Řešení kvízu č. 4

Správná odpověď:

Nelíbilo se mně, jak se mě spolužačky nezastaly.

1) mně - 3. pád zájmena já

2) čárka - spojka jak odděluje dvě věty (poznáme podle dvou přísudků – nelíbilo a nezastaly), proto píšeme čárku

3) ě - 2. pád zájmena já

4) y - shoda podmětu s přísudkem, podmět je rodu ženského (spolužačky), proto je v příčestí minulém tvrdé y (pomůcka: ty spolužačky se nezastaly)

Zájmeno já

1. pád - já
2. pád - mě, mne
3. pád - mně, mi
4. p. - mě, mne
6. pád -(o) mně
7. pád – mnou
 

Pomůcka:

2. pád = 2 písmena (mě), 3. pád = 3 písmena (mně)

NEBO

Pokud mohu říct kratší tvar , píšu ,
pokud mohu říci delší tvar tobě, píšu pak mně.

Připravila Mgr. Kateřina Veselá.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Řešení - diskuze

  • mě x mně
    nevím už kde jsem se to naučila, ale praktikuju tuto poučku - pokud můžete říct mne - pak se píše mě. Pokud to říci nejde, tak se píše mně.
    př: vidíš mne/mě, ale mluvily o mně (mluvily o mne nelze)
    baru_d   | 19.02.2012 20:54:23
    Reagovat | URL příspěvku
  • Jestli někde v rychlosti dělám chyby, tak právě u mě a mně, i když poučku s pády znám. A když jsem líná přemýšlet, napíšu mne. 

    Na test jsem si chviličku našla, takže jsem se nespletla.   
    Evulik25   | 10.02.2012 08:30:40
    Reagovat | URL příspěvku
  • dodneška jsem si myslela, že můžu použít občas oba tvary mě mně a je to dobře     takže za 5!  
    jezurka   | 09.02.2012 11:19:54
    Reagovat | URL příspěvku
  • Bez chyby, ale sama bych nikdy neřekla, nelíbilo se mně, ale nelíbilo se mi. :))  
    nadule1   | 09.02.2012 09:48:17 | Reakcí: 4, poslední: 09.02.2012 12:44:57
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Tabletka "po"

| Didi_lulu | 23.03.2017, 12:58

Chci se zeptat, 16. 3. 2017 jsem si vzala tabletku po, po 10 minutách od nehody. Po 3 dnech mě začalo bolet břicho, nejprve to byly mírné tlaky v podbřišku, teď je to spíše žaludek. Co to může být? Poraďte mi prosím.

Dobrý den, bolest žaludku by neměla s užitím postkoitální antikoncepce nijak souviset. Pobolívání v podbřišku není nic neobvyklého a může být následová krvácením po užití tabletky. 

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 23.03.2017, 18:45
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce