Corelia
Před nástupem na mateřskou jsem pracovala ve firmě vyrábějící součástky pro automobilový průmysl ve funkci analytik kvality. Přestože vzdělání mám naprosto jiné (textilní průmyslovka, bakalář na technické univerzitě v oboru pojišťovnictví), byla to moje první práce po absolvování školy.
Práce mě bavila, kolektiv v kanceláři byl přátelský....
Když jsem odcházela na mateřskou, právě vrcholila krize a slečna, kterou jsem narychlo za sebe zaučovala, byla asi po týdnu propuštěna. Takže moji práci vlastně nikdo nepřevzal a musela se částečně rozdělit mezi ostatní kolegy a částečně se takříkajíc odbývala… :-)
Jak dlouho jsi plánovala zůstat na mateřské / rodičovské bez práce?
Mateřskou jsem si zvolila na dva roky, a to z několika důvodů. Chtěla jsem brzo po sobě také druhé dítě, a jelikož jsme v té době dodělávali domeček, platili hypotéku, penízky navíc se taky hodily. Jen jsem doufala, že s otěhotněním podruhé nebude problém.
Když jsem se po nějaké době zastavila v práci, překvapil mě můj šéf nabídkou, jestli nechci začít pracovat. Nabídka mě potěšila, přistoupila jsem na to, že budu muset měsíčně odpracovat určitou sumu hodin, ale dost práce si budu moct brát domů a jen to, co doma nebude možné, budu dělat v kanceláři. Vyšli mi vstříc i tak, že opravdu pracovní dobu přizpůsobuju sama sobě. Což je skvělé.
Samozřejmě jsme nabídku probírali s manželem, ten souhlasil s tím, že o Honzíka se určitě nějak postará buď on, nebo rodiče. Mám ohromnou výhodu, že s hlídáním opravdu problém nemám, Honzík je na obou stranách první vnouče a proto si ho všichni užívají… :-)
Takže v praxi to je nyní tak, že pracuju průměrně 2 – 3 hodiny denně (většinou brzo ráno nebo večer, když Honza už spí) a jednou týdně jedu odpoledne do práce na několik hodin.

Proč jsi začala pracovat?
Na nabídku znovu pracovat jsem přistoupila z několika důvodů:
- přestože svoje dítě miluju, jednou za týden na pár hodin vypadnout a myslet zase na úplně jiné věci pro mě byla lákavá představa, představovala jsem si, že se dostanu mezi lidi, odreaguju se (i když při práci) a znovu se nabiju energií na výchovu prcka. (Sice ve skutečnosti, když já do práce přijdu, většina lidí odchází, takže pracuju převážně sama v prázdné kanceláři, ale i tak mi to vyhovuje. :-))
- neztratím kontakt se svojí prací i s novinkami ve firmě a lépe se mi bude po mateřské vracet
- finanční odměna je také nezanedbatelná výhoda, i když žádná závratná suma to není :-)
V kolika týdnech / měsících věku dítěte jsi začala pracovat?
Pracovat jsem začala, když bylo Honzíkovi asi půl roku.
Jak jsi zvládla skloubit péči o dítě, domácnost, rodinu a práci?
Zvládat se to dá, díky velké pomoci hlavně mých rodičů a taky manžela. Někdy je to všechno takové hektické. Za tu dobu co pracuju, jsme se konečně přestěhovali do nového domečku, který ještě není kompletně hotový, takže manžel volné chvíle tráví převážně doděláváním prvního patra. Péči o domácnost zvládám myslím docela v pohodě… :-)
Nejsem puntičkář, takže bezchybně uklizeno prostě není pořád, ale člověk nemůže mít vše. :-))

Jsi v práci spokojená? Chceš i nadále při mateřské / rodičovské pracovat nebo máš jiné plány?
V práci budu pokračovat určitě ráda, pokud to půjde. Zatím mám smlouvu do konce června.
Jelikož jsem znovu těhotná a termín porodu mám 18. července, tak doufám, že neporodím dřív… :-)
Dám si několik měsíců pauzu a pokud bude zájem o mojí práci ze strany zaměstnavatele pokračovat a pokud to budu zvládat i se dvěma dětmi, budu jedině ráda, když budu moci v práci pokračovat.
Nesetkala jsem se s tím, že by mě někdo díky práci odsuzoval, spíš se většina lidí diví, že radši nejsem doma.
Na druhou stranu mě tento objem práce nijak výrazně časově neomezuje, takže v tom vidím samé výhody. Dostanu se mezi lidi, musím přemýšlet i o jiných věcech než jsou pokakané plínky… :-) a také trochu oživím rodinný rozpočet.
Spolu s maminkou Corelia zpracovala Věra Tautová
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků