banner

Celkem výsledků pro tag/y "dětský lékař": 100

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, Má 3měsíční dcera, plně kojená má asi týden hlen ve stolici. Bylo toho vždy málo, ale dnes měla celou plenu hlenovou a i trochu krve v pleně. Druhé kakání měla úplně vodové a ke konci kakala pěnovitě. Stolice je o trošku tmavší než bývala. Včera jsem malou držela a přes její bříško jsem měla ruku. Natahovala jsem se pro sklenici a ta mi vyklouzla. Snažila jsem se ji zachytit, ale aby mi malá nevypadla, tak jsem ji nevědomky máčkla tou rukou asi silněji na bříško. Celý večer jsem ti to vyčítala, ale říkala jsem si, že se jí nemohlo nic stát. A najednou ráno ve stolici malinko krve. Nemohla jsem ji způsobit nějaké vnitřní zranění máčknutím na bříško? Nebo už jsem opravdu blázen? Od té doby, co se malá narodila, tak všechno hrozně řeším a mám pouze negativní myšlenky ohledně ní. Už si občas říkám, že to nezvládnu, že jsem špatná máma. Mohla jsem ji tedy nějak ublížit máčknutím? Neplakala, nic. Jen mě ráno zarazilo malinko krve v plence. Nebo je to normální? Omlouvám se za tak dlouhou zprávu a moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, příměs hlenu ve stolici u zdravého, dobře prospívajícího a kojeného dítěte je běžná, zvláště v tomto horkém letním období, kdy má každý kojenec větší potřebu tekutin. Ovšem příměs krve, zvláště pokud se objeví i na pleně, už normální není. Samozřejmě je nutné posoudit i celkový stav dítěte, zda není zvýšené neklidné, plačtivé nebo nápadně klidnější, proto doporučuji navštívit ošetřujícího dětského lékaře, který dítě zná a určí postup vyšetření. 

Určitě nejste špatná matka, ale zřejmě máte první dítě, proto ještě nemáte dost zkušeností a každá odchylka Vás vyvede z rovnováhy, to je zcela běžné. Neúmyslným zmáčknutím bříška jste dítěti určitě ublížit nemohla.

Dobrý den, :) mám novorozeně, holčičku, které je dneska 7 dnů. Kojím v pořádku, v porodnici jsem se musela každé 3 hodiny probouzet, abych jí nakojila. V noci spala v postýlce, všechno v pořádku. :)) Když mě nedávno poslali domů, tak jsem zkusila kojit v leže, včera a dneska přes noc vleže a ve dne v sedě klasika. Včera i dnes jsem usnula u nočního kojení, ale ne do slova. Včera jsem to zkusila poprvé kojit vleže, malá se přisála, kdy potřebovala a já jsem mohla v klidu ležet. Dneska přes noc to bylo jiný, když jsem jí naposled kojila vsedě 0:00 h a potom ve 3 ráno, malá mi usnula u prsu jako vždy, dala jsem jí do postýlky a ona se vzbudila a začala brečet, tak jsem jí vzala do náruče a přestala, když jsem jí uspala a dala jsem jí znovu do postýlky, tak opět začala brečet. Šla jsem si s ní lehnout do postele, sála mlíčko, potom usnula, prso jsem zandala a dala jsem jí do postýlky, ale ona se probudila a začala brečet, tak jsem to několikrát zkoušela, ale ona nevydržela v postýlce, tak jsem s ní dneska přes noc spala v posteli a ona spokojeně usnula vedle mě. Když jsem jí teď šla odnést do postýlky, usnula a spinká. Přes noc mi tohle udělala a bojím se, že si na to zvykla z toho jednoho dnu, co jsem zkusila kojit vleže, jak jsem to zkoušela a teď to chce pořád ;O. Poraďte mi prosím, chci, aby jsem jí nakojila přes noc v sedě, potom aby spala v postýlce. Děkuju za odpověď předem.

Dobrý den, z Vašeho dotazu není zřejmé, kolik dítě váží a zda porod a další období probíhalo bez komplikací. Jde totiž o to, že i novorozenci je třeba nastavit určitý denní i noční režim. Jestliže během dne kojíte zhruba po 3 hodinách, tak v noci by mělo stačit jen jedno kojení, za předpokladu, že máte dostatek mléka. Pokud se dítě budí častěji, není to vždy hladem, ale vyžaduje prostě utišení maminky. Kojenec by měl spát ve vlastní postýlce a k utišení mnohdy stačí pohlazení, tiché promlouvání, případně lze podat  pár lžiček kojenecké vody nebo dětského neslazeného čaje (zvláště v tomto horkém letním období). Jestliže ale podlehnete, může se Vám stát, že budete mít dítě v posteli trvale. Vše o těchto problémech najdete v kapitolách o režimu kojence a kojení, navíc Vás čekají častější kontroly v poradně u ošetřujícího pediatra, který Vás jistě poučí o vhodném postupu.

Molusky
avatar Marr 07. 08. 2017

Dobrý den,5 letá dcerka se potýká již 1,5 roku s moluskami. Některé jí hnisají a udělají se z nich stroupky, které se sami zahojí. Posilujeme imunitu hlívou ústřičnou, biopronem, homeopatiky, koupeme v tužebníku, potíráme Infectodellem a zanícené Imazolem. Po zhojení se na kůži tvoří takové malé dírečky. Četla jsem toho mnoho a i názory od lékařů jsou různé. Seškrabování, propichování, vymačkávání - některý lékař, že je to nutné, některý nám zase tvrdí opak, že se to spíše šíří mnohem více a máme jen posilovat imunitu. Nakažlivost v kolektivu a v bazénu - do školky dcerka chodí, protože ani nemáme jinou možnost, prý můžeme. Teď přes léto se párkrát vykoupala u sousedů v bazéně, tak jsem se kvůli tomu ptala lékařky, zda jsme tím ohrozili ostatní a bylo mi řečeno, že pravděpodobnost nákazy je nízká, pokud to nemá rozškrábané a nic nepropichujeme apod., že je infekční jen ta tekutina uvnitř toho pupínku. V cizině se to prý vůbec neřeší a dítě žije plnohodnotný život a chodí do veřejných bazénů zcela normálně. Dost se ale dočítám, že právě bazény jsou největším šiřitelem tohoto onemocnění. Tak nevím a prosím o Váš názor. Dost mně to teď trápí kvůli sousedům a také to, zda-li ty malé dírečky po moluskách se ztratí nebo zůstanou doživotně, jestli to nechat samo vyhnisat nebo raději seškrábnout. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, bohužel, s molusky je to většinou neustálý boj, jde totiž o virovou nákazu, která se velmi dobře šíří v bazénech, ale k ošetřování, prevenci i následné léčbě opakovaného výskytu by se měl vyjádřit kožní specialista.

Hubenost
avatar Weberka 05. 08. 2017

Nemůžu se propracovat nikde, spíše čtu, že se to stává, k odpovědi, zda výška a váha dítěte (6 let), chlapce 117 a 18 kg je v normě. Děkuji.

Dobrý den, k Vašemu dotazu ohledně výšky a váhy Vašeho chlapce jen tolik: každé dítě je jiné, má jiné genetické předpoklady, jinou fyzickou konstituci, některé je větší jedlík, jiné jí méně, některé je vybíravé a jiné ne. Důležité je, aby chlapec dostával pestrou stravu (sladkosti a jiné pochutiny do jídelníčku nepatří) a dostatek vhodné pohybové aktivity. V žádném případě neporovnávejte váhu a výšku dítěte s jeho vrstevníky. Údaje v tabulkách jsou pouze orientační, podstatné je, jak se chlapec projevuje, zda není unavený, dobře spí, zda není často nemocný, zda jeho celkový vývoj posoudil ošetřující pediatr jako normální. Ono se vše v průběhu dalšího vývoje může úplně změnit, což se běžně stává. V případě pochybností se obraťte na svého ošetřujícího pediatra.

Dobrý den, paní doktorko,synovi je 33 měsíců. V posledních několika dnech prodělává a léčí se na zánět močového měchýře. V té samé době jsem si všimla, že kroutí zápěstími a jeho levé zápěstí a ručička jsou často zkroucené jako u obrny. Nejedná se o chvilkovou věc, ale třeba i když odpočívá atd. Syn "normalně" mluví, snaží se spojovat 4-5 slov, ve školce pro mladší mi řekli, že se umí pěkně vyjadřovat a má velkou slovní zásobu. S motorikou problém neměl, sám si zapíná oblečení, botičky nazouvá a zapíná od 18 měsíců. Jinými slovy v motorice s prstíky je šikovný. Je živý, rád si hraje, směje se atd. A nezdá se mi na něm nic nenormalního. Může se jednat o souvislost s infekcí močového měchýře nebo mám zajít na neurologii? Může jít o nějakou nemoc?Moc děkuji za informaci.

Určitě vyhledejte neurologa.

Noční krmení
avatar DH 01. 08. 2017

Dobrý den, dcera bude mít za týden rok, můj dotaz se týká krmení přes noc. Manželka nekojí od třetího měsíce, dcera v jídle není vybíravá, je jedlík. Na večer po koupání dáváme mléko (myšleno ten prášek, co se míchá s horkou vodu - dávkování dle návodu), do toho přidáme na zasycení trochu dětské kaše, plnou lahvičku 250 ml, malá většinou vypije do dna. Spát chodí v 19-19.30Někdy spí celou noc, ale poslední týdny se budí mezi 1-3 hodinu ráno, pláče a má hlad. Přebalíme tedy a dáme láhev mléka.Manželka mě zaskočila, když včera řekla, že by si malá neměla zvykat na noční jídlo, aby si nevytvořila návyk na krmení v noci, po pár minutách breku jsem to nevydržel a oponoval, že je to nesmysl, když má mimino hlad, ať se nají. Dcera je zdravá, prospívá a neřekl bych, že je "cvalík"Prosím tedy o radu, zda je normální, že si v noci řekne o jídlo a zda má žena pravdu, že si vytvoří návyk, kterého se budeme těžko zbavovat.děkujiDH

Maminka dítěte má pravdu, noční krmení u Vašeho dítěte není vhodné. Pokud se dítě v noci budí a evidentně má hlad, je třeba upravit denní jídelníček. V tomto věkovém období by dítě mělo být krmeno převážně lžičkou celý den, samozřejmě i večeře má být sytější (vše najdete v příslušné kapitole), mléko je možné podat ještě po večeři v přiměřeném množství, ale v noci při neklidu dítěte (zvláště v horkých letních dnech) lze podat pouze několik lžiček čaje či kojenecké vody.