Inzerce
Inzerce
Inzerce

Netekoucí hrnečky, lahvičky se savičkami apod. z pohledu zubaře

Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
V diskuzi se objevilo, že na přednáškách v zahraničí před netekoucími hrnečky varují, proto jsem se pokusila získat názor odborníka, stomatoložky p. dr. Ireny Červené a její názor Vám sem vkládám:

V poslední době se setkáváme s mnoha novinkami a mnoha názory. Že klasické dudlíky a lahvičky se savičkami škodí zubům či vývoji čelistí, není nic nového. Škodí – ovšem za určitých podmínek. Jedná se zejména o dlouhodobé intenzivní sání a to hlavně u dětí, které již mají prořezané zuby. Účinek je o to horší, pokud je v takové lahvičce podáván slazený nápoj, nebo je dudlík dokonce namáčen např. do medu.
Netekoucí hrneček není na našem trhu dostatečně dlouho, aby mohly být našimi lékaři plošně sledovány jeho případné negativní účinky. Avšak při přemýšlení, jak by mohl negativně ovlivnit růst zubů, vývoj čelistí, stav dásní nebo vznik zubního kazu, docházím k následujícím závěrům:
1. Dítě při pití z netekoucího hrnečku nemusí sát nijak namáhavě, tudíž působení svalů na vývoj čelistí a postavení zubů je podstatně menší, než u klasické lahvičky se savičkou.
2. Díky tvaru hubičky a menšímu sacímu úsilí není uspokojována potřeba sát. Hrneček se tudíž nestane návykovým, jak tomu bývá např. u dudlíku láhve, nebo dokonce prsu.
3. Pokud je do hrnečku dáváno k pití jen to, co je pro dítě cílové věkové skupiny vhodné (tzn. čistá voda nebo neslazený sáčkový! čaj), slouží hrneček jen jako pomůcka k zahnání žízně. Dítě se z něj tedy napije několikrát za den, vždy navíc jen velmi krátce. Když spočítáme celkovou dobu působení hrnečku na zuby, čelisti, retní uzávěr apod., zjistíme, že se jedná o příliš krátkou dobu na to, aby mohlo dojít k jejich jakémukoli výraznému ovlivnění. (Při podávání slazených nápojů, ovocných šťáv, granulovaných čajů apod. je situace naprosto odlišná, ale tam se jedná o působení cukrů a kyselin, nikoliv o tvar hrnečku a nutnost sání!)

Dle mého názoru je tedy netekoucí hrneček pro dítě, které ještě neumí pít z normálního hrnečku, lepší než lahvička se savičkou (i pokud pomineme fakt, že díky němu nebudeme mít mokrou postýlku, když se nám tam v noci zvrhne) ;-) Ale na druhou stranu, lahvička s dudlíkem, ve které je čistá voda, je mnohem lepší než normální hrneček naplněný sladkým nápojem ;-)

(Pozn.: Moje sedmiměsíční holčička má a v něm čistou vodu, ale když jsme začaly s příkrmy, musela jsem na dobu jídla našroubovat savičku, jinak se té vody pořádně nenapila, vztekala se a v závěru skoro nejedla. Během dne jí jinak netekoucí hrneček vyhovuje, když jí zkusím dát napít z normálního, tak se jí to hrozně líbí, ale je úplně celá mokrá.  Prostě je zapotřebí vybrat to, co je pro dítě nejlepší, resp. nejméně škodlivé, a pokud člověk zvolí nějaký ten ústupek, tak o něm vědět a kompenzovat to jinde ;-) )
autor: Calamity J.    Poslední změna: 27.11.2008 21:06:44
Předchozí článek Chcete kojenci koupit helmu? Další článek Suchá kůže v zimě, ekzém, prevence
opruzenin, na prsní bradavky
Diskuze
Reagovat na příspěvek
Komerční sdělení
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×