Inzerce
Inzerce
Inzerce

2. Očkování proti papilomaviru

Rozhovor byl pořízen 22. března 2012

Vaší doménou jsou patologie děložního čípku a s tím související vyšetření, miniinvazívní chirurgie v této oblasti a jste i velkým, jestli to tak mohu říci, popularizátorem očkování proti papilomavirům, původcům rakoviny děložního čípku. Jsou Vaše děti také naočkované?
Jsou obě naočkované.

Obě naočkované. Takže i syn? Protože jsem četla, že i Váš kolega doc. Unzeitig nechal syna očkovat.
Znám velice málo lékařů - gynekologů, kteří vědí něco o vakcíně, mají syny a nenechali je naočkovat. Myslím si, že potenciál vakcinace pro chlapce a mladé muže není v Česku využíván a je to velká škoda.

Inzerce

Víme, jaká onemocnění způsobuje papilomavirus u žen v té gynekologické oblasti, ale jak jste zmínil, nevyhýbá se ani mužům. Jaká onemocnění způsobuje papilomavirus u mužů?
Pokud se jedná o nemocnění zhoubná, tak to jsou některé nádory dutiny ústní a hrtanu, některé nádory konečníku a penisu a z těch nezhoubných, ale velice závažných, je to laryngeální papilomatóza, při které se tvoří polypy dýchacích cest a  člověk začíná mít hlasové a dechové obtíže, prakticky se dusí a jsou potřeba někdy i četné operace v celkové narkóze v s odstupem několika týdnů. A to nejčastější onemocnění, kvůli kterému jsem například já nechal očkovat svého syna, jsou genitální bradavice nebo spisovněji kondylomata akuminata, což je onemocnění, které je čím dál frekventovanější v populaci, je to patrně nejčastější sexuálně přenosná nemoc. Riziko nákazy je velice vysoké už při jednom pohlavním styku s nakaženou osobou. Žen a dívek, které tohle onemocnění mají, vídám každý týden hodně. Léčba je svízelná, často je nutné ji opakovat a onemocnění velice často recidivuje. Postihuje obě pohlaví, stejně muže jako ženy, muže samozřejmě nevídám v mé praxi, ale o to častěji je vídají dermatovenerologové, urologové či praktičtí lékaři.

Je tam tedy nutná opakovaná operativa?
Kondylomata se teď už většinou operativně neléčí, spíš nějakou chemickou likvidací nebo použitím imunomodulačních léků (léky posilující imunitu). Ale ať už se použije jakákoli varianta, tak většinou nestačí jen jedno sezení a kondylomata často recidivují. Jsou nejenom neestetická, ale také nepříjemná. Často destruují i partnerský vztah a působí značná strádání tomu, kdo je má.

Inzerce

Takže podle Vás by se měli plošně očkovat i muži ve věku, než začnou s pohlavním životem?
To už je doporučení například amerických autorit, které plošnou vakcinaci mladých chlapců a mužů doporučují. Vždycky to naráží na problém finanční, takže nejsem určitě ten, který by horoval za to, aby se z veřejných prostředků financovala plošná vakcinace nějaké široké komunity chlapců, protože financí v systému zdravotnictví není mnoho. Myslím si ale, že je to skvělá investice do zdraví svého nebo svého dítěte.

Vakcíny, které jsou zde na trhu, se liší spektrem původců, proti kterým působí. Jak? Která je lepší ochranou proti kterému onemocnění?
Vakcíny jsou toho času na trhu dvě.  Jedna je bivalentní, která se u nás a všude na světě jmenuje Cervarix, druhá je kvadrivalentní, která se u nás jmenuje Silgard a ve většině ostatních zemí Gardasil. Obě by měly chránit velice spolehlivě proti dvěma nejčastějším původcům karcinomu děložního hrdla, to jsou viry vysoce rizikové typy HPV 16 a 18.  Kvadrivalentní vakcína navíc chrání proti dvěma virům, které jsou tak zvaně nízce rizikové, to jsou typy 6 a 11, které způsobují už zmíněné genitální bradavice a kromě toho způsobují onu laryngální papilomatózu, což je onemocnění závažné, které postihuje obě pohlaví a může postihnout nejen dospělé, ale i malé děti.

Má význam očkování u žen, které již sexuální život započaly? Protože ne vždy se mohou s tím virem setkat hned na poprvé.
I kdyby se s ním setkaly, tak setkání s virem nezanechává celoživotní imunitu. Určitě vakcinace má smysl i u žen, které jsou sexuálně aktivní, navíc všechny klinické studie, které proběhly s oběma vakcínami, byly dělány z velké části právě na ženách sexuálně aktivních. A u nich vyšly výsledky velmi přesvědčivě. Určitě je tedy očkování vhodné i u žen a mužů, kteří již žijí sexuálním životem.

Inzerce

Právě s tím souvisí i moje další otázka, jestli se třeba naopak může celoživotní imunita vytvořit bez očkování po pouhém opakovaném častém kontaktu s tímto virem?
Ne. Přirozená infekce nevede k celoživotní ani dlouhodobé imunitě.

A ví se, co rozhoduje o tom, že člověk nakažený papilomavirem onemocní?
Neví. Tato otázka je zcela na místě, protože s papilomavirem se setká asi 80 % populace, která sexuálně žije a jenom u zlomku toho počtu skutečně dojde k tvorbě třeba nádoru. Ti lidé nemají žádnou poruchu imunity, jsou to zdraví jedinci obou pohlaví, známe některé kofaktory, které by k tomu mohly přispět, to znamená, když ta infikovaná osoba má ještě některý z dalších faktorů, má vyšší riziko, že onemocní nějakým přednádorovým stavem nebo nádorem. Takovými nejznámějšími kofaktory jsou kouření, časný začátek sexuálního života a časté střídání sexuálních partnerů. Ale samozřejmě, že nádory i přednádorové změny vidíme i u žen a mužů, u kterých nejsou žádné tyto faktory přítomné.  Takže nevíme, proč se u někoho onemocnění vyvine a u jiného ne.

Inzerce

Abychom měli komplexní informaci, mohu Vás poprosit ještě o informaci, pro koho je toto očkování plně hrazené, případně pro zájemce mimo tuto skupinu kolik stojí?
Cena obou vakcín, pokud se pohybují na volném trhu a zájemce si je kupuje, je v současné době zhruba 3.500 Kč za jednu dávku. Ty dávky jsou potřeba tři. Není vyloučeno, že ceny vakcín trochu klesnou v souvislosti s tím, jak teď začne celoplošné očkování cílové skupiny. Cílovou skupinou určenou pro vakcinaci v České republice jsou dívky po dovršení 13. roku věku do dosažení 14. roku věku. Když je první dávka aplikována v tomto období, mají všechny tři dávky hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Levnější Cervarix je hrazen z pojištění zcela, na Silgard, který je o něco dražší, připlácejí rodiče 300 korun na jednu dávku.

Pokud by někdo chtěl více informací o problematice HPV infekce, jedním ze zdrojů by mohly být stránky HPV College – www.hpv-college.cz.

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

2. Očkování proti papilomaviru - diskuze

 • já myslela, že kdo jednou HPV má, ten se do doživotně nezbaví a očkování tudíž nemá smysl...  
  Gastrica   | 24.04.2012 12:26:44
  Reagovat | URL příspěvku
 • to je zvlastni,
  ze setkani s virem nezpusobi rezistenci vuci viru, zatimco ockovani jo. Ty jo, jak to? Jsem zmatenej zajic

  Ale vim, do ceho investovat.
  zajic   | 24.04.2012 12:04:35
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zajímavé, o očkování chlapců jsem netušila. Hm.. Těším se na zítra.
  sazicka   | 24.04.2012 09:31:58
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jde o separační úzkost?

| emae | 04.12.2023, 12:49

Dobrý den paní magistro,

mám dotaz ohledně mé dcery. Anička je zatím jedináček, má 20 měsíců. Je hodná, šikovná, zdravá, poměrně společenská, ALE. Kdykoliv, když jsme spolu a kdokoliv si jí chce pochovat, nebo se jí jen dotknout, tak utíká, řve, chce být jen se mnou. Je u nás babička, (na kterou je opravdu zvyklá, vídají se téměř každý den), Anička si v pohodě hraje, máma jí chce pomazlit, NEEXISTUJE, zdrhá za mnou. S manželem je díky bohu v pohodě. Fór je v tom, že když je u té stejné babičky na hlídání, a to i přes noc, nemají jediný problém, Anička se s ní mazlí, udělá si z ní kolikrát tu pečovatelku, tzn. chce být jen s ní, jakmile příjde děda, zdrhá zase za ní a chce být u ní. Už jsem z toho dost unavená, neboť to trvá nejméně půl roku a chtěla bych se vás zeptat, jestli dítě v tak malém věku už dokáže hrát/předstírat? Ona je opravdu v pohodě víceméně s kdekým, když nejsem na blízku. Trvá to pár minut, než například opláče můj odchod a je s tou danou osobou v pohodě. Ale jakmile jsme kdekoliv, nebo i u nás doma a někdo o ni projeví zájem, jsem-li na blízku, je to k nevydržení.

Moc vám děkuji za pomoc!

Dobrý den,

podle Vámi popisovaného chování dcerky se s největší pravděpodobností skutečně jedná o projevy separační úzkosti. O tomto období je k dispozici mnoho materiálů a informací, také já jsem již několikrát na obdobné dotazy odpovídala. Proto bych se o projevech tohoto období nyní více nerozepisovala. Snad jen uklidnění pro vás, jedná se o naprosto normální projev zdravého vývoje dítěte. Je to projev zdravě se formujících emočních vztahů k matce a k dalším pečujícím osobám. K dceři je potřeba přistupovat citlivě, poskytnout jí fyzický kontakt, pomazlení, pochování, když jej bude potřebovat. Čím citlivěji k ní budete přistupovat a naplňovat její potřeby citové blízkosti, tím se rychleji naplní a toto období odezní. Rozhodně není třeba se tím nijak trápit nebo znepokojovat, dcera se vyvíjí naprosto normálně. To, že se podobné projevy objevují ve vztahu k babičce, je známkou jejich dobrého blízkého vztahu. Samozřejmě že pokud jste přítomna vy jako nejbližší pečující osoba, tak dcerka upřednostňuje vás. Jinak i malé dítě si dokáže vybírat osoby, a to i u blízkých, které se o něj budou starat a které ne. Tyto preference se během dětství i několikrát změní a je to také normální (např. na toaletě mi může pomoci jen maminka, tatínek ne, na kole jezdím jen s pomocí dědečka apod.). Užívejte si zdravé a krásné dcerky, poskytněte jí dostatek blízkosti, dokud ji potřebuje.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 05.12.2023, 17:53
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×