banner

Dobrý den, mám 7-letého syna a má očkování proti meningokoku A,C, W35, Y (vakcínou Menveo). Slyšela jsem, že mnohem rozšířenější a postihující je meningokok B. Doporučujete očkování proti meningokoku B? Vakcína není zrovna levná, ale rádi bychom ji zaplatili, zároveň ale nechci syna přetěžovat. Děkuji, Michaela

Odpověď doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., vakcinolog, epidemiolog, humanitární pracovník:

Dobrý den, většinu invazivních meningokokových infekcí v ČR i v Evropě způsobuje seroskupina B meningokoka. Toto očkování by proto v rámci prevence invazivních meningokokových nákaz mělo být u nás prioritní.  Je to neživá vakcína, častěji u ní vzniká bolest ramena v místě vpichu nebo dochází ke vzestupu tělesné teploty. Po očkování proto lze použít preventivně např. paracetamol. V porovnání se samotnou nemocí jsou to v každém případě banality. Aplikace obou druhů vakcín poskytne komplexní a nejlepší možnou ochranu.

Sdílejte stránku

Poradna

Zvracení v autě
avatar Dyni77 15. 12. 2025

Dobrý den, paní doktorko, nemáte prosím tip na nějaký přípravek, který by fungoval na zvracení v autě u 8měsíčního dítěte? Zkoušeli jsme nakrmit v různých časových rozestupech nebo nenakrmit, někdy zvrací po 10 minutách na rovné silnici a pak třeba 2 hodiny se serpentýnami nebyl problém. Ráda bych, aby si dcera nevypěstovala odpor k cestování. Já osobně jsem jako dítě měla dobrou zkušenost s homeopatiky, ale koukala jsem, že jsou až od 18 měsíců. Děkuji za rady, přeji hezký den.

Homeopatika fungují velmi dobře, Cocculine tablety jsou doporučené pro starší,v kojeneckém věku lze podávat homeopatikum Cocculus inducus 9 CH a to tak, že tubičku homeopatika rozpustíme ve 100 ml převařené kojenecké vody - nemá se rozpouštět třepáním, ale krouživým pohybem,podává se popíjením po doušcích po 10 min. ,začít  1 hod před jízdou a poté po celou dobu jízdy.


 

Vybraná anketa

Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?

26 %
28 hlasů

68 %
73 hlasů

6 %
6 hlasů

Celkem hlasovalo 107 unikátních návštěvníků

Diskuze 0