Inzerce
Inzerce
Inzerce

Návrat do pracovního procesu po rodičovské dovolené

 

Když jsem v roce 2008 zjistila, že jsem těhotná, zůstala jsem doma

Na podzim roku 2008 jsem zjistila, že čekáme miminko. Rozhodla jsem se tedy zůstat hned doma, aby nenastaly nějaké potíže a nehrozilo, že o miminko přijdu. Dělám totiž práci, která je někdy fyzicky náročná. Předešlé těhotenství bylo rizikové a tak jsem si vzala dovolenou, které jsem měla dostatek, a pak si nechala napsat neschopenku, dřív jak ve 12 týdnu mi ji totiž doktorka nechtěla napsat.

Návrat do páce po více než třech letech

Do práce jsem se vrátila letos v červnu, kdy byly Petříkovi 3 roky. Doma jsem tedy celkově byla 3 roky a 7 měsíců. Asi tak necelé 2 měsíce před návratem do práce mi začaly zdravotní potíže. Nejprve mě začala bolet ruka a chvilku na to zuby. Začala jsem se s obojím léčit, ale léčba moc nezabírala. Myslím si, že dost pracovala psychika, protože s nástupem do práce zuby přestaly zlobit a ruka bolí jen při větší námaze.

Před návratem do práce jsem také začala hodně potkávat kolegyně, které se mě ptaly, kdy se vrátím a popisovaly mi, jak je to tam vše hrozné. Do práce jsem se tedy vůbec netěšila. Svůj podíl na tom měly špatné mezilidské vztahy, které tam panovaly, když jsem odcházela a kolegyně se svým vyprávěním, jak to v práci funguje.

Jak probíhal první den

První den svého návratu jsem začala noční směnou. Bylo to pro mě hrozné odejít od Petříka do práce. Naštěstí Petřík to snášel lépe než já. Rozloučil se se mnou s tím, že musím do práce a ráno přijdu. První směnu jsem dělala jednu ze starých montáží s kolegyní, s kterou jsem hodně pracovala už před mateřskou dovolenou.

Na začátku směny mi řekla, co kde najdu, protože některé věci se tam změnily. Já ji naopak upozornila, že po těch letech budu pomalá a zřejmě mi to nepůjde. Jaké ale bylo mé překvapení, když jsem nasadila rychlost, jak kdybych ani nebyla přes 3 roky doma. Tak jsme se tomu zasmály a udělaly jsme normu, i když jsme nemusely. (Norma je počet kusů, kolik se má smontovat za směnu).

Druhý den jsem dělala s tou samou kolegyní, ale jinou práci, u které byl čas si i popovídat a tak jsem se dozvěděla, co se tam ty 3 roky dělo a jaké jsou novinky.

Za mé nepřítomnosti se vv práci udály dost velké změny

Firma má nového ředitele a zástupce. Je tam nový mistr, který má pod sebou další 4 mistry, kteří nechodí na ráno ve všední den, ale s námi na směnu, což je taky novinka. Mají za úkol starat se, aby vše fungovalo tak jak má.

Někteří lidé za tu dobu odešli a jsou tam asi tak ze 2/3 noví. Na práci se hlásíme přes PC, dřív rozdával práci člověk ústně. Další novinkou jsou nové práce a montáže připojené na PC. Což znamená, že v případě poruchy zmáčknu tlačítko a přijde opravář mi montáž opravit a nemusím ho nahánět po celé hale. Také vím, jak jsem na tom zrovna s počtem kusů, jestli mám namontováno hodně nebo málo a nemusím počítat, jestli stíhám normu.

Jak jsem návrat do práce zvládla?

První týdny po návratu mi dávaly dost zabrat. Začaly noční směny, na které jsem si odvykla a také 11 hodin stání u některých montáží bylo vyčerpávající. Většinou jsem se doma po práci po bytě belhala, protože jsem vůbec nemohla na nohy, jak mě bolely.

Co se týká práce a domácnosti bylo to dost namáhavé. Zvlášť první 3 měsíce, kdy nám nefungovala školka. Doma jsme to praktikovali, jak se dalo. Asi 3 týdny během prázdnin (z toho 14 dní tahem) byl Petřík u babičky a dědy. Jelikož jsem nebyla zvyklá na tak dlouhé odloučení, tak se mi dost stýskalo. Někdy si bral na hlídání tatínek volno a někdy zase děda. V tomto případě jsem byla ráda, že je Petřík doma, ale zase to bylo dost náročné, protože člověk musel ve volných dnech fungovat tak, jako když jsem byla na mateřské. Musela jsem vařit a ve volnu jsem chodila s Petříkem ven. Můj den tedy vypadal tak, že ráno jsem něco uklidila, nakoupili jsme, po obědě se Petřík prospal a šlo se ven. Večer jsem pak dodělávala úklid a nebo vařila na druhý den.

Ve dnech, kdy jsem šla do práce, jsem toho moc neudělala, snad jen stihla navařit na další den a tak se vše dohánělo ve volnu. Naštěstí tohle trvalo jen 3 měsíce a dnes, kdy nám funguje školka, je to lepší. Odpadlo mi nějaké to vaření a tím víc toho stihnu dopoledne ve svém volnu, když je Petřík ve školce a občas zbyde i nějaký volný čas.

Inzerce

Také po těch 4 měsících jsem si už zvykla na stání a nohy tolik nebolí a i noční směny zvládám lépe, nejspíš protože se můžu dostatečně vyspat, když je Petřík ve školce.

 

Inzerce

Vyprávění Zanleny zpracovala Naďa Barochová. 

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Zanlena - diskuze

 • Taky tě obdivuji.Musí to být makačka stát na nohách 11 hodin a ještě dělat stále to stejné.
  Zuzbr   | 09.01.2013 15:19:44
  Reagovat | URL příspěvku
 • Leni moc ti fandím, je to makačka...vím to podle sebe...tak at se daří 
  kamila   | 07.01.2013 21:37:02
  Reagovat | URL příspěvku
 • Máš můj velký obdiv,Leni    A stát 11 hodin u stroje,to je šílená představa.Jsi fakt dobrá   
  veverka77   | 07.01.2013 17:43:07
  Reagovat | URL příspěvku
 • Obdivuji
  tak to velmi obdivuji, že jste tohle zvládla a zvládáte, klobouk dolů        
  dudlikarna   | 07.01.2013 17:37:03 | Reakcí: 2, poslední: 07.01.2013 23:03:14
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Drž se!
  Koukám, že je to dost drsný. Jedenáct hodin na nohách, to je děs. Snad aspoň máte nějaké rozumné přestávky. A s tím vařením a úklidem... manžel fakt nic nesvede, když už je stejně doma?
  Francouzka   | 07.01.2013 11:33:27 | Reakcí: 1, poslední: 07.01.2013 21:39:30
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Drž se!
   Přestávky asi tak po 3 hodinách 2x 15 min a jedna půlhodinová, ale to než si člověk uvaří kafe a nachystá svačinu tak je pomalu po přestávce.
   Jinak tatínek v rámci možností s něčím pomůže, ale stejně většina toho zůstává na mě. Taky jsem chtěla, aby se hlavně věnoval Petříkovi a odpočinul si. V dny kdy musel zůstat doma se mu v práci kupila práce a v dny kdy jsem měla volno tak byl v práci do večera, aby to vše udělal. Víkendy kdy mám volno tak bývá od jara do podzimu odpoledne pryč, takže tatínek toho má taky ažaž.
   zanlena   | 07.01.2013 21:39:30
   Reagovat | URL příspěvku
 • Leni, zvládla jsi to krásně. Přála bych Ti zlepšení vztahů na pracovišti
  tygřímáma   | 07.01.2013 08:55:25
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Zavírání se v pokoji

| Ada1215 | 18.10.2020, 16:29

Dobrý den, dceři je 12 let a v poslední době se neustále zavírá ve svém pokoji, nechce s námi moc komunikovat a dokonce jí i vadí, nechávat otevřené dveře do svého pokoje, i když ví, že tam bez jejího vědomí nebudeme vstupovat. Snažíme se její soukromí respektovat, vždy klepeme na dveře, pokud s ní chceme mluvit. Nevím, jestli je to puberlou nebo proč nám jako rodičům přestala věřit. Podotýkám, že se u nás doma nic nezměnilo, vše funguje jako dřív. Někdy mám pocit, že jí i vadí jen moje přítomnost. Přitom jsou ale dni, kdy se spolu normálně bavíme, dokonce se mi tu a tam s něčím svěří. Ale takových chvil je čím dál méně a bojím se, aby nevymizely úplně. Vím, že má nějaké problémy s kamarádkami, ale o tom vůbec nechce mluvit. Dále mě trápí její vztah s otcem . mým manželem. Ten je na ní poměrně přísný, což vůbec není na škodu, ale mám pocit, jako by se úplně vytratilo jakékoliv prřátelství mezi ní a otcem. Dokonce se i vyjádřila v tom smylsu, že by bylo lepší, kdyby s námi vůbec nebydlel. Všechno je mi to hrozně líto. Poradíte mi, prosím, jak vylepšit komunikaci a vztahy v rodině? Jak docílit toho, aby se situace ještě nezhoršovala? Dcera ví, že ji mám moc ráda a že mlže kdykoliv přijít, pokud ji bude něco trápit. Myslím, že ví, že mi může věřit.
Děkuji za radu.

Dobrý den, u vás doma se jak píšete, nic nezměnilo, ale jak to tak vypadá, tak se změnila vaše holčička. Vaše dcera podle popisovaných projevů evidentně vstoupila do období dospívání a chová se adekvátně svému věku a vývojovému období. Vy jako rodiče respektujte její potřebu většího soukromí a zavřené dveře jejího pokoje. Naopak pokud dcera přijde a bude si s vámí chtít povídat, pak tyto chvilky využijte na maximum a snažte se na ni udělat čas a vyslechnout ji. Příležitost si s ní popovídat, dozvědět se také nějaké informace o ní a o tom co prožívá se nemusí po delší dobu opakovat a to že byste na ni neměli čas může podkopat její důvěru ve vás. Nevyzvídejte nic o vztazích s kamarádkami, nepodsouvejte jí problémy, ale naslouchejte. V případě vyzvídání se dcera ještě více uzavře do sebe a neřekne vám nic. O období dospívání bylo napsáno mnoho literatury, stačí zapátrat na internetu, který se jen hemží radami jak komunikovat s dospívajícími dětmi. Lze také vyhledat některou z poraden pro rodinu a mezilidské vztahy, kde můžete pod vedením odborníka na komunikaci v rodině pracovat. Přesto všechno se připravte na to, že toto období je pro všechny zúčastněné členy náročné, ale také důležité. Vždyť z vaší holčičky se má stát sebevědomá mladá žena. Ohledně vztahu s otcem nejsou popisované projevy také nic neobvyklého, je ale potřeba i ze strany otce zapracovat na zlepšení komunikace  a přiblížení se dceři. Na tomto místě si níže dovolím vložit odkaz na článek, který jsem v létě četla na internetu a kde možná najdete některé odpovědi na vaše dotazy.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 19.10.2020, 10:28
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce