banner

Problém zavšivení, veš dětská vývojová stádia

I když žijeme ve 21. století, zavšivení je stále problémem, zejména v dětských kolektivech. Původcem je veš dětská (synonymum veš vlasová), která se usídlí ve vlasaté části hlavy, nejčastěji nad a za ušními boltci a v zátylku. Veš je parazit, který bodnutím do kůže vylučuje sekret a ten je příčinou úporného svědění postiženého místa. Dítě svědění nutí k opakovanému škrabání, kůže je pak podrážděná a zarudlá s drobnými trhlinkami, do nichž se snadno zanese infekce. Průvodním jevem pak může být i zduření místních uzlin jako reakce na probíhající zánět postižené kůže.

Přenos vši dětské je přímý z člověka na člověka, tedy přímým kontaktem s postiženým jedincem. Průkaz nákazy se děje častěji nálezem hnid. Hnidy jsou šedobílá vajíčka, která se nedají z vlasu stáhnout. Často se jejich nález zaměňuje s lupy, jenže lupy lze vyčesat, ale hnidy ne. Méně často se podaří nalézt samotnou veš dětskou.

Co dělat, když vši u dítěte zjistíte? Jak na vši?

Jestliže zjistíte, že se dítě opakovaně škrábe na hlavičce, musíte na nákazu myslet. Posaďte dítě ke světlu (večer pod lampu) a opatrně prohlížejte pramínky vlasů zejména v zátylku a kolem uší. Živá veš dětská je velká asi 2-4 mm a vypadá jako drobná šedá muška, častěji však najdete výše zmíněné hnidy, což jsou nakladená vajíčka pevně lpící na vlasech (nejdou stáhnout). Protože jsou hnidy světlé, hůře se hledají u světlovlasých dětí než tmavovlasých.

Problém je ale s jejich likvidací. Dříve vyráběné šampony na vši jsou dnes bohužel neúčinné (Orthosan na vši) a jakékoli „zaručené rady" typu petrolejových zábalů jsou zdraví nebezpečné.

Přípravky na vši - šampon na vši

U nás jsou dostupné přípravky na vši Parasidose, Jacutin Gel, Diffusil H sprej, určené právě k hubení vší a hnid, které jsou velmi účinné. Po ošetření vlasů jedním z těchto přípravků (řiďte se pokyny výrobce) je třeba hlavu umýt a oplachovat teplou octovou vodou, protože hnidy se pak lépe vyčešou hustým kartáčem. Samozřejmě je také dobře vlasy ostříhat, ovšem u děvčátek s dlouhými vlasy to může být pro rodiče dilema.

Dále je nutné prohlédnout hlavu všem členům rodiny, všechny ručníky vyprat, použité hřebeny vyčistit a dezinfikovat, stejně tak je nutné vyměnit, vyprat a vyžehlit ložní prádlo.

Dojde-li u vašeho dítěte k infekci kůže, navštivte vašeho dětského lékaře.

Je nutné dítě s nákazou vší dětskou vyřadit z kolektivního zařízení?

Ano, je to nutné do doby, než má dítě hlavičku zbavenou všech hnid a týká se to jak dětí navštěvujících mateřskou školku, tak i školáků. Současně je potřeba, abyste uvědomili třídního učitele popř. ředitele školy či školky o nákaze vší, protože jedině oni mohou učinit taková opatření, aby se nákaza dále nešířila (informace všem rodičům, kontrola dětí ve třídě, hlášení epidemiologickému oddělení).

Jak předejít rozšíření vší v rodině

1. Nepodceňujte možnost výskytu nákazy. V současné době vaše dítě sdílí čas ve škole, příp. v kroužcích, v hromadné dopravě i s dětmi, jejichž rodiče bohužel vši "příliš neřeší". Čili k nákaze dojde velice snadno. Rozhodně poté, co objevíte vši u dítěte, nevěšte hlavu, šampóny jsou poměrně účinné. Proveďte vše podle návodu výše. Je hlavně důležité, aby vše, s čím byla hlava dítěte v kontaktu, bylo převléknuto, vypráno, vyžehleno, příp. vydezinfikováno. K dezinfekci je možno použít např. Savo. Tímto procesem předejdete rozšíření nákazy v rodině.

