banner
Napadlo vás něco zajímavého nebo hledáte inspiraci? Řešíte právě problém s těhotenstvím, porodem, kojením nebo výživou? Pojďme společně sdílet své radosti, starosti, zkušenosti, tipy a triky a podporovat se.

Pro tuto akci musíte být přihlášení

Vojtova metoda - prosím o zkušenostiA - diskuze

13 reakcí

Zobrazit příspěvky podle:
Ahoj,mám na vás prosbu o názor a zkušenosti. Vojtovi jsou přesně dva měsíce. Ze začátku si hodně dával při ležení hlavičku jenom na pravou stranu a tudíž ji začal mít mírně šišatou. Doktorka nám hrozila Vojtovkou kvůli preferenci pravé strany. Asi po týdnu ale začal hlavičku obracet rovnoměrně i na levou stranu, na bříšku už krásně otáčí hlavičku ze strany na stranu a už i trošku pase koníčky. Asi před 2 týdny doktorka zmínila, že se jí to už zdá lepší, takže nás posílat na cvičení nebude. Od té doby si fakt krásně hlavičku dává střídavě napravo i nalevo, spí většinou s hlavičkou na střed a zešišatění se mi fakt zdá o hodně lepší. Nicméně dneska doktorka z ničeho nic obrátila a že musíme hned s Vojtovkou začít. Fakt ten obrat nechápu, když je to lepší. On malý je už tak dost uplakané mimčo a představa, že ho budu ještě mučit Vojtovkou, mě dost děsí. Dost mě zaráží, že když jsem pořád zmiňovala u staršího syna, že se mi pořád obrací pouze na jeden bok, tak to vůbec neřešila a naopak ho nechtěla cvičením trápit (a to byl starší) a u dvouměsíčního mimča to takto hrotí, přestože se to zlepšuje.Takže mě zajímají vaše zkušenosti:1)Odmítli jste cvičit, když se vám to zdálo zbytečné?2) Pokud bychom na rehabku šli, řekli by nám tam, že to není potřeba, kdyby tomu tak bylo? (Jde mi o to, aby nás nenutili cvičit zbytečně, jen kvůli platbám od pojišťovny).3) V případě, že začneme cvičit, jak moc časově to je náročné (jak často se tam musí jezdit?).4)A prosím o jakákoli pro a proti...Předem moc děkuji za rady.
Já bych určitě návštěvu u rehabilitační doktorky/sestřičky neodmítala. Syna prohlídne a zhodnotí, zda je cvičení nutné nebo ne. Zastávám názor, že cvičením se nemůže nic pokazit a když je to potřebné, tak bych si později vyčítala, že jsem to pro dítě neudělala. My cvičili cca.4 měsíce od synových čtyřech měsíců. A kolem půl roka už to s ním byl docela boj, už byl velký a silný. Čím dříve začnete, tím se vám bude cvičit snadněji. A jak je to časově náročné? Nám sestřička říkala cvičit alespoň 3-4x denně. Na kontroly jsme zprvu docházeli 1x týdně. Později po 2 - 3 týdnech. Zlepšení jsem pozorovala už po 4 dnech cvičení a to mi dodalo sílu pr další cvičení.
@Dupinka My už jsme s cvičením začali. Nám teda sestřička říkala cvičit 4-5x denně, což fakt v kombinaci s tím starším dítkem nezvládám, takže cvičíme 3x. Dneska jdeme na kontrolu k naší dětské, tak jsem zvědavá, jestli uvidí nějaký efekt. Mně moc nepřijde, že bych viděla nějaké extra pokroky, ale možná to závisí i na tom, o se u dítka má zlepšit. U nás to bylo \"jen\" že více otáčel hlavičku na pravou stranu a na levou míň, což už se zlepšilo. Nejhorší je, že on mi vždycky ten nový cvik cvičí pár dní dobře, ale pak mi najednou začne dělat skopičiny a dělá úplně něco jiného, takže jsem z toho taková rozpačitá.
