Val.J35 a její pohled na bydlení ve městě a na vesnici

Hned na začátku tohoto povídání se klidně přiznám, že jsem městský člověk. Narodila jsem se v Praze a tam taky prožila celkem v pohodě prvních 35 let svého života. Pravdou ovšem je i to, že jsem nikdy nechtěla žít někde v centru Prahy. Ke štěstí mně stačil okraj tohoto velkoměsta a do vnitřní Prahy jsem si jezdila tak maximálně užívat.

Bohužel při prvním těhotenství jsme kromě jiných problémů byli postaveni s manželem i před problém - kde spolu bydlet? Tuhle otázku jsme začali řešit v době, kdy jsem otěhotněla, mezitím jsme se stihli vzít a pak konečně přišel manžel s tím, že sehnal byt na Smíchově. Byl na sebe patřičně hrdý a tak moje námitky, že Smíchov nesnáším, 5. patro bez výtahu na konci těhotenství a pak s miminkem mě zabije, celkem prošly bez povšimnutí. A aby toho nebylo málo, jak tak už mám štěstí, stěhování probíhalo 2 dny po mé amniocentéze.

No nic, Smíchov jsem si užila v podstatě asi jen 7 měsíců, protože v okamžiku, kdy jsem zjistila, že jsem znova těhotná, jsem vydala ultimátum - s těhu břichem a malým miminem ty schody prostě nelezu. Když se ohlédnu zpětně, 2 výhody ten Smíchov měl. Za prvé jsme hodně ušetřili za kojeneckou vodu, protože po 14 dnech jsem se vzbouřila a odmítla ji kupovat a tahat s miminem a nákupem do schodů, za druhé jsem se naučila chodit nakupovat s lístkem. Představa, že bych zapomněla třeba chleba a byla nucena celou anabázi absolvovat víc jak 1x denně, mě děsila.

Inzerce

Ze Smíchova na okraj Prahy

Byla jsem asi ve 3. měsíci těhotenství s Jituškou, když jsme sehnali byt na okraji Prahy. Jásala jsem, ovšem jen do té doby než jsem zjistila, že se v sobotu stěhujeme a já jdu v pátek zase na amnio. No co, přežilo to jedno dítko, přežije i druhé. A měla jsem pravdu, zase jsme to ustáli. Druhé patro s výtahem bylo něco úžasného a já konečně měla celkem klid. Bohužel majitel bytu začal zvyšovat své nároky a po skoro 2 letech už se to finančně utáhnout nedalo.

Přesun na vesnici

Tehdy zasáhla tchýně a vytasila se s jakousi příbuznou vlastnící barák ve Vlkanově. Po bližším přezkoumání jsem zjistila, že je to 90 km od Prahy, vesnice s celkem 60ti obyvateli a chcípl tam pes. Moc se mi to nepozdávalo, ale nakonec jsem kývla. Ach ta naivní představa, jak ušetřím, děti budou mít zahradu, bude tam klid.....

Co se týká šetření: ano, něco málo člověk ušetří, ale pokud nechce úplně zblbnout, je nutné aspoň párkrát týdně navštívit civilizaci. A to jaksi pěšky nejde, takže ušetřené peníze sežere auto. Deptalo mě, že ve vesnici potkat člověka byl zázrak.
Děti naštvaný, že nemají hřiště, kamarády a na zahradě se celkem nudí.
Pro vše se muselo na nákup minimálně 9 km.
Když napadl sníh, člověk si mohl hodit korunou, jestli do města projede, nebo ne. A to jsem první zimu, já frajerka, projezdila na letních gumách, takže cesta do MC a hlavně večerní návraty domů byly kolikrát dost napínavé. Ale co by člověk pro děti neudělal.

Se vším jsem se celkem vyrovnala, ale pak přišlo září, nástup dětiček do školky a já s hrůzou zjistila, že dělám taxikáře. Ráno odvézt do školky, pak domů, odpoledne totéž, do toho Jituška chodila jen na 5 dní v měsíci, takže s ní ještě návštěvy MC, které je ovšem ve vedlejším městě než školka....Tak nic, tohle není pro mě. A poslední kapkou byla zima, kdy se prokázalo, že barák nemá izolaci, v rámci šetření (pošahaná příbuzná) se nedá ani pořádně vytopit a vstávání po ránu, kdy je v pokoji 14 °C zabíjí mě i potvoráky. Mimochodem když tam bylo přes den 20 °C, byl to zázrak.

Inzerce

Pronajali jsme si byt v malém městě

A vyvstala další otázka, co s tím? Nakonec jsem to vyřešila pronajmutím bytu přímo ve Světlé. Je to město, ale malé a všude je blízko. Je tady klid, nemám strach o děti a při tom tady seženu vše, co potřebuji. Když se chci rozšoupnout, vždy je po ruce Havlíčkův Brod nebo Jihlava. Děti sice nemají tu zahradu, ale vůbec ji nepostrádají, protože mají hřiště a hlavně spoustu kamarádů. Potkávají se s nimi ve školce, na hřišti a vlastně jsou neustále zabavené.

Spokojená bych mohla být i já, a celkem jsem, až na jeden podstatný problém. Není tady práce. A tím nemyslím jen ve městě, ale ani v blízkém okolí. A pokud práce je, určitě ne pro matku s dvěma malými dětmi. Takže to je velké mínus našeho současného bydlení. Zatím nevím, jak to budeme řešit, ale stále doufám, že to dopadne dobře.

Takže pokud to shrnu, mně osobně nejvíc vyhovuje život buď na okraji velkoměsta, nebo na malém městě. Vesnici už doopravdy nechci.

Jituš, jaká je u vás situace aktuálně?

K dnešnímu dni jsme mimo Prahu už skoro 3 roky. S manželem máme víkendové manželství. On v Praze stále pracuje, takže s námi doma je od pátečního večera do pondělního rána. Oficiální práci jsem nesehnala, ovšem po známostech se vždy našel nějaký ten vedlejšák na černo.

To vše se lehce změnilo zhruba před 4 měsíci, kdy jsme s hrůzou zjistili, že jsem opět těhotná. Nakonec tedy budou potvoráci asi 3, ale měla jsem jednu podmínku: skončí víkendové manželství, manžel si najde práci tady v okolí a bude s námi doma víc. Padl sice i návrh, že se vrátíme do Prahy, ale mám hrůzu z toho, že neseženu školku. Možná pro předškolního Jirku ano, ovšem Jituška by měla smůlu a ona školku miluje. Navíc se přiznám, že mně současné město vyhovuje. Mám o děti daleko menší strach, než bych měla třeba v Praze. Není problém je samotné vyslat na hřiště před barák a přijít za nimi až dodělám, co potřebuji. Všechny děti z okolí se znají a nějak se tady nevyskytují party puberťáků, co by těm malým ubližovaly. Navíc tam vždy sedí aspoň jedna maminka. A další velké plus - není tady žádná romská komunita.

Takže výsledek je jasný. Manžel posledního května končí s prací v Praze a už má v podstatě slíbenou práci tady v okolí. No a já musím ve městě sehnat o něco větší byt. Přeci jen do 2+1 už se 3 děti budou cpát dost špatně.

Inzerce

Na základě vyprávění Val.J35 připravila Naďa Barochová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Val.J35 a její pohled na bydlení ve městě a na vesnici - diskuze

 • Moc držím palce, abyste našli nějaké prima bydlení  
  nadule1   | 04.04.2012 14:39:22
  Reagovat | URL příspěvku
 • Jitu to je fajn, že jsi konečně spokojená. Světlá je fajn městečko, manžel od tama pochází.Tak se opatruj a at se daří i nadále.
  kamila   | 04.04.2012 14:23:45
  Reagovat | URL příspěvku
 • Jejda, Ty mas plany
  Vis, ze se nemusis pokazde stehovat, kdyz mas buben? 
  Ale bez toho by to asi byla nuda, ze? 
  zajic   | 04.04.2012 14:22:15 | Reakcí: 1, poslední: 04.04.2012 14:38:38
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • odstehujte se knam..male mesto,vse po ruce,skolek milion,levne byty a praha busem za 30 min,..tudiz manzel denne..a ja a stumpajzlove k tomu..co ty na to??a ja na tom taky vydelam,protoze budu mit spriznenou dusi hned blizko        a potvoraci s nasima aspon zbouraji to mesto uplne 
  Liberte   | 04.04.2012 13:46:35
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce