Kortikoidy, antibiotika a léky na kašel v těhotenství

Dobrý den, nyní jsem ve 27. týdnu těhotenství. Jsem středně silná až silná astmatička, v anamnéze již s několika velmi silnými záchvaty vyžadující zásah Rychlé záchranné služby - vždy při nachlazení a narušení funkce hlasivek. Nyní se u mě objevil silný kašel s nemožností odkašlat a zhoršené dýchání, zvýšená teplota (do 38°C), bolest kloubů a svalů, celková únava, zvýšené CRP 31,1. Protože standardní astmatická léčba (inhalace Vincentky, inhalátory a antihistaminika, která dlouhodobě beru) nezabrala a stav se spíše zhoršoval, lékař usoudil virovou nákazu a pro zhoršující se dýchání a riziko rozvoje záchvatu, mi podal nitrožilně SOLu Medrol, Quajacuran a hořčík, dále nasadil antibiotika (Zinnat 500 mg po 12-ti hodinách) a Erdomed. Chtěla bych se zeptat, jaký vliv to může mít na mé dítě, zda jsou mé obavy zbytečné nebo oprávněné. Jsem ze Zlína a nemám moc sdílného lékaře, který by mi vše vysvětlil, ani koho se zeptat. Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veronika Ťápalová, gynekologie:

Dobrý den, všechny z preparátů, které jste vyjmenovala, miminku v tomto týdnu gravidity již nijak neublíží. V této fázi je už organogeneze dokončená a tak nemůže po této stránce plod ovlivnit. Kortikoidy, mezi které patří i Solumedrol, některé maminky užívají celé těhotenství, ať už z důvodu astmatu či jiných chronických onemocnění. Ani antibiotika z řady penicilinů či cefalosporinů miminku neublíží. Takže nemějte obavy.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Kortikoidy, antibiotika v těhotenství, vliv na plod, zvýšená teplota v těhotenství, astma v těhotenství - diskuze

 • pankreatitida
  Dobrý den, v lednu jsem prodělala vážný zánět slinivky. akutní pankreatitidu a nyní jsem se dozvěděla že jsem v 6tt . Chtěla jsem se zeptat zda to není k memu zdravotnímu stavu nějak nebezpečné, a zda by to nemohlo ohrozit plod? děkuji
  lukaskakak   | 03.04.2016 16:10:18 | Reakcí: 1, poslední: 04.04.2016 12:50:58
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: pankreatitida
   Dobrý den, to že jste prodělala akutní pankreatitidu by vliv na vývoj plodu mít samo o sobě nemělo. Jen nevím, zda užíváte pravidelně nějaké léky - pak možná bude nutné nějak upravit dávkování či léky změnit. Ale to už vyřešíte s lékařem, u kterého jste sledována.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   | 04.04.2016 12:50:58
   Reagovat | URL příspěvku
 • atopický ekzém v těhotenství
  Dobrý den, jsem ve 14.týdnu těhotenství a na obličeji se mi objevilo něco hodně připomínající atopický ekzem. Nejdřív na obou víčkách, nyní i v obou kotcích oka a pod očima. Také okolo rtů mám kůži suchou a zarudlou. Na obou vnějších koutcích oka se mi ekzem rozšiřuje a na levé straně se dostává i na tvář. Je to hodně nepříjemné, svědí to a jelikož jsem těhotná nechci aplikovat žádné mastičky s kortikoidy. V levé loketní jamce mám také atopický ekzém, který se mi v tomto místě objevil již před rokem, ale ve velmi slabé míře. Nyní se ekzém i v lokti zhoršuje, svědí a i přes to, že se snažím neškrábat během noci nebo ve dne - vlivem oblečení se mi na ekzému vytvoří malé puchýřky, kůže se odlupuje. Zkouším nasvěcovat lampou Bioptron, obličej promazavam kokosovým oleje nebo bombuckým máslem. Obličej i loketní jamku umývám jaryšovou vodou a pleť odličuji micerální vodou od Biodermy. Líčení používám jen ve velmi nutném případě, mám kvalitní make-up, je hydratiční a na citlivou pleť. Prosim o radu co vyzkoušet a co třeba dělám špatně. Vím ze je spoustu potravin, které mohou atopický ekzem podporovat, ale trápí mne ze tyto potraviny jsou zrovna velmi důležité pro jídelníček nastávající matky. Včera jsem navštívila kožního lékaře a na ekzém v loketní jamce mi předepsal mast Elocom, která bohužel kortikoidy obsahuje. Dále mas na promazávání Ambiderman čistý.
  Děkuji za radu. Hrouzkova Petra
  mostty   | 05.01.2016 09:12:17
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace