Inzerce
Inzerce
Inzerce

Co jsem četla? Tipy na knihy

Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
autor: Stieg Larsson
žánr: Detektivka

První ze tří románů trilogie bestsellerů Milénium pochází z pera švédského prozaika Stiega Larssona. On se bohužel úspěchu svého díla nedožil. Zemřel totiž náhle 9. listopadu 2004 a jeho 3 nevydané romány se našly po jeho smrti v podobě rukopisů v jeho bytě.

Paradoxem je, že dědictví po něm získal jeho otec a bratr, se kterými se vůbec nevídal, zatímco jeho družka Eva Gabrielssonová, která jej životem provázela 32 let a jistě i k dílu inspirovala a byla i jeho konzultantkou, neviděla ze stomiliónového dědictví ani halíř.

528stránkový román jsem přečetla téměř jedním dechem během jednoho dne dovolené na horách. Začala jsem ráno, odpustila si lyžování, místo toho zasedla do pohodlného křesla k topení u okna s krásným výjevem, a to scenérií, kdy z nebe padaly další a další nadílky obrovských vloček na již zasněžené alpské střechy domů.

Atmosféra jak šitá na míru prostředí, ve kterém se udává příběh románu.

Novinář, který prohrává soud s bohatým průmyslníkem, je vzápětí požádán o vyřešení jedné velké záhady. Před 40 lety zmizela beze stopy švédskému továrníkovi Vangerovi vnučka Harriet. On touží, aby byla záhada její, dle něj vraždy, objasněna před tím, než se odebere na onen svět.

Novinář Mikael Blomkvist záhy poznává, že úkol je nad síly jednoho investigativního žurnalisty. Tak se seznamuje s potetovanou a opiercingovanou, sociálně údajně nepřizpůsobivou, ale excelentní počítačovou expertkou Lisbeth Salanderovou.

Čím více příběh rozplétají, tím více se někdo pokouší o jejich život. Kdo? Vrah? Je z dost šílené rodiny Vangerů? Podaří se jim uniknout smrti? A rozluštit záhadu?

Po přečtení knihy jsem měla možnost shlédnout i stejnojmenný film s Danielem Craigem v hlavní roli. Určitě tento film neurazí. Představovala jsem si však, že snímku vytvoří mnohem morbidnější, až hitchockovskou atmosféru. Ač se snažili o náznaky, do dvou hodin se nikdy nemůže vejít tolik důležitých detailů pro pochopení všech zápletek příběhu. Ale i tak se mně líbil.

autor: Calamity J.    Poslední změna: 16.03.2012 10:30:44
Předchozí článek Klíč světla Další článek Milovaná
Diskuze
Reagovat na příspěvek
Komerční sdělení
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce