banner

Celkem výsledků pro tag/y "trimestr, zaměstnání": 38

Dobrý den. Prosím o vysvětlení. Dnes jsem byla na kontrole 22tt. Lékař mi vnitřním ultrazvukem měřil čípek, ten byl 57 mm (před 14 dny byl 50 mm). Ale pak podotkl, že jsem pootevřená. Je tento stav vážný? Doporučil mi ležet. Užívám utrogestan 2 tablety na noc. Může se hrdlo zase uzavřít při dodržování klidu na lůžku? Děkuji.

Dobrý den, pokud je čípek pootevřený, pak se už nezavře, ale stav může zůstat stejný až do termínu porodu. Je ale zvlaštní, že by byl čípek tak dlouhý a přitom otevřený - to příliš časté nebývá. Každopadně vzhledem k délce stav závažný není. To by vás lékař jistě poslal do nemocnice. Dodržování standartního klidovějšího režimu je fajn, ale úplné ležení na posteli nemá v těchto případech příliš efekt, jak studie ukázaly.

Dobrý den, paní doktorko,byla jsem na prvotrimestrálním screeningu - výsledky vyšly dobře. Jen jsem řekla, že nekouřím (bála jsem se reakce, kouřím cca 3 cigarety denně a ty nejlehčí), myslíte, že by to mohlo nějak ovlivnit výsledky? Děkuji předem za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den, to, že jste řekla, že nekouříte, výsledky určitě neovlivní. Pokud vše vyšlo v pořádku, nemějte obavy.

Dobrý den, jsem v 8. týdnu těhotenství a byly mi prokázány příušnice. Můj gynekolog má dovolenou, jeho zástup se mě snažil uklidnit, přesto mi sdělil rizika (samovolný potrat, genetické vady i jiné). Za 14 dní jdu na prvotrimestriání screening. Od pana doktora jsem pochopila, že i kdyby byli genetické testy v pořádku, stejně nemusí být miminko úplně zdravé, kdy není možné to zjistit z ultrazvuku. Prosím o bližší informace. Doporučují lékaři při potvrzení příušnic v 1. trimestru interupci? Gynekolog mi radil být v klidu, ale na internetu jsem nenašla nic dobrého.Velmi Vám děkuji za odpověď. Lucie R

Dobrý den, příušnice nejsou kritickým onemocněním v graviditě. V prvním trimestru mohou způsobit samovolný potrat, což bohužel nemůžete ovlivnit, ale vrozené vady u plodu většinou nezpůsobují. Pokud nepotratíte a I. kombinovaný screening bude v pořádku, pak není třeba zvýšené sledování.

Dobrý den, paní doktroko. Včera jsem psala ohledně antibiotik Dalacin. Teplota klesla, ale gynekolog trvá na nasazení Dalacinu z důvodu, že se tahaly nervy ze zubů a zánět se mohl dostat do krve a ohrozit miminko. Já mám ale taky pocit, zda antibiotika Dalacin v prvním trimestru nejsou pro něho větší hrozbou. Poraďte, nasadit nebo nenasadit? Děkuji.

Dobrý den, moje odpověď je stále stejná. Jen na základě mírně zvýšené teploty bych antibiotika nenasazovala. Před léčbou bych doporučovala krevní testy k vyloučení zánětu. Pokud v těle zánět je, zánětlivé parametry budou zvýšené. Pokud budou v normě a vy nemáte jiné potíže, antibiotika bych nenasazovala. Nejsem ovšem váš lékař a neznám všechny podrobnosti vašeho stavu, jedná se pouze o názor na základě skutečností, které jste mi popsala.

Dobrý den, od 27 týdne beru Utrogestan z důvodu zkráceného čípku-35mm, ve 30týdnu byl také 35mm,p.doktorka říkala,aby byla děloha v klidu (1.porod byl totiž předčasný-zánět placenty 26tt+5),ted jsem 32tt byla jsem na kontrole vše v pořádku, čípek mi neměřila, ale utrogestan mi nechala s tím, že mi ho možná vysadí za 14dní, já čekala, že už ho brát nebudu, beru 1prásek ráno a 1 večer. Myslíte, že je nutné ho ještě brát nebo nestačil by jen 1 večer? Minule jsem měla i brnění nohou,říkala jsem doktorce a říkala, že to z toho není, ale vedlejších učinků má tento lék dost. Děkuji za odpověd.

Dobrý den, v posledních letech se využívá lokálního účinku gestagenů v léčbě hrozícího předčasného porodu. Nicméně konkrétně ve vašem případě se dle parametrů, které jste uvedla, o nic takového nejedná. Čípek délky 35 mm je naprosto normální. Navíc s přibývajícím časem se nezkracuje. Zkrácený čípek je 25 mm a méně. Takže z tohoto důvodu bych ve vašem případě užívání Utrogestanu považovala za zbytečné.

Dobrý den, předně moc děkuji předem za odpověď. chtěla bych si ujasnit některé záležitosti, jelikož mám sice skvělého profesionálního lékaře, kterého považuji za mistra v oboru, ale je tak trochu skoupí na slovo a prakticky mi nic moc neřekne dokud nemá stoprocentní jistotu, ale já jsem ze své situace trochu nervózní a proto se chci zeptat na další profesionální názor.Jsem na počátku těhotenství, poslední MS jsem měla 10.10.2017 čili dle gestačního stáří jsem dnes 6+0. Každopádně Minulý týden ve středu tedy 15.11. jsem měla HCG kolem 1100 a včera přes 5000, to se mi zdá v pořádku, ovšem ultrazvuk ukázal stáří plodu namísto 5+6 tak 4+6 a velikost GS 10,3 mm. Proč je tam ten zpožděný týden, tomu nerozumím. Srdíčko ještě vidět nebylo. Další kontrolu mám 28.11.Můj lékař se vždy velmi bojí mimoděložního těhotenství a řekl mi že mi ho stoprocentně nevyloučí dokud neuvidí srdeční ozvy v děloze do té doby že to prakticky může být i to - jsem z toho nervózní a sleduji na sobě každé píchnutí. Mám za sebou před 2 lety již zamlklé těhotenství.Myslela jsem si, že když hezky roste HCG a mimo to mi dělal již dvakrát vaginální ultrazvuk když už vlastně byli hodnoty přes 1000 tak by mimoděložní bylo již ultrazvukem vidět?Děkuji ještě jednou za pozornost a přeji pěkný zbytek dne Horká Kateřina

Dobrý den, na fotce z ultrazvuku, kterou jste mi poslala, je vidět gestační váček, ale bez plodu či jeho náznaku. Možná je ale pouze nekvalitní foto.  I v pátém týdnu gravidity by měl být již vidět alepoň náznak plodu v gestačním váčku, od 6. týdne pak plod velikosti několika milimetrů i se srdeční akcí. Na mimoděložní těhotenství to dle obrázku z UZ ani dle rostoucího hCG nevypadá. To je velmi malá pravděpodobnost. U mimoděložního těhotenství roste hCG pomalu a v děloze je pouze vysoká sliznice. Existuje více možností, jak se vaše těhotenství vyvíjí a vše prakticky rozhodne až UZ s odstupem několika dní. Pokud za týden bude UZ nález vypadat stále stejně, pak se s velkou pravděpodobností jedná o zamlklé těhotenství či anembryomolu (stav, kdy v gestačním váčku není vidět plod). To, že gestační váček je dle UZ od týden menší než dle PM, v tom bych problém neviděla. Ovulace mohla nastat o tý  den později a v tu dobu jste mohla otěhotnět (pokud je to možné). Zkuste tedy týden vydržet a na UZ bude pak vše již jasné.

Dobrý den,kožní lékařka mi předepsala Prothazin na alergickou reakci na oční kapky Kanamycin, kterém jsem užívala na zánět rohovky. Diagnóza byla: celotělově urtikariální plochy a erytem a otok víček a rukou. Otok i vyrážka po injekci už relativně polevily, nicméně Prothazin mám užívat i přesto do další kontroly. Zatím jsem jej neužila, protože v příbalovém letáku je uvedeno, že se nesmí brát v prvních třech měsících těhotenství. V současné době jsem cca v 6 tt, je bezpečné tento lék brát? Můj gynekolog má bohužel dovolenou, proto píšu dotaz sem.Děkuji a přeji hezký den

Dobrý den, krátkodobé užívání Prothazinu (několik dní) určitě vývoj plodu negativně neovlivní

Dobrý deň,chcem sa opýtať na Váš názor, čo si myslíte o užívaní antimykotík v prvom trimestri tehotenstva (vaginálne tablety Clotrimazol a krém zavádzaný do vnútra pošvy). Môžu mať tieto lieky negatívny vplyv na vývoj plodu? niektorí lekári to predpisujú, iní tvrdia, že je to kontraindikácia a mykózu neliečiť. Je to veľmi nebezpečné?Aké sú riziká? Ďakujem

Dobrý den, co se týče užívání antimykotik v prvním trimestru lokálně, krátkodobá aplikace plodu  neublíží. Pokud je zánět jen mírný, můžete zkusit samozřejmě dezinfekční výplachy. Pokud budou tato opatření bez efektu, pak můžete lokálně antimykotika.

Dobrý den, omlouvám se jestli se vás zeptám špatně, ale zkusim to. K jinému doktorovi mi nešlo napsat. Ve 12+3 tt jsem byla na prvotrimestrialnim screeningu. UZ dle doktora v pořádku. NT 1,17. Krev má ale snížené hodnoty než by měla být. Můžu se zeptat co by to mohlo znamenat? Beru Letrox 75 na štítnou žlázu a zatím nemám upravené dávkování, mohlo by to být i třeba nedostatkem hormonu? Děkuji za odpověď .

Dobrý den, protože jste neudala, o snížení jakých hodnot se jedná (z krve se odebírá hCG a PAPP-A) a jaké hodnoty přesně jsou, nelze na vaši otázku obecně odpovědět.

Dobrý večer, paní doktorko,chtěla bych se zeptat, jestli hodně škodí, když během těhotenství budu brát nadále antidepresiva Elicea 10 mg. Zkusila jsem 5 mg, ale stav už se zhoršil, nemohu vysadit. Ohrozím nějak vývoj dítěte? Děkuju za odpověď.

Dobrý den, toto je otázka spíše na psychiatra, který vám léky předepisuje. Psychiatři mají velmi dobrý přehled o druzích antidepresiv, které se mohou užívat po dobu těhotenství a případně i kojení. Dle mého názoru obecně antidepresiva nové generace teratogenní uřinky nemají, ale raději ověřte u svého psychiatra.

Dobrý den, chci se zeptat zda může jít doprovod na prvotrimestralni screening otec dítěte. Děkuji za odpověď

Dobrý den, obecně by s tím neměl být problém. Nejlepší bude zeptat se v místě, kam na screening jdete.

Dobry den pani doktorka. Vcera jsem byla na screeningu OSCAR v 13 tt. Pani doktorka nam namerila NT 2,8 cili hranicni. Jinak vse ok. Celkovy vysledek vcetne krve je negativni. Nicmene vypoctene riziko na DS je 1:910. Snazim se uklidnit celkovym vysledkem testu, nicmene to riziko DS ve me stale hloda. MUDr. me objednala jeste na UTZ v 17.tt, aby se vse pohlidalo. Jaky je prosim Vas nazor na takovyto vysledek? Dekuji.

Dobrý den, pokud je vaše individuální riziko z kombinovaného prvotrimestrálního screeningu více než 1:100, je výsledek považován za negativní. samozřejmě každý je jiný, někoho stresuje i negativní výsledek či hodnota některého z parametrů. V tom případě pacientkám doporučujeme provedení neinvazivního genetického testování z krve matky, což je ale výkon nehrazený pojišťovnou a stojí cca 10tisíc korun.

Dobrý den, paní doktorko, nevím, kam se z dotazem obrátit, tak zkouším i Vaši poradnu. Bohužel jsem zjistila, že jsem v prvním trimestru špatně zvolila vitaminy a brala navíc omega 3 (konkrétně Dr. Max Omega 3 Premium), které jsou jinak doporučovány až od 2. trimestru. Navíc je tam dost vysoká dávka (EPA 225 mg, DHA 170 mg). Až nyní jsem zjistila, že se nedoporučují dřív, nejspíšprotože obsahují hodně vitamínu A a D, které v přebytečném množství škodí plodu. Od té doby mám obrovské obavy, protože jsem tyto vitamíny společně s Femibionem 1 brala skoro celý 1. trimestr. Mohla jsem nějak miminku uškodit? Měla bych si zaplatit nějaké nadstandardní podrobné vyšetření (a které)? Moc děkuji

Dobrý den, pravděpodobnost, že byste nějak výrazně uškodila plodu, je minimální. Nadstandartní vyšetření plodu není potřeba. Pokud budete absolvovat či jste absolvovala kombinovaný prvotrimestrální screening a ten byl negativní, pak toto vyšetření má největší senzitivitu a budte bez obav.

Dobrý den, byla jsem na prvotrimestrálním screeningu a NT testu, ultrazvuk mi vyšel v pořádku, NT bylo 1,5mm a nosní kůstka je přítomna. Celkově ale vyšel pozitivně na downův syndrom, protože výsledky krve byly špatné. Konkrétně velmi nízka hodnota Papp-a, tuším 0,245Mom a taky vyšší HcG. Můj věk je 31. První těhotenství, žádné vvv v rodině nemáme. Celková pravděpodobnost DS byla 1:92. byla mi doporučena návštěva genetické poradny. Můžu se zeptat jak velké je to riziko DS a jestli je neinvazivní metoda odberu krve DNA spolehlivá? Ty invazivní zatím nechci. Jaké máte prosím zkušenosti? Slyšela jsem často, že ten test biochemický rozbor krve často vychází špatně. Taky se chci zeptat zda výsledky krve nemohl ovlivnit fakt, že jsem dva týdny před odběrem byla nemocná, celkově oslabená, asi angína. Moc děkuji za odpovědi.

Dobrý den, na vaši otázku, jak velké je riziko Downova syndromu (nebo jiných trisomií), odpovídám, že takové, jaké vám vyšlo. T.j.1:92.. To, jak s touto pravděpodobností naložíte, je už jen na vás. Některým ženám přijde i pravděpodobnost 1:500 hodně vysoká, naopak nekdo i s vyšší pravděpodobností, než ve vašem případě, žádnou další diagnostiku nechce a zariskuje..Každý má jiné vnímání rizika.. Co se týče neinvazivní diagnostiky, splehlivost je vysoká, i když samozřejmě z vaší krve jsou schopné tyto testy vyšetřit jen panel nejběžnějších chromozománím vad, kdežto amniocentéza vyšetří větší spektrum chromozomálních odchylek. U neinvazivní diagnostiky však není riziko potratu narozdíl od amniocentézy. Toto riziko je ale i tak velmi nízké, kolem 1%. Vaše onemocnění /chřipka, angína/, určitě výsledek neovlivnilo.

Dobrý den, v 30tt jsem byla na krev a obdržela jsem výsledky. Mám hbg/htk 100/0,297. Paní doktorka mi jen sdělila, že jsem chudokrevná a že musím začít brát železo. Recept mi nedala, jelikož kvůli aktuální situaci neordinuje. Tak jsem naběhla do lékárny a koupila 3 různé přípravky s různým obsahem železa. Můj dotaz zní kolik maximálně mg železa denně můžu přijmout vzhledem k mým hodnotám, nerada bych se předávkovala. Na všech krabičkách je psána 1 tableta denně, ale předpokládám, že to platí pro normálního jedince a ne pro těhotnou a chudokrevnou ženu.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, lehká chudokrevnost v těhotenství, a to zejména ve 3. trimestru, je naprosto běžná, nemusíte se proto obávat. Při hodnotách, které popisujete, je vhodné doplnit železo, jednak ve stravě a jednak v preparátech dostupných v lékárně. Dávka 1 tableta denně platí i pro těhotné a měla by Vám stačit. Můžete jej brát i 2x denně, nijak Vám to neuškodí, avšak u většiny těhotných to způsobuje zácpu (malé množství těhotných může mít naopak průjem), můžete sama vyzkoušet a uvidíte. Hezký den.

Dobrý den paní doktorko, bývalý partner mě nakazil herpesem genitalis. Již pět let pravidelně jednou denně beru valaciclovir.Pokud jej vynechám, do týdne se objeví výsev (většinou jeden puchýřek).Nyní začínám třetí týden těhotenství počítáno od oplození a před týdnem jsem valaciclovir vysadila z důvodu obavy, že by léky mohly uškodit miminku a po poradě s gynekoložkou. Dnes jsem zaregistrovala výsev (jeden puchýřek blízko klitorisu). Léčím lokálně mastí herpesin.Může výsev ublížit miminku? Je lepší brát valaciclovir celou dobu těhotenství?Předem velmi děkuji za Vaši odpověď.Lenka

Dobrý den, v těhoteství můžete valaciklovir užívat, stejně tak i aciklovir (obsažený v Herpesinu). Vzhledem k dlouhodobým potížím, které popisujete, můžete lék v těhotenství užívat v rámci prevence a nyní lokálně při těchto potížích doplnit i Herpesin mast. Kdyby se situace horšila, vyhledejte svého gynekologa, aby posoudil, zda je potřeba upravit (navýšit) léčbu. Riziko přenosu herpesu na plod je v případě vracejícího se herpesu nízké. Maminkám, které trpívají na genitální opak, je doporučeno od 36. týdne až do porodu zahájit prevenci výsevu herpesu v období kolem porodu a to užíváním např. Herpesinu 400 mg 2-3x denně (tablety), po domluvě s Vaším ošetřujícím gynekologem. Hezký den

Dobrý den, paní doktorko, nerada obtěžuji, ale ráda bych Vás požádala o radu. Povedlo se mi otěhotnět pomocí IVF a byla mi hned před celým procesem nasazena kyselina listová - acidum folicum, ve které je obsaženo 10 mg listovky. (Nevím, proč mi byla nasazena toto množství denně, nevím o tom, ze bych měla mutaci, která si se stěpením listovky neumí poradit, neobjevily se u mě ani v rodině v minulosti žádné malformace plodu ani nic podobného.) Vzhledem k tomu, ze mi bylo již od počátku hodně zle, příjem ovoce a zeleniny téměř na nule, nechtěla jsem ponechat nic náhodě a v lékárně jsem pořídila ještě na doporučení od lékařky tehotenske vitaminy, konkrétně Yarilo Einstein a poté GS Mamavit s DHA a EPA. Pan magistr v lékárně mě uklidnil, ze případný přebytek se vyloučí močí, nevadí tedy, když oba přípravky budu kombinovat, proto jsem je brala celý první trimestr. Nyní jsem ale vlastně náhodou narazila článek (viz.níže), který před přebytkem listovky varuje-dokonce udává za hraniční množství i jen to, které bylo obsaženo pouze v samotném GS Mamavit. A já brala každý den 800 µg z multivitaminu a 10 mg, tzn. 10 000 µg z Acidum Folicum. To je skoro 20x vyšší, než doporučené množství pro těhotné ženy. Nyní mě přepadl strach, jestli jsem touto koňskou dávkou nemohla ublížit miminku, dle článků sice listovka ve zvýšené dávce vývojovým vadám zabraňuje, ale takto extrémní dávky prý tělo vyloučit samo neumí a zůstává v krevním oběhu. Údajně se s touto přemírou zvyšuje výskyt poruch autistickeho spektra u dětí atp. A proto bych Vás moc ráda poprosila o názor, jsem z toho skutečně zoufalá.Děkuji moc! S pozdravem Regina F.https://www.gynordplus.cz/aktuality/nadmerne-hladiny-kyseliny-listove-a-vitaminu-b12-v-tehotenstvi-zvysuji-riziko-autismu-deti-29

Užívání kyseliny listové (ideálně před otěhotněním a poté především v 1. trimestru) je prokázanou prevencí rozšťěpových vad u plodu. Podle posledních, nejnovějších výzkumů je doporučovaná dávka kyseliny listové 400 - 800 mikrogramů na den (může se lišit napříč zeměmi). Stran užívání vyšších dávek v těhotenství nejsou dostupné dostatečné, spolehlivé a přesné informace ohledně možného negativního vlivu na plod, nelze proto jednoznačně odpovědět, eventuální rizika by byla spíše nízká. Hezký den.

Dobrý den,rada bych se zeptala na vysledky ohledne prvotrimestralniho screeningu. Byl ni vyhodnocen jako atypicky kvuli zvysene hodnote free beta Hcg, ktere jsem mela 135,50 IU/I ekvivalentni k 2,813 MoM. Riziko trizotomie 21 pote vyslo populacni 1 v 988 a upravene 1 v 1392. Znamena toto neco spatneho? Zaver je riziko downova syndromu jw nizke ale stejne mi byla doporucena konzultace s genetikem dekuji

Dobrý den, v rámci kombinovaného prvotrimestrálního screeningového vyšetření se odebírají hladiny hormonů z krve těhotné (vyhodnocuje se hladina PAPP-A a fb-hCG) a provádí se ultrazvukové vyšetření plodu se zaměřením na známky nejčastějších vrozených vývojových vad. Výsledné riziko vrozených vývojových vad (zejména se jedná o aneuploidie = poruchy počtu chromozomů) pak spočítá speciální software (kombinuje parametry získané z ultrazvuku + hodnoty získané z krve + informace o těhotné). Co se týká přímo parametru hCG - pokud vyjde vyšší hodnota hCG z krve, na základě tohoto může vyjít celkové vyšší riziko trizomie 21 - Downova choroba (obecně u těhotenství s plodem s Downovým syndromem právě nacházíme vyšší hladiny hCG než u těhotenství s normálním plodem, a to jak v 1., tak i v 2. trimestru těhotenství). Podstatná je zejména informace, zda je na ultrazvuku vše v pořádku. 

Podle výsledné vypočtené míry rizika se výsledky rozdělují do 3 skupin:  1. Výsledek negativní – vypočtené riziko výskytu aneuploidií je pro danou skupinu nízké – menší, než 1 : 1000. 2. Výsledek hraniční – vypočtené riziko je důvodem k provedení dalších, zpřesňujících vyšetření (ev. také genetická konzultace) – riziko menší, než 1 : 100 a větší nebo rovno 1 : 1000. 3. Výsledek pozitivní – míra vypočteného rizika je vysoká, je důvodem ke genetické konzultaci (+ další došetřování) – riziko větší nebo rovno 1 : 100. 

U Vás vyšlo riziko Downovy choroby 1:1392, čili v pásmu negativním. Avšak v případě atypických hodnot hormonů z krve je doporučeno provádět další vyšetření, která mohou pomoci výsledek ještě více zpřesnit. Pro zpřesnění informace lze například provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady - a to s přesností >99 %. Hezký den