Inzerce
Inzerce
Inzerce

BarčaKa

Všechno zlé je k něčemu dobré

Začalo to tím, že jsem pár týdnů před nástupem na mateřskou dostala koliku ledvin. Zavedli mi hadičku do močovodu a bylo to v pořádku, jen mě při chůzi dost nepříjemně dráždila v močovém měchýři a zapříčiňovala krev v moči. Jelikož má cesta do zaměstnání obnášela 15 minutovou chůzi na autobus, jízdu v něm, a pak znovu 15 minutovou chůzi do kanceláře, poprosila jsem svého zaměstnavatele, zda bych svou práci nemohla dělat z domu.

Naštěstí mi vyšel vstříc, pracovala jsem jako telefonistka, takže jsem potřebovala jen mobil a služební notebook, kterým jsem se připojovala přes internet na vzdálenou plochu centrály svého zaměstnavatele, a z ní čerpala informace k obvolávání klientů.

Inzerce

Také jsme se dohodli, že pokud budu mít „hodné“ dítě, budu pak pracovat na částečný úvazek z domu. V naší firmě je to celkem časté, pokud pozice a dítě dovolí. Když mi začala mateřská, jen jsem služební věci vrátila a začala si užívat začátek své první tříleté „dovolené“.

Inzerce

Zavádění pravidelnějšího režimu

Klárka se narodila přesně v termínu a pár měsíců trvalo, než si zvykla na nějaký denní spací režim. Ze začátku jsem opravdu na nějaké přivydělávání neměla ani pomyšlení, nechápala jsem, jak to můžou některé pracující maminy zvládat. Klárka se sice v noci budila asi jen 3x na kojení, ale přes den spávala maximálně 2x po půl hodinách, a to ještě k tomu na rukou (po položení do postýlky byla okamžitě vzhůru a řvala), a večer neusnula jinak než houpáním na balonu, a až po 22. hodině. Byla jsem z toho celkem hodně unavená, takže opravdu představa, že bych do toho pár hodin denně ještě měla telefonovat… :-)

K mému překvapení se Klárka postupně sama naučila usínat pravidelně mezi 10. a 12. h, a pak ještě odpoledne mezi 15. a 17. h. Taky jsme ji od 4m přeučovali z usínání na rukou a balonu, na samostatné usínání. Prvních pár týdnů se to neobešlo bez hodinového křiku z postýlky, ale výsledek stál za ty nervy. A v tu chvíli jsem se přes den začala nudit.

Inzerce

První úvahy o pokračování v práci z domova

Svoje domácí „povinnosti“ jsem dělala, když si Klárka hrála na hrací dece s hrazdičkou, nebo v křesílku, případně když usínala. V době jejího spánku jsem se občas koukla na televizi, ale v těch hodinách tam nic zajímavého nehrálo, takže jsem začala uvažovat o práci. Probrala jsem to s manželem, ten byl nadšený z vidiny dalšího příjmu do naší rodinné kasičky, a taky mi sám od sebe slíbil, že mi bude doma víc pomáhat, tudíž jsem po pár dnech úvah napsala mail své pracovní nadřízené. Ta byla ráda, že jim vypomůžu, protože po mém odchodu tam zůstal jeden ne moc pracovitý telefonista a nová holka, která tomu prý taky moc nedala.

Sepsali jsme prozatím na 3 měsíce Dohodu o provedení práce (ta je výhodnější z důvodu neodvádění zdrav. a soc. pojištění) a ke konci Klárčiného 8. měsíce jsem si vyzvedla opět služební mobil a notebook, vyfasovala jednoho nového důležitého klienta, na kterém mému zaměstnavateli velice záleželo, a začala v hodinách Klárčiného spánku zpracovávat a obvolávat jeho záležitosti. Moc mě to bavilo, zvlášť když jsem viděla, jak moje výsledky přeskakují všemi odhadovanou úspěšnost.

Inzerce

Vždy není vše jen růžové…

Mé okolí to bralo úplně v pohodě, nikdo nebyl proti a já byla ráda, že jsem v kontaktu s lidmi, což mi za ty měsíce doma začalo dost chybět. Všechno bylo fajn do doby, než Klárka začala usínat jen 1x denně a to maximálně na 2h. Nejdřív to ani moc nevadilo, protože zrovna probíhal konec 3. pracovního měsíce a já už měla skoro vše zpracováno, a tím i volněji. Jenže na obzoru se rýsovalo nové portfolio a zaměstnavatel se mnou počítal dál. Vyžádala jsem si tedy, abych na nové zakázce pracovala s někým na půl, ale i tak jsem to moc nezvládala. Doma nepořádek, manžel i přes své sliby ruku k dílu nepřidal, začali jsme se celkem často hádat právě kvůli těm domácím pracím, a tak jsem začala uvažovat o ukončení přivýdělku.

Postupně mě ta práce i přestala těšit, určitě hlavně díky té domácí nepohodě, takže jsem po dohromady šesti měsících práce opět vrátila notebook i mobil a začala si konečně užívat „klidné“ rodičovské dovolené. A opravdu – postupně se snížil počet hádek, nekoukala jsem od rána na hodiny, jestli už není čas dát Klárku spinkat, abych mohla telefonovat, domácnost se zase dostala do víceméně spořádaných kolejí a začala jsem mít víc času na sebe.

Nyní běží od ukončení práce druhý měsíc a zatím mi to vůbec nechybí. Nevím, jestli se při druhé mateřské opět nabídnu (pokud teda bude Klárka ve školce), bude záležet na tom, jestli se budu nudit nebo ne, a taky pokud bude mít ještě zaměstnavatel zájem. :-)

Jelikož s manželem plánujeme druhé dítě tak, abych přešla rovnou z první mateřské na druhou, asi mi už v práci místo držet nebudou, takže takovouto spoluprací bych si ho možná udržela…?

Spolu s maminkou BarčaKa zpracovala Věra Tautová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

BarčaKa - diskuze

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×