Inzerce
Inzerce
Inzerce

Vši u dětí

 1. Problém zavšivení, veš dětská vývojová stádia
 2. Co dělat, když vši u dítěte zjistíte? Jak na vši?
 3. Je nutné dítě s nakázou vší dětskou vyřadit z kolektivního zařízení?
 4. Jak předejít rozšíření vší v rodině?
 5. Jak dlouho trvá, než se vší zbavíme?
 6. Ve kterém ročním období se objevují vši nejčastěji?

1. Problém zavšivení, veš dětská vývojová stádia

I když žijeme ve 21. století, zavšivení je stále problémem, zejména v dětských kolektivech. Původcem je veš dětská (synonymum veš vlasová), která se usídlí ve vlasaté části hlavy, nejčastěji nad a za ušními boltci a v zátylku. Veš je parazit, který bodnutím do kůže vylučuje sekret a ten je příčinou úporného svědění postiženého místa. Dítě svědění nutí k opakovanému škrabání, kůže je pak podrážděná a zarudlá s drobnými trhlinkami, do nichž se snadno zanese infekce. Průvodním jevem pak může být i zduření místních uzlin jako reakce na probíhající zánět postižené kůže.

Přenos vši dětské je přímý z člověka na člověka, tedy přímým kontaktem s postiženým jedincem. Průkaz nákazy se děje častěji nálezem hnid. Hnidy jsou šedobílá vajíčka, která se nedají z vlasu stáhnout. Často se jejich nález zaměňuje s lupy, jenže lupy lze vyčesat, ale hnidy ne. Méně často se podaří nalézt samotnou veš dětskou.

2. Co dělat, když vši u dítěte zjistíte? Jak na vši?

Jestliže zjistíte, že se dítě opakovaně škrábe na hlavičce, musíte na nákazu myslet. Posaďte dítě ke světlu (večer pod lampu) a opatrně prohlížejte pramínky vlasů zejména v zátylku a kolem uší. Živá veš dětská je velká asi 2-4 mm a vypadá jako drobná šedá muška, častěji však najdete výše zmíněné hnidy, což jsou nakladená vajíčka pevně lpící na vlasech (nejdou stáhnout). Protože jsou hnidy světlé, hůře se hledají u světlovlasých dětí než tmavovlasých.

Problém je ale s jejich likvidací. Dříve vyráběné šampony na vši jsou dnes bohužel neúčinné (Orthosan na vši) a jakékoli „zaručené rady" typu petrolejových zábalů jsou zdraví nebezpečné.

Inzerce

Přípravky na vši - šampon na vši

U nás jsou dostupné přípravky na vši Parasidose, Jacutin Gel, Diffusil H sprej, určené právě k hubení vší a hnid, které jsou velmi účinné. Po ošetření vlasů jedním z těchto přípravků (řiďte se pokyny výrobce) je třeba hlavu umýt a oplachovat teplou octovou vodou, protože hnidy se pak lépe vyčešou hustým kartáčem. Samozřejmě je také dobře vlasy ostříhat, ovšem u děvčátek s dlouhými vlasy to může být pro rodiče dilema.

Dále je nutné prohlédnout hlavu všem členům rodiny, všechny ručníky vyprat, použité hřebeny vyčistit a dezinfikovat, stejně tak je nutné vyměnit, vyprat a vyžehlit ložní prádlo.

Inzerce

Dojde-li u vašeho dítěte k infekci kůže, navštivte vašeho dětského lékaře.

3. Je nutné dítě s nákazou vší dětskou vyřadit z kolektivního zařízení?

Ano, je to nutné do doby, než má dítě hlavičku zbavenou všech hnid a týká se to jak dětí navštěvujících mateřskou školku, tak i školáků. Současně je potřeba, abyste uvědomili třídního učitele popř. ředitele školy či školky o nákaze vší, protože jedině oni mohou učinit taková opatření, aby se nákaza dále nešířila (informace všem rodičům, kontrola dětí ve třídě, hlášení epidemiologickému oddělení).

4. Jak předejít rozšíření vší v rodině

1. Nepodceňujte možnost výskytu nákazy. V současné době vaše dítě sdílí čas ve škole, příp. v kroužcích, v hromadné dopravě i s dětmi, jejichž rodiče bohužel vši "příliš neřeší". Čili k nákaze dojde velice snadno. Rozhodně poté, co objevíte vši u dítěte, nevěšte hlavu, šampóny jsou poměrně účinné. Proveďte vše podle návodu výše. Je hlavně důležité, aby vše, s čím byla hlava dítěte v kontaktu, bylo převléknuto, vypráno, vyžehleno, příp. vydezinfikováno. K dezinfekci je možno použít např. Savo. Tímto procesem předejdete rozšíření nákazy v rodině.

2. Je vhodné proces umytí šampónem zopakovat i v případě, že se vám jeví první umytí dostatečně účinné, tj. provést 2x.

3. Vajíčka - hnidy je třeba vyčesávat denně, nejlépe pod přímým osvětlením, protože u dlouhých a světlých vlasů jsou špatně vidět. Používejte velmi hustý hřeben na vši, tzv. všivák. Ke snadnějšímu odstranění hnid lze použít octovou vodu, protože hnidy změknou a lze je snadněji z vlasů stáhnout.

Inzerce

Babské rady jak na vši a hnidy

Z „babských“ metod je účinný 30 minutový majonézový zábal. Po zábalu samozřejmě vlasy umyjte běžným šampónem. Nejen, že hnidy se po zábalu z ještě vlhkých vlasů snadno vyčešou, ale vlasy jsou po něm krásně lesklé.

4. Nejúčinnější metodou stále zůstává ostříhání vlasů nakrátko. Bohužel nemyslitelné zvláště u dospívajících dívek.

5. Po odstranění vší, ale i jako běžná prevence je vhodné alespoň 1x týdně, ráno po umytí vlasů a před odchodem do školy či školky dítěti do vlasů nastříkat repelent proti vším - např. Parasidose (POZOR! Pod tímto názvem je v lékárně prodáván ještě šampón na vši.)

6. U dětí navštěvujících kolektivní zařízení obecně platí, zvýšeně pak při objevení se nákazy v zařízení, pravidelně při česání prohlížet každodenně dítěti vlasy. Prohlídku je nutno provést opravdu bedlivě, hnidy jsou průhledné, velikosti tečky, při běžném česání je vůbec nemusíte zaregistrovat, zvláště v hustých a světlých vlasech. Tímto procesem zachytíte nákazu ve stadiu vajíček původního dospělce, aniž by se stihla vylíhnout další generace vší.

7. Zvýšeně ostražití buďte při škrabání dítěte na hlavě a vlasy ihned prohlédněte.

5. Jak dlouho trvá, než se vší zbavíme?

Je to různé, záleží především na množství  a rychlosti množení parazitů a také na intenzitě likvidace nákazy. Takže cca 14 dnů až měsíc (jde hlavně o likvidaci hnid).

6. Ve kterém ročním období se objevují vši nejčastěji?

Pokud se týká ročního období, nákaza se může objevit kdykoli během roku. Mimochodem, vši lze získat také z čalouněných opěrek hlavy v kinech či autobusech.

Autoři: MUDr. Květoslava Ludvíkovská, MUDr. Jana Martincová

Inzerce

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Vši - diskuze

 • vši
  Vši jsou moje noční můra, pokaždé, když je dcery donesly ze školy, tak jsem měla po náladě, zbavit se jich byl nadlidský úkol. Nakonec se nám to vždy na čas podařilo, ale byl to boj! Nějaké rady a tipy, jak nad nimi vyzrát najdete zde: http://matkymatkam-cz.cs9.cstech.cz/clanky/jak-se-zbavit-vsi-myty-a-fakta-detail-662
  mariepurmenska1@seznam.cz   | 22.08.2022 10:33:34
  Reagovat | URL příspěvku
 • vši
  fuj, teď mě začala svědit hlava, jak to čtu.   Jsou to hrozné potvůrky  
  Lenuska1234   | 18.07.2022 21:24:09 | Reakcí: 1, poslední: 20.07.2022 21:08:14
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • vši
  Prodává se na vši ještě něco jiného kromě liquida ??
  Lenouch3   | 15.07.2017 07:57:53 | Reakcí: 2, poslední: 20.02.2020 09:41:38
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: vši
   dneska se toho prodává na vši opravdu hodně ... já jsem doma měla na vši elimax a s tím jsem byla spokojená, protože dceru vší zbavil a nemusela jsem ani vyčesávat
   SoniaCer   | 06.08.2017 12:11:49
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: vši
   Těch přípravků je poměrně dost akorát každý účinkuje jinak. U prvního dítěte jsem používala to co zmiňuješ a s tím jsme vši likvidovali fakt dlouho. No a u druhého dítěte jsem zase zkusila nydu a tam stačila jedna aplikace a bylo vších. Hrozně záleží na složení a je lepší si o tom zjistit víc ať zbytečně nevyhodíš peníze oknem.
   silvous06   | 20.02.2020 09:41:38
   Reagovat | URL příspěvku
 • vši
  Přesně, taky mi takhle děti přijely z prázdnin a taky mi pomohl tento přípravek. Liquido jsem už měla vyzkoušený, takže jsem věřila, že to zase rychle pomůže a taky že pomohlo. Jen doufám,že se to nebude zase opakovat příští rok. Nejhorší na tom je všechno pak vyčistit a vyvařit.
  Anežka444   | 21.09.2012 20:11:00
  Reagovat | URL příspěvku
 • vši
  Vší jsou strašák mojí rodiny, pokaždé když se děti vrátí z tábora je mají..to je až neskutečné. Letos jsem poprve vyzkoušela Liquido Duo X a musím říct, že je to nejlepší přípravek který jsem kdy vyzkoušela. Opravdu rychle pomohl, v balení byl i hřebínek a čepice, takže cenově není náročný..Maminkám můžu jen doporučit.
  Marcelka04   | 24.07.2012 13:19:00
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Tiky hlavou u roční dcery

| AgirED | 16.04.2024, 13:41

Dobrý den, dcera oslavila roční narozeniny a zhruba ve stejný den jsme zjistili, že dělá zvláštní tiky hlavou, vždy to trvá jen chvilinku, ale je to jakoby ji byla zima, prostě malinko vykulí očička a lehce pohybuje hlavičkou a hned zase nic a vše je v pořádku. Známí říkají, že by to nemělo být nic vážného, ale raději se ptám.. jinak je šikovná a vše v pořádku. Děkuji za každou radu, s pozdravem Vagner

Dobrý den,

toto nedovedu posoudit, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 16.04.2024, 14:27
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×