Délka rodičovské dovolené

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Délka rodičovské dovolené - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • délka rodičovské dovolené
  já jsem zvolila rodičovskou na 3 roky. Chtěla jsem maminky poprosit,protože u mateřské studuji,zda by mi pomohly s vyplněním dotazníku na http://delka-rodicovske-dovolene.vyplnto.cz Dotazník je anonymní a výsledky budou na vyplnto.cz přístupné.Dotazník končí 15.4.Moc děkuju,Zdeňulka
  Zdeňulka   | 11.04.2011 11:43:24
  Reagovat | URL příspěvku
 • Rodičovská dovolená
  Jak je to s tím když se mi narodí druhé dítě do tří let,kdy mám zažádat o příspěvek v rodičovství a budu dostávat celé tři roky 7 800kč,když nemám zaměstnavatele a nemá mi kdo vyplácet mateřskou dovolenou.díky za odpověď Dana 
  danka.dostalova   | 06.05.2008 20:20:50 | Reakcí: 5, poslední: 20.03.2010 20:33:17
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Rodičovská dovolená
   V případě, že nemáte trvající prac.poměr, tudíž zanikl - tj. nejste nadále účastníkem nem. pojištění, nevznikne Vám nárok na PPM(peněžitou pomoc v mateřství). Ta Vám tedy nebude vyplácena, budete rovnou čerpat rod.příspěvek (7800,--) a to do doby 21 měsíců, v pomalé variantě. A to z toho důvodu, že jste neměla (respektive nemáte) při druhém těhotenství nárok na PPM. Jestliže máte nárok na PPM, pak máte i právo volby.
   Atislava   | 11.05.2008 21:15:50
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Rodičovská dovolená
   Když nemáte nárok na PPM, budete od narození dítěte dostávat 7600,- do jeho 21 měsíců, pak do 4 let 3800,-.
   žádost si na ÚP podáte po porodu - až budete mít rodný list dítěte.
   Sunny   | 11.05.2008 21:35:57
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Rodičovská dovolená
    Ano, pokud nevznika narok na PPM, je to 7600,-.Zde neni moznost volby pomalejsi ci rychlejsi varianty.Vyplaci se jiz za mesic, ve kterem se dite narodi.Me to chodi kazdeho desateho v mesici, ale nevim jestli je to pravidlem
    janney   | 01.06.2008 19:30:19
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: Rodičovská dovolená
     Já taky nemám nárok na PPM, protože jsem studentka, takže si budu žádat o rodičovský příspěvek na ÚP a budu od narození dítěte dostávat 7800,- Kč do 21 měsíců věku dítěte. Na ÚP mi řekli, že je možné, aby si do těch 21 měsíců věku dítěte zažádal o rodičovský příspěvek i můj manžel, který je normálně zaměstnaný a je účastník nemocenského pojištění, takže má nárok na PPM, a díky tomu může udělat volbu délky rod.dovolené. Vlastně by po určité době šel na rod.dovolenou on, provedl by volbu (a fakticky by dál chodil do práce)a po měsíci bychom se zase vyměnili a já byla s malým dál doma.
     Eva.Drahozalova   | 17.09.2008 19:44:01
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE: Rodičovská dovolená
      Dobry den, Evo. Nachazim se v podobne situaci jako Vy pred narozenim Evicky. A chci se zeptat jestli se Vam povedlo dosahnout cile a mit PPM a rodicovskou dovolenou v te delce, jakou jste si prali. Moc krat dekuji za odpoved. Katerina
      munkatka   | 20.03.2010 20:33:17
      Reagovat | URL příspěvku
 • Porodné

  Touto dávkou se matce jednorázově přispívá na náklady, související s narozením dítěte. Jestliže žena, která dítě porodila, zemřela a porodné jí nebo jiné osobě nebylo vyplaceno, má na něj nárok otec dítěte. Nárok na porodné má rovněž osoba, která převzala dítě do jednoho roku do trvalé péče nahrazující péči rodičů. Výše porodného činní 13 000 Kč na každé narozené dítě.
  klara.stepan   | 29.04.2008 22:50:54
  Reagovat | URL příspěvku
 • O vybranou dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku musí rodič písemně požádat příslušný úřad státní sociální podpory na předepsaném formuláři. O rychlejší čerpání musí rodič požádat nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 22 týdnů života, resp. ve kterém současně narozené nejmladší děti dosáhnou věku 31 týdnů života. O klasické čerpání musí rodič požádat nejpozději v kalendářním měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 21. měsíce věku. Pokud rodič nepožádá o rychlejší či klasické čerpání rodičovského příspěvku, je mu po 21. měsíci věku dítěte vyplácen rodičovský příspěvek v režimu pomalejšího čerpání, tzn. ve snížené výměře. Dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku je možné zvolit pouze v rozhodných obdobích. Po učiněném rozhodnutí je vybraná možnost čerpání již nezměnitelná a nelze ji uplatňovat zpětně, a to ani při střídání rodičů v pobírání rodičovského příspěvku.
  klara.stepan   | 29.04.2008 22:49:20
  Reagovat | URL příspěvku
 • Rodičovský příspěvek

  Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Rodičovský příspěvek je stanoven ve třech výměrách daných v pevných měsíčních částkách - zvýšené (11 400 Kč), základní (7 600 Kč) a snížené (3 800 Kč).

  Rodič si může zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu dvou, tří nebo čtyř let. Volbou doby čerpání si rodič zároveň volí i k ní příslušnou výši příspěvku, a to:

  * rychlejší čerpání rodičovského příspěvku – po peněžité pomoci v mateřství nebo peněžité pomoci poskytované mužům (dále jen PPM) ve zvýšené výměře (11 400 Kč) do 24 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den;
  * klasické čerpání - po PPM v základní výměře (7 600 Kč) do 36 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM;
  * pomalejší čerpání - po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.
  klara.stepan   | 29.04.2008 22:47:53
  Reagovat | URL příspěvku
 • Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Dítě, které dovršilo 3 roky věku, může pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.
  klara.stepan   | 29.04.2008 22:46:15
  Reagovat | URL příspěvku
 • Rodičovská dovolená

  * K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký o ni požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku tří let.
  * Rodičovská dovolená nemusí být čerpána vcelku. Tzn., že pokud zaměstnanec/zaměstnankyně nastoupí např. v jednom roce dítěte zpět do práce, může až do jeho tří let věku kdykoliv požádat znovu o poskytnutí rodičovské dovolené.
  * Zaměstnankyně i zaměstnanec, kteří se vrací po rodičovské dovolené zpět do práce, musí být zařazeni podle pracovní smlouvy.
  * Rodičovská dovolená zaměstnance-otce v rozsahu rodičovské dovolené matky se pro účely dovolené na zotavenou posuzuje jako doba zameškaná.
  * Po dobu čerpání rodičovské dovolené v rozsahu rodičovské dovolené matky nepřísluší zaměstnankyni/zaměstnanci náhrady mzdy nebo platu; nýbrž nárok na dávku státní sociální podpory - rodičovský příspěvek dle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře.
  klara.stepan   | 29.04.2008 22:44:28
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, paní doktorko, mám dotaz ke své situaci. Na konci roku mi končí smlouva na HPP a na mateřskou mám nástup 11.-25.1. Přes počáteční sliby mi v práci smlouvu nakonec neprodlouží. A já teď řeším, zda jít na dobu do mateřské na neschopenku anebo na ÚP anebo teoreticky by byla možnost nechat se zaměstnat jinde. JENŽE. Vyjde mě finančně lépe nemocenská anebo ÚP? Bude za mě v obou případech placeno zdrav. pojištění? Mám v případě ÚP nárok na podporu? Někde jsem četla, že ano, ale vyplácí se až při pobírání RP. Anebo třetí možnost, kdyby mě někdo zaměstnal, tak se mateřská prý počítá ze základu posledního zaměstanání. Takže pokud bych měla nižší mzdový výměr, asi by se mi to nevyplatilo, že? Pokud vyšší, nezkoumal by to někdo jako účelové? Navíc bych v případě zaměstnání na neurčito měla nárok na případnou druhou, navazující mateřskou, je to tak? Předem mockrát děkuji, na úřadech vůbec nic nevědí, nemám jinou možnost, než se obrátit na vás.

Dobrý den,

státním pojištěncem budete v případě pracovní neschopnosti i v případě evidence na ÚP. Ale z hlediska zdravotního pojištění není nutné to takto řešit, protože v lednu dojde k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, tedy budete státním pojištěncem alespoň po část měsíce (je potřeba to pojišťovně doložit). Sama byste si musela zdravotní pojištění hradit jen v případě, že byste po celý kalendářní měsíc nebyla zaměstnancem, OSVČ ani státním pojištěncem.

O pracovní neschopnosti rozhoduje lékař, záleží tedy, jestli by Vám ji vystavil. Dá se na ni nastoupit nejpozději sedmý den po skončení pracovního poměru, ale pokud už netrvá pracovní poměr, tak v prvních 14 dnech nenáleží žádná náhrada mzdy od zaměstnavatele a stát (OSSZ) vyplácí nemocenskou dávku až od 15. dne trvání pracovní neschopnosti. Na ÚP byste mohla čerpat podporu v nezaměstnanosti, pokud splňujete standardní podmínky nároku, ale je to možné jen do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Tedy zvažte, zda se Vám ta administrativa kolem registrace na ÚP vyplatí. Navíc se těhotné v pozdějších týdnech těhotenství setkávají s neochotou úřednic je vůbec zaregistrovat (nicméně do nástupu na PPM to ze zákona lze).

Co se týče nového zaměstnání  v lednu, pak ano, mohlo by to být zkoumáno jako účelové, takové případy se objevují. Existují ale i rozsudky soudů, které se stavějí na stranu těhotné s tím, že má právo kdykoliv nastoupit do zaměstnání a není možné ji z důvodu těhotenství diskriminovat. Zda by někdo řešil Váš konkrétní případ a jak by to dopadlo ale není možné odhadnout. Pokud byste nastoupila do nového zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, počítala by se PPM z tohoto nového zaměstnání, jak píšete. A při trvání zaměstnání byste měla nárok i na PPM na další dítě.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | dnes, 13:38
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce