Inzerce
Inzerce
Inzerce

Může být přenašečem boreliózy komár?

Z dovolené v Chorvatsku jsme si přivezla infekci boreliózou dle mého z píchnutí komárem. Infektologové nad tím kroutili hlavou, ale zarudnutí vzniklo přesně v místě vpichu hmyzu. V literatuře jsem se dočetla, že je to možné. Může komár borelii přenášet? Děkuji.

Odpověď doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., vakcinolog, epidemiolog, humanitární pracovník:

Dobrý den, přenos borélií píchnutím komára je nepravděpodobný. Když tato bakterie vstoupí do těla členovce, nemůže se hned přenést dál, ale prochází komplikovanou proměnou v zažívacím ústrojí, která trvá několik dnů. Tento vývoj je specifický pro klíště. Přisáté klíště je schopné přenést na člověka borélie až za 24 hodin. Komár tento časový interval pro své přisátí nikdy nebude mít k dispozici. Borélie sice byly u komárů nalezeny, to ale mohlo být způsobeno tím, že se komár předtím nasal krve infikovaného člověka. Neznamená to, že je schopen přenést je dál. Již jsem sice v minulosti měl pacienty, kteří popisovali vznik erytema chronicum migrans, tedy pro boreliózu typického zarudnutí kůže v místě bodnutí komára, to byla ale jen časová shoda náhod. Odvodili jsme to z časových okolností. Zarudnutí vzniká nejdříve týden po vstupu původce do kůže. Jestli tedy vzniklo např. už na druhý den v místě bodnutí komára, je to jen koincidence.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Může být přenašečem boreliózy komár? - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×