banner

Část 1  - Začínáme rekonstruovat!

Pravidelně Vám budeme každou středu přinášet vyprávění Nadule1 o tom, jak postupovala při rekonstrukci zakoupeného bytu.

Část 2  - Stěhování vestavěného patra, stavění příčky, pokládání podlahy v obýváku

Naďu a jejího manžela čekalo stěhování vestavěného patra do nového bytu. V obýváku položili podlahu a dětem vymalovali pokojíček do světle žluté barvy. V učebně pak bylo nutné přesunout dveře.

Část 3  - Debordelizace, omlácení starých obkladů, věšení garnyží a záclon

V další fázi čekalo Naďu a jejího manžela mimo jiné omlácení starých obkladů v chodbě. Mezitím se v obýváku již připevnili garnyže a pověsili záclony.

Část 4 - Sádrokartonová příčka v učebně, nákup dveří, bouraní bytového jádra, zasekání trubek v chodbě do zdi

Tentokrát bylo zapotřebí udělat sádrokartonovou příčku v učebně, do čehož se pustil Nadin manžel. Ve volnější chvíli se pak zajela Naďa s manželem podívat do obchodu a nakonec si odtud přivezli dveře. Pak začalo bourání bytového jádra a rozmontování staré kuchyňské linky.

Část 5 - Přichází stavební firma, pokládka lina v kuchyni, sestavování kuchyňské linky

Na řadu přichází stavební firma, která postavila koupelnu a záchod. Naďa s manželem se pak pustila do pokládky lina v kuchyni. Následovalo sestavování zakoupené kuchyně, což zvládla Naďa téměř sama.

Část 6 - Začíná stěhování, dokončování vodo- a elektroinstalace, obložení koupelny a záchodu a výměna vstupních dveří

Do přestěhování zbývalo posledních 14 dní. Na stavbě se tak musela Naďa s manželem střídat, aby jeden z nich mohl hlídat děti. Manžel svépomocí dokončil vodoinstalaci a elektroinstalaci. Následovalo obložení koupelny a záchodu a také výměna vstupních dveří. Do čeho se Naďa po nastěhování pustila jako první?

Část 1 - Začínáme rekonstruovat!

Mnozí z vás vědí, že jsme koupili byt 3+1 ve starším cihlovém domě. Nyní si ho postupně předěláváme k obrazu svému a já se rozhodla, že se s vámi o průběh rekonstrukce a zvelebování budu dělit.

Byt rekonstruujeme poprvé, takže určitě narazíme na pár těžkostí a problémů, o kterých teď nemáme ani tušení. Třeba díky tomu pomůžeme někomu dalšímu, aby se jim vyhnul.

Nákup „ingrediencí“

Nejprve jsme se vydali do dvou velkých hobby marketů, abychom zjistili ceny a porovnali zboží. Přeci jen nemalujeme každý den a tak jsme se neorientovali. Nakonec jsme zjistili, že ceny jsou prakticky stejné a je tedy jedno, kde nakoupíme.

Vzhledem k tomu, že v diskuzním klubu proběhla debata o omyvatelných barvách na stěnu, které holky velmi vychvalovaly, rozhodli jsme se, že to s nimi také zkusíme. Vybrala jsem si odstín a ten bohužel v té dané značce neměli (zrovna na ty barvy měli akci, takže výběr byl hodně okleštěný) a v tomto marketu ji ani nemíchali, takže jsme zkusili druhý obchod. Tam sice neměli tu značku, kterou jsme chtěli, ale měli vlastní a vlastnosti jsou prý shodné. Tak jsme do toho šli. Barvu nám namíchali a dokonce jsme k tomu obdrželi i pár velmi dobrých rad.

Začínáme v obýváku

Pokud se rozhodnete malovat těmito omyvatelnými barvami, je nutné stěny nejdříve napenetrovat, jinak vám malba na stěnách nebude držet. Tedy zejména v případě, že je máte z dřívějška vymalované jiným typem barvy.

Před vlastní penetrací jsme ještě museli stěny omést od pavučin, prachu a znečištění. Vzhledem k tomu, že máme byt s vysokými stropy, tak manžel vymyslel zlepšovák, jak se dostat až na strop a přitom nemuset lézt po výškách. Přidělal smetáček na teleskopickou tyč.

 



Také bylo nutné sundat fototapetu. Bylo vidět, že původní majitel se ji snažil strhnout, ale to se mu na sucho nepodařilo. Fototapetu sundáte nejlépe tak, že ji hodně namočíte vodou. Takže jsem vzala štětec a několikrát ji přetřela – dokud jsem neviděla, že se pod ní dělají bubliny a sama se začíná odchlipovat. Pak jsem vzala roh a tapetu stáhla. Překvapilo mě, že byla ze 4 čtverců, to vůbec nebylo na první pohled vidět.

 



Když byly stěny takto připraveny, začali jsme s penetrací. Tady hned trochu předběhnu a poradím těm z vás, které to třeba teprve čeká. Je potřeba to udělat důkladně. A pokud o podkladu na stěnách nevíte zhola nic, tak jako třeba my, doporučila bych klidně penetraci stěn udělat dvakrát. Hodně to teče, takže asi lepší by bylo dělat to štětkou – my měli válečky a práce s tím nebyla nic moc. A jak se později ukázalo, i jsme některá malá místečka vynechali.

 



Je také potřeba počítat s tím, že penetrace se musí nechat nějakou dobu zaschnout. Jsou různé typy – od 4 po 24 hodin. My spěchali, takže jsme koupili tu čtyřhodinovou. Asi je na místě objasnit důvod našeho spěchu. Potřebovali jsme tu výmalbu stihnout během víkendu, protože na středu a čtvrtek už máme domluveného truhláře, se kterým bude manžel stěhovat naše spací patro. A v týdnu čas na malování mít nebudeme.

 

Učebna

Zatímco jsme nechali zasychat penetraci v obýváku, vrhli jsme se na malování učebny. Pro tu jsme zvolili Primalex. Zase jsem nejprve ometla stěny a strop od pavučin a prachu. Překvapilo mě, v jakém stavu to je, protože se v bytě normálně bydlelo.

 



Učebna se bude muset malovat dvakrát, navíc se tam ještě bude dělat stěna, která tam teď v podstatě chybí. Je to řešeno tak, že vchodové dveře jsou zasazené v takové desce a zbytek „stěny“ je tvořen vestavěnou skříní.

obrázek vestavěné skříně – stěna je ještě vlhká od malování, ale pro ilustraci to snad stačí



Je jasné, že při tom stavění se ještě nějaký nepořádek nadělá, takže druhou vrstvu malování necháme, až bude přestavba hotová.

Zatímco já jsem v učebně malovala stěny – až kam jsem dosáhla, Tom se vrhl na sádrování děr. Když jsem měla hotovo, tak jsme si úkoly vyměnili. Tom šel malovat do učebny strop a stěny, kam jsem už nedosáhla a já sádrovala. Ukážu vám, jak vypadal dětský pokoj.

 



Protože už se chýlil čas, kdy hlídací teta potřebovala jít domů, nechala jsem Toma malovat strop v obýváku a šla jsem domů k dětem. Nicméně jsem ještě předtím domluvila jinou tetu na večerní hlídání, takže jsme věděli, že ještě pár pracovních hodin k dobru máme.

 



Odpoledne pak bylo potřeba začít tím, že se podruhé vzal strop v obýváku. To byla manželova práce. Abyste tomu rozuměli – já mám strach z výšek a tak mě doopravdy nikdo na ty štafle takhle vysoko nedostane. Natož abych tam ještě něco dělala. :-)

Abych se nepletla, šla jsem zatím brousit ta zasádrovaná místa. Překvapilo mě, že je to celkem náročná práce. To tedy hlavně proto, že stěny v bytě nejsou úplně rovné a tak jsem někdy musela zbrousit nejdřív kus stěny, než jsem se dostala na zasádrovanou díru. To je holt nevýhoda starších bytů. Počítám, že v novostavbě takovým problémům čelit nebudete. Alespoň v to doufám.

Když jsem měla hotovo, zjistila jsem, že Tom už je za půlkou stropu a já tedy mohu začít s malováním zdí. Barvu jsme vybrali takovou tmavší meruňkovou. A musím říct, že jsem z ní nadšená. Takovou „divočinu“ jsme ještě doma nikdy neměli.

A tak jsme udělali první nátěr stěn. To šlo celkem rychle. Nejhorší je pak to „patlání“ s detaily – kolem zásuvek, radiátorů a podobně.

 

Jak vidíte, tak horní část, ještě není dokonalá. To proto, že na tu mokrou bílou nebylo možné nalepit krycí pásku a tak jsme si tuto část nechali na příště.

Příště přišlo nečekaně hned druhý den, kdy se podařilo sehnat hlídání, a Tom měl čas. A tak jsme se opět vypravili do bytu. Zjistili jsme, že bude nutné udělat druhý nátěr stěn. Tom tedy začal tím, že si odměřil, kudy povede krycí páska a tu tam potom nalepil.


 



Poté vymaloval tu část, která chyběla. Bohužel při sundávání pásky se ukázalo, že zaprvé barva zatekla v některých místech i pod pásku – to je způsobeno nerovným povrchem zdí, ale co bylo horší, tak že na některých místech (domníváme se, že tam byla stěna asi málo napenetrovaná) se malba odloupala a zůstala na krycí pásce.

 


 



Tak jsme si zanadávali a vymysleli, že holt nezbude, než zakoupit borduru a tu rozpitou linku schovat pod ní. Pokud by vás někoho napadlo jiné řešení, tak ho, prosím, napište do diskuze pod článek. Určitě budeme rádi za jakýkoliv postřeh, radu, doporučení či tip.

Pak jsem tedy udělala druhou vrstvu barvy na stěnách.

 



Další věc, která nás výrazně nepotěšila, bylo zjištění, že na dvou místech se nám loupou stěny. Takže bude potřeba ty dva kousky znovu natřít penetrací a přetřít barvou. Jak jsme vyzkoušeli – bez penetrace to prostě držet nebude.

Naše zjištění v průběhu této první etapy

Omyvatelné barvy nejsou nic pro nás. Nepracuje se nám s nimi dobře a výsledek není takový, aby nás výrazně nadchl. Nehledě na to, že finančně i časově je to poměrně náročné – penetrace a dvojitý nátěr. Čili jsme se jednohlasně shodli, že dětský pokojík vymalujeme Primalexem.

Náklady

Nákup v hobby marketech (malba*, válečky, sádra, stěrka...) 4.460,- Kč
Žebřík 1.259,- Kč
Hlídání 750,- Kč

* 2 x 5 l namíchané barvy nás stálo 1.678,- korun. Doufali jsme, že jeden nátěr bude stačit, takže jsme koupili 5 l a pak jsme dokupovali. Pokud bychom koupili rovnou 10 litrů, vyšlo by nás to levněji – na 1.469,- Kč. Ještě dodám, že těmi pěti litry byste měli zvládnout natřít 50 m2 v jedné vrstvě.

Část 2 - Stěhování vestavěného patra, stavění příčky, pokládání podlahy v obýváku

V dalším kroku rekonstrukce bylo v plánu přestěhovat naše vestavěné patro, které nám slouží jako ložnice. (Nebo tedy sloužilo do doby, než jsem poprvé otěhotněla – běhat několikrát v noci na záchod po schodech dolů a pak zase nahoru bylo nad moje síly a tak jsme se přestěhovali do pokojíčku, odkud nás zatím Kubík odmítá propustit.)

 

Bylo jasné, že s rozebráním a následným složením nám bude muset pomoct truhlář. A tak jsme mu zavolali a domluvili si termín. Tady trochu odbočím a napíšu, že jsme na něj narazili náhodou před x lety, kdy jsme na něj dostali od někoho kontakt a od té doby se přátelíme a čas od času se naše rodiny navštěvují.

Truhlář je velmi pečlivý, trpělivý a tak si s rozebíráním patra pohrál, což mělo jednu nespornou výhodu – vůbec nic se neponičilo. Mysleli jsme si, že podlaha se bude muset udělat nová, takže jsme měli obrovskou radost, že se podařilo vše přenést.

 



Navíc patro do nového bytu padlo jako ulité. Nemuselo se moc upravovat. Trochu nás pak pozlobil truhlář, který si za tu práci odmítl vzít peníze. Ale alespoň chtěl pomoct s jinou prací a tak jsme se mu mohli aspoň trochu revanšovat. Má nejen zlaté ruce, ale i srdce.

 

Obývák

V obýváku jsme už zvládli položit podlahu – tedy to je hlavně Tomova zásluha. Jsem tak ráda, že je manuálně zručný. Podlahu jsme nakonec nekupovali novou, ale vzali tu ze stávajícího bytu, což znamenalo nejprve jí rozebrat, převézt a zase poskládat. Tím jsme zjistili, že obývák má prakticky naprosto identické rozměry. A díky položené podlaze zase vypadá o kus lépe. Ještě zbývá položit podlahové lišty a podlaha bude úplně hotová.

 



Také se nám podařilo opravit všechny ty odloupané kousky barvy. Znamenalo to vzít znovu penetraci, přetřít to a po zaschnutí jsem to přejela barvou a drží to!

 



Podařilo se nám sehnat krásnou samolepící borduru, která se barevně náramně hodí k barvě zdi. A to lepení nám šlo jedna báseň. Byla to naše první zkušenost a musím vřele doporučit. I jsme se na základě této zkušenosti rozhodli, že pořídíme borduru i dětem do pokojíčku, protože to vypadá moc hezky. A ten pokoj dostal takový šmrnc. Jsem zvědavá, zda se bude tak líbit i vám. :)

 

Máme už i kupené garnyže a dorazily i záclony, už se moc těším, až budeme mít chvíli času a vše tam přiděláme.

Dětský pokoj

Dětský pokoj jsme se rozhodli vymalovat do žluta – jen světlý odstín. V podstatě stejná barva jako máme v pokojíčku teď. Po zkušenostech s malováním obýváku jsme se vrátili k osvědčenému Primalexu s tím, že barvy si namícháme sami. U těch světlých odstínů to není žádná věda.

 



Když jsme vybírali tónovací barvu, tak jsme si řekli, že vezmeme dva odstíny – že ty delší stěny vymalujeme světlejší žlutou a kratší stěny vezmeme o něco tmavším odstínem – banánově žlutou. No vtipné je, že ve finále není skoro vidět, že je ta barva jiná. Jen když se hodně soustředíte, tak si všimnete.

A na jedné stěně je připravený modrý obdélník, do kterého přijde nalepit samolepící formule. Aby se totiž dětičky do nového bytu těšily, vymysleli jsme, že si mohou vybrat, jakou chtějí samolepicí ozdobu do pokoje. A Kubík si vybral formuli, jenže je žlutá. A já si tak říkala, že žlutá formule na žluté zdi nebude to pravé ořechové. Tak mě napadlo, že jí uděláme modrý podklad a bude to vlastně jako takový obraz. Jsem sama zvědavá, jak bude konečné dílo vypadat. Ještě je v plánu okraje oblepit bordurou.

 



Na podlahu přijde koberec. Ten už máme koupený a čeká už jen na to, až si ho vyzvedneme.

Učebna

V té jsme si teď mákli nejvíc. Vzhledem k tomu, že místnost teď bude sloužit jako učebna angličtiny spojená s hernou pro děti, domluvili jsme se, že by bylo dobré udělat drobnou změnu a dát dveře na druhou stranu a tím pádem šoupnout vestavěnou skříň doleva.
Příčku, která tam byla, rozložili kluci, když tam dělali na tom patře.

 



Původní plán byl, že nová příčka – sádrokartonová – se tam postaví, až se bude dělat jádro a že to udělá firma. Jenže se nám pozdrželo vyřízení úvěru na rekonstrukci a tak nemůžeme tu přestavbu jádra zatím zadat. A tak jsme se rozhodli, že příčku do učebny postavíme sami. Tom už má se stavěním ze sádrokartonu zkušenosti a nebál se toho. Vymyslel a naplánoval nákup a pak už jsme se do toho pustili. Musím říct, že nám to šlo celkem pěkně. Máme hotovou tedy jen tu přední část, ale ta byla teď nejdůležitější. Na víc už bohužel nezbyl čas. Přemýšleli jsme jak upravit tu plochu, která se vlastně stane vnitřkem vestavěné skříně a mě napadlo, že bychom tam mohli nalepit polystyrénové desky, které už se několik let povalovaly na ledničce a čekaly na své využití. Koupili jsme je kdysi v dobré víře, že je nalepíme na strop v obýváku nad patrem. Jenže se to jaksi nepodařilo. Tak jsme je využili teď a máme krásný vnitřek skříně. :))


 

Náklady:

Nákup Hornbach (bílá barva na druhou vrstvu v obýváku na oknech, vruty, sádrokarton, profily, nůžky na plech – 3.296,-
Nákup OBI (lišty, lepidlo na polystyrénové desky, štětec...)  - 1.475,-
Bordura – 398,-
Nákup Hornbach (Primalex, tónovací barvy, válečky) – 829,-
Železářství MAT (garnyže – 2 ks, hmoždinky, vruty) – 758,-

Část 3  - Debordelizace, omlácení starých obkladů, věšení garnyží a záclon

Debordelizace

Tuto sobotu se v naší městské části konal sběrný den. To znamená, že v průběhu dne od osmi asi do dvou hodin jsou na různých místech přistavovány kontejnery, které můžou občané bezplatně využít a vyhodit do nich to, čeho se potřebují zbavit.

A toho jsme chtěli využít i my. Za jedno se nám v bytě podařilo už leccos rozbourat a prozatím se to povalovalo buď v učebně, nebo na chodbě a za druhé jsme měli v plánu omlátit na chodbě obložení zdí a to vyvézt do kontejneru.

Musím říct, že když jsme z učebny vyvezli tu rozbouranou příčku, odřezky z podlahy, sundané lino a další nepořádek, hrozně to tam prokouklo.

 

Likvidace obložení

Před samotným otlučením obkladů bylo potřeba zabezpečit dveře do obýváku a pokojíčku, aby se tam zbytečně nenaprášilo. K tomu jsme využili igelity a zbytek krycí pásky. Zafungovalo to bezvadně a do pokojů neproniklo ani smítko.

 



Já jakožto alergik jsem se před započetím prací vybavila respirátorem a dobře jsem udělala. Sice se v tom nedýchá úplně nejlíp, ale rozhodně je to tisíckrát lepší než vdechovat ten prach.

 



Pak už Tom mohl začít ničit. :) Šlo to dolů poměrně dobře, jen tedy některá místa byla tak špatně přístupná, že jsem obdivovala Tomovu trpělivost.

 



Překvapilo mě, kolik prachu a bordelu z toho bylo. Na jedné fotce z konečné fáze se mi ten prach i podařilo vyfotit, jak se od něj odrazilo světlo z blesku.

 



Když jsme všechen ten nepořádek nanosili do auta a odvezli do kontejneru, mohli jsme se v klidu skočit naobědvat a poté jsme se věnovali činnostem budovatelským. :)

Obývák

V obýváku jsem se vrhla na okna, která potřebovala pořádně umýt. Při malování jsme zvažovali, co udělat s vnitřními parapety, které nejsou úplně podle našeho gusta. Nakonec jsme se ale rozhodli je ponechat, protože ve výhledu 3 – 5 let by se v celém domě měla měnit okna a tak nám přišlo zbytečné parapety měnit teď.



Také jsme připevnili garnyže a pověsili závěsy. Bohužel jsem zjistila, že jsou příliš dlouhé a bude potřeba je zkrátit. Měla jsem tajný plán, že to udělá švadlena. Jenže pak jsme u nich v obalu našli takovou zažehlovací zkracovací stužku a návod, jak si závěsy zkrátit. Tak jsem se rozhodla, že to zkusím sama. Myslím, že můžu dopředu prozradit, že jen zažehlení nestačilo. Měla jsem pocit, že to nebude držet a raději jsem to založila klasicky.

V týdnu to tam pak Tom odnesl a pověsil. (Gauč je na fotce zatím pokryt dekami, protože si na něj občas rádi sedneme a neradi bychom ho umazali.)

 

Pokojíček

Dětský pokoj se během tohoto víkendu proměnil takřka k nepoznání. Koupili jsme dětem borduru s medvídkem Pú a tu jsme jednak nalepili na přechod barev a pak kolem modrého obdélníku, který bude sloužit jako podklad pro formuli. Nakonec jsme to nevydrželi a formuli jsme hned nalepili, protože nás moc zajímalo, jak to bude vypadat. S výsledkem jsme nadmíru spokojeni.

 



Tom také přidělal světlo. Vzhledem k tomu, že pokojík je taková nudle, sháněli jsme světlo s alespoň třemi žárovkami. To je ovšem úkol celkem nelehký, pokud se snažíte najít dětský motiv. Je pravda, že několik bodových světel v dětském provedení jsme objevili, ovšem nebyli jsme ochotní za to světlo dát dva a půl tisíce. Nakonec nás nezklamala IKEA, kde jsme vhodné světlo objevili.



Také jsme vyzvedli a položili koberec a přidělali garnyž a pověsili záclony a závěsy.

 

Učebna

V učebně jsme dodělali téměř celou příčku. To znamenalo zajet koupit izolaci a ještě dvě sádrokartonové desky. Bohužel nás nenapadlo dokoupit ještě vruty, takže jsme nemohli přidělat poslední desku. Inu, chybami se člověk učí.

 

Náklady:

Bordura s Púem – 398,- Kč (199,- za 10 metrů)
Světlo do pokojíčku – 549,-
Koberec – 2.035,-
Izolace, sádrokartonové desky – 780,- Kč

Část 4 - Sádrokartonová příčka v učebně, nákup dveří, bouraní bytového jádra, zasekání trubek v chodbě do zdi

Už netrpělivě čekáme na vyřízení úvěru ze stavebního spoření. Do bytu už jsme investovali dost peněz a další úpravy budou potřebovat větší injekci. Bohužel se vyřizování pozdrželo – důvodů je více a nemá asi smysl je vypisovat. Snad jen, že nebyly z naší strany. :)

Učebna

V této fázi jsme dodělali sádrokartonovou příčku v učebně. Přidělali jsme poslední desku a pak Tom sádroval a brousil a sádroval a brousil... až měla příčka ten správný vzhled. Samozřejmě, že mezi zasádrováním a broušením se vždy muselo čekat, až sádra zaschne, takže ta práce trvala poměrně dlouho.

Pokojíček

Já jsem zatím natřela radiátor v pokojíčku. Původně jsme měli v plánu nechat je stříknout, ale za jedno jsme pořád neměli ty peníze a za druhé nám to nevycházelo časově, tak jsem zkusila radiátor natřít, jestli to nebude vypadat blbě a s výsledkem jsme byli spokojení. Takže jsme se rozhodli, že natřu i ostatní radiátory.

 



A protože už jsme neměli moc co dělat, tak jsem si jen tak listovala letákem z OBI a zjistila, že tam mají v akci dveře. A my potřebovali dveře. Tak jsme nasedli do auta a jeli je omrknout. Dveře se nám moc líbily a tak jsme si je zamluvili. A protože shodou okolností mají zrovna ještě akci se sbíráním bobříků (za každý nákup dostanete příslušný počet samolepek, které se pak lepí do hrací karty, a můžete si pak vybrat z různých možností – buď slevy, nebo výrobek za výhodnou cenu z výběru) a my měli doma bobříků stádo, rozhodli jsme se, že tam dveře pořídíme. Zatím jsme si je zamluvili, protože jsem opatrná a chtěla jsem ještě porovnat ceny na internetu. Zjistila jsem, že koupě je skutečně výhodná a s použitím bobříků a uplatnění slevy 18 % byla cena bezkonkurenční. Mám vždy hroznou radost, když se nám podobná úspora povede. Navíc doopravdy nechceme do bytu kupovat nic drahého, protože máme dvě malé děti a je nutné počítat s tím, že to na nábytku a dveřích nějaké stopy zanechá. :) Dveře Tom vyzvedl o svátcích, když tu byl i jeho brácha.

Svátky jsme oslavili prací

Na sváteční dny k nám dorazil strejda a pro silné ruce jsem tu měla připravené důležité úkoly. Takže jsme začali stěhovat. Stěhoval se zbytek obýváku, naše postele a koberec. Nejhorší na tom bylo, že jsem byla s dětmi doma, protože bylo potřeba pomáhat a děti teda byly u vytržení. Naštěstí mě pak pomohlo je do stěhování zapojit a dát jim „důležité“ úkoly a od té doby už to šlo a přestaly se motat, kde se to nejméně hodilo.

Protože jsme potřebovali sbalit koberec, bylo nutné celou místnost vystěhovat. A toho bordelu, co jsme našli pod postelí. Hrůza. Hračky, gumičky do vlasů, lžičky a hlavně asi milion drobků. (A to mají přísně zakázáno jíst v pokojíčku.) Tak jsme vše sesbírali, koberec důkladně vysáli a je jako nový.

 



My tedy od té doby spíme na zemi. Děti postýlky mají, ale Kubík stejně upřednostňuje spát s námi.

A co se dělo v bytě?

Poté se tedy taťka se strejdou vydali do bytu. Nanosili věci a postele do pokojíčku (tam vám to vypadalo) a pak se vrhli na demoliční práce a rozbourali jádro. Kromě jádra také rozebrali kuchyňskou linku. Tu potom ve čtvrtek – po svátcích – odvezli do sběru a utržili za ní krásných 1000 Kč.

 

Chodba

Dalším bojovým úkolem pro kluky bylo zasekat trubky do zdí. Ono tak jak to tam bylo... no vypadalo to dost šíleně. Původně jsme chtěli jen trubky na vodu, ale rozhodli jsme se, že když už, tak to vezmeme i s trubkou plynovou. Takže Tom zavolal plynaře a ten pak trubku uložit dovnitř. Vodu bude dělat Tom sám.

Učebna

Další víkend jsme se pustili do učebny. Nejprve jsme jí podruhé vymalovali. Když byla takto připravená, položili jsme koberec. Pod koberec jsme dali mirelon, protože ta původní parketová podlaha se nám jako podklad nezdála nejvhodnější.

 



Koberec nám dal docela zabrat. Za jedno proto, že byl o moc větší než pokoj a za druhé – a to bylo horší, že byl stočený druhou stranou. A já jsem trvala na tom, že ten vzor musí být prostě od okna ke dveřím a ne ze strany na stranu. Nakonec jsme nad kobercem zvítězili a teď už je i Tom rád, že jsem ho k tomu přitlačila. :)



Po položení koberce začal Tom hned pokoj lištovat a já natírala radiátor a trubky. Udělala jsem i jednu fotku, kde je vidět ten rozdíl. Vpravo trubky ještě nejsou natřené.



Vzhledem k tomu, že jsem chtěla moc být užitečná, tak jsem se rozhodla, že zkusím natřít i trubky, co vedou pod stropem pokoje. Abyste tomu rozuměli, tak já mám hrozný strach z výšek a takový třetí stupínek na štaflích, to je pro mě adrenalin jako blázen. Ale zvládla jsem to! Taky jsem hned volala na Toma, ať to fotí, že jinak tomu nikdo neuvěří. :))
 

Tom si zatím hrál s těmi lištami a elektrikou. Už jsem se zmínila, že kupujeme takové lišty, ve kterých se rovnou vede elektrika? Asi ne. Fungují tak, že jsou ze dvou kusů. Spodní se přitluče ke zdi, pak se do něj vloží kabel (můžete tam vést elektriku, internet, koax) a na to se nacvakne vrchní část. Nemusí tak být všude lišty anebo volné kabely, což je s dětmi někdy o nervy.

Do učebny jsme zvolili lišty bílé.



Do pokojíčku pak hnědé.



Výhoda těch bílých je, že další materiál, který potřebujete (vnitřní, vnější rohy apod.) je značně levnější a má stejnou barvu. Hnědou jsme stejnou nesehnali, což je na fotce jasně patrné.

Pokojík

Nejprve bylo potřeba ho olištovat a poté bylo v plánu z něj udělat zase hezký pokoj. Jak kluci stěhovali, tak to tam jen vše naházeli na hromadu. No vypadalo to tam úděsně.

 

Tak jsme dali postele na místo a oblečení do úložného prostoru. A zase to tam vypadalo útulně. Škoda, že Kubík nedokáže spát bez nás. Mohli tam mít spoustu místa, takhle ty postele zaberou půlku pokoje.

 

Náklady:

dveře (bez kování) – 6.500,- Kč (2 x plné, 3 x prosklené)
mirelon – 160,- Kč
lišty do pokojíku a do učebny –  3.400,-
plynař – 8.300,-

Část 5 - Přichází stavební firma, pokládka lina v kuchyni, sestavování kuchyňské linky

Konečně máme vyřízený úvěr ze stavebního spoření a přišly korunky.

Pouštíme tedy do bytu firmu, která nám postaví novou koupelnu a záchod. Měli jsme několik variant, jak bychom to mohli udělat, ale nakonec jsme zůstali u původní dispozice. Všechny ostatní varianty s sebou přinášely velmi těžko řešitelné technické problémy. Tak jsme se rozhodli věci nekomplikovat. Jen jsme nechali prostory o malinko zvětšit na úkor chodby, které to nijak nevadí.

Po drobných dohadech se nám podařilo domluvit rozumný termín realizace první části stavby koupelny. Nejprve je totiž nutné postavit vnější část, aby se mohla udělat vodoinstalace a elektroinstalace. Poté se teprve sádrokarton uzavře.

Makáčům trvalo jen půl dne, než koupelnu do požadované podoby postavili.


 

Kuchyň

A tak jsme se o víkendu mohli pustit do kuchyně. Na podlahu jsme měli v plánu lino. Od původního záměru, že si to necháme položit odborně, jsme upustili. Kuchyň máme malou a lino tedy položíme z jednoho kusu (není potřeba svařovat). Navíc při pročítání internetových diskuzí jsem se až příliš mnohokrát dočetla o tom, jak to komu firma odflákla. Vyčetla jsem dobrý tip na vyrovnání podlahy a tím bylo rozhodnuto. Na stávající podlahu (která teda byla neskutečně křivá) jsme položili OSB desky.

 



Od kamaráda truhláře jsme si půjčili mafla, protože desky bylo potřeba o kousek zkrátit. Výsledek nás velmi potěšil. Tom se u toho řezání tedy vyvztekal, protože zeď je křivá jako blázen a tak každá deska se musela říznout jinak, ale nakonec to zvládl.

Já mezitím trávila čas v učebně. Přidělala jsem si poličky (a vyzkoušela u toho náš nový akušroubovák a je teda boží!!!) a naskládala na ně učebnice. No mám jich požehnaně a poliček se mi nedostávalo. Musím doma odmontovat ty zbývající a učebnu doladit.



Když Tom položil poslední OSB a to krajní přivrtal k podlaze, aby se celý systém zpevnil a nehýbal, vydali jsme se koupit lino. Měla jsem už předvybrané. Když už jsme řekli, které chceme, tak Toma napadlo, že by bylo lepší vzít 4 metrové, protože ten vzor pak bude napříč a opticky to ten prostor nebude ještě zužovat. No není on dokonalej?

Rozměr kuchyně je 2,25 x 3,60, takže nakonec i na metry čtvereční bylo výhodnější vzít roli čtyřmetrovou (vyšlo to levněji). Vybrali jsme tedy ve čtyřmetrové šíři a myslím, že poměrně kvalitní kousek – ať žijí akce, které nám dovolují vybírat i ze zboží, na které bychom jinak ani nekoukali :)).

Když jsme lino donesli domů (máme to kousíček a navíc do auta by se nám stejně nevešlo), tak jsme ho jen rozbalili a odešli na oběd. Nechali jsme lino, ať se hezky narovná a zvykne si u nás doma. Po příchodu domů ho Tom začal ořezávat a já jsem šla stavět kuchyňské skříňky.

 



Kuchyň, jak víte, jsme kupovali v IKEA a já měla trochu obavy, jestli to zvládnu sestavit. Nikdy jsem ještě nic sama nemontovala. Ale byla to naprostá pohoda a hrozně mě to bavilo.

 



Ze začátku jsem z toho byla nervózní a pečlivě četla návod, ale u třetí skříňky už jsem nabyla jistotu a přestala se bát, že to zničím. Rekord mám skříňku postavenou za 8 minut.

A zatímco já montovala a montovala...

 



Tom zatím zkoušel spodní skříňky. Nemají ještě dvířka – ta budeme přidělávat, až budou horní skříňky viset a spodní budou připevněné k sobě. To jsme zatím nedělali, protože je potřeba kuchyň ještě vymalovat...atd. Jen jsme to chtěli mít připravené.

 

Náklady

koupelna – vyúčtují nám ji se všemi ostatními pracemi
OSB desky – 1.200,-
lino – 1.990,-

Část 6 - Začíná stěhování, dokončování vodo- a elektroinstalace, obložení koupelny a záchodu a výměna vstupních dveří

Pokračujeme v zařizování

Protože čas se nám krátí a do stěhování zbývá už jen 14 dní, zahájili jsme i práce v odpoledních hodinách. Jeden z nás hlídal děti, druhý byl na bytě a něco dělal.
Stěhovali jsme věci, které už ve „starém“ bytě nebyly potřeba a já je pak dávala na jejich nové místo.

Jeden den jsem se například věnovala knihovnám. Nechtěla jsem tam knížky jen tak naházet, tak jsem si vymyslela systém a toho se držela. A jsem ráda. Časem jsem sice ještě knihovnu trochu přeuspořádala, ale s výsledkem jsem spokojená. Knížky mám rozdělené do dvou pokojů. V učebně jsou knížky dětské a pak všelijaké učebnice. V obýváku je pak beletrie a literatura zájmová.

 


 



Další den měl zase „službu“ Tom a věnoval se vodoinstalaci a elektroinstalaci v částečně postavené koupelně, na záchodě a v kuchyni.

 

Poté opět dorazila firma a dodělala sádrokarton, takže jsme mohli vymalovat strop v koupelně. Stěny jsme nemalovali, protože tam budou obklady.

 



Tom pokračoval ve vodoinstalačních pracích. Rozvody dělal v plastu – no moc ta práce nevoní. Ten plast se na speciální svářečce musí nahřát a pak se spojí, tím vznikne pevný spoj, ale jak se to zahřívá, tak to smrdí jako ďas. :)

 

Já jsem se vrhla na natření posledního radiátoru (v kuchyni) a konečně mě napadlo vyfotit vám ten rozdíl. Jak to vypadalo předtím a jak to vypadá teď.

 



Poté jsme položili OSB desky do koupelny a na záchod, abychom tak vyrovnali podlahu a koupelnu jsem pak natřela hydroizolačním nátěrem. Pokud bychom to nechávali na firmu, tak by se práce o dost protáhly a to jsme nechtěli. Přiznám se, že už jsem ze stavu bytu byla dost nervózní.

 


 



Poté jsme se vrhli na kuchyň a pověsili vrchní skříňky. Tady nás čekalo nepříjemné překvapení, když jsme zjistili, že dřevěné prkno, které k tomuto účelu sádrokartonáři do příčky umístili je o deset centimetrů níž, než mělo být. Tak jsme si zanadávali a přendali závěsy na skříňkách níž. I přes drobnou komplikaci se nám podařilo všechny skřínky bezpečně zavěsit.

V týdnu se pak v bytě pracovalo jako o život. Do koupelny a na záchod nastoupil obkladač. Za dva dny měl hotovo. Tom měl dobrý nápad a řekl mu, ať neobkládá zadní část stěny záchoda, za kterou je stupačka....kdyby náhodou někde něco teklo. Toto jsme po nastěhování dost ocenili, protože jak mnozí víte, jeden problém skutečně nastal. Ale nebudu předbíhat.

 


 

Od nás dostal namalovaný plánek, jak má koupelna vypadat a toho se držel.

My zatím pokračovali na práci v kuchyni. Postavili jsme vysokou skříň, která bude sloužit jako špajz, pověsili světlo. Poté přišla na řadu pracovní deska, zabudování varné desky, vestavné trouby, dřezu. Vše jsme si dělali sami a výsledek je víc než uspokojivý. Jsme dobří. :)

 



Také bylo potřeba přidělat dvířka skříněk – a na to jsem pyšná, protože jsem to zvládla sama.

 



A v tuto chvíli, kdy už jsme měli v podstatě jen uklízet a dolaďovat věci, nastoupila opět firma, aby vybourala futra u hlavních dvěří a zazdila tam nová. Ta původní totiž byla tak křivá, že když u nás byl zástupce firmy prodávající bezpečnostní dveře a přeměřil je, sdělil nám, že do stávajících futer nám dveře nikdo neudělá. Byly totiž zhruba v půlce prohnuté a rozdíl činil 1,5 cm.

 



Další věc, kterou měla na starost firma, bylo nahození a vyštukování zdí – tam, kde se zasekávaly trubky do zdi a pak dole, kde jsme otloukli ty obklady. Musím říct, že byt neskutečně prokoukl.

 



Zatím jsme pokračovali ve stěhování. V tuto chvíli jsme tu měli dva pomocníky. I když mě často přiváděli k šílenství, tak musím uznat, že bez nich bychom to nezvládli. Jen jsem se musela naučit je hlídat a úkolovat.
A tak kluci stěhovali věci, které jsem já v jednom bytě balila a v druhém následně vybalovala. To už bylo tři dny před tím, než jsme se měli finálně stěhovat.

Práce bylo pořád dost. Sice takové drobnosti, ale času to zabralo spoustu a tak jsme si určili priority.

Jednou z nich bylo zavěšení a zprovoznění bojleru, což jsme zvládli. Také kuchyň, i když ještě není úplně dodělaná, je provozuschopná a tak jsme skutečně mohli přestěhovat vše zbývající a 31.7. jsme poprvé v novém bytě spali.

Z pochopitelných důvodů nemám ze stěhování fotky. Bylo to náročné a nebyl čas fotit. Nicméně výsledek byl uspokojivý. Nestěhovali jsme se na staveniště, ale do funkčního bytu. První večeři jsme si nechali přivézt z pizzerie. I to děti nadchlo.

 

Jak to tedy vypadalo po nastěhování a co je potřeba dodělat?

Chodba

Ta je na tom asi nejhůř. Není ještě položená podlaha. Na zem jsme zatím jen položili a přilepili páskou mirelon, abychom běhali po čistém a teplém. Je potřeba koupit nová světla, chodbu vymalovat, pořídit věšák, přidělat botník, otapetovat vestavěnou skříň a vyměnit na ní úchytky.

Kuchyň

Je potřeba přilepit na stěnu obložení, přidělat světla nad linku, udělat zástrčky, zprovoznit digestoř, připevnit úchytky, vymyslet, co uděláme s oknem – záclonu tam nechci, ale nejsem si jistá, co přesně bych ráda.

 


 

Pokojík

Ten je téměř dokonalý. Není zatím přidělaná televize a nalepené dětské samolepky. Pak také zvažujeme, co s Kubíkovou postýlkou. On v ní nespí a tak zbytečně zabírá místo. Takže zřejmě, až při příštím sběrném dni uvolníme sklep, poputuje postýlka tam.

Učebna/herna

Je provozuschopná. Není pověšený lustr a slouží trochu jako odkladiště věcí. Také komoda je zatím na provizorním místě a mám v plánu ji kousek šoupnout, aby se místo na hraní přesunulo do oblasti, kde hračky pak nebudou překážet studentům při průchodu.

 

Obývák

V obýváku je ještě pár beden, které je potřeba dovybalit a věci poklidit, jsou zde opřené troje nové dveře, které čekají na výměnu – to bude ale až po vymalování chodby. Také máme koupený nový konferenční stolek, takže musíme rozebrat starý a postavit nový.

Do čeho jsem se pustila jako první?

Do mytí nádobí a praní prádla. Pořídili jsme novou pračku a sušičku a tak jsem se rozhodla, že všechno naše prádlo, které při stěhování nevyvázlo bez zaprášení, vyperu, usuším a budeme mít vše čisté a voňavé. Tak se v koupelně navršil Mount Everest... Jenže nastal problém. Večer dorazil soused, který nám oznámil, že mu tam od nás teče voda. Naštěstí to tedy nebylo nic drastického, ale nepříjemné to bylo. Jak se nám teď hodilo, že jsme nechali přístupnou celou tu zadní stěnu na záchodě. Taťka vyhlásil zákaz praní a zapínání myčky a pátral po příčině. Měl štěstí a narazil na místo, které způsobovalo problém. V místě, kde byly spojené nová a stará trubka odpadu, spoj špatně těsnil. Tom to opravil a mohli jsme jet dál.

První týden po stěhování jsem v podstatě věnovala jen praní, sušení a vybalování věcí. Ono s dětmi to šlo mnohem pomaleji a nechtěla jsem to lámat přes koleno. Přeci  jen šizené byly dost před stěhováním... Tom se věnoval práci doma po příchodu z práce, takže je jasné, že ani jemu to moc neodsejpalo. Nicméně každý den se udělalo něco.

Na víkend si děti odvezla babička. My jsme byli pozvaní na svatbu. No a neděli jsme věnovali shánění věcí do domácnosti – koupili jsme světla, předložku do koupelny a spousty dalších drobností.

V neděli společně s dětmi přivezla babička i prababičku, která přijela pomoct s úklidem. Vyžehlila mi prádlo, které se tu nastřádalo (i když díky sušičce ho opravdu nebylo moc). V pondělí jsme jí poslali ven s dětma a s Tomem jsme položili podlahu na chodbě, pomohla mi utřít prach a umýt obklady v koupelně. I když jsem je pak ještě musela vzít, protože pořád byly bílé.

Ve středu babička odjela a my pokračovali v zajetém tempu – každý den něco málo udělat. A tak jsme přidělali garnyž v učebně, pověsili lustr. Na okno v kuchyni jsme provizorně dali takovou mléčnou folii, protože jsem si připadala jak ve výkladní skříni. Je to tedy jen do půli oken, ale bohatě to stačí. Už máme také koupené vertikální žaluzie, jen musíme vyšetřit čas a přidělat je.

Hodně jsme toho stihli o víkendu. V pátek jsme zajeli bez dětí do IKEA, kde jsme měli vyhlédnutý věšák a vymysleli jsme, že k němu koupíme lavici, na které by děti mohly sedět a pod kterou mohou mít boty a takové boxíky na „nanošené“ oblečení. Prostě, když přijdou z venku v mikině, tak místo, aby jí sundaly a pohodily na zem, tak jí dají do tohoto boxíku. No uvidíme, jak to bude fungovat, zatím to dodržují.
Ale to jsem trochu předběhla. Takže o víkendu jsme se vrhli na chodbu – a to s pomocí dětí. Přemýšleli jsme, jak je zabavit a jako nejpříhodnější řešení nám přišlo, zapojit je do práce. A to nadšení za to stálo!

 



Chodbu jsme vymalovali v barvě bílá  káva a musím říct, že se mi to moc líbí. Tom pověsil nová světla, já jsem smontovala lavici a věšák a v sobotu večer jsme ještě otapetovali vestavěnou skříň a vyměnili úchytky.

 



V neděli jsme přidělali botník a na část zdi, kde bude věšák, jsme nalepili tapetu, aby se děti a oblečení neotíralo o malbu. Moc se mi to líbí.

 



Taťka v koupelně přidělal na vanu zástěnu. Trochu jsme se báli, co to s tou malou koupelnou udělá, ale vypadá to dobře. A děti můžou do libosti cákat.

 



I kuchyň doznala několik dalších změn. Jsou přidělaná světla pod linkou a částečně nalepeno obložení. Také skříňky už mají úchytky a ze dvířek jsme sundali ochrannou fólii. Prázdná skříňka čeká na vestavnou mikrovlnku, která by měla dorazit tento týden a skříňka nad digestoří čeká na zkrácení dvířek a vyvrtání nového otvoru pro pant. Museli jsme z technologických důvodů dát digestoř výš, než se běžně počítá a tím pádem jsou dvířka příliš velká. Nicméně děda se nabídl, že nám je zkrátí a my to rádi přijali, stejně bychom to dřív nezvládli.

 

Náklady

Stavební práce, obložení koupelny, záchodu, výměna futer, nahození zdí, štukování – 51.000,-
Obklady, dlažba, vana, panel k vaně, záchod, umyvadlo, umývátko – 21.500,-
Zástěna – 5.500,-
Světla (2 x chodba, 1 x záchod) – 750, -
Věšák, lavice, boxy – 2.400,-

Připravila Naďa Barochová.

Sdílejte stránku

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč