banner

Rozhovor byl pořízen v létě 2013

Jak jste zvládala první dny po porodu. Přišlo Vám, že ve 20 byste to zvládla lépe?

Já jsem nad tím vůbec nepřemýšlela, takže by to byla jenom spekulace. V rámci svých možností a kapacit jsem to zvládala myslím si naprosto v pohodě. Je to hodně o tom sžít se s miminkem a usadit si vzájemně své biorytmy.

Máte o Danečka strach? Chodíte jej v noci kontrolovat, zda dýchá?

Daniel spí se mnou, takže ho mám pořád pod kontrolou.

Je tedy u Vás v ložnici?

A myslím si, že mi to dlouho vydrží, kdy je budu mít pod kontrolou obě. Vlastně všechny tři. :-)


Jak je na tom Daneček s režimem, uspáváním, jídlem? Je to všechno bez problémů?

Má apetit, takže jí moc hezky. Má rád jídlo. Neodmítá mi jíst vůbec nic. Zatím.

Tak to jste šťastný rodič.

Musím říct, že on má opravdu apetit po tatínkovi, tatínek taky nic neodmítá. On mě teda blahořečí, říká, že jsem vynikající kuchařka aba co více, i zpěvačka. ? Je v tom samozřejmě trocha nadsázky.

Vaříte ráda?

Docela ano. Vždycky mě to bavilo i nyní, kdy vařím pořád, intenzivně.

A podle fantazie nebo podle receptu?

Záleží na náladě, někdy podle receptu, někdy podle fantazie.

A nezkusila jste už některý z pokrmů Zdravého těhotenství? Např. ten kuskus, jak jste na něj zaměřená?

Ano, dělala jsem tu chutnou pomazánku.

Ty tři, jak tam jsou?

Ano, ty se sýrem.

A chutnala?

Chutnala, je to moc dobré, řekla bych, ne moc kalorické.

A to večerní uspávání, to také probíhá s Danečkem v pohodě?

Podle toho, jestli spí po obědě. On byl navyklý na režim chodit spát po obědě, jenomže teď se mi to tak nějak vymklo z rukou. Přitom u babičky jde po obědě spát ani neprotestuje (babička má totiž v některých věcech větší autoritu než my s mužem). Mně začíná odpolední spaní sabotovat. A samozřejmě, když je aktivnější přes den a nespí po obědě, tak potom usíná kolem té páté, šesté, a to je teda průšvih, protože jeho obvyklá doba ke spaní je až po osmé hodině večerní. Každá maminka asi zná z vlastní praxe, když je dítě přetažené, jde špatně spát, vyvádí, dělá cavyky a tak dále. Takže to máme občas taky na meníčku, že protestuje, ale jinak večer, když už je hodně unavený, tak si dá hlavičku takhle na stranu a říká: „Mamko, já su unavený, já su tak unavený.“ A to znamená, že si dá svoje rituální večerní mlíčko a jdeme spinkat.

Bude Daneček chodit do státní školky, nebo do soukromé?

Do státní.

Bavíte se hodně s kamarádkami o dětech?

Ani nevím, zavoláme si občas s Ivankou nebo kamarádkami, co mají děti, poklábosíme, co nového a tak, a samozřejmě když je důvod si něco aktuálního povykládat o dětech, tak to probereme. Asi jako všechny jiné maminky – kamarádky.

Jsou třeba odlišné zkušenosti maminek holčiček od chlapečka?

Je to prý odlišné. Holčičky jsou zkrátka holčičí. Vždyť jsou to budoucí maminky. Chtějí se fintit, oblékat. Ve třech letech mají jasno v tom, co chtějí mít na sobě. Už se chtějí malovat. I když mi tuhle Danda povídá, kam se jako chystám a že se chce taky namalovat malovátkem. Holky chtějí být za princezny a kluci jsou zase vojáci, hasiči a policajti. Danielovi je sice zatím jedno, jaké mu dám triko, slipy nebo boty. Ten outfit zatím neřeší. Ale asi ho začne řešit v pubertě, možná bude chtít mít značkové věci a podobně. Uvidíme, prý to tak bývá. A resumé z toho vyplývá, že to vlastně mají kluci i holky podobně jen s jistým časovým odstupem.

A jaký je Daniel? Je mamánek?

Právě, že naopak. Tak bych ráda. aby se za mnou chodil pomazlit, ale on nechce. Jenže já, když pusinku chci, tak si ji vezmu. Teď mám ještě šanci. Až vyroste, nedá mi už ani jednu. Někdy mi připadá, že je mentálně samostatný. Ale jinak je Danda správný rošťák, není agresivní, trochu se občas vzteká, je vstřícný, docela už i empatický, nedělá výpady, je bystrý, není nijak záludný, ale co se mu nechce a mě po něm rozhodně taky ne, je uklízení hraček v jeho pokojíku.

Řešíte třeba, protože hodně rodičů to řeší, jestli se jejich potomek vyvíjí správně, je na tom stejně jako jeho vrstevníci?

Neřeším to. Jsem zvědavá na něho, až půjde do školky. Tam se myslím hodně ukáže. Jinak já nejsem pískovištní typ matky, takže nemám moc srovnání s jinými dětmi. Tím i ani nerozebírám s jinými maminkami, co kde se kdy Dandovi stalo atd. Když si nevím rady, tak zavolám lékaři nebo se podívám na internet nebo si někde vyhledám odbornou radu. Myslím si a doufám, že se vyvíjí naprosto v pořádku, alespoň mi tak připadá.

Jaké bylo první slovo, které Daneček vyslovil?

Tak to si fakt nepamatuju, já totiž nejsem taková ta maminka zapisovatelka. Nemám památníčky. Bohužel nemám archivařinu v krvi. Mám fotky jenom v telefonu, které už musím někdy stáhnout do počítače, to bych si nafackovala, ale nemám jak si na to najít čas. Nevím, kdy mu narostl první zoubek, ale vím, kdy udělal první hovínko do nočníku, to vím, to mám vyfocený. ? Já jen doufám, že mi to ti moji kluci jednou nevyčtou, že nebudou mít své osobní alba.

Další části rozhovoru:

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Fotografie interiéru: Lenka Hadašová / Glanc

Sdílejte stránku

Následující článek:

5. Ilonin životní styl

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč