banner

Celkem výsledků pro tag/y "očkování, zánět": 100

Dobrý den,chtěl jsem se prosím zeptat. Mám přítelkyni asi měsíc. Byla ještě panna, pokud neměla předevčírem orální sex ("já jí"). Potom se velice rychle rozhodla, že se chce nechat naočkovat proti rakovině děložního čípku. A prý se musí počkat se sexem nějakou dobu, dokud neproběhne série vakcinací, což může být cca 3-6 měsíců.Otázka zní, A) platí to i pro chráněný sex s kondomen? Prý tam riziko je, ale velmi malé.B) Je vakcinace pro mou přítelkyni bezpečná? Jaká vakcína je nejlepší? NAPŘÍKLAD u přípravku Silgard se v příbalovém letáku píše, že může hrozit i Guillain Barrého sy, a že nežádoucí účinky byly zjištěny až po uvedení na trh (četnost nelze zdostupných údajů určit). Což mě pochopitelně znepokojuje.Mně je 26 let, a poslední sexuální partnerku jsem měl před půl rokem. Pak pauza až do teď. Jsem zdravý. A přítelkyni je 21 let. Děkuji moc

Dobrý den, pokud je pohlavní styk chráněný kondomem, pak zabraňuje přestupu sexuálně přenosných chorob a to i HPV infekce. Co se týče styku bez kondomu, tak pak platí, že by neměl být provozován ihned - několik týdnů až měsíců trvá, než je účinek vakcinace plný. A co se týká výběru vakcíny - toto je velmi obsáhlé téma (nespadá do naší akutní online poradny), s výběrem vakcíny poradí pediatr, praktický lékař či gynekolog. Vedlejší účinky očkování mít může stejně tak, jako jiná očkování. Nicméně tyto vedlejší účinky jsou tak raritní, že benefit z očkování toto riziko určitě převažuje.

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu, mám 12letého syna před necelými dvěma lety prodělal mononukleózu a nemohl být očkován na tetanus a dětskou obrnu, i když měl po roce na kontrole stále aktivní protilátky, může být nyní bezproblému očkován? Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, jedná se o neživou očkovací látku, za uvedených okolností syn očkovaný být může. 

Dobrý den, jelikož se od ledna 2018 změnilo očkování hexy z 4 na 3 dávky, a můj syn do roku 2017 má 3 dávky infarix-hexa + prevenar 13 , Můžu teda poslední 4 dávku odmítnout, když je teda od ledna 2018 zavedeno povinné očkování 3 x ?! nebudu tím pádem nějak porušovat zákon o povinném očkování a syn bude mít splněno povinné očkování tři dávek, samozřejmě už mu nechci očkovat i tu poslední dávku toho prevenaru 13 ( které není povinné). Děkuji za odpověď, Kantorová

Dobrý den, pokud jste zahájili očkování ve schématu 3+1, musí se tak po 3 dávkách i dokončit. Posilující booster dávku ve druhém roce života nelze vynechat. Jsem však přesvědčeným, že ochranný efekt očkování ve schématu 3+1 je lepší než 2+1, takže budete mít určitou výhodu. Pokud syn neměl po Prevenaru 13 dosud nežádoucí reakci, proč zvažujete, že mu nedáte tu poslední potřebnou dávku? Jde o ochranu zdraví Vašeho dítěte, ne o to, jestli je to povinné nebo nepovinné. S pozdravem  Rastislav Maďar 

 

Dobrý večer, uvažuji nad očkováním proti klíšťové encefalitidě u syna (20 měsíců). Po každém očkování míval syn horečky cca 38-38,5, následující den odezněly. Máme za sebou všechna povinná očkování, Prevenar 13 a Rotateq. Chtěla jsem se zeptat, zda to není příliš brzo v tomto věku, zda tam nehrozí ve větší míře nežádoucí reakce zejména neurologicko-psychiatrického rázu. Na některých stránkách jsem se dočetla, že je spíše doporučováno až od 3 let věku, i když se uvádí, že vakcíny FSME Immun či Encepur jsou pro děti od 1 roku. Ještě doplňuji, že žijeme na venkově, chodíme do lesa a máme venkovního psa a kočku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud máte anamnézu horečnatých reakcí po vakcinaci, počkal bych s očkováním proti klíšťové encefalitidě po druhých narozeninách. Statisticky je mezi prvníma druhým rokem vyšší výskyt tzv. febrilních stavů. Jinak je očkování možné realizovat od 12 měsíců věku. S pozdravem Rastislav Maďar

Dobrý den,Mám dotaz ohledně dcery 16 měsíců. Byla na očkování priorixem před 10 dny. Dnes se jí na ruce, ale až na rameni, objevila velká skvrna jako když by jí kousnul velký pes. Je to červené, ohraničené, po zmáčknutí bílé, nateklé, ale řekla bych, že ji to nebolí. Vypadá to opravdu jak velké kousnutí. Myslíte, že je to reakce po očkování? Teploty nemá, jen je nespavá od 6. dne. Děkuji Šafaříková

Dobrý den, 

reakce na očkování danou vakcínou to být může, ale taky nemusí. V těchto situacích je lepší navštívit očkujícího lékaře, aby dítě komplexně vyšetřil, na dálku se to posuzuje jen obtížně. Musel bych Vaší dceru vidět osobně a znát její anamnézu. Pokud je to lokální reakce, nemusíte mít obavy. Ty postvakcinační sice obvykle vznikají dříve od aplikace vakcíny, ale nelze vyloučit ani pozdější místní reakci. 

S pozdravem

Rastislav Maďar

Dobrý den, pane doktore. Syna čeká očkování Hexavakcinou a Prevenarem 13. Byla mi doporučená homeopatika Thuja. Moc nerozumím značce CH, jaký typ koupit, viděla jsem 9CH,15CH a jak případně podávat a ředit. Lze i s mateřským mlékem? Moc děkuji.

Dobrý den,

nejsem odpůrce homeopatie, protože má v medicíně své místo jako placebo, ale čistě z vědeckého hlediska pokud vím, zatím nikdo nepřinesl objektivní důkaz, že funguje nad rámec placeba. Pokud to poskytne uklidnění Vám jako rodiči, má to význam rovněž. Je tedy jedno, jestli zvolíte 9CH nebo 15CH, důležité je, abyste věřila, že funguje. S mateřským mlékem to míchat můžete určitě, ředění není vůbec důležité, naředěné jsou obvykle všechny homeopatika už i tak nadmíru. Homeopatika neobsahují ani jednu molekulu účinné látky, má to být jen jejich paměťová stopa. 

S pozdravem

Rastislav Maďar

Dobrý den, mohla bych poprosit o radu?Dcera narozená 2/2017.První očkování v 5/2017.Po něm jí vyskočil ekzém a zjištěna alergie na kravské mléko. Pak byla velmi často nemocná, 4x antibiotika, 2x zánět ucha, 6 nemoc. Do toho několikrát ekzém. Čekala jsem pořád až bude opravdu zdravá, aby se mohlo dát druhé očkování. Nyní v březnu dostala druhou dávku, ale paní doktorka řekla, že se musí očkovat odznova. Že to propadlo.Je to opravdu pravda? Četla jsem, že si to tělo pamatuje i rok a dá se v očkování pokračovat. Chtěla jsem ji ušetřit očkování a vypadá to že místo 2+1 bude mít 3+1. Není to zbytečné očkovat od znova?Děkuji za odpověď s pozdravem J.M.

Dobrý den, 

určitá paměťová stopa sice po první dávce zřejmě zůstala, to by však pro dlouhodobou imunitu nestačilo. Vaše paní doktorka má pravdu v tom, že pro navození solidní imunity do budoucna bude potřebné schéma 2+1 absolvovat znovu s odstupem druhé dávky cca 2 měsíce plus případně několikatýdenní interval tolerance navíc, bude-li to z nějakého důvodu nutné. 

Nebudete však mít schéma 3+1 ale solitérní jednu dávku a následně po delší době schéma 2+1. To je z hlediska získané imunity rozdíl. Důvod k obavám však dle uvedeného není. 

Pokud trpíte na otitidy, zvažte očkování dcery i proti pneumokokům a pokud je indicie oslabené imunity, což z napsaného vyplývá a to ve formě opakovaných infekcí, tak následně i proti meningokokům. Jsou to neživé vakcíny a mohou hodně pomoci, někdy i zachránit život. 

Dobrý den, pane doktore,dcera by měla být v těchto dnech očkována po 5 letech proti klíšťové encefalitidě, ale je v šestém měsíci těhotenství. Kdy může toto očkování podstoupit, aby jí nepropadlo a nemusela absolvovat očkování zase od začátku.Děkuji za odpověď.Zdeňka

Dobrý den,

přeočkovací dávka proti klíšťové encefalitidě má poměrně široký interval tolerance. V období těhotenství se proti klíšťové encefalitidě neočkuje, v období kojení je však vakcinace neživou dávkou možná. Doporučuji počkat do uplynutí šestinedělí a pokud nebudou poporodní komplikace, může se dcera očkovat. Pokud by to z nějakého důvodu možné nebylo, počká to ještě i několik dalších týdnů po porodu bez toho, aby se muselo začínat znovu první dávkou. V každém případě bude možné navázat na předchozí očkování a pokračovat jednou dávkou na dalších 5 let.

S pozdravem

Rastislav Maďar

Dobrý den, mám syna narozeného v listopadu 2016, proběhlo u něj očkování na hexavakcinu ve dnech 9.2.,21.3.,26.04 2017 teď podle nového zákona pro rok 2018 se čtvrtá dávka podává jen u nedonošených dětí, což syn není. Potřebuji vědět,zda je potřeba doočkovat další dávku hexavakciny ve 20.měsících, případně že ano, kdy nejpozději se to může odsunout. Jde i o to, že syn ještě není naočkovaný vakcínou Priorix, rostou mu zuby a má vyrážku po těle a já ho nechci nechat teď očkovat, ale až se mu to ztratí. Podle nového zákona se může v rozmezí 15-18.měsíců a to by znamenalo, že nejpozději by to mohlo být někdy v květnu. Doktorka chce naočkovat i přes vyrážku, aby ji to pak pasovalo s tou hexavakcínou. A na hexavakcínu nemá jinou odpoveď jen tu, že jedeme podle starého schématu, což opakuje pořád dokola. Zajimalo by mě tedy jestli je ta čtvrtá dávka povinná a proč,nebo teď ta vakcinace 2+1 se očkuje, nějakou jinou dávkou, než máme my ?( Infanrix), a jaký tam má být odestup od Priorix vakcíny, pokud se rozhodneme ještě chvíli počkat. Paní doktorka chce mit jen splněno a moc ji nezajíma stav dítěte. Vzhledem k tomu, že moje první dítě mělo velmi vážnou reakci v 15.měsících na vakcínu Priorix, kdy mě ji přeočkovali s rýmou a tvrdili, že to vůbec nevadí, nechci podobné peklo zažívat znovu a ráda bych názor nezávislého odborníka. Děkuji.

Dobrý den, 

pokud byl rozestup mezi první a druhou dávkou menší než 2 měsíce, což je i váš případ dle platného očkovacího schématu v loňském roce, musí se použít schéma 3+1. Všechny děti, které vloni obdrželi první tři základní dávky musí letos dostat ještě přeočkování. Ať už se v prvním roce aplikují dvě nebo tři dávky, posilující dávka v druhém roce života musí být aplikována vždy. 

SPC vakcíny Infanrix-Hexa uvádí: Přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování a nejlépe před dovršením věku 18 měsíců. 

V každém případě by se měla aplikovat do druhých narozenin. 

Ne každá vyrážka je kontraindikací vakcinace, takto na dálku to však není možné posoudit bez toho, abych znal detaily. 

Vakcínu Priorix je vhodné aplikovat do 18 měsíců, pokud by však existovala kontraindikace, kterou konstatuje praktický lékař pro děti a dorost, je možné aplikovat první dávku i později. Musí to však mít medicínské opodstatnění. Po hexavakcíně se nemá očkovat jiná vakcína 2 týdny, po Priorixu min. 1 měsíc. 

Od letošního roku se děti nově očkují vakcínou Hexacima, avšak ty, které v minulosti zahájily vakcinaci Infanrixem hexa vy měly mít možnost dokončit své schéma stejnou vakcínou. Jinak bude Infanrix-hexa rezervovaná pro nedonošené děti. 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je možný maximální interval mezi poslední dávkou hexavakcíny a vakcínou Boostrix. Syn narozený 4/2012 dostal poslední Infanrix 11/2013, přeočkování Boostrixem jsme odložili pro časté infekty a tikovou poruchu. Stav stále trvá, synovi je 6 let. Jak dlouho je možné podání Boostrixu ještě odložit? Nerada bych jej vystavila novému očkování tetanem a spol., zároveň chci ještě vyčkat, až se syn doléčí. Druhý dotaz mám na NMR, které měl syn podané 2/2015. Kdy je nejzazší termín k podání druhé dávky v případě kontraindikací k přeočkování v řádném termínu? Nejde mi v tuto chvíli o úhradu pojišťovnou, ale maximální dobu mezi jednotlivými dávkami. Děkuji za Váš čas.

Dobrý den,

maximální možné intervaly se ne u všeho testují, jelikož by to mohlo být vůči studovanému vzorku dětí neetické. Pokud byl Váš syn očkovaný hexavakcínou ve schématu 3+1 v řádných intervalech, další dávka dtap (Boostrix) by měla mít posilující booster efekt klidně i za 1-2 roky nad horní hranici doporučeného intervalu.

U spalničkové trojvakcíny MMR  existuje např. na Slovensku schéma s podáním druhé dávky až v 11. roce života – tedy po dovršení věku 10 let. Musíme si však uvědomit, že jedna dávka nedává tak spolehlivou ochranu jako dvě, takže odkladem té druhé nemůžete mít nejvyšší dosažitelnou míru protekce.

Pokud bude dočasně kontraindikovat očkování váš praktický lékař pro děti a dorost, zdravotní pojišťovna by to měla uhradit i při delším přesahu stanoveného intervalu. Osobně nejsem zastáncem toho, aby to uměle posunovali rodiče bez souhlasu svého lékaře, i když jsou ochotni si to uhradit. To ale samozřejmě nemusí být váš případ.

S pozdravem

Rastislav Maďar

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám 9 měsíčního syna a nechala jsem ho očkovat na meningoka b, tu noc, co byl očkovaný měl silné horečky 39'. Druhý den měl kolem 37,8 a byl dost unavený, třetí den měl 36,9 a vypadal už dobře a čtvrtý den má 37,7 v obliceji byl bílý a měl skleněná očička, trošku rýma a kýchá. Myslíte, že má pořád reakci na to očkování, nebo to bude chřipka? Docela se toho bojím, někdo mi říká, že do něj dali toho meningoka a aby se u něj neprojevil. Moc vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, 

může se jednat o souběh s virózou ale i reakci po očkování. U Bexsera bývají častější než u mnoha jiných vakcín. Vakcína je to však neživá, nákaza proto nehrozí. 

Když dokážou prudší reakci vyvolat metigeny bakterie, představte si, co by udělala živá bakterie v případě nákazy. 

U další dávky bych ho kryl preventivně antipytrtiky ještě dříve, než dojde k horečce.

Dobrý den, paní doktorko, prosím o radu. Mám 9 měsíčního syna a byli jsme na očkování na menigoka B.Tu noc měl syn horečky 39, druhý den měl kolem 37,8, další den už byl dobrý a vypadal dobře. Čtvrtý den měl v noci horečky 38,5, má trošku rýmu a občas pokašlává, šli jsme hned druhý den ráno k paní doktorce, udělali mu testy CRP a na moč a vše dopadlo dobře. Paní doktorka si myslí, že mu rostou zoubky, protože nemáme ještě ani jeden, ale tu noc měl 39,5 a přes den má kolem 38 ... V noci dáváme nurofen a přes den paralelní čípky, odpoledne víc spinká a je v obličeji bílý a má skleněné oči. Mám to brát, že to patří k zoubkům nebo má ještě k tomu reakci na to očkovani? Moc děkuji za odpověď

Toto už není reakce na očkování. Může se jednat o růst zubů, nebo o virózu. CRP je negativní, není třeba nasazovat antibiotika, jen teploty mohou trvat 2 - 3 dny, nebo i déle až týden, pokud budou trvat déle, zajděte na kontrolu.