Inzerce
Inzerce
Inzerce

2. Očkování proti papilomaviru

Vaší doménou jsou patologie děložního čípku a s tím související vyšetření, miniinvazívní chirurgie v této oblasti a jste i velkým, jestli to tak mohu říci, popularizátorem očkování proti papilomavirům, původcům rakoviny děložního čípku. Jsou Vaše děti také naočkované?
Jsou obě naočkované.

Obě naočkované. Takže i syn? Protože jsem četla, že i Váš kolega doc. Unzeitig nechal syna očkovat.
Znám velice málo lékařů - gynekologů, kteří vědí něco o vakcíně, mají syny a nenechali je naočkovat. Myslím si, že potenciál vakcinace pro chlapce a mladé muže není v Česku využíván a je to velká škoda.

Víme, jaká onemocnění způsobuje papilomavirus u žen v té gynekologické oblasti, ale jak jste zmínil, nevyhýbá se ani mužům. Jaká onemocnění způsobuje papilomavirus u mužů?
Pokud se jedná o nemocnění zhoubná, tak to jsou některé nádory dutiny ústní a hrtanu, některé nádory konečníku a penisu a z těch nezhoubných, ale velice závažných, je to laryngeální papilomatóza, při které se tvoří polypy dýchacích cest a  člověk začíná mít hlasové a dechové obtíže, prakticky se dusí a jsou potřeba někdy i četné operace v celkové narkóze v s odstupem několika týdnů. A to nejčastější onemocnění, kvůli kterému jsem například já nechal očkovat svého syna, jsou genitální bradavice nebo spisovněji kondylomata akuminata, což je onemocnění, které je čím dál frekventovanější v populaci, je to patrně nejčastější sexuálně přenosná nemoc. Riziko nákazy je velice vysoké už při jednom pohlavním styku s nakaženou osobou. Žen a dívek, které tohle onemocnění mají, vídám každý týden hodně. Léčba je svízelná, často je nutné ji opakovat a onemocnění velice často recidivuje. Postihuje obě pohlaví, stejně muže jako ženy, muže samozřejmě nevídám v mé praxi, ale o to častěji je vídají dermatovenerologové, urologové či praktičtí lékaři.

Je tam tedy nutná opakovaná operativa?
Kondylomata se teď už většinou operativně neléčí, spíš nějakou chemickou likvidací nebo použitím imunomodulačních léků (léky posilující imunitu). Ale ať už se použije jakákoli varianta, tak většinou nestačí jen jedno sezení a kondylomata často recidivují. Jsou nejenom neestetická, ale také nepříjemná. Často destruují i partnerský vztah a působí značná strádání tomu, kdo je má.

Takže podle Vás by se měli plošně očkovat i muži ve věku, než začnou s pohlavním životem?
To už je doporučení například amerických autorit, které plošnou vakcinaci mladých chlapců a mužů doporučují. Vždycky to naráží na problém finanční, takže nejsem určitě ten, který by horoval za to, aby se z veřejných prostředků financovala plošná vakcinace nějaké široké komunity chlapců, protože financí v systému zdravotnictví není mnoho. Myslím si ale, že je to skvělá investice do zdraví svého nebo svého dítěte.

Vakcíny, které jsou zde na trhu, se liší spektrem původců, proti kterým působí. Jak? Která je lepší ochranou proti kterému onemocnění?
Vakcíny jsou toho času na trhu dvě.  Jedna je bivalentní, která se u nás a všude na světě jmenuje Cervarix, druhá je kvadrivalentní, která se u nás jmenuje Silgard a ve většině ostatních zemí Gardasil. Obě by měly chránit velice spolehlivě proti dvěma nejčastějším původcům karcinomu děložního hrdla, to jsou viry vysoce rizikové typy HPV 16 a 18.  Kvadrivalentní vakcína navíc chrání proti dvěma virům, které jsou tak zvaně nízce rizikové, to jsou typy 6 a 11, které způsobují už zmíněné genitální bradavice a kromě toho způsobují onu laryngální papilomatózu, což je onemocnění závažné, které postihuje obě pohlaví a může postihnout nejen dospělé, ale i malé děti.

Inzerce

Má význam očkování u žen, které již sexuální život započaly? Protože ne vždy se mohou s tím virem setkat hned na poprvé.
I kdyby se s ním setkaly, tak setkání s virem nezanechává celoživotní imunitu. Určitě vakcinace má smysl i u žen, které jsou sexuálně aktivní, navíc všechny klinické studie, které proběhly s oběma vakcínami, byly dělány z velké části právě na ženách sexuálně aktivních. A u nich vyšly výsledky velmi přesvědčivě. Určitě je tedy očkování vhodné i u žen a mužů, kteří již žijí sexuálním životem.

Právě s tím souvisí i moje další otázka, jestli se třeba naopak může celoživotní imunita vytvořit bez očkování po pouhém opakovaném častém kontaktu s tímto virem?
Ne. Přirozená infekce nevede k celoživotní ani dlouhodobé imunitě.

Inzerce

A ví se, co rozhoduje o tom, že člověk nakažený papilomavirem onemocní?
Neví. Tato otázka je zcela na místě, protože s papilomavirem se setká asi 80 % populace, která sexuálně žije a jenom u zlomku toho počtu skutečně dojde k tvorbě třeba nádoru. Ti lidé nemají žádnou poruchu imunity, jsou to zdraví jedinci obou pohlaví, známe některé kofaktory, které by k tomu mohly přispět, to znamená, když ta infikovaná osoba má ještě některý z dalších faktorů, má vyšší riziko, že onemocní nějakým přednádorovým stavem nebo nádorem. Takovými nejznámějšími kofaktory jsou kouření, časný začátek sexuálního života a časté střídání sexuálních partnerů. Ale samozřejmě, že nádory i přednádorové změny vidíme i u žen a mužů, u kterých nejsou žádné tyto faktory přítomné.  Takže nevíme, proč se u někoho onemocnění vyvine a u jiného ne.

Abychom měli komplexní informaci, mohu Vás poprosit ještě o informaci, pro koho je toto očkování plně hrazené, případně pro zájemce mimo tuto skupinu kolik stojí?
Cena obou vakcín, pokud se pohybují na volném trhu a zájemce si je kupuje, je v současné době zhruba 3.500 Kč za jednu dávku. Ty dávky jsou potřeba tři. Není vyloučeno, že ceny vakcín trochu klesnou v souvislosti s tím, jak teď začne celoplošné očkování cílové skupiny. Cílovou skupinou určenou pro vakcinaci v České republice jsou dívky po dovršení 13. roku věku do dosažení 14. roku věku. Když je první dávka aplikována v tomto období, mají všechny tři dávky hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Levnější Cervarix je hrazen z pojištění zcela, na Silgard, který je o něco dražší, připlácejí rodiče 300 korun na jednu dávku.

Inzerce

Pokud by někdo chtěl více informací o problematice HPV infekce, jedním ze zdrojů by mohly být stránky HPV College – www.hpv-college.cz.

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

2. Očkování proti papilomaviru - diskuze

 • já myslela, že kdo jednou HPV má, ten se do doživotně nezbaví a očkování tudíž nemá smysl...  
  Gastrica   | 24.04.2012 12:26:44
  Reagovat | URL příspěvku
 • to je zvlastni,
  ze setkani s virem nezpusobi rezistenci vuci viru, zatimco ockovani jo. Ty jo, jak to? Jsem zmatenej zajic

  Ale vim, do ceho investovat.
  zajic   | 24.04.2012 12:04:35
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zajímavé, o očkování chlapců jsem netušila. Hm.. Těším se na zítra.
  sazicka   | 24.04.2012 09:31:58
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Výsledky cytologie

| aksilE | 14.09.2021, 08:15

Dobrý den,
na cytologii mám podle výsledků nález, který již nestačí sledovat, ale musí se již dle doktorky řešit. Mám dvě možnosti, buďto biopsii nebo konizaci čípku, pro kterou je moje doktorka spíše nakloněna. Četla jsem však, že výsledky z 1 cytologie nemusí být přesné a výsledek může být nad/podhodnocený či falešně pozitivní. Napadlo mě, zda není lepší pro kontrolu udělat ještě jeden stěr a to již placený LAB test. Nechce se mi věřit, že bych najednou měla takový problém, na prohlídky chodím pravidelně, jsem očkována a mám několik let stálého partnera. Mám 3měsíční mimi a doporučení po zákroku je nezvedat těžké věci, což si nedovedu v mém případě představit. Plánujeme později ještě jedno a tak se obávám, zda chir. zásahem bych pak neměla problémy např. s donošením.
Je mi 26 let.

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, bohužel bez popsání nálezu a jeho závažnosti vám adekvátně nemohu sdělit svůj názor na váš případ. Samozřejmě jako všechny metody, testování nemusí být zcela přesné, ale pokud je nález natolik závažný, že se paní doktorka spíše i ve vašem věku kloní ke konizaci, převažují zřejmě benefity zákroku nad riziky. V případě konizace a následného těhotenství záleží na tom, kolik tkáně čípku je odstraněno (tzn. jak velký konus byl vytnut), jelikož se musí vyříznout taková část čípku, která obsahuje změněné buňky, aby zůstal takzvaný "zdravý okraj". Pokud je tento konus standartní velikosti (nedochází prakticky k amputaci čípku) a dobře se zhojí po zákroku, není důvod k obavám. Samozřejmě během těhotenství tím pádem bude čípek více sledován z důvodu předchozího zákroku, aby se rychleji nezkracoval, ale naprostá většina žen později nemá s tímto potíže. Pokud nakonec na zákrok přistoupíte, je důležité také myslet na dostatek času ke zhojení, nežli se rozhodnete znovu otěhotnět. Držím vám palce, věřím, že vše dobře dopadne ke vší spokojenosti, hezký den.

MUDr. Elena Peschoutová | Babyonline | 17.09.2021, 20:48
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×