2. Je vhodné proces umytí šampónem zopakovat i v případě, že se vám jeví první umytí dostatečně účinné, tj. provést 2x.

3. Vajíčka - hnidy je třeba vyčesávat denně, nejlépe pod přímým osvětlením, protože u dlouhých a světlých vlasů jsou špatně vidět. Používejte velmi hustý hřeben na vši, tzv. všivák. Ke snadnějšímu odstranění hnid lze použít octovou vodu, protože hnidy změknou a lze je snadněji z vlasů stáhnout.

Babské rady jak na vši a hnidy

Z „babských“ metod je účinný 30 minutový majonézový zábal. Po zábalu samozřejmě vlasy umyjte běžným šampónem. Nejen, že hnidy se po zábalu z ještě vlhkých vlasů snadno vyčešou, ale vlasy jsou po něm krásně lesklé.

4. Nejúčinnější metodou stále zůstává ostříhání vlasů nakrátko. Bohužel nemyslitelné zvláště u dospívajících dívek.

5. Po odstranění vší, ale i jako běžná prevence je vhodné alespoň 1x týdně, ráno po umytí vlasů a před odchodem do školy či školky dítěti do vlasů nastříkat repelent proti vším - např. Parasidose (POZOR! Pod tímto názvem je v lékárně prodáván ještě šampón na vši.)

6. U dětí navštěvujících kolektivní zařízení obecně platí, zvýšeně pak při objevení se nákazy v zařízení, pravidelně při česání prohlížet každodenně dítěti vlasy. Prohlídku je nutno provést opravdu bedlivě, hnidy jsou průhledné, velikosti tečky, při běžném česání je vůbec nemusíte zaregistrovat, zvláště v hustých a světlých vlasech. Tímto procesem zachytíte nákazu ve stadiu vajíček původního dospělce, aniž by se stihla vylíhnout další generace vší.

7. Zvýšeně ostražití buďte při škrabání dítěte na hlavě a vlasy ihned prohlédněte.

Jak dlouho trvá, než se vší zbavíme?

Je to různé, záleží především na množství  a rychlosti množení parazitů a také na intenzitě likvidace nákazy. Takže cca 14 dnů až měsíc (jde hlavně o likvidaci hnid).

Ve kterém ročním období se objevují vši nejčastěji?

Pokud se týká ročního období, nákaza se může objevit kdykoli během roku. Mimochodem, vši lze získat také z čalouněných opěrek hlavy v kinech či autobusech.

Autoři: MUDr. Květoslava Ludvíkovská, MUDr. Jana Martincová

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Sdílejte stránku

Předchozí článek:

Klíšťata

Diskuze ke článku Vši

vši

Vši jsou moje noční můra, pokaždé, když je dcery donesly ze školy, tak jsem měla po náladě, zbavit se jich byl nadlidský úkol. Nakonec se nám to vždy na čas podařilo, ale byl to boj! Nějaké rady a tipy, jak nad nimi vyzrát najdete zde: http://matkymatkam-cz.cs9.cstech.cz/clanky/jak-se-zbavit-vsi-myty-a-fakta-detail-662

vši

fuj, teď mě začala svědit hlava, jak to čtu. Jsou to hrozné potvůrky

vši

Prodává se na vši ještě něco jiného kromě liquida ??

vši

Přesně, taky mi takhle děti přijely z prázdnin a taky mi pomohl tento přípravek. Liquido jsem už měla vyzkoušený, takže jsem věřila, že to zase rychle pomůže a taky že pomohlo. Jen doufám,že se to nebude zase opakovat příští rok. Nejhorší na tom je všechno pak vyčistit a vyvařit.

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč