Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kam povede nošení roušek na školních chodbách?

Možná k vyšší nemocnosti.

I když mám lékařské vzdělání, nejsem epidemiolog, ani imunolog, ani infektolog, ani pneumolog, tedy profese, které se mohou k situaci asi nejfundovaněji vyjadřovat. Co však jsem určitě? Praktická matka, která si z této pozice dovolí jednu logickou úvahu. Třeba si ji někdo na tom Ministerstvu přečte.

Inzerce

Shrňme si fakta: 

Co bylo navrženo?

Inzerce

Naše děti nemusí mít roušky ve třídách, ale povinné jsou v prostorách, kde se kolektivy mísí, tedy chodby, příchod do školy apod.

Na chodbách budou děti ve velmi krátkém kontaktu, kdy kolem sebe rychle projdou, a pokud je naučíme „kýchat do lokte“ nebo nejlépe na chodbě nekýchat vůbec :-), riziko infekce bude minimální. Největší riziko spatřuji na površích, kterého se budou všichni dotýkat – zábradlí, toalety, tácky v jídelně apod. Ale i lavice a židle ve školních třídách, kde se děti často střídají, zvláště v odborných předmětech, kdy chodí do jednotlivých poslucháren a laboratoří. Tam vidím možný zdroj infekce, proto by se lavice měly vždy „mezi žáky“ dezinfikovat.

Inzerce

Kupodivu ale největší riziko bude uhnízděno v rouškách dětí. Proč?

1. Dítě si roušku ve společných prostorách nasadí, bude do ní minuty dýchat, kýchat, mluvit, koncentrace mikrobů z dutiny nosní i ústní daného žáka v ní bude maximální.

Inzerce

2. Pak roušku sundá, tedy ty koncentrované mikroby se krásně přesunou na prsty dítěte a dále na všechny předměty, které dítě osahá. Pochybuji, že by si roušku po každém sundání dítě vystříkalo dezinfekcí, stejně tak ruce.

3. Následně tu infikovanou roušku hodí do tašky mezi učebnice, sešity, psací potřeby i svačinu a mikroby se krásně na všem usadí. Infikováno danou mikrobiální flórou žáka bude vše, co s danými předměty žáka přijde do kontaktu.

Předpokládám, že mně věčně vystrašená část veřejnosti, která každý den očekává z médií svou dávku koronavirových emocí, napíše, co tedy navrhuji, když jsem tak „chytrá“.

Ostatním nemohu navrhovat, hlavně pak přikazovat nic.

Pouze synovi přibalím velmi praktický dezinfekční sprej s instrukcí, že kamkoliv přijde k nové lavici a židli, nastříká si ji nebo otře postříkanou papírovou utěrkou, kterou mu nabalím.

Bude-li skutečně platné nařízení o rouškách ve společných prostorách, pevně věřím, že ne, i proto jsem si dala tu práci dnešní blog sepsat, bude vhodné po použití roušku postříkat dezinfekcí, resp. mu dám dezinfekcí vystříkanou bublinkovou obálku, kam roušku po sundání umístí. Snad se po opětovném nasazení tou chemikálií nepřiotráví. Ideální by bylo vždy mít pro každé použití jednorázovou, ale to by jich ve škole spotřeboval až 7 denně, tedy 140 Kč.

Bude-li potřeba, může si dezinfekcí nastříkat i ruce. 

Jestli to bude 16letý puberťák dodržovat, je ve hvězdách.

Jenom tak mimochodem nikdo nepromyslel, že mnohem intenzivněji, s delším kontaktem, než na chodbách, se žáci mísí při volitelných předmětech a seminářích, kdy jsou v každém z nich zástupci z několika třídních kolektivů.

S nastupujícím školním rokem mám jednu obrovskou prosbu k vládě: Neupírejte, prosím, našim dětem právo na vzdělání. Zvažte polohysterické reakce rušení výuky, necílených a dlouhých karantén a dalších akcí. 

Nebo opravdu budeme slavit nejnižší nemocnost a úmrtnost na koronavirové infekty na světě, když bude vyvážena vzrůstajícím hloupnutím dětí? A možná nejen jich?…

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Kam povede nošení roušek na školních chodbách? - diskuze

  • Svatá pravda
    Děkuji za tento článek. Moc hezky řečeno, mám stejný názor  
    Sisulinka82   | 28.06.2021 22:50:48
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Spánek v 11 měsících

| Rudzi | 06.02.2023, 12:29

Dobrý den, mám dotaz ohledně spánku 11měsíční holčičky. Kolem 8 měsíce se naučila krásně usínat sama v postýlce, spala skoro celou noc. Na svátky jsme jeli za rodinou na Slovensko (cestujeme skoro od miminka) kde jsme onemocněli chřipka a zánět průdušek, byly jsme 2x na pohotovosti kde nám řekli, že jí nic není, a že to jsou jen zuby, měla horečky, začala špatně usínat a spát, uspávání na rukách, v noci buzení s křikem. Nakonec jsme jeli zpět domů a k naší Dr. Kde nám řekla že má chřipku. Začla brát antibiotika. Jenže spánek se nelepšil, pořád se budila, v postýlce vůbec nechtěla být, tak začla spát se mnou v posteli. Doteď ji musíme uspávat na rukách, když ji položím vedle sebe do postele, dělá blbosti. Po těch 2 měsících se spánek trošku zlepšil, ale pořád se v noci budí, někdy hned usne, někdy dám dudlík a někdy si sedne, začne se smát nebo lézt a trvá než zas usne, někdy i poplakává. Každý den máme jak přes kopírák, snažím se dodržovat večerní rituály. Koupel, nebo opláchnutí, namazání krémem, oblékání, umělé mlíčko (nekojím), namazat zoubky, pomazlit a uspat na rukách. Do té půlnoci jakž takž a pak to začíná. Přes den spí po obědě třeba ty dvě hodinky a tak už ji nedávám spát, aby usla večer, když má kratší spánek, spí pak ještě v kočárku max hodinku, aby pak zas usla večer. Ještě dodám, že přes den je hodná, krásně si hraje, papá, prospívá. Můj dotaz je, co dělám špatně, nebo jak docílit toho, aby spala celou noc. Děkuji, snad to nepíšu moc zmateně.

Dobrý den. Vše děláte dobře, je to období, kdy děti mohou mít neklidný spánek, zkuste Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, je to vitamín skupina B6, podporuje vyzrávání mozkových funkcí a zklidňuje.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 06.02.2023, 13:01
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
×