banner

Celkem výsledků pro tag/y "": 100

Dobrý den, ráda bych se zeptala na screening v 1. trimestru těhotenství. 11 týden těhotenství půjdu na odběry krve – Rh faktor, žloutenka atd. a 12 týden těhotenství na ultrazvuk ohledně vrozených vývojových vad. Dočetla jsem se ale, že je možné nechat si udělat ještě genetický screening v 1. trimestru těhotenství, který není hrazen pojišťovnou. Můžete mi říci jaký je rozdíl v tomto genetickém screeningu a ultrazvukem na vrozené vývojové vady? A pokud bych si to nechala udělat obojí třeba během 14 dnů, zda to není škodlivé pro plod. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, nedá se říct, že je "rozdíl" mezi screeningem v 1. trimestru a genetickým screeningem - jedno nenahrazuje druhé, ale kombinují se. V 13. týdnu těhotenství se můžete rozhodnout dvojím způsobem. 1. nechat si udělat tzv. kombinovaný screening - ultrazvuk, na který jdete a k tomu stejný den odběr krve na genetiku (což nemá s rutinnímu odběry v 12. týdnu těhotenství nic společného). Z výsledku ultrazvuku, výsledků krve a vašeho věku se vypočítá pravděpodobnost vrozené vývojové vady. 2. můžete absolvovat jen ultrazvuk a test na genetiku s nechat udělat v 16. týdnu. Rozdíl je v tom, jak jste psala, že kombinovaný screening není hrazen pojišťovnou, stojí cca 1350 Kč, je však přesnější než v 16. týdnu těhotenství.

Dobrý den, prosím Vás, mám dotaz. Před dvěma dny jsem měla s přítelem přerušovanou soulož. Dnes jsem dostala včas poměrně silnou menstruaci. Jaká je pravděpodobnost otěhotnění? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud jste měla 2 dny před menstruací, pravděpodobnost otěhotnění je velmi malá. Ale přerušovaná soulož jako druh antikoncepce je velmi nespolehlivá a těhotenství se nedá nikdy vyloučit. Proto pokud si chcete být jistá, udělejte si těhotenský test. 

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Měla jsem neobvyklou menstruaci. První den jen růžový výtok, druhý den silný hnědý výtok, třetí a čtvrtý den jsem krvácela a další dny zase špinění (do neděle). V pondělí jsem si dělala těhotenský test a byl tam slabý duch. Teď mě bolí břicho a píchá v podbřišku. I záda mě bolí jako při menstruaci. Zpozorovala jsem, že pokud si zmáčknu bradavku, vytéká mi z ní něco bílého jako mléko. Myslíte, že se může jednat o těhotenské příznaky? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, že otěhotníte, je možné vždy, pokud máte nechráněný pohlavní styk. Na začátku gravidity některé ženy mohou krvácet, takže těhotenství možné je. Na druhou stranu i slabě pozitivní těhotenský test nemusí znamenat těhotenství. Může být pozitivní např. i při cystě na vaječníku. Pokud si tedy nejste jistá, navštivte gynekologa.

Dobrý den, jsem těhotná - 11 týden těhotenství a dnes jsem byla na návštěvě u kamarádky, ale bohužel jsem se při odchodu dozvěděla, že má pásový opar. Jaká je pravděpodobnost, že ho můžu chytit a může to nějak ohrozit miminko? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nemusíte mít obavy. Virus, který způsobuje pásový opar je tentýž, který způsobuje plané neštovice. Pokud jste je prodělala, máte již v těle protilátky, a proto i pokud byste měla pásový opar v těhotenství, stejně jako opar např. na rtu, nejedná se o primární infekci, a tudíž plod neohrožuje.

Genitální herpes
avatar admin 12. 12. 2016

Dobrý den, mám na Vás otázku ohledně gynekologie. Už 6 dnů mám na pysku puchýř, tedy už prasklý, ale bolí to, hlavně když se o to otírám. Je z toho kolečko ohraničené tvrdou kůží, asi tak 2 cm v průměru, tělové barvy, na okrajích do červena. Předevčírem se mi objevil malý puchýřek na spodu hýždě, ten jsem si praskla, vytekla z něj čirá, nezapáchající tekutina. Teď je puchýřek červený, nijak se nerozšiřuje, nebolí. Včera se mi objevily další tři, maličké, hned vedle sebe. Mám podezření na genitální opar, jenže příznaky tomu moc neodpovídají a příčiny taktéž ne. Například: poslední dobou jsem nebyla ani nemocná, ani nachlazená, s přítelem jsme sex neměli asi 2 týdny a další "hrátky" taky ne. Nikdy jsem opar neměla, na ústech jednou v životě, a to bylo asi minulý rok. Osláblá se necítím, pálení při močení také ne.Pokud by to nebyl genitální opar, mohlo by jít také o podrážděnou kůži, což nevyvracím, jelikož jsem měla od pondělí do dneška menstruaci. První puchýřek se mi objevil až v úterý. Podrážděná kůže by mohla být z vložek, tedy spíše z toho lepidla, které je na nich, jelikož vždy mě místa okolo toho svědí. Používám vložky Always a Naturella, pořád jedny a ty samé, co se týče křidélek, a teď jsem měla jen Always. Puchýřky se vytvořily tam, kde jsem cítila odírání.Prosím vás o radu, alespoň dočasnou, plánuji jít i ke gynekoložce. Děkuji.

Dobrý den, těžko Váš stav posoudit jen z popisu. Mohlo být jít o genitální herpes s větší pravděpodobností, než o podrážděnou pokožku - to byste puchýřky mít neměla. Ale může jít o alergii na nějaký materiál. Prosté podráždění by to být ale nemělo. Pokud se stav spíše zlepšuje, tak i v případě genitálního herpesu by přeléčení již nebylo nutné. Pokud by ale stav přetrvával či se projevy zhoršovaly, ke gynekologovi zajděte.

Dobrý den, náš problém začal, když bylo synovi cca 2,5 roku. Nočník odmítal a nijak jsme to ani neřešili - čekali jsme, až bude ten správný čas. V létě jsme mu vzali plenku a vysvětlili, že už bude chodit na nočník. Močení zvládl celkem rychle, ale vyprázdnění stolice byl problém. Tenkrát jsme udělali asi milion chyb, ale vidím to až teď. Stolici pouštěl do slipů. Po několika měsících, co jsme ho kárali za pokakávání, ji začal zatlačovat. Dopracovali jsme to až k obtékání stolice a umazávání slipů. Toto období trvalo cca půl roku. V lednu začal huhňat, kašlat, měl neustále rýmu....prošli jsme ORL, alergologii, gastroenterologii, UZ břicha, test na cystickou fibrózu, odběry krve atd. Ustavičné zahlenění jsme se zatlačováním stolice nespojovali. Nyní 2,5 roku po vysazení plen a začátku našich problémů se prokázalo, že dochází k refluxu Reflux je důsledek zatlačování stolice, tím je neustále zahleněn. Snažím se synovi vysvětlit, že si tím ubližuje, slibuji, chválím. Vždy mi slíbí, že už nebude zatlačovat a vždy to stejně udělá. Bude mu pět let, do školky, na výlety, ven, k babičkám atd. pro zahlenění moc nechodí. Sedíme doma. Mám ještě rok staré dítě. Je nebojácný, hůř se soustředí, opakuji mu, že sladkosti bude moci jíst, až přestane se zatlačováním, stejně tak i do školky (má ji rád). Je mi ho moc líto, chodíme jen po doktorech nebo jsme doma. Už nevím, jak mu to vysvětlit, jak se mám chovat až zjistím, že zase zatlačoval. Když se ho zeptám, proč to dělá, tak jen odpoví, že si chtěl hrát. Nebaví ho se vyprazdňovat a přerušovat kvůli tomu hru. Bolesti při vyprazdňování nemá. Moc nás to všechny trápí a víme, že jsme to způsobili my. Prosím o radu, jak máme k synovi přistupovat. Děkuji

Dobrý den, váš synek by pravděpodobně potřeboval delší psychoterapeutické vedení ke zvládnutí vzniklého problému s vyměšováním, zkušený psychoterapeut by možná dokázal být cenným pomocníkem i celé rodině, které se potíže týkají a trápí ji. Doporučovala bych vám proto kontaktovat nejlépe dětského klinického psychologa, případně bych zvážila i konzultaci u dětského psychiatra, spolupracujte také s vaším pediatrem, postupujte podle doporučení odborných lékařů, ke kterým se synem chodíte. Doma se snažte na „problém“ tolik nesoustředit, nemluvte o něm před synem, jeho potíže stále nerozebírejte, nezveličujte. Naopak se snažte soustředit na dny, či hodiny, minuty, kdy chlapec zvládne mít čisté slipy, případně se podaří mít stolici na WC. Velice tyto chvíle oceňte, chvalte, odměňte. Odměny volte podle toho, co má váš chlapec rád, může si je i sám vymyslet. Nemusí to být vždycky sladkosti, ale třeba oblíbená společná činnost, nálepka, výlet, návštěva, školka apod. Sledujte chování synka při hře, jako maminka jej znáte nejlépe a jistě již máte vypozorované, jak se chová či projevuje, když se mu chce na stolici, nebo kdy se snaží stolici zadržet (většinou se jedná o nějaké tělesné projevy – vrtění se, ošívání, zmlknutí v hovoru...). V těchto chvílích buďte nekompromisní, přerušte synovu hru, jasně a stručně mu sdělte, že je potřeba jít na záchod a odveďte jej. Více již nerozebírejte, po vykonání potřeby velmi chvalte. Syn sám ještě nemá vypěstované takové volní mechanismy, aby dokázal pro něj atraktivní hru přerušit a odejít na záchod sám, takže je potřeba mu v tom pomoci. Vypozorujte, v jaké denní době obvykle syn na velkou potřebu chodí – často to bývá pravidelné a v tuto dobu jej opět na záchod odveďte, povzbuďte. Nemám informace, jak zvládá syn tyto své potíže ve školce, jestli i zde trvají, nebo jestli se při pravidelném školkovém režimu (děti jdou většinou společně na záchod před procházkou, po ní, po spinkání apod.) daří vykonávání stolice lépe, pokud ano, pak komunikujte s učitelkami, co jim pomáhá, snažte se využít také doma. Syn potřebuje klidný a citlivý přístup, nezlobte se na něj, spíše se zaměřte a oceňte i dílčí pozitivní změny, pokroky, nepřítomnost potíží, nekárejte, neslibujte, citově se synem nemanipulujte, stanovujte si postupné a malé cíle, oceňujte jejich splnění.

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog