Inzerce
Inzerce
Inzerce

Sunny

Začátek mého podnikání má mnoho důvodů, proto začnu od začátku…
Vystudovala jsem pedagogickou fakultu – učitelství I. stupně s prohloubeným studiem angličtiny a vyšší odbornou školu zdravotnickou – obor zubní technik. Po škole jsem se dala na učitelství, které mě moc bavilo (přestože jsem učila 5. – 9. třídu). Učila jsem 2 roky.

Při mateřské jsem dělala leccos, aby byla nějaká koruna navíc, ale i proto, abych se udržovala „v kondici“ – učila jsem angličtinu doma i pár hodin týdně v zájmových kroužcích pro děti i dospělé. Současně jsem byla ale trochu smutná z toho, že nevyužiji vzdělání zubního technika. Tohle téma mi bylo vždycky blízké, už proto, že můj tatínek je zubař.

Zkoušela jsem vyplňovat bezpočet formulářů u překladatelských agentur s tím, že jsem nabízela překlady z oboru „zubařiny“. Většinou jsem jim nestála ani za zápornou odpověď…

Inzerce

Dva roky před koncem mateřské, jsem si řekla, že přímé jednání je nejlepší a obeslala jsem 5 náhodně vybraných dentálních firem s nabídkou překladů a svým životopisem. Světe div se, 2 měly zájem. Začala jsem pro ně překládat na Dohodu o pp. Jinak jsem samozřejmě dál učila angličtinu.

BOL a já

V té době jsem již sledovala postupný vývoj internetových stránek www.babyonline.cz – tip na ně jsem dostala od babičky, bývalé gynekoložky, která mi donesla letáček z porodnice. Se vznikem Vychytávek jsem začala přispívat (kdo by nechtěl být první, že? :-) ) a nabídla v diskuzi zpracování tématu rovnátek. Za 2 dny se mi ozvala MUDr. Martincová, že by o článek měla zájem, vyptala se na moje vzdělání a já začala článek psát. Musím se pochlubit, že jsem i autorkou obrázků. Moc mě to bavilo a nabídla jsem další téma: Vývoj dětské kresby.

Pak se jednoho dne MUDr. Martincová ozvala telefonicky, že si udělají rodinný výlet do Plzně, jestli bychom se nesešly – asi si mě chtěla pořádně „oťukat“ :-) Byla jsem z toho dost nesvá, protože jsem se nikde v chatech krom BOL nepohybovala a nikdy se nesešla s nikým jen virtuálně známým. Začali jsme večeří, kam jsem pro jistotu vytáhla i manžela (člověk nikdy neví, že) a když jsem zjistila, že je Jana o něco menší než já, druhý den jsem vyrazila „výletit“ s Martincovými po Plzni už jen s dětmi :-)).
Jana tehdy pracovního nic moc neřekla, já jí povykládala o svých aktivitách a zřejmě obě mírně hyperaktivní jsme si prostě „sedly“. Ozvala se až po nějaké době, kdy jsme se domluvily na další spolupráci, tentokrát již v podobě korektur textů, jejich vkládání na BOL atd. Samozřejmě jsem byla z práce na pozadí BOL zpočátku u vytržení – bez jakékoli předchozí zkušenosti s webovými stránkami – ale Jana i technici se mnou měli a stále mají trpělivost, i když bych řekla, že se učím celkem rychle. Pracovala jsem vždycky až večer, protože jsem měla úplnou fobii, že mi kluci na něco sáhnou a třeba vymažou celé BOL (což samozřejmě nejde, ale to jsem nevěděla :-) ).

Inzerce

Pak přišly porodnice, které jsem dávala všechny dohromady, komunikovala s nimi a nakonec jich asi 35 osobně navštívila. Byla to úžasná zkušenost a pro mě důvod vytáhnout paty z domova. Přežila jsem i Prahu :-)
Navíc jak jsme s Janou řešily provozní věci, zmínily jsme se vzájemně o plánech psát pro „naše milé dětičky, jejich chytré hlavičky“. A tak vznikly Říkačky pro chytré hlavičky a nedávno i Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky.

Kluci pracují s Předškolákovými týdeníčky

Inzerce

Blíží se konec mateřské

Na konci roku 2008 jsem začala přemýšlet, co dál. Doma dva živí kluci, dva roky od sebe, domek, zahrada, každodenní dojíždění do školky, vaření. Představa návratu do školy mě nelákala hned z několika důvodů – dojíždění opačným směrem než je dětí školka, únava z dětí v práci (když chce člověk učit dobře, dá to zabrat), malý plat.
Pak se ozval pán, že má na mě skvělé reference a chtěl by se učit anglicky, ale potřebuje doklad. To byl první impulz. Jela jsem se domluvit s tatínkem, jestli by mi dělal konzultanta, kdybych se rozhodla živit překlady  „z oboru“ – a on souhlasil.

V lednu 2009 jsem si založila živnost a pomalu začala zjišťovat, jestli se uživím. Mateřská mi končila v srpnu. Začala jsem překládat pro odborný časopis, díky kterému mi přibyly i další firmy, založila jsem si webové stránky. Bylo to plno práce okolo, která nebyla nikde vidět, ale časem začala přinášet své ovoce.

Kromě toho stále intenzivně spolupracuji s Janou a dělám na BOL, co je zrovna potřeba – zpracovávám texty, dělám textové korektury, vedu Facebookovou sekci BOL, atd. Jana mi stále dodává nové podněty, kterých se chytím, a už to jede… Zrovna nedávno mi Jana hlásila, že jsem překročila délku její nejdelší spolupráce s jiným člověkem (prý krom manžela). Tak uznejte, že toho si musí člověk cenit. Máme v plánu plno dalších věcí, tak se těšte, snad se na ně dostaneme :-)

Inzerce

Podnikatelka na plný úvazek

Od září chodí oba kluci, většinou na 4 dny v týdnu, do školky a já pracuji doma. Jezdím jen pro ně do školky a i v tom se střídám s kamarádkou, nebo vyzvedává taťka. Práci stíhám docela dobře, i když bych si možná měla sehnat ještě další klienty, ale oni třeba přijdou sami :-). Beru své podnikání tak, že když mi po zaplacení povinného pojištění zbude to, co bych brala jako učitelka, je to v pohodě.

Moje tzv. kancelář

Musím ale přiznat, že rozhodování, zda podnikat, nebylo lehké a pro mě ani po půl roce lehké není. Nějakou brigádu jsem měla vždycky, takže na chvíli odloučení od dětí jsem byla zvyklá a i oni jsou v tomto ohledu bezproblémoví. Pro mě ale stále je těžké brát sama sebe jako pracující maminku. Tím, že jsem doma, mě tak navíc moc nebere ani mé okolí. Když jsou kluci ve školce celý den, ty 4 dny za sebou, mívám úplně regulérní výčitky svědomí. Vím, že by tam mohli být i celý týden, ale nejsem na to ještě připravená – i za cenu toho, že mi ten jeden den chybí a doháním to po večerech. Z toho pohledu musím říct, že 8 hodinová pracovní doba je fakt akorát, já na ní nicméně ještě nejsem. I proto si pořád připadám docela uhoněná, mám pocit, že nic nestíhám, hromadí se mi domácí resty, jako jsou fotky apod. Navíc mi teď týdny neskutečně rychle utíkají a kluci rostou jako z vody…

Od září asi půjde Kája do školy, tak zavedu tu 8 hodinovou práci :-)

Zatím tedy překládám, BOLuji, učím angličtinu – mimochodem letos i ve školce, abych byla s Kájou :-)
Jsem ráda, že využiji svoje vzdělání a musím říct, že to je, zvlášť na vesnici, neocenitelná věc. Jsem rodičům moc vděčná, že mi ho dopřáli. Díky nim můžu dělat práci, která mě baví a zároveň trávit maximální možný čas se svými dětmi.

Práce z domova na plný úvazek má svá úskalí. Musela jsem si udělat systém, neuklízet v pracovní době, apod. V týdnu si beru obědy od našeho JZD, abych si nemusela vařit. Dává mi ale pořád zabrat soustředit se opravdu jen na práci. To být přísná sama na sebe mi prostě dává zabrat. Takže i když se práce z domova může na první pohled zdát jako perfektní řešení, není to tak jednoduché...

Kája Martínek

Podle příběhu Sunny zpracovala Věra Tautová :o))

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Sunny - diskuze

  • obdiv
    klobouk dolů, mamina to krásně zvládá..taky nastupuji od září do práce, tak jsem zvědavá, jak to budeme se 7měs. prckem zvládat
    Olii23   | 23.08.2016 08:30:22
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, kvůli prodělané hluboké žilní tromboze v šestinedělí a trvalým následkům užívám již druhým rokem léky na ředění krve (tyto mám celoživotně). Po eliquisu jsem měla prvni dny celkem silnou menstruaci, což mi přišlo kvůli ředění v pořádku. Nyní plánujeme druhé těhotenství, tak jsem přešla z léků rovnou na injekce - Fraxiparine 0,6. Po injekcích mám mnohem slabší menstruaci, přijde mi napůl jasně červená spojená spíš s jakoby hnědší krví. Ale oproti eliquisu opravdu slabá. Opravdu je to od přechodu na Fraxiparine. Je možné, že je po něm slabá menstruace? Nemůže to mít vliv na početí? Zatím se nám nedaří, tak bych nerada něco zanedbala. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, možné to samozřejmě je, bylo by vhodné změřit Vaše hladiny antiXa, kterými se léčba nízkomolekulárními hepariny monitoruje, zda je u Vás v požadovaném rozmezí. Odběr se obvykle dělá cestou praktického lékaře.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 15:26
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×