Důležitost domácí lékárničky
Lékárnička patří mezi základní vybavení každé rodiny pro případ onemocnění či poranění a neměla by chybět v žádné domácnosti, protože k více než polovině obtíží a poranění dochází doma či v blízkém okolí. Lékárnička má obsahovat přípravky, které jsou určeny pro použití doma vzniklých indispozic zdravotního stavu členů rodiny (teplota, průjem, zácpa, kašel, rýma) či drobných poranění (odřeniny, pořezání, opaření).
Základní výbava domácí lékárničky
- teploměr (je-li v rodině malé dítě, přidat rtuťový teploměr tzv. rychloběžku)
- roztok na dezinfekci kůže: postačí líh, na odřeniny roztok s jodem - dnes k dostání Betadine ve formě roztoku či masti, obě formy děti dobře snáší, protože neštípou, případně peroxid vodíku
- lék proti překyselení žaludku - (pro dospělé členy domácnosti - Helicid, anebo i běžná soda bicarbona)
- lék proti průjmu - (Enterol, Smecta, Tasectan)
- lék na snížení teploty - s účinnou látkou paracetamol nebo ibuprofen, léková forma dle věku dítěte (pro kojence sirup nebo čípky)
- léky k vypláchnutí očí - (Ophtal, popř. oční kapky Ophthalmo-Septonex)
- elastické obinadlo
- lék proti alergii - (Zodac kapky nebo tablety, Fenistil kapky)
- ušní kapky - (Otobacid nebo boralkoholové kapky)
- nosní kapky - nejlépe mořskou vodu (Sterimar, Quick)
Dávkování léků dle věku, případně hmotnosti dítěte je v příbalovém letáku u každého preparátu.
- balíček první pomoci, který má obsahovat:
- balíček sterilní vaty
- 2 sterilní obvazy
- balíček sterilních gázových čtverečků
- polštářkové náplasti různých velikostí
- spínací špendlíky
- pinzeta
- nůžky
- gumové škrtidlo
- trojcípý šátek
- je vhodné přidat 1 kotouč náplasti, kterou lze snadno rukou trhat podél i napříč (není třeba nůžek což jistě oceníte ve stressové situaci), a také dnes již dostupné sterilní proužky k ošetření drobných řezných poranění (místo tzv. mašliček)
Ve vybavení domácí lékárničky by měly být i léky, které častěji či pravidelně užívají členové domácnosti, nejlépe označit je jménem. Léky podávané dětem by měly být doporučeny či předepsány lékařem a měla by je podávat dospělá osoba z rodiny.
Umístění lékárničky
Nejlepším místem pro uskladnění všech přípravků je uzamykatelná skříňka umístěná v suchu a mimo dosah zvědavých dětí. Obsah lékárničky je nutno kontrolovat nejméně 2x ročně, vyřadit všechny léky s prošlou dobou použitelnosti, volně ležící tablety či roztoky bez označení a vše odnést do lékárny do sběrného kontejneru. V lékárničce se nesmí současně s léky uchovávat jedovaté domácí prostředky jako čpavek, rozpouštědla, čistící prostředky nebo léky pro zvířata. Na vnitřní straně dvířek lékárničky je vhodné umístit seznam potřebných telefonních čísel - záchranné služby, ošetřujícího dětského lékaře, praktického lékaře pro dospělé, pohotovostní lékařské služby.
Rady pro užívání domácí lékárničky
- vždy lékárničku uzamkněte, zvláště užívá-li někdo v rodině léky s tlumivým účinkem
- vždy čtěte pozorně příbalové letáčky, abyste si byli jisti dávkou podaného léku, zvláště u malých dětí (po delší době si na správné dávkování např. paracetamolu nemusíte vzpomenout)
- pokud si nejste jisti svým postupem, konzultujte bez obav svého lékaře!
- nikdy nezapomeňte léky ze stolu uklidit, obzvláště malé děti je okamžitě objeví a radostně spolknou
- dojde-li k takovéto nehodě, ihned konzultujte lékaře s přesnými údaji o léku a počtu chybějících tablet, ten zařídí vše potřebné
- použité nástroje ihned po použití umyjte, dezinfikujte a uložte zpět na místo
- veškeré výše popsané léky a prostředky balíčku první pomoci zakoupíte v lékárně, v drogeriích koupíte jen část přípravků
- vše kupujte v malém množství, ale vždy si všímejte data spotřeby, abyste nekoupili přípravek, který v brzké době prochází záruční lhůtou
Lékárnička na cesty: https://www.babyonline.cz/maminka/vychytavky/cestovani-dovolena-sporty/=/v/2107
garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.