětí zvracení nevyvolává roztokem kuchyňské soli.

Laickou první pomoc v podobě podání aktivního (černého) uhlí nebo vyvolání zvracení lze provést jen u dítěte, které ještě není pod vlivem nežádoucího léku. 

Inzerce

Jakmile se na dítěti již nežádoucí účinky léku projeví (dítě vrávorá, usíná, zvrací apod.), laická první pomoc spočívá ve snaze zabránit poranění dítěte, polohou těla předejít vdechnutí zvratků nebo zapadání jazyka, zamezit prochladnutí a zajistit co nejrychlejší předání dítěte do péče zdravotníků.

Mezi léky existuje několik výjimek, u kterých podání aktivního uhlí v rámci první pomoci nemá význam. Patří mezi ně tablety Natrium fluoratum nebo Zymafluor (s fluoridem sodným), které dětem předepisuje ošetřující lékař kvůli prevenci zubního kazu, a preparáty s obsahem železa určené k léčbě chudokrevnosti. U nich je při předávkování aktivní uhlí neúčinné. Po předávkování tabletami s obsahem fluoridu sodného se podává co nejrychleji mléko, nebo jiný tekutý mléčný výrobek (např. jogurt). Po zjištění množství požitého léku je třeba kontaktovat TIS.

Zdroj: Dětské otravy, autor Mgr. Karolina Mrázová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Léky - diskuze

  • HAK
    Díky moc za toto téma, jako pediatr se s tím často setkávám a také rodičům dávám (třeba když volají na LSPP) kontakty na TIS. Možná by se mohlo také adresně napsat (jelikož řešíme často), že pokud děti - bez rozdílu pohlaví - maminkám spapají tabletečky u nočního stolku (proboha, dávejte si je jinam   , není divu, že se dětem líbí tak barevné....), nic závažného se neděje. Mrkvička
    mrkvička   | 20.07.2011 22:50:48
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce