banner

Celkem výsledků pro tag/y "dětský lékař": 100

Mé dceři jsou 4,5 měsíce a pořád se nepřetočí na bříško, jen s malou pomocí a když je na bříšku, tak chvilku drží hlavicku a pak ji položí. Nikdy ji nedrží déle, tak se chci zeptat, myslíte, že má esteticky nějakou šanci se přetočit sama?

Dobrý den, doporučuji rehabilitační vyšetření - rehabilitační pracovník, nebo lékař Vám řekne, zda správně zapojuje svalové skupiny a pohyb dělá správně.

Mám dvouletého syna. Máme od středy antibiotika Ospenmax po 8 hodinách. A spiropent. Po 12 nás trápí sípání na průduškách. Myslím, že se to moc nelepší, v noci malej úplně bublá. Dávali jsme i olejové obklady přes noc. Bojím se, abychom neskončili v nemocnici. Jak bych mu mohla pomoci? Děkuji.

Dobrý den, zajděte na kontrolní vyšetření k obvodnímu pediatrovi, pozná podle poslechového nálezu, zda se stav nelepší.

Dobrý den, dceři (narozená 20.4.2016) byl zjištěn nález ve stolici - Escherichia coli O 25. Již 10 dní měla průjem a byla plačtivá. Byla nám doporučena pouze probiotika. - Mohu ještě jiným způsobem pomoci léčbě? - Je nutná nějaká dieta? Dcera je kojena a jí 4krát denně příkrmy (ovoce, masozelenina) večer kaši. K tomu pije vodu. - Jak se tato bakterie přenáší? Mohu s dcerou mezi děti? Případně, jak dlouho ji mám izolovat?- Mám s manželem také brát probiotika nebo jiné léky, abychom ji nenakazili znovu po vyléčení?Děkuji mnohokrát za Váš čas a odpovědi! Krásný večer.

Bakterie e. coli se přenáší nesprávně upraveným masem a neumytýma rukama - ale to nemusí být problém Vaší domácnosti.Teď už po příčině nepátrejte.Pokud dítě nemá těžký průjem, léčí se jen dietou a lactobacilem.Kojení také pomáhá - obsahuje imunoglobuliny.

Ještě k přípravě stravy - velmi často se podobné bakterie přenášejí použitím jednoho prkénka, kdy na něm nakrájíte maso, byť umyjete pod tekoucí vodou, ale ne vařící a na něm poté nakrájíte třeba ovoce,a to jen krátce podusíte, nebo podáte syrové a tak se bakterie dostane do zažívacího traktu.

Doporučuji prkénko po použití k přípravě masa umýt a poté opláchnout vařící vodou.

Pokud s manželem nemáte potíže, nemusíte brát probiotika.

Dobrý den, ohrožuje nějak novorozence vysoká koncentrace zvířat v domě (cca 40 koček v domě)? Většina z nich je zavřená v bytě pod námi - kočičky prošly mnoha kočičími onemocněními, v bytě je pravděpodobně řada virů a bakterií přenosných mezi kočkami. Jejich dočasná majitelka byt pravidelně uklízí. Některé kočičky chodí ven, a tak se potkají i s našima dvěma kočkami. Bojím se spíš té vysoké koncentrace virů, i když by neměly být přenosné na člověka.

Pokud jsou Vaše kočky zdravé, nemělo by to vadit.

Dobrý den, syn má 2 měsíce a je plně kojený. Teď poslednich cca 6 dnů má hnědou řidší stolici (kousky mléka se v ní ovšem také nacházejí) a objeví se někdy i tmavší hlen. Začalo to od té doby, co dostal UM (místo jednoho jídla), musela jsem totiž k lékaři. Už od narození má problém s prdíkama a s kakaním, takže musíme používat i rourku, že by ho ale víc bolelo bříško jsem si nevšimla. Jinak jí i přibívá na váze. Mohl by to mít i po tak dlouhé době stále od toho UM? Popřípadě jak se pozná průjem u miminka? Děkuji.

Průjem u miminka je zelená voda 5 - 10x denně, podle fotky to spíše vypadá na hladovou stolici - může to být v rámci růstového spurtu. Charakter stolice mohou změnit i přípravky na větry - pokud je používáte. Pokud dítě přibírá a nemá další potíže, není třeba problém řešit.

Zácpa
avatar spackovat 30. 01. 2017

Dobrý den, už pátý měsíc se potýkáme u mého (minulý týden 2 roky) syna se zácpou, začalo to jedním zpožděním, kdy ho vyprázdnění bolelo a od té doby se to táhne. Dětská doktorka poradila glycerinové čípky, pak easy lax. Nicméně z toho má malý akorát trauma. Po zkušenostech kamarádek, podávám malému duphalac, ale i když je stolice řídká, dokáže zadržet průměrně 3 dny. Snažím se Kubu vysazovat na nočník, ale má z něho spíše hysterii, dáváme tedy na nočník plyšáky atd. Ovoce, zeleninu, jogurty, kompot jí. Když na synovi vidím, že se prohýbá do kačera a nastanou změny chování, vysadím a sedím s ním a snažím se, aby zatlačil, když pláče a nikam to nevede, nechci to protahovat a tak aplikuji easylax, po kterém se vyprázdní. Chtěla jsem Vás tímto poprosit o radu. Mohl by případně pomoci psycholog? Neměli byste případně prosím nějaký kontakt? Za cokoli budu ráda.Moc děkuji a přeji hezký den, Tereza

Podle popisu to vypadá na nějaký psychický blok u dítěte.Doporučuji vyšetření konečníku chirurgem, zda tam není prasklinka, nebo hemoroid, poté psychologa. Kontakt - nevím, kde bydlíte?

Dobrý den, mám dceru, které bude v dubnu 6 let. V současné době měří 119 cm a váží pouze 18 kg. Za posledních 10 měsíců stěží přibrala 1 kg. Je velmi špatný jedlík, odmítá úplně maso. Jinak ovoce, zeleninu a mléčné výrobky sní. Nemocná nebývá, jen se mi zdá, že se ji hodně zhoršila kvalita vlasů. Poraďte prosím, jestli mám toto nějakým způsobem řešit. Naší dětské lékařce jsem toto říkala, ale nijak to neřešila. Moc děkuji za odpověď. Adéla

Podle percentilových grafů je Vaše dcera v tolerovatelném rozmezí. Nabízejte maso, je velmi důležité. Kvalitu vlasů zkuste zlepšit multivitaminem k jejímu věku se stopovými prvky - jsou volně prodejné v lékárně.

Dobrý den, mám desitiměsíčního chlapečka a máme problém s nočním spánkem. Večer mi usne kolem osmé, ne-li deváté hodině u prsa. Poté ho dám do postýlky a za 2 hodiny, někdy za 3, je opět vzhůru. Vezmu ho, přiložím k prsu a během 5 min zase usne, ale moc nepije, jenom ho tak dudlá. Cumel nechce a z flašky také nepije. Když měl 3-4 měsíce, tak měl růstový spurt a spinkal s námi v posteli. Od šestého měsíce ho učím spát v postýlce a nic. Dál bez prsa neusne. Jídelníček: na snídani má ovesnou krupičku, na svačinu mateřské mléko, na oběd maso, masozeleninové jídlo, na svačinu jogurt, svačinka hamánek s tvarohem a ovocem a večer před spaním krupici. Prosím, prosím Vás o radu, jak ho naučit spát v postýlce celou noc.

Bohužel u desetiměsíčního dítěte usínání a spánek v noci u prsu je zlozvykem, v tomto věku po večerní kaši by měl dostat tekutinu - čaj, vodu, ovocnou šťávu ředěnou 1:1 vodou, v noci 1 - 2x mléko - t.j. kojení, ale jinak prso ne. Sama píšete, že jen dudlá. Odnaučování jde velmi pomalu a chce velkou trpělivost. Nabídněte tekutinu - lžičkou, injekční stříkačkou, pítkem, ale ne prso. Bude to chvíli trvat, zlozvyky se odnaučují těžko a pomalu.

Plazení jazyka
avatar Szkipet 22. 02. 2017

Dobrý den, mám 5-ti tydenní dceru. Dcera již od narození vyplazuje jazyk. V podstatě neustále. Když spí, má ho schovaný. Také je velmi spavá. Dočetla jsem se, že by to mohla být známka Angelmanova syndromu. Mohla bych poprosit o Váš názor? Děkuji.

Omlouvám se, ale to nedovedu posoudit, zkonzultujte se svým pediatrem a požádejte o odborné vyšetření - ORL, neurolog.

Kapky SONNO
avatar sarka36 24. 02. 2017

Dobrý den, zajíma mě názor na kapky SONNO, pomaháji usnutí a nepřerušovanemu klidnému spánku. Mám roční dceru a budí se 2-3x za noc. A zajímá mě Vaš názor.

S kapkami Sonno nemám zkušenosti, doporučuji sirup Sedalia na noc kávovou lžičku

Můj právě 3letý syn chodí od ledna do školky a po 3 dnech mi bylo řečeno, že nic neumí, tedy co se týče samostatnosti v oblékání a jídle. Je pravda, že oblékat jsem ho moc neučila a např. polévku jsem mu raději podávala sama. Ovšem teď přišla p. učitelka s tím, že syn má špatnou motoriku, že snadno upadne, když do něj někdo strčí a že má obavy, aby příp. úraz nebyl na jejich odpovědnost. Také tvrdí, že chodí dokolečka, naráží na autismus? Aby prý syn mohl chodit do školky, žádá po mně speciální vyšetření neurologa. Může tímto vyšetřením podmínit synovo docházku? Její názor nesdílím, jeho motorika mi nepřijde abnormální, občas zakopne z nepozornosti, nikdy neměl žádný úraz. Musím ho takovému vyšetření podrobit? Děkuji.

Zkonzultujte stav dítěte se svým pediatrem, zda je neurologické vyšetření nutné.

Dobrý den, paní doktorko. Asi před týdnem jsem si všimla u svého téměř šestiletého syna, že má pod levou bradavkou pohyblivou bulku. Nebolestivá. Podle naší pediatričky se nejspíše jedná o zvětšenou mléčnou žlázu (potvrzení viz sono příští týden). Podle toho, co říkala, tak bulka by měla do dvou měsíců sama zmizet, pokud je taková diagnóza. Pokud ne, čeká nás endokrinologie. Zajímá mě Váš názor, protože mě znepokojuje, že synovi nemůžu nijak pomoct, pomoct ke zmizení té bulky. Proč se dává lhůta dva měsíce? To pak může dojít ke komplikacím? K větším než následkům pozměněných hormonů po endokr.? Zajímá mě, jestli existuje jiná cesta než návštěva endokrinologa. Děkuji Andrea

Vyčkejte, může se jednat jen o přechodnou hormonální dysbalanci, než se přistoupí k endokrinologii. Sono většinou potvrdí neškodné zduření. Návštěva endokrinologa je ale důležitá k potvrzení diagnózy, jinak to nejde. Ze zkušenosti se doporučuje omezit konzumaci kuřecího masa.

 

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně planých neštovic u miminek - konkrétně u nás v 7 týdnech jak jsou pro nás moc nebezpečné. Starší dcera chodí do školky, kde propukly neštovice. Předem děkuji za odpověď.

Pokud je mimko kojeno, nemusí být problém. Někdy miminka do 1 roku mohou neštovice hůře snášet - teplota, větší výsev. Z praxe se mi stalo, že dítě do 1 roku od staršího sourozence neštovice dostalo, ale proběhlo vše dobře.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mužů použít Strepfen sprej do krku na bolest, když kojím. Děkuji.

Dobrý den, ano, můžete.

Dobrý den, píši ohledně vyrážky, která se objevila u syna 8 let. Vyrážka se nejdříve objevila na loktech a v ohybech kolen. Byli jsme u praktického lékaře, který netuší o co se jedná. Jsme objednáni ke kožnímu lékaři, který má bohužel volný termínu až za 4 dny. Bojíme se, že se vyrážka rozleze. Již teď se pupínky objevují i mimo zmíněné místa. Vyrážka samotná má celkem rychlý průběh. Zasílám foto. Rádi bychom věděli, o co jde, ať můžeme jednat, ne jenom čekat. Děkuji za informace.

Dobrý den, vyčkejte na kožní vyšetření.

Počůrávání
avatar Lucinka3 13. 03. 2017

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu, má nejmladší dcera má 3 roky a je stále o plenách. Zkoušela jsem již několikrát ji odebrat pleny, ale stále se počůrává a bez plen nechce jít spát. Zkoušela jsem ji i na noc nedávat tolik pít, ale bez pití prostě spát nejde. Dala jsem ji už jen malinko na dno láhve, vysvětlila ji, že už na noc nesmí tolik pít, ale když už ji nějak přesvědčím aspoň na tu trošku pití, tak se zadaří, že pak usne, ještě se před spaním vyčůrá na nočník a ráno vždy vstane a má plínu durch mokrou a i postel je celá mokrá, už nevím, jak s ní dál, když už nepije, je vyčůraná, tak nechápu, kde se to v ní bere, že je vždycky pročůraná. Můžete mi poradit nějakou radu, jak na ní? Přes den je to v pořádku, dojde si kdykoliv sama i si řekne, ale jak jdeme ven nebo jde spát, tak prostě odmítá jít bez pleny. Děkuji moc za jakoukoliv radu. Kvůli tomu v podstatě ani nemuže jít do školky, takže s ní musím být doma, protože ji ve školce nechtějí.

Doporučila bych nefrologické vyšetření.

Dobrý den, mám 4 měsíční dcerku, která se mi narodila ve 34. týdnu a trpí od narození zácpou, žijeme ve Velké Británii, navštěvuji lékaře každý týden, jelikož není žádná změna a poslení 2 dny se to s bolestí bříška zhoršuje. Dcerka nekaká i 2 týdny, pomáhat ji nepomůžu s teploměrem (když už nemůžu koukat nan to, jaké má křeče v bříšku), když jdu k lékaři, tak mi na to odpoví, že je to normalní, což ja si myslím, že to normalní není, protože se svírá bolestí, poslední 2 dny mi nechce pít Sunar a zvrací, nepomáhá už ani masírování, cvičení a ani teploměr. Když jsem řekla, že bych ráda navštívila pediatra, tak mi řekli, že to neni natolik vážné, aby mě k někomu odporučili. Prosím o radu, protože nemám žádné takové zkušenosti, jelikož je to mé první dítě.Jesli ze se dozvím od Vás, že to hodně vážné, tak bych neváhala a okamžitě bych letěla do ČR k dětskému lékaři. Doufám, že tu najdu nějakou pomoc. Předem děkuji.

Podle Vašeho popisu se pravděpodobně jedná o koliku kojenců. Jak jsem pochopila, malá není kojená, má adaptované mléko. Při stravě adaptovaným mlékem jsou koliky a zácpy časté, doporučuje se podávání tekutin - kojenecké čaje, voda. Dále je vhodné podávání lactobacilů pro kojence a kapky ke zklidnění větrů - v ČR Espumisan, Sab simplex, Babycalm - nevím, jak se jmenují v Británii. Od 4. měsíce věku dítěte je vhodné zařadit do stravy vlákninu - tedy zeleninové příkrmy, poté ovocné příkrmy, ve Vašem případě až za 1 měsíc. Po zavedení zeleninových příkrmů se zažívání rychle upraví.

Dobrý den, paní doktorko, chci se zeptat na Váš názor.Zvažuji, že syna nechám očkovat "živou" vakcínou MMR - spalničky, příušnice, zarděnky, nebyl očkován v 15. měsících, požádala jsem o odklad a měla v plánu očkovat až než půjde do školky, jenže se změnily okolnosti, které mě přinutily tento odklad znovu zvážit. V našem kraji se vyskytla epidemie spalniček, zajímá mě Váš názor, nevím, zda jste nebo nejste zastáncem očkování, je lepší naočkovat teď pro jistotu? Jak moc jsou spalničky nebezpečné pro zdravé dítě? Četla jsem internetové diskuze, tam mě akorát vystrašili.Také mě zajímá, jestli je vhodné očkovat, když jsem těhotná, zda tato vakcína a případné mírnější projevy těchto nemocí, které po očkování nastanou mohou ohrozit či příp. nějak poškodit plod?Děkuji moc za Vaše vyjádření, nerada bych něco podcenila.

Doporučuji očkovat MMR v termínu od 15. měsíce co nejdříve, čím menší dítě, tím menší reakce. Hlavně pokud se ve Vašem kraji vyskytla epidemie spalniček. Nedoporučuji odklady, pokud je dítě zdravé.

V případě Vašeho těhotenství do 3. měsíce doporučuji neočkovat, poté již očkovat lze.

 

Dobrý den, mému dvouletému synovi se udělal bílý povlak vzadu na jazyku. Ze spaní se budí pláčem a špatně se mu polyká. Ale přes den je fit, dobře jí i pije. Před dvěma dny měl teplotu, dala jsem mu sirup a jsme bez teplot. Chtěla jsem Vás zeptat, zda jde o příznaky nemoci a máme dojít k lékaři? Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

Doporučuji kontrolu u lékaře, mohlo by se jednat o kvasinkovou infekci.

Obracím se na Vás z dotazem možného rizika. Před týdnem jsem porodila syna. Měla jsem pozitivní stěr na streptokoka. Ve 4.00 mně praskla plodová voda, měla jsem pravidelné kontrakce, ovšem porodní cesty prý nebyly připraveny. V 9:30 jsem se konečně doprosila podání antibiotik, která dokapala cca v 10:00 a v 10:50 se syn narodil. Dosud se žádné komplikace nevyskytly. Jaké je prosím riziko pozdní formy GBS u nedostatečné profylaxe? Je možné nechat synovi udělat nějaké testy na přítomnost streptokoka B v těle? Či nějak jinak minimalizovat riziko. Za jakou dobu od porodu se mohou komplikace vyskytnout? Ráda mu nechám udělat testy i jako samoplátce, bohužel nevím, kam se mám obrátit. Neustále si vyčítám, že jsem v porodnici pouze o antibiotika prosila, že jsem nebyla ráznější, čas na jejich podání byl. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Pozdní forma onemocnění Streptokokem se vyvíjí mezi 7. dnem po narození až po 3. měsíc života po narození. Doporučuji výtěr z krku a nosu dítěte u obvodního pediatra, nebo konzultaci k dalšímu sledování.

Dobrý den, paní doktorko, chtěla jsem požádat o Váš názor/radu: Můj 12ti měsíční syn se od 7 měsíců plazí - velmi svižně - a tak od 9 měsíců se staví, chodí kolem nábytku, začal před sebou tlačit vozíček, kočárek, křesílko a vydá se s tím "do prostoru". Ale neleze po čtyřech (jen občas pár "kroků") nebo si na kolínka klekne a popoleze, když se chce u něčeho postavit. Nijak jsem ho v plazení ani nyní v chození moc nepodporovala, ale jak si na to přišel sám, nedá se moc zastavit. Všude čtu, jak je lezení po čtyřech důležité, ale jak přinutit dítě, aby místo plazení se zvedlo bříško a lezlo po kolenou? Měla bych třeba i schovat kočárek/vozíček - aby neměl u čeho ťapat? Dnes na roční prohlídce to naše paní doktorka moc nijak nekomentovala, jen do průkazu napsala "PMV vývoj hraniční", "nepodporovat". Při jejím dotazování jsem měla tedy ještě "negativní odpověď" na to, zda malý říká máma, táta. On si žvatlá "tatata", "áďa", "dede", "mamama",ukazuje "ťo" brnčí jako auto nebo hafá jako pejsek, ale cíleně slova na označení mě či otce nepoužívá. Dcera už slova v jeho věku používala. Mohu pro uvedené odchylky v PMV něco víc já udělat? Mám vyžadovat rehabilitaci nebo ještě vyčkat? (Na rehabilitaci jsme již chodili mezi 3.-5. měsícem - nechtěl moc zvedat hlavičku na bříšku, pak zvedal, ale špatně - tahal to za krkem a ne správně celými zády už od zadečku - cvičili jsme Vojtovku a bylo OK). Děkuji za Vaše rady. Hezký den, H.L.

Dobrý den, doporučila bych vyšetření neurologem, nebo rehabilitačním lékařem, aby posoudili, zda je nutné nějaké další cvičení, nebo ne.

Dobrý den,mám první miminko - 13 týdenního syna. Plně kojený, všechno v pořádku (jen od malička hraniční šířka ledvinové pánvičky 6 mm, která se naštěstí nezhoršuje). Krásně prospívá. Dneska měl stolici krásně žlutou, ale s příměsí zelených malých kousků, chuchvalečků a nitek červené krve. Chtěla bych se zeptat, zda to tak bývá a je to v pořádku? Mockrát děkuji.

Ve stolici kojence to může být přechodně, pokud by se stav opakoval, požádejte obvodního pediatra o vyšetření.

Dobrý den, paní doktorko,syn 6 měsíců byl v pátek na očkování třetí hexavakcínou + 1. dávkou Prevenaru. Po očkování vždy čekáme chvíli v čekárně, zda nebude reakce. Přišli tam ale neohlášeně rodiče s nemocným chlapcem cca 12 let, který pokašlával atd. Nehrozí, že by se můj syn něčím nakazil? Obzvlášť když je přímo po očkování imunita trochu narušená? Jsem jako na trní. Děkuji za odpověď. Myslíte si, že může malý po 4 dnech od očkování na cvičení s dětmi mezi dalších cca 8 miminek? Děkuji.

Riziko nákazy je kdykoliv, nejen v čekárně lékaře. Pokud ale dítě snášelo předchozí očkování dobře, není třeba se obávat.

Pokud nemá dítě reakci bezprostředně v noci a další den po očkování, můžete s ním do cvičení.

 

Dobrý den, mám 11 týdnů starého chlapečka, který má problémy s vyprazdňováním. Každý 4. den u nás nastoupí bolesti bříška, neutišitelný pláč, tlačení, ale bez pomoci teploměru se mi nevyprázdní. Je plně kojený. Trvá to už měsíc, kdy se sám nevyprázdní. Při odchodu plynů také musí hodně tlačit. Lékař nám poradil fenyklový čaj a prebiotika, ale nepomáhají.

Přidejte kapky Espumisan 3x15 kapek, nebo před každým kojením 5 kapek, maximálně 45 kapek za den. Pomáhá také odvar ze lněného smínka - večer namočíte 2 lžičky semínka do 200 ml kojenecké vody, ráno povaříte 15 - 20 min, pokud se voda vyvařuje, dolejte. Vznikne slizová tekutina - podávejte během dne po lžičkách.