Inzerce
Inzerce
Inzerce

Otravy dětí: Hnojiva

Jde o řadu produktů jak v tekuté, tak i pevné formě (prášky, granule, tablety, roztoky). Jsou používány pro zlepšení růstu rostlin. Hnojiva obsahují řadu biogenních a stopových prvků. Pokud dojde k požití koncentrovaného roztoku, může dojít k podráždění trávícího traktu, po požití většího množství je možnost vzestupu hladiny některých iontů, zejména draslíku, který mohou negativně ovlivnit činnost srdce. Přítomnost dusičnanů může u kojenců vyvolat změnu krevního barviva. Dusičnany se v organismu redukují na dusitany, může dojít ke změně krevního barviva hemoglobinu změnit na methemoglobin. Ten není schopen přenášet kyslík.
Pokud dojde k požití hnojiv, která jsou nazředěná, může dojít nejvýše k nevolnosti a průjmu. V tomto případě postačí podat dostatek tekutin a šetřící dietu.

První pomoc

Při požití vypláchnout ústa, dát napít vlažný čaj nebo vodu a podat několik tablet aktivního uhlí. Zajistit balení nebo zjistit složení a kontaktovat lékaře nebo TIS.

Zdroj: Dětské otravy, autor Mgr. Karolina Mrázová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Hnojiva - diskuze

Poradna

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mám jako učitelka nárok čerpat dovolenou v plném rozsahu, tedy 40 dnů? Na mateřskou jsem nastoupila na začátku roku, skončila mi v půlce července. Zaměstnavatele jsem včas požádala o čerpání řádné dovolené v návaznosti na ukončenou mateřskou. Účetní mi již dříve říkala, že podle ní mi bude mateřská krácena, a opravdu mi přišla na účet dovolená pouze za půlku července a srpen. Předpokládala jsem však, že mi část vyjde i na září. Prosím Vás o názor. Děkuji.

Dobrý den,

pokud Váš pracovní poměr nekončí v průběhu roku a požádala jste o čerpání řádné dovolené v návaznosti na skončení mateřské dovolené, máte nárok na celou dovolenou za kalendářní rok. Mateřská dovolená se považuje za výkon práce pro účely dovolené, díky tomu jste splnila podmínku alespoň 60 dnů konání práce v roce a máte tedy nárok na dovolenou za kalendářní rok. Pro krácení dovolené platí, že se krátí až při 100 a více zmeškaných směnách a zákoník práce přímo uvádí, že dovolenou vyčerpanou v návaznosti na mateřskou dovolenou před nástupem na rodičovskou dovolenou není možné krátit z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené (§ 223).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 17.10.2019, 15:12
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce