Jaký časový interval je vhodné dodržet mezi 2 očkováními v případě neživých a živých vakcín?
Tvorba protilátek po očkování trvá obvykle 2 týdny. Proto se po očkování neživou vakcínou doporučuje odstup 14 dnů a po živé vakcíně se očkuje až za 1 měsíc. V případě nedostatku času např. při odjezdu do ciziny apod. je tyto intervaly možné o pár dnů zkrátit.
Již standardním medicínským postupem bez zvýšené reaktogenity aplikovaných vakcín nebo zátěže organizmu je v dnešní době i koaplikace (očkování v rámci jedné návštěvy lékaře) dvou neživých vakcín. Přípustná je i aplikace jedné živé a jedné neživé vakcíny. Podmínkou koaplikace je jejich podání do jiného svalu (např. pravé a levé rameno), dodržení stanovených kontraindikací uvedených v příbalové informaci (SPC) a standardní poučení o snížené fyzické zátěži očkovaného po dobu 3 dnů. Standardně se současně neaplikují dvě živé vakcíny a z preventivní opatrnosti běžně ani dvě vakcíny proti nemocem postihujícím centrální nervový systém, i když by byly neživé.
Vakcíny proti klíšťové encefalitidě a meningokokové meningitidě je tedy vhodné aplikovat s odstupem 2 týdnů. Neexistují sice žádné studie ani důkazy z praxe, že by jejich simultánní aplikace představovala hrozbu komplikací, chceme však, aby očkování nepřinášelo ani teoretické riziko případných vzácných komplikací.
Vaše dotazy:
Mohu naočkovat během krátké doby vakcínu proti klíštěti a meningokokům?
Dobrý den, měla bych dotaz na MUDr. Maďara v rámci Měsíce očkování. Moje skoro tříletá dcera je po základním očkování, nyní ji chci nechat naočkovat proti klíštěti a v létě proti meningokokům. Dvě očkování během krátké doby, nebude to velká zátěž pro dítě? Ale bojím se případné nákazy a nevím, jak očkování dobře rozdělit. Zatím dcera jiná očkování snášela dobře. Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, obě vakcíny jsou neživé, a proto je minimální odstup 2 týdny. Nákazu rozhodně nemohou vyvolat. Pokud necháte aplikovat dceři 2 základní dávky proti klíšťové encefalitidě teď s odstupem např. 1 měsíce od sebe a v létě plánovanou vakcínu proti meningokokové meningitidě, několikanásobně to přesáhne minimální doporučený časový odstup. Zátěže organizmu dcery se nemusíte bát. Imunitní systém našeho těla se musí více či méně často vyrovnávat s různými výzvami a v přiměřené míře je to dokonce žádoucí pro jeho správné fungování. Uvedené očkování jen zapadne do těchto běžných procesů a „procvičí“ imunitní pochody. Dotaz zodpověděl Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., FRCPS