banner

Na jedné straně mě překvapuje, když ještě dnes potkám ženy po 40, jak se vystavují ostrému alpskému sluníčku, příp. tomu na pláži. Efekt UVA i UVB záření obsažených ve slunečním světle je dle mého chronicky známý. Možná se snaží tyto poznatky některé ženy ignorovat :-). Na druhé straně zkuste u moře držet malé dítě mimo sluneční paprsky. Je to asi stejně náročné jako spoutat chobotnici. Co s tím? Jak to tedy je s těmi následky slunění? A jak je mohu u dětí minimalizovat?

Fakt I: Sluníčko je nejen zdrojem dobré nálady a tepla, ale bohužel i ultrafialového záření (UV), které lidské pokožce neprospívá

U slunečního záření platí stejně jako jinde, že všeho moc škodí. 

  • UVA urychluje stárnutí (přítomno v lampách solárií), záření vyvolává strukturální a chemické změny kolagenu a elastinu, tedy vláken odpovídajících za pružnost kůže, výsledkem jsou vrásky a další stařecké změny
  • UVB je významnou příčinou pro vznik maligního melanomu, ale i dalších nádorů (bazaliomů a spinaliomů)
  • UVC bylo v horském slunci, používá se dnes již pouze ke sterilizaci místností u lékařů nebo v laboratořích, je významný faktor vzniku nádorů

Fakt II: Riziko různých onemocnění z UV záření předchází účinná prevence

1. Nevystavování se slunci vůbec

Určitě ne záměrně, čili znalí do solárií nechodí, už vůbec tam nevodí děti. U moře je situace náročnější. Zakažte dítěti se koupat, hrát si na břehu s pískem apod. Jak tedy naložit s tímto případem? Míru expozice i v tomto případě lze ovlivnit, a to denní dobou, kdy jsme s dětmi venku, určitě omezit pobyt na přímém slunci mezi 11. dopoledne a 3. odpoledne. Děti do 1 roku sluníčku nevystavujeme vůbec. Mají mnohem citlivější pokožku k možnému spálení.

2. Ochrana před sluncem

  • Ochranné pomůcky – slunečníky a stany zachycující UV záření, ale pozor na odraz slunečních paprsků od písku, betonu a vody, kdy se můžete spálit i ve stínu
  • Oděv s UV filtrem – to je také náročnější kapitola. Určitě se setkáte s jedinci, kteří nebudou chtít své dítě do ničeho nepohodlného zahalovat, stejně tak s dětmi, pro které je nějaké oblečení u moře otrava, příp. u citlivé kůže bude vznikat v místě oděru oděvem podráždění. Existují jak čepice z materiálů s UV filtrem s velkým kšiltem a ochrannou částí pro zátylek, tak trika, kraťasy nebo letní kombinézy s dlouhým i krátkým rukávem i nohavicemi. Ideální by pro děti byla čepice s kšiltem a dlouhým zátylkem jako se vyskytuje u arabské pokrývky hlavy. Na to jsem však, bohužel, zatím nenarazila. POZOR! Oděv by měl mít skutečně UV filtr, aby UV záření nepropouštěl, u běžného trika se dítě opálí i přes něj. Oči chráníme kvalitními slunečními brýlemi s UV filtrem.
  • Opalovací prostředky

Fakt III: Opalovací prostředek chrání, je-li použit ten správný a správně

Faktor opalovacího prostředku

U dětí použijte ochranný sluneční faktor co možná nejvyšší. Už opravdu není trendy přijíždět od moře opálení. Na to se mě ptá možná již pouze generace 70+. Ta to byla zvyklá to hodnotit v 80. letech, kdy ani v Bulharsku nebylo slunce tak nebezpečné jako dnes. Maximální absorpce UV záření kůží s naneseným opalovacím prostředkem je 97-98 % od faktoru 25 a více. Kůže propouští 2-3 % záření i při faktoru 50+, tedy ochrana před UV zářením není nikdy 100%.

SPF (ochranný sluneční faktor) na krabičce prostředku je uveden proto, abychom si mohli spočítat, jak dlouho vydržíme při jejich použití bez zarudnutí kůže. Je nutno znát také fototyp kůže.

Při SPF 20 můžeme na slunci setrvat 20x déle, než je naše MED (minimální erytémová dávka), tedy doba, za kterou zčervená kůže bez ochrany.

Fototyp 1 (velmi bledá kůže, která se snadno spálí) zčervená bez ochrany zhruba za 5-10 minut = MED, fototyp 2 (bledá kůže, také se neopaluje dobře) za 10-20 minut, 3 (běžná, dobře se opaluje) zčervená za 15-25 minut a 4 (nikdy se nespálí) za 25-35 minut.

Z toho vyplývá, že faktor 25 umožní být fototypu 1 minimálně 25x5 minut na slunci, aniž by pokožka zčervenala, tedy 125 minut (2 hodiny), u fototypu 3 je to minimálně 25x15, tedy 375 minut, 6 a čtvrt hodiny. Samozřejmě tento výpočet není úplně dokonalý, protože účinnost faktoru nám dále ovlivňuje pocení, pobyt ve vodě, otěr a další.

Typ ochranného faktoru

U dětí volte ochranný faktor na fyzikální bázi. Kromě ní jsou chemické, které nepropustí a zpracují paprsky díky chemické reakci v kůži. Fyzikální – minerální obsahují mechanickou součást, nejčastěji oxid zinku nebo titanu, rozemletý prášek, který vytvoří na kůži film nepropustný pro UV záření. Proto jsou zákonitě děti natírané tím správným dětským – tedy minerálním – přípravkem po natření „bílé“. Bílá pokožka nám signalizuje účinnost ošetření.

Jak často a kdy nanášet opalovací prostředek?

Opalovací prostředek je nutné nanést v účinné dávce. Uvádí se 2 mg na cm2, což je při celkové ploše kůže člověka kolem 1,5 m2 (ať se nám to lépe počítá) na jedno natření 30 g, tedy zhruba polovina té nejmenší tuby opalovacího přípravku (50 g). Opalovací prostředek nanášíme minimálně 30 minut před pobytem na slunci a pravidelně přetírat aspoň každé 2 hodiny. Pokud se dítě v mezičase koupe, pak každých 40 minut u přípravků označených water-resistant a 80 minut jsou-li označeny water-proof.

Není to slunce zdravé? Nepoškozujeme dítě tím, že jej před ním chráníme?

Jestli máte na mysli efekt UV záření na přeměnu vitamínu D na účinnou formu, pak stačí troška UV záření, tedy to, které projde běžně i při UV ochraně.

Poděkování za odbornou korekturu patří paní MUDr. Silvii Rafčíkové, MBA, kožní lékařce.

Sdílejte stránku

Předchozí článek:

Bezpečnost dítěte

Následující článek:

Jak se stát pěstounem?

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč