Inzerce
Inzerce
Inzerce

2. Očkování proti papilomaviru

Vaší doménou jsou patologie děložního čípku a s tím související vyšetření, miniinvazívní chirurgie v této oblasti a jste i velkým, jestli to tak mohu říci, popularizátorem očkování proti papilomavirům, původcům rakoviny děložního čípku. Jsou Vaše děti také naočkované?
Jsou obě naočkované.

Obě naočkované. Takže i syn? Protože jsem četla, že i Váš kolega doc. Unzeitig nechal syna očkovat.
Znám velice málo lékařů - gynekologů, kteří vědí něco o vakcíně, mají syny a nenechali je naočkovat. Myslím si, že potenciál vakcinace pro chlapce a mladé muže není v Česku využíván a je to velká škoda.

Víme, jaká onemocnění způsobuje papilomavirus u žen v té gynekologické oblasti, ale jak jste zmínil, nevyhýbá se ani mužům. Jaká onemocnění způsobuje papilomavirus u mužů?
Pokud se jedná o nemocnění zhoubná, tak to jsou některé nádory dutiny ústní a hrtanu, některé nádory konečníku a penisu a z těch nezhoubných, ale velice závažných, je to laryngeální papilomatóza, při které se tvoří polypy dýchacích cest a  člověk začíná mít hlasové a dechové obtíže, prakticky se dusí a jsou potřeba někdy i četné operace v celkové narkóze v s odstupem několika týdnů. A to nejčastější onemocnění, kvůli kterému jsem například já nechal očkovat svého syna, jsou genitální bradavice nebo spisovněji kondylomata akuminata, což je onemocnění, které je čím dál frekventovanější v populaci, je to patrně nejčastější sexuálně přenosná nemoc. Riziko nákazy je velice vysoké už při jednom pohlavním styku s nakaženou osobou. Žen a dívek, které tohle onemocnění mají, vídám každý týden hodně. Léčba je svízelná, často je nutné ji opakovat a onemocnění velice často recidivuje. Postihuje obě pohlaví, stejně muže jako ženy, muže samozřejmě nevídám v mé praxi, ale o to častěji je vídají dermatovenerologové, urologové či praktičtí lékaři.

Inzerce

Je tam tedy nutná opakovaná operativa?
Kondylomata se teď už většinou operativně neléčí, spíš nějakou chemickou likvidací nebo použitím imunomodulačních léků (léky posilující imunitu). Ale ať už se použije jakákoli varianta, tak většinou nestačí jen jedno sezení a kondylomata často recidivují. Jsou nejenom neestetická, ale také nepříjemná. Často destruují i partnerský vztah a působí značná strádání tomu, kdo je má.

Takže podle Vás by se měli plošně očkovat i muži ve věku, než začnou s pohlavním životem?
To už je doporučení například amerických autorit, které plošnou vakcinaci mladých chlapců a mužů doporučují. Vždycky to naráží na problém finanční, takže nejsem určitě ten, který by horoval za to, aby se z veřejných prostředků financovala plošná vakcinace nějaké široké komunity chlapců, protože financí v systému zdravotnictví není mnoho. Myslím si ale, že je to skvělá investice do zdraví svého nebo svého dítěte.

Vakcíny, které jsou zde na trhu, se liší spektrem původců, proti kterým působí. Jak? Která je lepší ochranou proti kterému onemocnění?
Vakcíny jsou toho času na trhu dvě.  Jedna je bivalentní, která se u nás a všude na světě jmenuje Cervarix, druhá je kvadrivalentní, která se u nás jmenuje Silgard a ve většině ostatních zemí Gardasil. Obě by měly chránit velice spolehlivě proti dvěma nejčastějším původcům karcinomu děložního hrdla, to jsou viry vysoce rizikové typy HPV 16 a 18.  Kvadrivalentní vakcína navíc chrání proti dvěma virům, které jsou tak zvaně nízce rizikové, to jsou typy 6 a 11, které způsobují už zmíněné genitální bradavice a kromě toho způsobují onu laryngální papilomatózu, což je onemocnění závažné, které postihuje obě pohlaví a může postihnout nejen dospělé, ale i malé děti.

Inzerce

Má význam očkování u žen, které již sexuální život započaly? Protože ne vždy se mohou s tím virem setkat hned na poprvé.
I kdyby se s ním setkaly, tak setkání s virem nezanechává celoživotní imunitu. Určitě vakcinace má smysl i u žen, které jsou sexuálně aktivní, navíc všechny klinické studie, které proběhly s oběma vakcínami, byly dělány z velké části právě na ženách sexuálně aktivních. A u nich vyšly výsledky velmi přesvědčivě. Určitě je tedy očkování vhodné i u žen a mužů, kteří již žijí sexuálním životem.

Právě s tím souvisí i moje další otázka, jestli se třeba naopak může celoživotní imunita vytvořit bez očkování po pouhém opakovaném častém kontaktu s tímto virem?
Ne. Přirozená infekce nevede k celoživotní ani dlouhodobé imunitě.

Inzerce

A ví se, co rozhoduje o tom, že člověk nakažený papilomavirem onemocní?
Neví. Tato otázka je zcela na místě, protože s papilomavirem se setká asi 80 % populace, která sexuálně žije a jenom u zlomku toho počtu skutečně dojde k tvorbě třeba nádoru. Ti lidé nemají žádnou poruchu imunity, jsou to zdraví jedinci obou pohlaví, známe některé kofaktory, které by k tomu mohly přispět, to znamená, když ta infikovaná osoba má ještě některý z dalších faktorů, má vyšší riziko, že onemocní nějakým přednádorovým stavem nebo nádorem. Takovými nejznámějšími kofaktory jsou kouření, časný začátek sexuálního života a časté střídání sexuálních partnerů. Ale samozřejmě, že nádory i přednádorové změny vidíme i u žen a mužů, u kterých nejsou žádné tyto faktory přítomné.  Takže nevíme, proč se u někoho onemocnění vyvine a u jiného ne.

Abychom měli komplexní informaci, mohu Vás poprosit ještě o informaci, pro koho je toto očkování plně hrazené, případně pro zájemce mimo tuto skupinu kolik stojí?
Cena obou vakcín, pokud se pohybují na volném trhu a zájemce si je kupuje, je v současné době zhruba 3.500 Kč za jednu dávku. Ty dávky jsou potřeba tři. Není vyloučeno, že ceny vakcín trochu klesnou v souvislosti s tím, jak teď začne celoplošné očkování cílové skupiny. Cílovou skupinou určenou pro vakcinaci v České republice jsou dívky po dovršení 13. roku věku do dosažení 14. roku věku. Když je první dávka aplikována v tomto období, mají všechny tři dávky hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Levnější Cervarix je hrazen z pojištění zcela, na Silgard, který je o něco dražší, připlácejí rodiče 300 korun na jednu dávku.

Inzerce

Pokud by někdo chtěl více informací o problematice HPV infekce, jedním ze zdrojů by mohly být stránky HPV College – www.hpv-college.cz.

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

2. Očkování proti papilomaviru - diskuze

 • já myslela, že kdo jednou HPV má, ten se do doživotně nezbaví a očkování tudíž nemá smysl...  
  Gastrica   | 24.04.2012 12:26:44
  Reagovat | URL příspěvku
 • to je zvlastni,
  ze setkani s virem nezpusobi rezistenci vuci viru, zatimco ockovani jo. Ty jo, jak to? Jsem zmatenej zajic

  Ale vim, do ceho investovat.
  zajic   | 24.04.2012 12:04:35
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zajímavé, o očkování chlapců jsem netušila. Hm.. Těším se na zítra.
  sazicka   | 24.04.2012 09:31:58
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Vyvoj 14 ti mesicniho syna

| Cucollino | 29.03.2020, 11:38

Dobry den,memu mladšímu synovi za tyden bude 14 mesicu..Mam par obav zda je u nej vse v poradku co se tyka vyvoje.
Mam jeste starsiho syna,u toho resime otazku autismu ci VD,jeste nema stanovenou diagnozu a je mu 4,5 roku..
Co se tyka mladsiho,tak ten se narodil od 14 dni drive,co se tyka motorickeho vyvoje,je zrejmne vse tak jak ma byt,leze po čtyřech,sedi,obchází nabytek,za ruku jde ale nema odvahu se pustit a jit sam.Vsude tedy vyleze na gauc,postel,schody uplne bez problemu uz od 11 ti mesicu..
Spis co me trapi je to zda je to ostatni v poradku..Kdyz mu treba ukazu 5 zvířátek v radě a zeptam se kde je krava,prase,kocka,pes atd tak bez váhání bud schodi nebo vezme do ruky.Kdyz se ho zeptam aniz by je videl tak je videt ze hleda,ale jakmile vidi neco jineho tak si jde proste po svem :-) Kdyz mu reknu dej,bud se zacne rozcilovat ze mi to neda,nebo to po me hodi a parkrat tedy mi to dal do ruky.Ale nejake prines,ukaz to zatim jinak ne..kostky kdyz postavim komín schazuje ale nepostavi.Za to kazde smitko na zemi sebere..Zacina tedy pouzivat na vse ukazovacek autickem jezdi i tim ukazovackem,ale ucelne k ukazovani ho jeste nepouziva,to taky nevim zda je v normlne nebo ne.Co se tyka ocniho kontaktu tak ten je v poradku,je mazlivej,kdyz delam blbinky smeje se,kdyz se mu nevo nelibi da tez najevo,kdyz znizim z dohledu ted jde ke dverim a place.Co se tyka reci,tak po ockovani 1 hexy mi prestal zvatlat,pak zacal po 2 mesicich opet zvatlat,takze jedeme bababa,dadada,dedede,tatata,bada,vaba atd a obcas kdyz teda me vidi tak rika mamama..paci paci umi,papa taky,varila myšička kasicku tez ale udela jen kdyz se mu chce.Co se tyka treba návštěv taky nema problem,je vcelku kontaktni,takze se smeje kdyz se na nej nekdo usmeje,necha se pochovat atd..Ale porad si me hlida.Na fotce ukaze kde je mama a kde je tata a kde je bracha taky uz se nam povedlo..Na jmeno reaguje tez z 90 ti procent,pokud neni nejak zaneprázdněn ..Na starsiho je spise jako lepidlo :-) porad by s nim chtel byt nejak v kontaktu ale kdyz ma starsi špatnou naladu tak se mu to nelibi,samozrejme tahanice o hracky jsou u nas bezna vec.Co ma starsi musi mit i mladsi.Kdyz neni po jeho je tez problem a vyjádří svuj nesouhlas.Co s tyka zvirat,mame dva psi takze s tim problem taky neni..Porad jim zkoumá usi,zuby,oci :-)
Prijde mi jako zvídavé ditko.Posila auticka po zemi,vse musi zmacknou a vyzkouset co to dela a umi.Kdyz mu neco nejde tak se vzteka.A dalsi vec co mne trapi,je to,ze sve jidlo musi mit rozmixovane,kousky nesnese,ale pecivo a mnamky co se mu da do ruky sni bez problemu.
Nevim zda jsem vse popsala srozumitelné ale zajimal by mne Vas nazor zda mam popripade vyhledat i nejakeho odborníka a nebo zda pockat.Vim ze se dela screening ale jen by mne zajimal Vas nazor na dane veci.
Dekuji moc za odpoved.S pozdravem Monika

Dobrý den, pouze podle popisu chování vašeho synka a bez možnosti chlapce vidět, vám nemohu zodpovědně odpovědět na dotaz ohledně jeho vývoje. Vývoj syna by podle některých popisovaných projevů mohl být nerovnoměrný. Píšete ale, že se starším synem chodíte na nějaká odborná vyšetření, je v řešení možnost poruchy autistického spektra. Pokud vám jde o vyloučení obdobných potíží u mladšího chlapce, pak bych vám doporučila dohodnut si konzultace u odborníků, kam chodíte se starším synem, což bych považovala za nejrychlejší řešení. Potom samozřejmě probíhá screening, který pravdivě vyplňte. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Krupková | Babyonline | 29.03.2020, 15:26
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce