banner

Celkem výsledků pro tag/y "batole": 13

Dobrý den,dcera měla v roce úraz zubů. Spadla na ně a maličko se jí viklaly (dolní jedničky). Poté bylo víceméně vše v pořádku, ustálilo se to, a nyní v 22 měsících kousla do tvrdého chleba a začala se jí jedna jednička vyklat. Zašli jsme proto k naší zubařce a ta jí nakonec zub vytáhla. Zub byl zcela bez kořene, to bylo tím úrazem? Normálně mléčné zuby kořeny mají, že? Druhý dotaz je pak, zda když tam zub bude tak dlouho chybět, tak až jí vyroste zub stálý, bude v pořádku nebo je nějaká šance, že by s ním mohl být problém?Děkuji

Dobrý den,

ano, dočasné zuby mají kořeny. Ke vstřebání/rozpuštění kořene zubu může dojít mj. i v důsledku úrazu. Zda bude stálý zub v pořádku, nelze říct - záleží, zda úrazem nedošlo k poškození zárodku stálého zubu. To se zjistí až při jeho prořezání. Pokud by zoubek neprořezal do půl roku po prořezání druhostranného zubu, je nutno zhotovit rentgenový snímek. V 6 letech je stejně doporučeno udělat screeningový velký, tzv. OPG, snímek, kde by bylo možné zachytit případné výraznější změny. Pokud je dcerka subjektivně bez obtíží, není teď nutné žádné další řešení daného stavu (kromě běžné prevence a kontroly sousedních zubů). Ve 3 letech doporučuji nechat zhotovit snímací mezerníček (snímací náhradu zubu), která pomůže držet místo pro stálý zub. Pokud mezera nebude mít tendenci se uzavírat a dcera nebude mít problém s výslovností, není náhrada nezbytně nutná.

Držím palce, ať je vše v pořádku.

Srdečně zdravím,

MUDr. Irena Červená

Dobrý den,když byl dceři rok, večer jsem ochutnala dva smažené žampiony (kupované, uměle pěstované). Večer jsem ji uspávala kojením. Tu noc se asi po hodině probudila a půl hodiny brečela a brečela. Ještě musím upozornit, že ten den byla poprvé celý den na prázdninách u babičky. Manžel mi vyčítá, že měla koliku z těch žampionů, co já jsem jako kojící matka ročního dítěte snědla, já tvrdím, že zpracovávala nové zážitky.S trávením nikdy před tím problémy neměla (a doteď nemá), i když byla plně kojena, tak jsem jedla téměř všechno bez dalších následků.Děkuji

Dobrý den. Při kojení dětí od 1 roku lze jíst vše, není nutná speciální dieta.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak mám postupovat u dcery nyní 21 měsíců, která je od jara velmi často nemocná a nyní má již měsíc zvýšenou teplotu. Na začátku května měla covid, který se projevoval pouze dlohotrvající rýmou bez teploty. Na konci června byla očkovaná vakcínou mmr, po 9 dnech měla 2 dny horečky, ty odezněly, ale po dalších asi 10 dnech měla virozu, kdy měla 1 den vysoké horečky, pak tři dny teploty. Potom byla asi 14 dní v pořádku a znovu viroza s vysokými horeckami, trvala cca 5 dní, potom se osypala, zřejmě 6.nemoc(u lékařky jsme byli 2. den. nemoci, potom už ne). Poté znovu asi za 14 dní teploty, kolem 38, trvaly 4 dny, pak byla 2 dny bez teploty, ale byla hodně unavená. Když únava přetrvávala, za další 2 dny jsem ji změřila a zjistila, že má celodenní 37-37,5, vyjma ráno a v poledne ihned po probuzení, to je chvíli bez teploty. Tento stav trvá doteď bez přerušení již od začátku září, nejdříve k tomu byla i dost unavená, to se docela zlepšilo. Lékařka udělala v polovině září krevní odběry- krevní obraz, jaterní testy, eb virus, borelie- všechno v pořádku. Výtěr z krku a moč v pořádku. Co mě znepokojuje, je, že od 18 měsíční kontroly na konci června přestala přibírat na váze, má stále 12kg(předtím přibírala velmi dobře).Chuť k jídlu má normální. Nyní má opět virozu od sestry, kdy jeden den měla téměř 39 horečku, poté opět přešla ke svým teplotám 37-37,5, přičemž má trochu rýmu a kašel z rýmy, je unavenější. Tu virozu s rýmou a kašlem má poslední týden, všechny předchozí virozy(kromě covidu) a teploty byly bez nachlazení. Zuby jí v současné době žádné nelezou. Byli jsme také na orl, kde se na nic nepřišlo. Poradíte mi prosím, jaká další vyšetření si mám u dcery vyžádat, na jakého odborníka se obrátit? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den. Ještě bych doporučila vyšetření moči a sono břicha k vyloučení dilatace dutého systému ledvin, pokud bude vše negativní, potom interní vyšetření.

Dobrý den,mám syna (20 měs.) a ráda bych, aby chodil večer spát dřív.Ráno vstává v 8:15, po obědě spí 1,5-2,5 hod. (mezi 12:30-15). Večer se snažíme, aby šel spát po 20.hodině, ale stejně usne nejčastěji až ve 21 hodin. Nejsou výjimky, že se to protáhne do 22 hodin. Řekla bych, že je jedno v kolik usne, vstává pořád stejně (8:15).Chtěla bych se zeptat, zda je reálné, aby večer usnul dřív než v 21 hodin. Jakým způsobem byste mi poradila, abych toho dosáhla? Zkoušela jsem odpolední spánek upravit, aby končil nejpozději ve 14 hod., ale večer dřív unavený nebyl. Má cenu ho ráno násilím budit dřív??Nejsem si jistá, jestli/jak velkou roli hraje večeře .. Jak dlouho před spaním je vhodná? Spíš dřív, aby ji strávil, nebo až těsně před spaním, aby nebyl hladový? Nyní večeříme mezi 18-19, někdy si ještě něco malého dá ve 20 hod. Cca ve 23:30 se vzbudí na mlíčko a další ráno mezi 5.-6.hod. (potom ještě usne). Děkuji za rady.

Dobrý den, každý člověk i dítě má nějaké přirozené biorytmy, podle kterých se jeho organismus řídí. Však se říká, že někteří lidé jsou sovy a jiní skřivani. Každé dítě si postupně vytvoří nějaký režim včetně potřeby spánku a usínání, který mu vyhovuje. Obecně bych příliš nedoporučovala dítěti násilím jeho spánkový rytmus měnit. Odpolední spánek je pro dítě v tomto věku důležitý a jeho kvalita se promítá do spánku nočního. Platí totiž, že pokud si dítě pravidelně odpočine odpoledne, tak o to lépe pak spí v noci. Takže bych do spánku vašeho synka raději příliš nezasahovala, vždyť kolik rodičů by vám délku jeho spánku ráno jistě závidělo. S vývojem dítěte se potřeba spánku mění, mohou přicházet různé spánkové krize, noční strachy apod. Dá se tedy předpokládat, že se i u vašeho synka časem bude měnit spánkový rytmus a bude příležitost nastavit změnu a dřívější noční usínání. Obecně je večer vhodné zařadit nějaké klidové aktivity a dodržovat pravidelný řád, který dítěti pomůže na spánek se připravit. Místnost, kde dítě spí, je potřeba dobře vyvětrat, dítě by na sobě mělo mít prodyšné nejlépe bavlněné pyžamko a lehčí přikrývku, aby mu nebylo horko. Ohledně posledního jídla před spánkem se spíše poraďte s ošetřujícím lékařem nebo dětským nutričním terapeutem, který vám i poradí, jaká jídla jsou vhodná. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog 

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #batole #dítě #vývoj

Dobrý den, můj syn (18 měsíců), od mala upřednostňuje z bílého pečiva hlavně rohlíky, chleba mi odmítá jíst. Četla jsem tady v doporučeních, že rohlíky jsou "horší" než chleba. Já jsem myslela, že rozdíl není, když je oboje bílé pečivo. Nevadí tedy, že rohlíky snídá téměř denně? Nebo můžu zkusit střídat např. s celozrnným pečivem? Někde jsem četla, že ale toto nedoporučují malým dětem. Děkuju za odpověď.

Dobrý den,

v dětské (batolecí) výživě upřednostňujeme pečivo s nižším obsahem vlákniny, tedy pečivo z bílé (nízkovymleté) mouky pro její lepší stravitelnost. Postupně je do stravy vhodné zařazovat i další druhy pečiva, chleba včetně pečiva celozrnného. Rozdíl mezi přípravou rohlíků a chleba je v použití jiného (tmavého) typu bílé mouky. Mouka využívaná k pečení chleba je přece jenom biologicky hodnotnější. Nevadí tedy, že nabízíte synovi rohlíky. Doporučuji ale postupně s věkem zařazovat dalamánky, grahamové rohlíky, pečivo pšenično-žitné, špaldové, žitno-pšeničné a nakonec i celozrnné typy pečiva. Takové pečivo by mělo být základem už školního dítěte. 

S pozdravem Jana Eliášová

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka
Štítky: #batole #kojení

Dobrý den paní doktorko, je prosim normální,že dítě ve 20.mesicich miva ještě casto ridsi stolici? Někdy ma v ni i hlen.Třeba jako mívají děti kolem 1 roku. A hlavně mě ještě zajímá jestli je v pořádku že má tu stolici třeba 5x za den.Neco sní, po chvíli se vykaka,pak zase třeba po 2hod.i když nic nejí.Byva často z toho hodně zapruzeny,nosi ještě plíny. Stravu má normální,pestrou.Kdyz si da k obedu napr.nejakou omáčku nebo guláš tak ho to hned protáhne. Jeste mu dorůstají zuby,může to být třeba i tím?Před několika měsíci měl dlouho průjem a měl i dietu,ale z výteru měl všechno v pořádku, probiotika bral k tomu.

Dobrý den. Ano, v tomto věku může být stolice řidší, přidejte probiotika.