@káka1 Mě nejtěžší na celém cvičení přišlo skloubit to s ostatními denními činnostmi. A naplánovat to tak, aby syn nebyl hladový, ale zároveň nebyl těsně po jídle a nebyl unavený. Ale časem jsem to docela vychytala. Cvičení 3x denně je pořád lepší než vůbec. V kombinaci se starším dítětem je pochopitelné, že je někdy těžké to zvládnout. A je dobré, že se zlepšilo to jeho preferování jedné strany a že už se otáčí i na tu méně oblíbenou stranu. Nám když sestřička zavedla nové cviky, tak mi to první 1-2 dny vůbec nešlo, než jsem si cvik lépe osvojila. Pak to bylo pár dní super. A pak, když syn v dané poloze posílil, začal se bránit a já už ho tam těžko udržela. Docela se to dalo zvládnout do 6 měsíců. Pak už měl fakt sílu a musela jsem se s ním někdy prát. Byli jsme pak zpocení oba :)
@Dupinka A stalo se Ti někdy, že by Ti úplně po nějaké době přestal cvičit? My třeba dostaneme cvik, týden u toho řve, ale cvičí, jak má. Po cca týdnu najednou jen leží, směje se a nedělá vůbec nic (kromě čůrání a kadění :)). Fakt nevím, jak na něj. Navíc už má 7kg a mám fakt problém ho utáhnout.
sice jsi psala už před měsícem, tak to máš už asi vyřešené, ale napíšu. My jsme cvičili s Fandou od 8 týdnů do doby než začal chodit (do 10 měsíců). Pediatr nás poslal na neurologii a tam doktorka po vyšetření navrhla to cvičení. Jezdili jsme každý týden (s oběma dvojčaty, Josífek to musel vždycky přečkat v kočárku). Cvičení trvalo 30-45 minut. Později jsme jezdili 2x za měsíc. Ale jsem ráda, že jsme cvičili. U toho malého miminka to má největší efekt, nepere se s tebou a dá se dobře udržet. A i malej blbě zafixovanej pohyb nebo poloha může pak třeba v pubertě vést ke skolioze nebo něčemu. Měli jsme moc milou rehabilitační sestru, specialistku jen na děti. Ta by určitě řekla, kdyby cvičení nebylo potřeba. Mně to připadlo i dobrý, že mě vždycky upozornila, na co si dávat pozor, aby se dítě rozvíjelo postupně a správně. Jedinej opruz byl, že na tu Vojtovku musíš mimčo vyslíkat, třeba 4x denně.
@hopik Ahojky, moc děkuju za info. Už jsme objednaní, zatím neměli dřív termíny, takže jdeme až příští týden. Hlavičku má už malý sice v pořádku - srovnalo se mu to, protože si začal hlavičku obracet rovnoměrně. Ale zase se mi zdá, že když pase koníky, tak se víc opírá o pravou ručičku a levou odlehčuje, takže to asi bude dobré i z tohoto důvodu.
Taky jsme cvicili a mozna i zbytecne,pac mala se vyvijela hezky,dokonce byla ve vsem napred. Necvicili jsme ale Vojtovku,coz jsou vetsinou natahovaci cviky,ale Bobatha,to jsou cviky,ktere dite navedou,jsk ma co delat. Ani jednou u toho mala neplakala. Ja bych asi zasla na ty rehabky,at ti ho odborne vysetri a pak bych se domluvila co dal . Ja mam tady v Ostrave dobre zkusenosti,me kdyz se neco nezdalo,tak me vyslechli a nechali rozhodnuti na me.
nás dětská dr. odeslala nejdřív ke specialistce přes pohybové vady (někdo chodí na neurologii, někdo na ortopedii podle problému, každopádně se většinou vyjadřuje ještě doktor - specialista). ta posoudila, co je problém, co je třeba cvičit a jak často. až pak jsme šli na rhb jako takovou. zpočátku jsme chodili třeba 2x týdně než jsem se naučila pořádně ty cviky, pak zhruba 1x za 14 dní až 3 týdny. doma jsme cvičili 3x-4x denně, ono to zní hrozivě, ale to cvičení zabere třeba 10 minut max. největší problém u toho mimina je vychytat jídlo, spánek, cvičení a další aktivity. Vojtovku jsme cvičili cca rok a za mě je to skvělá metoda, která umí hodně pomoc. sama bych si nikdy netroufla posoudit, jestli jí moje dítě potřebuje nebo ne. ono jsou na tom tělíčku všechno takové souvislosti, které laik prostě nevidí. a faktem je, že čím menší dítě tím pro to cvičení líp.
Tak synovi tato metoda dost pomohla, ale cvičili jsme ji z jiného důvodu a zbytečný to rozhodně nebylo.Taky si myslím, že na rehabilitaci toho mají tolik, že tam kde si myslí, že to není potřeba tak by zřejmě nevzali. Jinak jsme ze začátku jezdili tak po týdnu až 14 dnech.
já ji cvičila s Adélkou, měla taky dost šišatou hlavu (ještě má). Poslala nás tam dětská když ji byly 2,5měsíce a první návštěva proběhla až o měsíc později. Taky jsem si říkala, že už je to lepší, ale o moc ne. Odmítnout mě nenapadlo, to bych si mohla časem vyčítat...To nevím, těžko říct. Já si myslím, že když tam půjdete, tak alespoň něco vám poradí, nemusíte cvičit zrovna VojtovkuJezdili jsme ze začátku i 2x týdně, postupně až 1x za 14dní. Časově náročné je to doma, má se cvičit i 4x denně. Pro nás bylo složitý i přizpůsobit denní režim - jestli cvičit před jídlem, nebo po jídle. Před spaním, nebo po spaní... To se muselo všecho vychytat. Adélka byla blinkací miminko, takže po jídle nepřipadalo v úvahu...Je to psychicky náročný, později i fyzicky. My cvičili \"jen\" 3měsíce a už jsem měla, co dělat ji udržet. Vůbec si neumím představit cvičit s větším dítětem.Zkus si tady pročíst starší příspěvky (já to tenkrát, taky udělala, abych věděla, co mě čeká). Já jsem tady určitě psala, jak to probíhalo.
My šli nejdřív na neurologii a ti poslali na cvičení. Ze začátku jsme tam chodili myslím 2-3 krát týdně a potom když už jsem se naučila všechny cviky co byly zrovna aktuální, chodili jsme jen jednou týdně a tam se jen koukla jestli to cvičíme dobře a nedělám chybyMyslím, že se to pohybovalo 20-45 minut jedna lekce....Jestli by vám řekli že to není potřeba záleží asi na osobnosti fyzioterapeuta. Oni to říct klidně můžou, ale zase nemusejí, přecijen z vás budou peníze a nechtějí potápět doktora co mu posílá klienty apod.....Pro...jestli neurolog sezná že to potřeba je, tak bych to brala jako fakt pokud nejsi odborník co si to sám umí zhodnotit. Nám pomohla vojtovka strašně strašně moc. Ani nedokážu říct jak moc jsem vděčná, že tahle metoda existuje....Proti, já nemám. Ale je to pro nějáké typi maminek psychicky náročnější.
já cvičím vojtovku už skoro 2 roky, podle mě to neodmítej, běž na rehabilitaci a ona ti řekne jestli je to potřeba nebo ne. Určitě by jste necvičili zbytečně. A my jezdíme jak se domluvíme, můžeš jezdit týdně, 14 dní, my tak jednou za měsíc. Ze začátku jsme jezdili častěji abych se naučila to cvičení. Vojta je malý tak ti tak protestovat nebude, já už se s holkou peru. držím palce a dej vědět jak jste dopadli.
Nás doktorka odeslala první na dětskou neurologii, kde měli zkonstatovat zda cvičení ano nebo ne. Nakonec jsme chodili, ale u nás to bylo víceméně jasné, a chodili jsme cca 1xtýdně až cca do roka. Ale my cvičili až cca od osmi měsíců.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40