Inzerce
Inzerce
Inzerce

4. Domácí porody

Rozhovor byl pořízen 22. března 2012

Nemohu se vyhnout konfrontačnímu tématu domácích porodů. Mimo zdravotnická zařízení se podle statistik narodilo v roce 2009 419 dětí, o rok později 388 dětí. Víte třeba, kolik z tohoto počtu tvoří plánované porody doma? Evidují se nějak?
Myslím si, že to nikdo neví. Potěšitelné je, že jich ubývá. Ale určitě jsou to často případy, kdy žena porod doma neplánuje, a skutečně to do porodnice nestihne. Na druhé straně mezi ty neplánované porody se někdy pokoušejí porodní asistentky, které tam poskytují péči, zařadit i ty plánované. Pokud má pak rodička nějakou komplikaci, tak ona řekne, že: „Paní rodila doma a já jdu náhodou kolem a chci pomoci a vidím, že to nezvládnu, tak jedu do nemocnice.“ Takže je těžké skutečně říci, kolik jich bylo reálně plánovaných. To ani ty ženy často neřeknou, protože nechtějí ublížit porodní asistence, která s nimi porod naplánovala a vedla ho.

Jedinou zemí, kde je tradice rodit doma, je Holandsko, tam se doma narodí zhruba 35 % dětí. Co je potřeba dodat, tak polovina porodů, které tam začnou doma, údajně skončí ve zdravotnickém zařízení. Nevíte, jak tam tento systém prakticky funguje?
Ona je to skutečně dlouholetá tradice, za těmi domácími porody v Holandsku je velice silná lobby různých občanských sdružení a asociací porodních asistentek. Je pravda, že tam z toho gynekologové příliš šťastni nejsou, protože jim to přináší mnohé komplikace a neplánované situace, o kterých nevědí dopředu, než se objeví u nich v zařízení. Tato tradice byla samozřejmě všude, i u nás se to tak dělalo, ale ve většině zemí si řekli, že není úplně nutné dodržovat stav, který tady byl před sto dvaceti nebo sto padesáti lety, a je lepší je směřovat to k většímu bezpečí a komfortu rodičky i novorozence.  Holandsko je prostě světový unikát, ony na to hodně upozorňují i některé militantní porodní asistentky u nás, ale že by šlo o světový trend nebo že by to bylo něco, co se zahraničí snaží napodobovat, tak to tedy rozhodně není, spíš je to noční můra porodníků po celém světě.

Inzerce

Ve stejném textu o stáži jednoho českého gynekologa v Nizozemí jsem zaregistrovala zmínku i o vyšší perinatální úmrtnosti v Holandsku, a to 7 promile. Může to právě souviset s horší dostupností v případě komplikací? Jaká je vlastně perinatální úmrtnost u nás a jestli můžete našim čtenářkám říct, o čem tento údaj vypovídá?
V roce 2009 byla perinatální úmrtnost v ČR tak 3,6 promile (jedná se o součet mrtvě narozených a zemřelých dětí do 7 dní po porodu na 1000 obyvatel), každopádně jsme na světové špičce, jsme mezi zeměmi, kde je perinatální úmrtnost nejnižší a je to zejména díky dobré organizaci, ale i péči o těhotnou i o rodičku. Také je to tím, že u nás velice dobře funguje transport v děloze u předčasných porodů, kdy se rodičky transferují do center, která jsou na to náležitě technicky a personálně vybavena. Jsme dáváni za vzor a určitě by bylo dobře ten stav alespoň udržet, když ne zlepšit.

Jaký je, pane doktore, Váš názor na domácí porody? Myslíte si, že porodní domy sníží počet domácích porodů?
U domácích porodů respektuji názor odborné společnosti, která si myslí, že porod v domácnosti je nezodpovědný hazard se zdravím a životem rodičky a novorozence. Porodní domy, …záleží na tom, co si člověk představuje pod pojmem porodní dům.

To jsem se Vás taky chtěla zeptat.
Pokud je to skutečně tak, že to bude plně zařízené zdravotnické zařízení, dočetl jsem se, že má být garantováno, aby z porodního domu byla rodička v případě komplikací na operačním sále do 15 minut, znamená to, že by se muselo jednat o porodnici vedle porodnice, tak mně smysl těch budov uniká. Nevím, z jakých prostředků se to bude platit. Pokud tam budou pracovat jenom porodní asistentky a lékaře budou volat jenom ke komplikacím, tak mne zajímají kompetence, kdo bude zodpovědný za důsledky případných komplikací. Nemyslím si, že i to pan ministr měl jakkoli zatím blíže analyzováno ve smyslu, co by to přineslo. Na druhé straně vůbec nerozumím, když říkal, že chce úspory nákladů, kdy na jedné straně bude rušit porodnice kvůli tomu, že nemají dostatek porodů, a na druhé straně bude stavět nové porodnice vedle stávajících porodnic, kde rozhodně dostatečný počet porodů nebude, šlo by patrně spíše o desítky než stovky porodů za rok. Uniká mně medicínský, ekonomický i lidský smysl celého toho opatření. Pokud má být jediným smyslem budování porodních domů to, aby se profesně realizovala malá část porodních asistentek, nepokládám ideu za příliš smysluplnou.

Inzerce

Co podle Vás vede někdy i inteligentní ženy k rozhodnutí rodit doma?
Nejsem si jist, myslím si, že to bude emoční záležitost. Že mají třeba špatný zážitek z porodnice nebo jejich přítelkyně potkalo něco nepříjemného a myslí si, že emoce a pocity jsou přednější než jejich zdraví a zdraví jejich dětí. Polemizovat s nimi o tom  moc nejde, protože ony uvádějí různé statistky, které nikdo z nás nemáme k dispozici anebo které jsou vytržené z kontextu, a vidíme pak jenom následky domácích porodů. Myslím si, že je velice obtížné s těmi ženami diskutovat – hovoří, ale neslyší protistranu. Já jsem rád, že jsem mezi našimi pacientkami mého centra takovou dámu nepotkal. Asi vyhledávají služby jiných typů zdravotnických zařízení.

Já jsem si všimla, že pod nějakou peticí jsou podepsány i lékařky. S těmi jste měl možnost diskutovat? Vy to samozřejmě hodnotíte podle toho, s jakými komplikacemi jste se setkali, já to hodnotím podle toho, jestli bych vůbec přežila porody, které jsem zažila, kdyby to bylo v domácím prostředí, respektive, jestli by je přežily moje děti. A tak mne zajímá, odkud se třeba u nich bere ta nepokora? Jak si mohou být jisté, že se žádná komplikace během porodu nepřihodí? Zvlášť u těch zdravotníků mě to překvapuje.
Mě to taky překvapuje a zatím jsem neměl možnost s nimi diskutovat, na žádném z našich sjezdů nebo seminářů nevystoupila nějaká gynekoložka nebo gynekolog, který by řekl, že by ta metoda byla bezpečná, že ji doporučuje, že ji bude obhajovat, že bude ten, který bude propagátorem té metody a bude cíleně asistovat u domácích porodů. Nikoho takového neznám, nevylučuji, že ti jedinci jsou, a myslím si, že stejně tak, jako jsem zmínil u těch žen, i u nich jsou asi důvody emoční.

Inzerce

A nemůže rozhodnutí ženy rodit doma souviset i s možným manipulováním budoucí matky ze strany lidí, kteří si na tomto tématu budují kariéru? Toto nejsou moje slova, ale slova maminky, která se jednou takovouto porodní asistentkou nechala ovlivnit, rozhodla se rodit u ní a ta ji během již běžícího porodu pro zaneprázdněnost odmítla. Výsledkem bylo postižení mozku dítěte z nedostatku kyslíku, edému a krvácení do mozku. Bohužel jsem neměla možnost tato slova ověřit, ale vyprávění na mě působilo věrohodně.
Těžko najít opravdu evidenci o tom, že to tak bylo. Mnohdy se asi lze domnívat, že skutečně v některých případech se žena zeptá nebo si přečte něco, co vypadá jako úžasná věc, že rodit doma je procházka růžovou zahradou, nic lepšího nemůže být. Potom se zjistí, že nedostala zcela objektivní informace. Dovedu si to představit, ale nemám žádné přímé důkazy, že by se to dělo. Ale je pravda, že už jsem slyšel některé z těch raritních porodních asistentek, které tvrdí, že by rády rodily doma, nebo že asistují u porodů doma. Skutečně říkají, jak je to bezpečné a že to bezpečí je srovnatelné s porodem v porodnici a že umějí poznat, že se porod nezkomplikuje. Neznám jediného lékaře, který by to uměl zaručit. Tak jsou asi v erudici vysoko nad námi…

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

4. Domácí porody - diskuze

 • Taky máme bohužel díky porodníkům v porodnici parézu brachiálního plexu. A taky jsou podle nich oni bez viny. Váhový odhad před porodem v porodnici nedělali, i když teď tvrdí, že ano. A přesto, že můj první syn měl 4,5 kg, vykašlali se na moje obavy, že toto miminko bude ještě větší a nechali mě odrodit dítě s váhou 5350 g a 56 cm!!! Nechali mě přenášet deset dní, pak mi porod najednou museli vyvolávat kvůli chybějící plodovce, která, světe div se, nakonec praskla a bylo jí požehnaně. Přikázali mi tlačit v době, kdy ještě malý ani nesestupoval do pánve a otvírali mě ručně. Když se jim tak moc nechtělo dělat císaře, tak proč tak šíleně spěchali s normálním porodem, že měli potřebu mě takhle mučit? Když se při porodu malý zasekl ramínkama, skákali mi po břiše a rozhazovali nohama. Nikdo se neobtěžoval mě postavit nebo přetočit. Bohužel, já sama netušila, že k tomuto poranění může dojít a co při tom dělat. Spoléhala jsem na to, že v porodnici jsou na takový případ připraveni. Dle známé porodní asistentky, kterou jsem potom kontaktovala, lze tomuto předcházet. Stačí změnit polohu rodičky. Jak psala maminka přede mnou, neměli by se teda lékaři porodníci tohle učit a taky se neustále zdokonalovat? Nebo jsou skutečně takoví nadlidi, jak ze sebe dělají? Možná, kdybych měla sebou zkušenou porodní asistentku, která by mě v tu chvíli postavila na nohy, aby mohl malý dorotovat a vyklouznout, tak bych dnes nemusela 4x denně ronit slzy nad Vojtovkou a ochrnutou ručkou. Taky podle lékařů v porodnici bychom měli mít tohle "vlastně zanedbatelné" poranění rozhýbané za dva měsíce. A to tvrdí všem maminkám ve všech porodnicích. Je to jen proto, že se už pak nestarají, jak to skutečně s těmi dětmi vypadá a neustále se mezi nimi tento názor dědí. Nepatrné procento takto postižených dětí má parézu jen útlakovou a ta sama odezní, ale drtivá většina má nervy přetrhané nebo dokonce vytržené z míchy. A toto jsou postižení na celý život!!! Fuj, porodníci, styďte se.
  Nejsem příznivcem domácích porodů, ale skutečně věřím tomu, že v tomto mém případě by mě tehdy odrodila lépe kdejaká porodní bába. Doktor to dokonale po...
  Neměla jsem tehdy daleko ke zkolabování a dnes už vím, jak málo stačilo k tomu, abychom já i syn zemřeli přímo na porodním stole. Kam dnes příjdu (rehabilitace a jiné lékařské obory, které jsem musela s malým od porodu navštívit a bylo jich vážně dost), tam mi řeknou, že můžu být po takovém porodu ráda, že má syn "jen" ochrnutou ručku. Je fůra dětí, které jsou díky pochybení porodníka postiženy mnohem hůř. Ale díky dobře placeným právníkům porodnice a korupci justice v tomto státě, ani nemají rodiče těchto dětí moc šancí uspět s žalobou na tato zařízení.
  Takže proto se spíš občan doví, že pochybila nějaká porodní asistentka, po které se můžou všichni povozit a pěkně ji podupat, než lékař v porodnici, který je z obliga, protože "to se prostě stává".
  Tak to bych asi tak řekla k porodům v nemocnici. A doufám, že jsem to podala stejně děsivě, jako pan doktor vylíčil domácí porody. Protože pro mě to byl nejhorší zážitek v životě a ještě dnes se mi o tom zdává. Nikomu bych tohle nepřála.
  martast   | 06.05.2012 20:54:17
  Reagovat | URL příspěvku
 • ..aneb jak udělat osvětu, aby matky nerodily doma
  Se vší úctou k panu doktorovi, rozhovor na téma porody doma působí jako agitace a zastrašování matek, které by chtěly rodit doma, hlavně otázky paní redaktorky.... Navíc se tu zcela bagatelizuje ten problém, proč se ženy takto rozhodují. Než jsem otěhotněla, ženy rodící doma jsem naprosto odsuzovala. Po zkušenostech po porodu ve vyhlášeném UPMD už mám ale jiný názor a i když bych doma nikdy rodit nechtěla, velice bych uvítala, kdyby se personál v porodnicích začal konečně chovat lidsky a bral ohledy na rodící matky a jejich psychiku a pouze neuvyžíval jejich bezmocnost a nedělal si naprosto co chce bez ohledu na přání matky. Proto přítomnost vybrané porodní asistentky (kterou bych mohla navštěvovat během těhotenství)u porodu vítám. Nebo pokud by mohl být u porodu můj gynekolog, také by to bylo pozitivní řešení. Porod je velmi intimní věc, a proto se dle mého ty inteligentní ženy domáhají více soukromí a přítomnosti blízké a dobře známé osoby s odbornými znalostmi, která jí v těchto chvílích podpoří. Chápu, že pro porodnice je to nechtěné, že by jim do chodu porodů měl někdo mluvit...jak jsem jednou slyšela, pro porodníky by bylo nejlepší ženu připoutat na lůžko a dát jí do úst roubík. Tak se to prý také kdysi dělalo.
  Bosorka   | 26.04.2012 13:39:24 | Reakcí: 7, poslední: 11.05.2012 08:39:36
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: ..aneb jak udělat osvětu, aby matky nerodily doma
    
   Kydka   | 26.04.2012 13:57:35
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: ..aneb jak udělat osvětu, aby matky nerodily doma
   Děkujeme, že jste se s námi podělila o svůj názor na tuto problematiku z druhé strany.
   Přeji pěkný den, 
   Jana Martincová
   Baby on line   | 26.04.2012 15:10:46
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: ..aneb jak udělat osvětu, aby matky nerodily doma
   bohužel, je to jak píšete :(  
   misulekr   | 27.04.2012 07:44:43
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: ..aneb jak udělat osvětu, aby matky nerodily doma
   kdyby u každé ženy při měl být jen její gynekolog tak by se musel někdy rozčtvrtit  ...ke mě se v porodnici i při následné péči chovali doktoři,sestry i sanitářky moc hezky.Je jasné,že ne vždy je prsonál milý...jsou to taky jenom lidi.  Tím se jich nechci nijak zastávat a říkat,že by se neměli chovat líp,ale já taky nejsem milá když jsem přepracovaná.
   Rowdynka   | 27.04.2012 09:11:54
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: ..aneb jak udělat osvětu, aby matky nerodily doma
   Já musím říct, že ačkoliv jsem rodila v jedné z největších pražských porodnic kde probíhají porody jak na běžícícm páse, všechny PA ke mě byly milé, o doktorce vůbec nemluvě, ta byla takové sluníčko..což se nedá říct o oddělení šestinedělí, ale o tom tvůj příspěvek není (a jen abys neřekla že jsem věčný optimista:)

   Můj názor je takový, že si každý teď o sobě strašně moc myslí a strašně to hrotí, chce mít přesný porodní plán, přesně v každou minutu dělat co jemu se zlíbí - od masáží, po vanu, bez nástřihu, hudba a ještě 5 lidí okolo sebe, co kdyby náhodou. A to mě přijde blbost. Ano, pokud máš svojí PA a porodnice umožní abys jí tam měla sebou, tak budiž. Ale pořád by mělo platit pravidlo té porodnice, co může a co už třeba ne. CO takhle vložit tomu porodníkovi a do té porodnice trochu důvěru a nechat to na nich? Mě i kdyby tam doktorka řekla ať se otočím nabřicho a zaštěkám, udělám to (když to hodně přeženu). Prostě jsem věřila že vědí co dělají, jak to dělají a že chtějí jen mé a miminka dobro. Asi jsem naivní, ale tak píšu názor laika jak to vnímám já.
   luciasek84   | 10.05.2012 22:40:47
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: ..aneb jak udělat osvětu, aby matky nerodily doma
    No tak právě já jsem tam s tím taky šla jako naprostá nevěda, všem jsem věřila a dělala, jak chtěli oni. Porod jako takový jsem vůbec nemohla ovlivňovat a i když u mne byla příjemná PA, dělala vše tak, aby to vyhovovalo jí a organizaci porodnice a ne mně. Taky nejsem příznivec nějakého diktování a plánů, ale porod je přece přirozená věc a mně to spíš přišlo, jak když ležím na běžícím pásu v továrně na výrobu auta...Nikdo se mě neptal, jestli chci nástřih a ani mi to neoznámil předem a ještě si ho tam na mě trénovala začínající doktorka, která si prostě potřebovala střihnout za každou cenu, aby to natrénovala, na což mě taky nikdo neupozornil ani mi to neoznámil, takže to bylo opravdu moc fajn po nástřihu dál tlačit...takže mě pak sešívali asi hodinu, což pro mě bylo ve výsledku horší a víc nepříjemné než samotný porod. oddělení šestinedělí bylo příšerný, jedna sestra říkala A a druhá Z. Jakožto baby friendly porodnice podporující kojení mi za mými zády dokrmovaly dítě z lahve, ačkoliv jsem ještě nekojila, v Podolí si ani nemůžete dokrmit své vlastní dítě, navíc u toho ani nesmíte být přítomná. Takže pardon, ale že mé dceři strkala prsty do pusy sestra, která právě dokouřila? I když si umyla ruce, ten smrad opravdu nepřehlušíte. Hnus. Takže já bych opravdu ocenila, kdyby byl při porodu víc poskytován prostor rodičkám a především mateřský instinktům, každé miminko má své tempo a potřebuje přijít na svět v klidu a pohodě a ne ve stresu...
    Bosorka   | 10.05.2012 23:28:11
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: ..aneb jak udělat osvětu, aby matky nerodily doma
     Tak to mě mrzí že jste měla takovouhle zkušenost :( Mě sice doktorka o nástřihu také neinformovala, ale upřímně, po těch hodinách strávených na sále, mě už to bylo asi i jedno, jen jsem to chtěla mít za sebou. Ono je to vždycky o přístupu těch doktorů, bohužel jsou to taky jen lidi a přenáší na nás svoje špatné vlastnosti i chyby. Upřímně, přijít zamnou začínající lékařka k prvorodičce, asi bych se taky dost vylekala.

     O šestinedělí, tam už se to nelíbilo i mě, ale zase já všeobecně nemám ráda nemocnice takže ty 3 dny, to byla hrůza. Když přišla vizita, nenechali mě ani dokojit, přitom šlo o pár minutek, mohli zatím zkontrolovat maminku na vedlejší posteli, ale to ne, oni museli podle čísla a já jsem byla první. Takže odtrhnout miminko a laskavě roztáhnout nohy   Ale zase si myslím že tohle je také i přístupu, být tam jiná sestřička tak z toho takovou vědu nedělá...
     luciasek84   | 11.05.2012 08:39:36
     Reagovat | URL příspěvku
 • ,
  Je pěkné, že máme nízkou úmrtnost novorozenců. Jak je to s rodičkami? I v nemocnici se úmírá, poslední dobou mi přijde, že je toho dost :(
  misulekr   | 26.04.2012 09:47:04
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. S přítelem jsme měli nechráněný styk který trval zhruba 5 minut, do mě se ale neudělal je si tím jistý penis vytáhnul zhruba 3 sekundy před jeho vyvrcholením, stalo se to dva dny zpátky a já těhotná být nechci ani přítel o to nestojí byl by to průser jsme oba celkem v mladém věku. Chci se zeptat jestli mohu být těhotná a jaké je procento toho ze bych opravdu těhotná byla? Dekuji za odpověď.

Dobrý den,

procentuální šanci na otěhotnění Vám opravdu stanovit nedokážu. Stát se to může i nemusí. Pokud je pro Vás těhotenství velmi nežádoucí, tak do 72 hodin lze užít tzv. postkoitální antikoncepci, kterou lze zakoupit v lékárně.

Pro příště doporučuji užít nějakou formu antikoncepce – zvážit pravidelné užívání hormonální antikoncepce či užívání pomůcek bariérových (např. kondom).

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 13:25
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×