Celkem výsledků pro tag/y "očkování, vakcína": 100
Dobrý den, mohla bych poprosit o radu?Dcera narozená 2/2017.První očkování v 5/2017.Po něm jí vyskočil ekzém a zjištěna alergie na kravské mléko. Pak byla velmi často nemocná, 4x antibiotika, 2x zánět ucha, 6 nemoc. Do toho několikrát ekzém. Čekala jsem pořád až bude opravdu zdravá, aby se mohlo dát druhé očkování. Nyní v březnu dostala druhou dávku, ale paní doktorka řekla, že se musí očkovat odznova. Že to propadlo.Je to opravdu pravda? Četla jsem, že si to tělo pamatuje i rok a dá se v očkování pokračovat. Chtěla jsem ji ušetřit očkování a vypadá to že místo 2+1 bude mít 3+1. Není to zbytečné očkovat od znova?Děkuji za odpověď s pozdravem J.M.
Dobrý den,
určitá paměťová stopa sice po první dávce zřejmě zůstala, to by však pro dlouhodobou imunitu nestačilo. Vaše paní doktorka má pravdu v tom, že pro navození solidní imunity do budoucna bude potřebné schéma 2+1 absolvovat znovu s odstupem druhé dávky cca 2 měsíce plus případně několikatýdenní interval tolerance navíc, bude-li to z nějakého důvodu nutné.
Nebudete však mít schéma 3+1 ale solitérní jednu dávku a následně po delší době schéma 2+1. To je z hlediska získané imunity rozdíl. Důvod k obavám však dle uvedeného není.
Pokud trpíte na otitidy, zvažte očkování dcery i proti pneumokokům a pokud je indicie oslabené imunity, což z napsaného vyplývá a to ve formě opakovaných infekcí, tak následně i proti meningokokům. Jsou to neživé vakcíny a mohou hodně pomoci, někdy i zachránit život.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, pane doktore,dcera by měla být v těchto dnech očkována po 5 letech proti klíšťové encefalitidě, ale je v šestém měsíci těhotenství. Kdy může toto očkování podstoupit, aby jí nepropadlo a nemusela absolvovat očkování zase od začátku.Děkuji za odpověď.Zdeňka
Dobrý den,
přeočkovací dávka proti klíšťové encefalitidě má poměrně široký interval tolerance. V období těhotenství se proti klíšťové encefalitidě neočkuje, v období kojení je však vakcinace neživou dávkou možná. Doporučuji počkat do uplynutí šestinedělí a pokud nebudou poporodní komplikace, může se dcera očkovat. Pokud by to z nějakého důvodu možné nebylo, počká to ještě i několik dalších týdnů po porodu bez toho, aby se muselo začínat znovu první dávkou. V každém případě bude možné navázat na předchozí očkování a pokračovat jednou dávkou na dalších 5 let.
S pozdravem
Rastislav Maďar
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám syna narozeného v listopadu 2016, proběhlo u něj očkování na hexavakcinu ve dnech 9.2.,21.3.,26.04 2017 teď podle nového zákona pro rok 2018 se čtvrtá dávka podává jen u nedonošených dětí, což syn není. Potřebuji vědět,zda je potřeba doočkovat další dávku hexavakciny ve 20.měsících, případně že ano, kdy nejpozději se to může odsunout. Jde i o to, že syn ještě není naočkovaný vakcínou Priorix, rostou mu zuby a má vyrážku po těle a já ho nechci nechat teď očkovat, ale až se mu to ztratí. Podle nového zákona se může v rozmezí 15-18.měsíců a to by znamenalo, že nejpozději by to mohlo být někdy v květnu. Doktorka chce naočkovat i přes vyrážku, aby ji to pak pasovalo s tou hexavakcínou. A na hexavakcínu nemá jinou odpoveď jen tu, že jedeme podle starého schématu, což opakuje pořád dokola. Zajimalo by mě tedy jestli je ta čtvrtá dávka povinná a proč,nebo teď ta vakcinace 2+1 se očkuje, nějakou jinou dávkou, než máme my ?( Infanrix), a jaký tam má být odestup od Priorix vakcíny, pokud se rozhodneme ještě chvíli počkat. Paní doktorka chce mit jen splněno a moc ji nezajíma stav dítěte. Vzhledem k tomu, že moje první dítě mělo velmi vážnou reakci v 15.měsících na vakcínu Priorix, kdy mě ji přeočkovali s rýmou a tvrdili, že to vůbec nevadí, nechci podobné peklo zažívat znovu a ráda bych názor nezávislého odborníka. Děkuji.
Dobrý den,
pokud byl rozestup mezi první a druhou dávkou menší než 2 měsíce, což je i váš případ dle platného očkovacího schématu v loňském roce, musí se použít schéma 3+1. Všechny děti, které vloni obdrželi první tři základní dávky musí letos dostat ještě přeočkování. Ať už se v prvním roce aplikují dvě nebo tři dávky, posilující dávka v druhém roce života musí být aplikována vždy.
SPC vakcíny Infanrix-Hexa uvádí: Přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování a nejlépe před dovršením věku 18 měsíců.
V každém případě by se měla aplikovat do druhých narozenin.
Ne každá vyrážka je kontraindikací vakcinace, takto na dálku to však není možné posoudit bez toho, abych znal detaily.
Vakcínu Priorix je vhodné aplikovat do 18 měsíců, pokud by však existovala kontraindikace, kterou konstatuje praktický lékař pro děti a dorost, je možné aplikovat první dávku i později. Musí to však mít medicínské opodstatnění. Po hexavakcíně se nemá očkovat jiná vakcína 2 týdny, po Priorixu min. 1 měsíc.
Od letošního roku se děti nově očkují vakcínou Hexacima, avšak ty, které v minulosti zahájily vakcinaci Infanrixem hexa vy měly mít možnost dokončit své schéma stejnou vakcínou. Jinak bude Infanrix-hexa rezervovaná pro nedonošené děti.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je možný maximální interval mezi poslední dávkou hexavakcíny a vakcínou Boostrix. Syn narozený 4/2012 dostal poslední Infanrix 11/2013, přeočkování Boostrixem jsme odložili pro časté infekty a tikovou poruchu. Stav stále trvá, synovi je 6 let. Jak dlouho je možné podání Boostrixu ještě odložit? Nerada bych jej vystavila novému očkování tetanem a spol., zároveň chci ještě vyčkat, až se syn doléčí. Druhý dotaz mám na NMR, které měl syn podané 2/2015. Kdy je nejzazší termín k podání druhé dávky v případě kontraindikací k přeočkování v řádném termínu? Nejde mi v tuto chvíli o úhradu pojišťovnou, ale maximální dobu mezi jednotlivými dávkami. Děkuji za Váš čas.
Dobrý den,
maximální možné intervaly se ne u všeho testují, jelikož by to mohlo být vůči studovanému vzorku dětí neetické. Pokud byl Váš syn očkovaný hexavakcínou ve schématu 3+1 v řádných intervalech, další dávka dtap (Boostrix) by měla mít posilující booster efekt klidně i za 1-2 roky nad horní hranici doporučeného intervalu.
U spalničkové trojvakcíny MMR existuje např. na Slovensku schéma s podáním druhé dávky až v 11. roce života – tedy po dovršení věku 10 let. Musíme si však uvědomit, že jedna dávka nedává tak spolehlivou ochranu jako dvě, takže odkladem té druhé nemůžete mít nejvyšší dosažitelnou míru protekce.
Pokud bude dočasně kontraindikovat očkování váš praktický lékař pro děti a dorost, zdravotní pojišťovna by to měla uhradit i při delším přesahu stanoveného intervalu. Osobně nejsem zastáncem toho, aby to uměle posunovali rodiče bez souhlasu svého lékaře, i když jsou ochotni si to uhradit. To ale samozřejmě nemusí být váš případ.
S pozdravem
Rastislav Maďar
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám 9 měsíčního syna a nechala jsem ho očkovat na meningoka b, tu noc, co byl očkovaný měl silné horečky 39'. Druhý den měl kolem 37,8 a byl dost unavený, třetí den měl 36,9 a vypadal už dobře a čtvrtý den má 37,7 v obliceji byl bílý a měl skleněná očička, trošku rýma a kýchá. Myslíte, že má pořád reakci na to očkování, nebo to bude chřipka? Docela se toho bojím, někdo mi říká, že do něj dali toho meningoka a aby se u něj neprojevil. Moc vám děkuji za odpověď.


Dobrý den,
může se jednat o souběh s virózou ale i reakci po očkování. U Bexsera bývají častější než u mnoha jiných vakcín. Vakcína je to však neživá, nákaza proto nehrozí.
Když dokážou prudší reakci vyvolat metigeny bakterie, představte si, co by udělala živá bakterie v případě nákazy.
U další dávky bych ho kryl preventivně antipytrtiky ještě dříve, než dojde k horečce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, prosím o radu. Mám 9 měsíčního syna a byli jsme na očkování na menigoka B.Tu noc měl syn horečky 39, druhý den měl kolem 37,8, další den už byl dobrý a vypadal dobře. Čtvrtý den měl v noci horečky 38,5, má trošku rýmu a občas pokašlává, šli jsme hned druhý den ráno k paní doktorce, udělali mu testy CRP a na moč a vše dopadlo dobře. Paní doktorka si myslí, že mu rostou zoubky, protože nemáme ještě ani jeden, ale tu noc měl 39,5 a přes den má kolem 38 ... V noci dáváme nurofen a přes den paralelní čípky, odpoledne víc spinká a je v obličeji bílý a má skleněné oči. Mám to brát, že to patří k zoubkům nebo má ještě k tomu reakci na to očkovani? Moc děkuji za odpověď
Toto už není reakce na očkování. Může se jednat o růst zubů, nebo o virózu. CRP je negativní, není třeba nasazovat antibiotika, jen teploty mohou trvat 2 - 3 dny, nebo i déle až týden, pokud budou trvat déle, zajděte na kontrolu.

Pro akci je nutné přihlášení