Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kojení v noci

Dobrý den paní doktorko, mám 7,5 měsíční dceru (7,3kg a 71cm) a v noci se mi stále budí na kojení, většinou 3x za noc. Zkoušela jsem jí dávat vodu, nezabírá. Když jí dám mléko, saje chvilku cca 3 minuty, a pak hned usne, když ji položím do postýlky. Možná je problém v mléku, méně výživné, jsem totiž těhotná ve 4. měsíci. Poradíte mi, co s tím mám dělat? Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, vzhledem k vašemu těhotenství bych doporučila dítě odstavit, ale to je vaše volba. Dítě v 7,5 měsících, které se budí, jak píšete a saje jen chvilku, nemá hlad, ale má potřebu blízkosti matky. Moje doporučení přestat kojit je trochu paradoxní. POZOR, abyste kojením v těhotenství neublížila sobě - zvýšená potřeba vápníku a také budoucímu dítěti, možná problém nebude. Zažila jsem ve své praxi kojící těhotnou maminku, která kojila až do porodu dalšího dítěte. Tam ale nastal problém, že mateřské mléko bylo už zralé - nenastoupilo napřed mlezivo, a teprve poté zralé mléko, jako u matky, která před porodem nekojí. Novorozeně pak mělo velký problém s trávením zralého mléka. Takže bych doporučila pro vaši dcerku nasadit na noc kaši, aby se zasytila, v noci tekutinu - neslazený čaj, nebo ovocnou šťávu ředěnou a dítě citlivě pochovat. Ještě doplňujeme poznámku k nočním tekutinám od stomatoložky paní MUDr. Ireny Červené: Ze stomatologického hlediska by se děti vůbec neměly zvykat na slazené/sladké nápoje, protože ty bývají hlavním a největším rizikovým faktorem při vzniku zubního kazu u nejmenších dětí (kromě častého/kontinuálního nočního kojení). Přes den by tedy jako tekutina měla být podávána ideálně čistá voda (neperlivá, bez příchuti), nebo neslazený čaj (ne granulovaný!). Pokud chceme z nějakého důvodu dát sladký nápoj, pak je možné ho podat zároveň se svačinou či obědem a pak buď vyčistit zuby, nebo alespoň vypláchnout ústa/zapít čistou vodou. Na noc, po vyčištění zubů, by už nemělo být nic jiného než čistá voda (nebo pak znovu vyčistit zuby ;-) ). (V noci je snížená samočistící schopnost, je snížená tvorba sliny, nehýbe se jazyk ani tváře a rty jako přes den, zoubky pak zůstávají "obalené cukry" a bakterie, které jsou zodpovědné za tvorbu zubního kazu, mají ideální podmínky k dalšímu růstu...) Pokud jsou děti zvyklé na sladké nápoje, je mnohem těžší je pak naučit pít cokoli jiného. (Kromě toho děti pijící sladké nápoje často i mnohem hůře jedí, protože u nich nedochází k přirozenému kolísání hladiny cukru v krvi, která je neustále doplňována cukrem právě z nápojů. Dítě pak nemá pocit hladu a pořádné jídlo odmítá. O vlivu na sladkých nápojů na vznik obezity se tu ani rozepisovat nebudu.) A ještě jedna "perlička": i BIO ovocné šťávy obsahují cukr, který slouží bakteriím v dutině ústní jako zdroj  "potravy"... ;-)

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kojení v noci - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×