banner

Celkem výsledků pro tag/y "výpočet": 43

Dobrý den,zajímalo by mne, jak na výpočet porodného. Někde jsem se dočetla, že se vypočítává z čistého příjmu domácnosti za poslední čtvrtletí před narozením dítěte a tento příjem nesmí přesáhnout 2,7 násobku životního minima. Jsem OSVČ (a účtuji o skutečných nákladech, ne paušálem či procentem) a jediný příjem domácnosti (předpokládám, že se započítá jen můj a otec dítěte s námi nebude žít). Jak rozumět pojmu čistý příjem v mém případě? Životní minimum se v tomto případě vztahuje na mne (3 410,- Kč) a na dítě (1 740,-), nebo jenom na mne?Děkuji za odpověď.

Dobrý den, u OSVČ se vychází z příjmu uvedeného v posledním daňovém přiznání, který vydělíte 12, abyste získala měsíční výši příjmu. Při posuzování nároku na Porodné se započítávají osoby žijící ve společné domácnosti + narozené dítě. Nárok si lze ověřit na některé kalkulačce, např. na MPSV.

Dobrý den, vážená paní Tautová,ráda bych se zeptala na dotaz ohledně peněžité pomoci v mateřství. Od 1.11.2015 do 17.1.2017 jsem byla zaměstnána na HPP. Od 18.1. do 10.8. 2017 jsem byla vedena na ÚP. Nyní jsem opět zaměstnaná na hlavní pracovní poměr. V plánu mám chodit do práce, co nejdéle to půjde. Termín porodu mám napsaný na 3. únor 2018. Můj dotaz zní - z čeho se mi PPM počítá a zda na ni mám nárok, když jsem byla vedená mezi tím na ÚP. Děkuji, s pozdravem Angela.

Dobrý den, na PPM nárok máte, protože splňuje podmínku účasti na nemocenském pojištění alespoň 270 dní v posledních 2 letech a v době nástupu na PPM budete zaměstnaná. PPM se vám bude počítat z platů z posledního, aktuálního zaměstnání.

Dobrý den,moje nezletilá dcera je gravidní,dítě porodí v 16-ti,otec dítěte má 17 let. Jsem samoživitelka,mám ještě osmiletá dvojčata, dcera odmítá potrat,takže se v příštím roce dítě narodí. Když jsou rodiče dítěte nezletilí, kdo bude pobírat mateřskou,pokud já,bude se vypočítávat jak,nepobírám žádné dávky,dělám přesčasy,živím svoji rodinu sama a vůbec se neorientuji v dávkovém systému, děkuji za radu

Dobrý den, asi vás moc nepotěším, protože mateřská je pouze pro matku dítěte a pokud není zaměstnaná (což nepředpokládám), pak na PPM nárok nemá ani ona. Abyste mohla PPM čerpat vy, musela byste si dítě adoptovat. Zřejmě tedy bude vaše dcera žádat až po narození dítěte o Rodičovský příspěvek (detailně zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena). Určitě ať si požádá také o Porodné a Přídavek na dítě. Dávky by neměly být závislé na zletilosti.

dobru den mozem sa opytat nieco ohladne otehotnenia?mam iba jednu sonografiu od mojej ex priatelky.tvrdi ze je tehotna somnou i ked mi niejake veci na nej nesedia.Myslite zeby ste sa vedeli pozriet na tu sonografiu a mozno mi napisat odkedy dokedy mala ovulaciu?viem ze to bude tazke ale chcem len taky nezavisly nazor.Boli sme spolu od 7.3 do 11.3(maly sme sex) na sonografii dole v pravom rohu su datumy: 01.12.2017 9w/0pripajam fotku dakujem za odpoved s pozdravom

Paní doktorka již na tento dotaz odpovídala dříve https://www.babyonline.cz/poradna/je-to-mozne/1464.

Dobrý den, nedávno jsem se ptala, z čeho se počítá mateřská, pokud jsem nucena jít v těhotenství ihned na neschopenku. Psali jste, že pouze ze 3 měsíců z 12ti tzn. ze započitatelných dní. Co ale pokud i v předchozích 3 měsících před nástupem na neschopenku jsem měla v každém měsíci týden pracovní neschopnost? Bohužel jsem měla nějaká vyšetření. Jak se to prosím potom řeší? Výplata je tím totiž značně ovlivněna. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v detailech výpočtu výše nemocenské se bohužel nevyznám. Přesné informace vám může podat jedině nějaká účetní, případně možná na OSSZ.

Výpočet mateřské
avatar Iwca 03. 11. 2017

Dobrý den, na začátku května bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. Jelikož mám ale pracovní smlouvu do konce roku a pravděpodobně mi jí zaměstnavatel v těhotenství neprodlouží, budu od začátku roku brát podporu v nezaměstnanosti, popřípadě budu v pracovní neschopnosti. Do 180 denní ochranná lhůty do nástupu na mateřskou se vejdu, ale chtěla jsem se zeptat, na základě čeho se mateřská počítá, zda pouze z příjmů když jsem byla zaměstnaná nebo i z příjmu podpory v nezaměstnanosti popř. v pracovní neschopnosti. Jsem zaměstnaná v kuse na HPP tři roky. Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den, mateřská se počítá jen z příjmů z posledního zaměstnání, ze kterého vám nárok na PPM vznikl. Jedná se o stejný základ jako pro výpočet nemocenské.

Dobrý den,10.12.2017 mi končí mateřská a budu zadat o rodičovský příspěvek.Dite se mi narodilo dne 20.7.2017,chci pobírat rodičovský příspěvek do jeho 3 let.Jak si mám vypočítat rodičovský příspěvek? Denní vyměřovací základ u mateřské činí 307 Kč

Dobrý den, na základu mateřské nezáleží. Spočtěte si, kolik měsíců chcete RP čerpat a vydělte jejich počtem částku 220.000,-

Výpočet RD
avatar gargi 08. 01. 2018

Dobrý den, máme první dítě narozené v září 2017. Přítelkyně je na MD do 2.2.2018. Jestli to správně chápu tak žádost o RD si musí nahlásit od 3.2.2017 ? Vzhledem k tomu co jsem se dočetl má možnost volit výši částky a to tak,že celkově bude vyplaceno 220 000 Kč. Pokud správně počítám a přítelkyně chce být doma do 3 let věku dítěte což bude září 2020. Je možnost 25 měsíců pobírat 7000 Kč což je 161 000 a poté posledních 6 měsíců 7500 Kč což je 59 000 Kč. Celkem tedy 220 000. Můj dotaz tedy zní zda toto takto funguje ??Děkuji S pozdravem Lukáš

Dobrý den, ano, přesně takto to funguje.

Dobrý den, mám takový dotaz. Do zaměstnání jsem nastoupila v roce 2011 a smlouvu mám na dobu neurčitou. V červenci 2014 se mi narodilo dítě a šla jsem na mateřskou, která mi skončila v prosinci 2017. Od 1.1.2018 jsem na neschopence kvůli druhému rizikovému těhotenství a porod mám naplánovaný na březen 2018. Moje otázka zní: Z čeho mi budou vypočítávat nemocenskou a mateřskou? Ze smlouvy, kde jsem měla 10.000 hrubého a nebo už z nové minimální mzdy určené státem?Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, domnívám se, že výpočet provedou ze stejného základu jako u první mateřské, ale o prováděcích předpisech pro účetní nemám přehled, takže se zkuste zeptat nějaké účetní nebo případně na SSZ.

Dobrý den, ve středu jsem byla na kontrole UTZ jak roste folikul. Ve středu byl 18 mm velký a měřím zároveň bazální teplotu. Můžete mi poradit dle grafu k příloze, kdy by reálné mohlo k OVU dojít? Mám celkem vysoké teploty a dle grafu by tomu odpovídal 9DC, ale na UTZ byl potvrzen na levém vaječníku folikul 18 mm.Dekuji za Vás názor Lenka

Dobrý den, spíše bych se řídila velikostí folikulu na UZ. Většinou roste rychlostí 2 mm za den a ovulační folikul je přibližně 24 mm, čili ovulace by měla vycházet na víkend, pokud folikul dále rostl.

Dobrý den, měla bych dotaz.... četla jsem tady od kdy se počítají týdny a dny v těhotenství....moje poslední začala 6.3.2018 podle všech kalkulaček jsem byla včera 9+1 .... jenže nevím jestli se může doktorka splést protože když jsem tam byla 25.4.. tak mi doktorka napsala že jsem 7+5. A myslím že by to po týdnech měla mít pořád stejně ....nevím jestli jsem někde udělala chybu já nebo doktorka ale objednávala jsem se na ultrazvuk a krev kvůli zjištění zda miminko je v pořádku a tam to potřebovali vědět tak jsem to nahlásila podle doktorky a ale pořád mi to vrtá hlavou... Nevím jestli na to vyšetření mám zavolat...nebo jestli ty 4 dny nevadí... děkuji za odpověď

Dobrý den, otázkou je, dle čeho vaše lékařka těhotenství datovala - zda dle poslední menstruace či dle velikosti plodu. Dle velikosti plodu bývá datování přesnější. Nicméně 4 dny by neměly při objednávání na I. UZ screening vadit. Jen byste neměla být více než 13+6 v den vyšetření.

Dobrý den,Chtěla bych se zeptat, jak by se počítala PPM, pokud bych si v rámci rodičovské přivydělávala (práce na ŽL) a poté znovu otěhotněla po 2. roce věku prvního dítěte (při délce rodičovské dovolené 3 roky? Bude se přivýdělek počítat do základu pro výpočet PPM, či ne? Jde mi o to, že bych si nerada snížila základ, který mám díky aktuálnímu zaměstnání velmi vysoký.Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, PPM se počítá ze zaměstnání, z něhož se odvádí nemocenské pojištění. Pokud tedy chcete pracovat pro stejného zaměstnavatele, doporučuji pracovat na nějakou jinou smlouvu, aby vám přivýdělek nezasáhl do výše vyměřovacího základu z původní pracovní smlouvy (Dohoda apod.). Pokud budete pracovat pro jiného zaměstnavatele, pak bude záležet pouze na vás, jestli budete čerpat PPM od obou zaměstnavatelů či jen od jednoho.

Dobrý den paní Tautová, mám na vás dotaz týkající se mateřské dovolené. V září 2016 jsem nastoupila do práce jako pekařka, kde se mi 28.6.2017 stal pracovní úraz, se kterým jsem až do 31.května byla na neschopence (poraněná ruka). Protože jsem v říjnu ( v listopadu jsem zjistila, že jsem těhotná ) podala výpověď (nabídka lepšího zaměstnání, které nakonec nevyšlo, protože zaměstnavatel mě nechtěl zaměstnat jen na půl roku, kdy bych mu zase odešla), tak jsem od 1. ledna vedena na zdravotní pojišťovně, ale až do toho 31.května na neschopence. Od 1.6. jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a nyní, když jsem nesla od lékaře potvrzení o mateřské dovolené do bývalého zaměstnání (na OSSZ jsem se dozvěděla, že se na mě vztahuje 180denní ochranná lhůta), paní účetní mi řekla, že potvrzení o příjmu udělá ona pouze za období 1.6.2017 do 28.6.2017, protože potom už se to týká OSSZ. Jde mi tedy o to, jak se bude nyní mateřská dovolená vypočítávat, jestli na ni vůbec mám nárok atd. Děkuji za odpověď, Zuzka

Dobrý den, mateřská se vám bude počítat za období, které je k dispozici od posledního zaměstnavatele, protože právě máte nárok na tu ochrannou lhůtu. Bude se tedy počítat ze stejného základu jako nemocenská, kterou jste dosud pobírala.

Dobrý deň,rada by som sa opýtala akým spôsobom mi bude počítaná materská dovolenka, na ktorú by som mala nastúpiť v rozmedzí od 13.4. do 27.4.2019.Viem, že sa počíta z posledných dvoch rokov, akurát mám trošku špecifickejšiu situáciu a rada by som sa poradila.Od roku 2012 pracujem na polovičný úvazok v Českej republike u zamestnávateľa A, kde odvádzam aj veškeré odvody. Mám vystavenú A1. Popritom som v období 12.11.2016 až 15.1.2018 pracovala na 20 % úvazok pre slovenskú firmu (registrovaná v ČR, všetky odvody platené v ČR) - zamestnávateľ B. Od 1.2.2018 do 31.8.2018 som nastúpila na polovičný úvazok do inej firmy v ČR (v tomto období stále trval druhý polovičný úvazok u zamestnávateľa A).Momentálne pracujem iba na polovičný úvazok u zamestnávateľa A. Mám možnosť opäť pracovať na čiastočný úvazok u zamestnávateľa A alebo B.Rada by som sa opýtala, čo je pre mňa najvhodnejšie z hľadiska výpočtu materskej dovolenky. Nie som si istá, či sa 270 dní za posledné dva roky pred nástupom na materskú počítajú celkovo alebo za každého zamestnávateľa zvlášť. Ako by sa mi počítala materská, ak by som teraz začala opäť pracovať pre zamestnávateľa B alebo C. Ako by sa počítala, keby som prípadne pokračovala iba v polovičnom úvazku u zamestnávateľa A.Veľmi pekne ďakujem za rady.Prajem pekný deň.

Dobrý den,

nejprve si zrekapituluji, zda jsem Vás dobře pochopila:

- zaměstnání A: od roku 2012 nepřetržitě dosud

- zaměstnání B: 12.11.2016 až 15.1.2018

- zaměstnání C: Od 1.2.2018 do 31.8.2018

 

Při souběhu pojištění se posuzuje splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství v každé z pojištěných činností zvlášť. To znamená, že abyste měla nárok z více než jednoho zaměstnání, musela byste v každém splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z těchto pojištěných činnosti (zaměstnání) nebo v ochranná lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištěná činnost), které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů. Důležité je také říct, že pokud pracovní poměr netrval souvisle (byla tam nějaké prodleva kdy jste v daném zaměstnání nepracovala), bere se to jako samostatné doby pojištění, ne jako jedna doba pojištění. Předpokládám tedy, že se u všech zaměstnání jedná o pracovní poměry a ne dohody, u těch by to bylo složitější.

 

Při posuzování splnění té podmínky 270 dní se nejdříve sleduje, jestli to dané pojištění trvalo alespoň 270 dní. Pokud ne, přičítají se další doby pojištění spadající do období těch 2 let. Při souběhu pojištění je to ale složitější. Ve Vašem případě, jestliže zaměstnání A stále nepřetržitě trvá, budete v něm mít v každém případě nárok na PPM, a to tak, že těch potřebných 270 dní splníte jednou dobou pojištění (není nutné přičítat další doby pojištění). V zaměstnání B ani C nesplníte 270 dnů nemocenského pojištění započítání jedné doby pojištění. Tím, že ale toto splníte souvislým pojištěním v zaměstnání A, tak je možnost za určitých podmínek získat PPM i ze zaměstnání B nebo C. Je to možné v případě, že ještě do zaměstnání B nebo C nastoupíte a že vám dohromady doby pojištění, kdy byl souběh pojištění (tedy souběh A a B, nebo A a C), dají alespoň 270 dní za poslední 2 roky. A zároveň v zaměstnání B nebo C budete pracovat do nástupu na PPM nebo tak, aby Vám vyšla ochranná lhůta.

 

Co se týče výše PPM, tak by se při nároku ze dvou zaměstnání, počítala z obou zaměstnání dohromady. Je pak potřeba vyžádat si dvě žádosti o PPM od gynekologa. Pokud by nárok byl jen ze zaměstnání A, tak by se počítala jen z tohoto zaměstnání. 

 

Dobrý den,Potřebovali bychom poradit, nebo spíše vysvětlit jak postupovat a jak to ve skutečnosti je s výpočtem základu pro PPM.Máme první dítě, kterému budou 3 roky na konci května 2019. V tuto chvíli je manželka těhotná a termín je půlka května 2019.V tuto chvíli již 15 měsíců dělá na částečný úvazek po dohodě změně pracovní smlouvy pouze ve znění na čtvrt úvazek.Nikdo nám bohužel není schopen říct z jakého základu se bude částka PPM vypočítávat.Dočetli jsme se o nějakém řetězení porodu, kde jsme pochopili, že by se měl vypočítávat ze stejného základu jako u prvního dítěte a ne z toho zkráceného úvazku.Děkuji za odpověd J.V.

Dobrý den, pokud ženě trvá stále stejné zaměstnání jako u předchozí PPM (i když nyní se zkráceným úvazkem) a nastoupí na další PPM do 4 let předchozího dítěte, porovná se denní vyměřovací základ pro předchozí PPM s aktuálním denním vyměřovacím základem a použije se ten vyšší základ.

Dobrý den,mám otázku ohledně toho, jaké mzdy je možné započítat při nástupu na mateřskou dovolenou, na kterou bych měla jít v květnu 2019.- 3 roky pracuji na 0,7 úvazek- v r. 2018 jsem od května-října měla DPP s vyplatou vyšší než 10 000,- (smlouva byla od dubna prosince, ale zaplaceny jsem měla jen květen-říjen)- od 1/2019 jsem nastoupila do další práce na 1,0 úvazkuZapočítají se mi do výpočtu mateřské všechny tyto práce?Předem Vám moc děkuji za odpověť a přeji krásné dnyLR

Dobrý den,

pokud máte souběžně více nemocensky pojištěných činností, posuzuje se splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v každé z nich zvlášť. To znamená, že musíte splnit pro každé zaměstnání podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z těchto pojištěných činností (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě.

Pokud trvají obě zaměstnání (0,7 úvazek i 1,0 úvazek) tak platí, že na 0,7 úvazek splňujete podmínku 270 dnů přímo v tomto zaměstnání, bez nutnosti započítat další jiné doby pojištění v posledních dvou letech. Z této činnosti tedy máte nárok na PPM. Dohoda o provedení práce Vám skončila a z ní neplyne ochranná lhůta, dohoda se tedy nebude počítat z hlediska výše PPM. V novém zaměstnání nesplníte podmínku 270 dnů nemocenského pojištění započítáním jen této nové doby pojištění, ale protože v prvním zaměstnání ji splňujete bez nutnosti započítat jiné doby pojištění, je možné nárok na PPM získat i z nového zaměstnání za určitých podmínek. Je to možné v případě, že v období 2 let před nástupem na PPM byl alespoň 270 dnů souběh alespoň dvou pojištění, tedy pokud souběh úvazku 0,7 a 1,0 plus dříve souběh úvazku 0,7 a DPP s odvodem nemocenského pojištění dají dohromady alespoň 270 dnů pojištění. V takovém případě se PPM bude počítat z obou úvazků a budete potřebovat 2 žádosti o PPM od gynekologa.

Výpočet MD
avatar jana4588 30. 01. 2019

Dobrý deň, prosím vás o radu. 3 roky pracujem v zamestnaní v ČR na úväzok 1,0 na dobu neurčitú, posledný rok súčasne i na DPČ. Ovplyvní výpočet výšky MD i práca na dohodu o pracovnej činnnosti? Vopred ďakujem za radu.

Dobrý den,

v případě, že máte souběh dvou zaměstnání s odvodem nemocenského pojištění, pak se nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) posuzuje z každého zaměstnání zvlášť. To znamená, že v každém zaměstnání zvlášť musíte splnit 270 dní nemocenského pojištění a zároveň nastoupit na PPM z těchto zaměstnání nebo v ochranné lhůtě. Pokud je z DPČ odváděno nemocenské pojištění, tak už nyní splňujete 270 dní a záleží tedy, jestli DPČ bude dále trvat. S ochrannou lhůtou je to totiž u DPČ složitější, protože často bývá sjednána jako tzv. zaměstnání malého rozsahu a z toho ochranná lhůta neplyne. Pokud by tedy DPČ skončila, pak záleží, jak byla sjednaná. Pokud budou obě zaměstnání (s odvodem nemocenského pojištění) trvat až do nástupu na PPM, budete mít nárok na PPM vypočítanou z obou zaměstnání a v takovém případě budete potřebovat 2 žádosti o PPM od gynekologa. Dávka bude následně vyplácena dohromady jako jedna částka.

Dobrý den, ráda bych se optala, z čeho mi bude vypočítaná mateřská a rodičovská, když mám dva příjmy. vysvětlení: před lety jsem měla pracovní úraz, zaměstnavatel mi měl najít prac. místo, které by vyhovovalo mému zdrav. stavu a bylo stejně placené jako mé původní místo. Zaměstnavatel mi toto místo nenabídl a proto mi již od r. 2003 vyplácí pojišťovna mého bývalého zaměstnavatele náhradu mzdy při ztrátě na výdělku. V praxi to znamená, že si u svého současného zaměstnavatele vydělám cca 13 000kč hrubého a pojišťovna mi doplácí cca 12 500kč hrubého. Od pojišťovny mám potvrzení, že mi tata náhrada bude vyplácena až do dovršení důchodu.( Kdybych neměla úraz, stále bych pracovala na mém původním místě.) Momentálně jsem na pracovní neschopnosti, kdy výše PN e cca 8500kč čistého a náhrada mi chodí stále stejná 12500kč hrubého. Termín porodu mám 8/2019, takže nástup na MD plánuji od července.Velice Vám děkuji za Vaši odpověď. Monika P.

Dobrý den,

peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka nemocenského pojištění a vypočítává se z činnosti, ze které jste účastna nemocenského pojištění, tedy z Vašeho zaměstnání. Denní vyměřovací základ (DVZ) pro výpočet PPM se zjišťuje obdobně jako u nemocenského, které nyní pobíráte. Podrobnosti o výpočtu se můžete dočíst v článku Mateřská dovolená 2019. Rodičovský příspěvek v celkové výši 220 tis. Kč čerpá rodič podle zvolené měsíční částky. Každý rodič může volit do částky 7 600 Kč měsíčně. Vyšší částku mohou volit rodiče s dostatečným DVZ, stropem je pak 70 % 30násobku DVZ vypočteného pro PPM nebo obdobně zjištěného DVZ u druhého rodiče.