Inzerce
Inzerce
Inzerce

Vši u dětí

 1. Problém zavšivení, veš dětská vývojová stádia
 2. Co dělat, když vši u dítěte zjistíte? Jak na vši?
 3. Je nutné dítě s nakázou vší dětskou vyřadit z kolektivního zařízení?
 4. Jak předejít rozšíření vší v rodině?
 5. Jak dlouho trvá, než se vší zbavíme?
 6. Ve kterém ročním období se objevují vši nejčastěji?

1. Problém zavšivení, veš dětská vývojová stádia

I když žijeme ve 21. století, zavšivení je stále problémem, zejména v dětských kolektivech. Původcem je veš dětská (synonymum veš vlasová), která se usídlí ve vlasaté části hlavy, nejčastěji nad a za ušními boltci a v zátylku. Veš je parazit, který bodnutím do kůže vylučuje sekret a ten je příčinou úporného svědění postiženého místa. Dítě svědění nutí k opakovanému škrabání, kůže je pak podrážděná a zarudlá s drobnými trhlinkami, do nichž se snadno zanese infekce. Průvodním jevem pak může být i zduření místních uzlin jako reakce na probíhající zánět postižené kůže.

Přenos vši dětské je přímý z člověka na člověka, tedy přímým kontaktem s postiženým jedincem. Průkaz nákazy se děje častěji nálezem hnid. Hnidy jsou šedobílá vajíčka, která se nedají z vlasu stáhnout. Často se jejich nález zaměňuje s lupy, jenže lupy lze vyčesat, ale hnidy ne. Méně často se podaří nalézt samotnou veš dětskou.

2. Co dělat, když vši u dítěte zjistíte? Jak na vši?

Jestliže zjistíte, že se dítě opakovaně škrábe na hlavičce, musíte na nákazu myslet. Posaďte dítě ke světlu (večer pod lampu) a opatrně prohlížejte pramínky vlasů zejména v zátylku a kolem uší. Živá veš dětská je velká asi 2-4 mm a vypadá jako drobná šedá muška, častěji však najdete výše zmíněné hnidy, což jsou nakladená vajíčka pevně lpící na vlasech (nejdou stáhnout). Protože jsou hnidy světlé, hůře se hledají u světlovlasých dětí než tmavovlasých.

Problém je ale s jejich likvidací. Dříve vyráběné šampony na vši jsou dnes bohužel neúčinné (Orthosan na vši) a jakékoli „zaručené rady" typu petrolejových zábalů jsou zdraví nebezpečné.

Přípravky na vši - šampon na vši

U nás jsou dostupné přípravky na vši Parasidose, Jacutin Gel, Diffusil H sprej, určené právě k hubení vší a hnid, které jsou velmi účinné. Po ošetření vlasů jedním z těchto přípravků (řiďte se pokyny výrobce) je třeba hlavu umýt a oplachovat teplou octovou vodou, protože hnidy se pak lépe vyčešou hustým kartáčem. Samozřejmě je také dobře vlasy ostříhat, ovšem u děvčátek s dlouhými vlasy to může být pro rodiče dilema.

Dále je nutné prohlédnout hlavu všem členům rodiny, všechny ručníky vyprat, použité hřebeny vyčistit a dezinfikovat, stejně tak je nutné vyměnit, vyprat a vyžehlit ložní prádlo.

Inzerce

Dojde-li u vašeho dítěte k infekci kůže, navštivte vašeho dětského lékaře.

3. Je nutné dítě s nákazou vší dětskou vyřadit z kolektivního zařízení?

Ano, je to nutné do doby, než má dítě hlavičku zbavenou všech hnid a týká se to jak dětí navštěvujících mateřskou školku, tak i školáků. Současně je potřeba, abyste uvědomili třídního učitele popř. ředitele školy či školky o nákaze vší, protože jedině oni mohou učinit taková opatření, aby se nákaza dále nešířila (informace všem rodičům, kontrola dětí ve třídě, hlášení epidemiologickému oddělení).

4. Jak předejít rozšíření vší v rodině

1. Nepodceňujte možnost výskytu nákazy. V současné době vaše dítě sdílí čas ve škole, příp. v kroužcích, v hromadné dopravě i s dětmi, jejichž rodiče bohužel vši "příliš neřeší". Čili k nákaze dojde velice snadno. Rozhodně poté, co objevíte vši u dítěte, nevěšte hlavu, šampóny jsou poměrně účinné. Proveďte vše podle návodu výše. Je hlavně důležité, aby vše, s čím byla hlava dítěte v kontaktu, bylo převléknuto, vypráno, vyžehleno, příp. vydezinfikováno. K dezinfekci je možno použít např. Savo. Tímto procesem předejdete rozšíření nákazy v rodině.

2. Je vhodné proces umytí šampónem zopakovat i v případě, že se vám jeví první umytí dostatečně účinné, tj. provést 2x.

3. Vajíčka - hnidy je třeba vyčesávat denně, nejlépe pod přímým osvětlením, protože u dlouhých a světlých vlasů jsou špatně vidět. Používejte velmi hustý hřeben na vši, tzv. všivák. Ke snadnějšímu odstranění hnid lze použít octovou vodu, protože hnidy změknou a lze je snadněji z vlasů stáhnout.

Inzerce

Babské rady jak na vši a hnidy

Z „babských“ metod je účinný 30 minutový majonézový zábal. Po zábalu samozřejmě vlasy umyjte běžným šampónem. Nejen, že hnidy se po zábalu z ještě vlhkých vlasů snadno vyčešou, ale vlasy jsou po něm krásně lesklé.

4. Nejúčinnější metodou stále zůstává ostříhání vlasů nakrátko. Bohužel nemyslitelné zvláště u dospívajících dívek.

5. Po odstranění vší, ale i jako běžná prevence je vhodné alespoň 1x týdně, ráno po umytí vlasů a před odchodem do školy či školky dítěti do vlasů nastříkat repelent proti vším - např. Parasidose (POZOR! Pod tímto názvem je v lékárně prodáván ještě šampón na vši.)

6. U dětí navštěvujících kolektivní zařízení obecně platí, zvýšeně pak při objevení se nákazy v zařízení, pravidelně při česání prohlížet každodenně dítěti vlasy. Prohlídku je nutno provést opravdu bedlivě, hnidy jsou průhledné, velikosti tečky, při běžném česání je vůbec nemusíte zaregistrovat, zvláště v hustých a světlých vlasech. Tímto procesem zachytíte nákazu ve stadiu vajíček původního dospělce, aniž by se stihla vylíhnout další generace vší.

7. Zvýšeně ostražití buďte při škrabání dítěte na hlavě a vlasy ihned prohlédněte.

5. Jak dlouho trvá, než se vší zbavíme?

Je to různé, záleží především na množství  a rychlosti množení parazitů a také na intenzitě likvidace nákazy. Takže cca 14 dnů až měsíc (jde hlavně o likvidaci hnid).

6. Ve kterém ročním období se objevují vši nejčastěji?

Pokud se týká ročního období, nákaza se může objevit kdykoli během roku. Mimochodem, vši lze získat také z čalouněných opěrek hlavy v kinech či autobusech.

Autoři: MUDr. Květoslava Ludvíkovská, MUDr. Jana Martincová

Inzerce

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Vši - diskuze

 • vši
  Prodává se na vši ještě něco jiného kromě liquida ??
  Lenouch3   | 15.07.2017 07:57:53 | Reakcí: 2, poslední: 20.02.2020 09:41:38
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: vši
   dneska se toho prodává na vši opravdu hodně ... já jsem doma měla na vši elimax a s tím jsem byla spokojená, protože dceru vší zbavil a nemusela jsem ani vyčesávat
   SoniaCer   | 06.08.2017 12:11:49
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: vši
   Těch přípravků je poměrně dost akorát každý účinkuje jinak. U prvního dítěte jsem používala to co zmiňuješ a s tím jsme vši likvidovali fakt dlouho. No a u druhého dítěte jsem zase zkusila nydu a tam stačila jedna aplikace a bylo vších. Hrozně záleží na složení a je lepší si o tom zjistit víc ať zbytečně nevyhodíš peníze oknem.
   silvous06   | 20.02.2020 09:41:38
   Reagovat | URL příspěvku
 • vši
  Přesně, taky mi takhle děti přijely z prázdnin a taky mi pomohl tento přípravek. Liquido jsem už měla vyzkoušený, takže jsem věřila, že to zase rychle pomůže a taky že pomohlo. Jen doufám,že se to nebude zase opakovat příští rok. Nejhorší na tom je všechno pak vyčistit a vyvařit.
  Anežka444   | 21.09.2012 20:11:00
  Reagovat | URL příspěvku
 • vši
  Vší jsou strašák mojí rodiny, pokaždé když se děti vrátí z tábora je mají..to je až neskutečné. Letos jsem poprve vyzkoušela Liquido Duo X a musím říct, že je to nejlepší přípravek který jsem kdy vyzkoušela. Opravdu rychle pomohl, v balení byl i hřebínek a čepice, takže cenově není náročný..Maminkám můžu jen doporučit.
  Marcelka04   | 24.07.2012 13:19:00
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Zlatý Stafylokok

| JitkaStrmiskova | 09.05.2022, 13:38

Dobrý den, prosím Vás o radu. Dnes synovi (1.5 let) přišly výsledky z výtěru z nosu a z krku, jelikož měl dlouho rýmu a taky kašel a v nose má zlatého stafylokoka. Pan doktor mi řekl,ze se to léčit nebude. Trochu mě to zarazilo,ikdyz synovi už je lip ,zmizla i ryma..ale chci se zeptat,zda to není lepší přeléčit, aby s tím nenakazil i ostatní kolem sebe a hlavně,aby pak neměl nějaké problémy...moc vám děkuji:) Strmisková

Dobrý den. Staphylococcus aureus je bakterie, která patří do běžní flory, není třeba léčit.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 24.05.2022, 06:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×