banner
Napadlo vás něco zajímavého nebo hledáte inspiraci? Řešíte právě problém s těhotenstvím, porodem, kojením nebo výživou? Pojďme společně sdílet své radosti, starosti, zkušenosti, tipy a triky a podporovat se.

Pro tuto akci musíte být přihlášení

Školné na vysokých školách - diskuze

96 reakcí

Zobrazit příspěvky podle:
Je podle Vás správné, aby si vysokoškoláci za své vzdělání platili? Přijde Vám školné 10 000 Kč za semestr vysoké?
podle me to spravne je,jestli to je moc nebo malo to posoudit neumim, ale i v materskych skolkach se detem plati skolne tak proc ne na vysokych skolach?
Osobně si myslím, že už tak se na VŠ platí snad za vše. Počínaje poplatkem za přijímačky. Aspoň na UHK se platí i za zápis do ročníku, za jakékoli odvolání, za rok studia navíc apod. I s prospěchovým stipendiem to byla spíš fraška, která mi nepokryla ani měsíční jízdné, protože jsem dostala 750,- jednorázově. To bylo stýpko za rok!Pokud by se mělo platit, tak mi přijde 20 000 za školní rok dost. Kdyby to bylo 10 000 za rok a ne za semestr, tak mi to přijde optilální.
Já mám vysokou školu a studovala bych jí, i kdyby to bylo placené. Takže za mě jo, ale jedině s podporou funčkních stipendií a půjček, o což mám v našem státě obavy. A deset tisíc za semestr, mi částka přijde v současné době optimální. A dle mého by částky měly být odstupňované podle prestiže školy, a taky možnosti výdělku po škole (třeba učitel asi moc kariéru ve školství netrhne a platit ještě třeba zpětně školné, nevím nevím....)
vystudovala jsem dvě VŠ a ani na jedné spíš nefungoval systém prospěchových stipendií. pokud to nebude domyšleno v tomto ohledu, plus půjčky apod., tak to dopadne tak, že budou moci studovat pouze někteří a spoustě lidí to zavře dveře. už dnes je pro spoustu rodin problém utáhnout studium na vš, i bez školného je to docela nákladná (byť do budoucna vratná) záležitost. podle mě je tu riziko, že klesne úroveň veřejných vš. (nejen) soukromé školy, kde se dá titul koupit, tu už máme. i tak se mi příčí vylézt ze školy s dluhem, kdo zadluženým lidem asi pak dá půjčku na bydlení? myslím si, že i tahle reforma dopadne stejně jako všechny ostatní, tzn. občane zaplať, ale žádný podpůrný systém se stejně nevytvoří. brigády jsou sice pěkná věc, ale najdou na trhu práce uplatnění všichni studenti? já jsem třeba vždycky narazila na problém časové flexibility, sedět na povinném semináři a zároveň v práci jsem nějak nezvládala. některé náročnější školy (práva, medicína) si zase moc nehrají na prázdniny, kvantum učiva je tak velké, že se zkoušky různě dodělávají i mimo semestry. takže já to vidím dost skepticky. zpoplatnění prodlužování studia je věc jiná, tam proti nejsem.
@Emma123 Přesně tak,vystihla jsi to dobře
@Emma123 a halvně si myslím, že to na 10 tis. za semestr neskončí jde o prolomení psychologické hranice
pokud bude školné 10 000 za semestr, nebudou studovat ti nadaní /pokud budou z chudých rodin, nebudou si to moc dovolit/ ale ti bohatí a třeba na tak nadaní - ti si to vzdělání zaplatí
muselo by se to vykoumat, aby to nikoho nelimitovalo. System pujcek, prospechova stipendia a tak.Taky pocitam, ze technicke smery by skolne odpoustely, uz tak maji malo studentu
@zajic Málo studentů? Já si naopak myslím, že oni by mohli platit i víc, přece jenom, kdo je šikovný, tak si to hravě může vydělat zpátky, firmy si navíc i dost studentů snaží podchytit i během studia (ve firmě máme teď jednoho), takže tam si myslím to školné klidně být může. Navíc aspoň by to studovali lidé, kteří to fakt studovat chtějí, a né ti, co se jinam nedostali.
Kdyby se těch 10 000 Kč platilo v době,kdy jsem studovala,tak bych nedostudovala.Mamka mi nedávala ani korunu,naopak výživné od otce (1200 Kč)+přídavek na dítě (cca 800 Kč)jsem jí musela odevzdávat a ještě měla neustále blbé řeči,že mě musí živit (jednalo se v podstatě jen o jídlo,oblečení jsem moc nedostávala,když pominu narozeniny a Vánoce).Podporoval mě přítel a to jsem neplatila školné,jenže nějaké výdaje na studium vždycky jsou.Jasně,že jsem chodila na brigády,ale těch pár korun by mi opravdu školné nepokrylo.Různé obory a školy mívají různé rozvrhy,ale my jsme třeba měli výuku od pondělka do pátku,ani den volna a skoro každý den semináře,na kterých byla účast povinná,takže při tomhle těžko sehnat pravidelnou práci a tady u nás už vůbec.A to nemluvím o tom,že tenhle obor byl hlavně o studiu v archívech,které mi zabralo spoustu odpolední.Takže práce jen o víkendech a o prázdninách.Takové ty brigády v hypermarketech byly beznadějně obsazené.Já si nestěžuju,ale přijde mi to hodně nefér vůči těm,kteří na to studium mají,ale nemohou si to dovolit.Pokud by byla možnost studentských půjček,tak v tom problém nevidím.Ale tak nějak si myslím,že budou ve výhodě ti,kteří mají bohaté rodiče a o studium ani nějak zvlášť nestojí.Jen budou chtít získat titul.
@veverka77 Mám podobnou zkušenost. Prostě bez podpory rodičů to bylo dost těžké i tak a musela jsem se ohánět. Se školným bych se nechytala vůbec.
@nadule1 Tak to jsem ráda,že nejsem jediná,kdo to vidí takhle.Mě právě rodiče vůbec nepodporovali a nebýt mého hodného muže,tak mám velkou smůlu.
se školným na vysokých školách prostě nemůžu souhlasit. všichni, co se rozhodli to schválit, měli vzdělání zdarma. vím, co to je, shánět učebnice a další věci, není to zadarmo, kolej a všechno další.a kdo na to má, tak si udělá nějakou soukromou, ale tohle není zrovnoprávněné jednání a možnosti pro všechny.
@Lendrunka Tak teď nevím jestli jsem to dobře pochopila. Ale u nás se platila jak kolej, tak i veškeré učebnice apod. Já jsem nic neplatila jen za to, že mi někdo přednášel.
@Terouš asi jsem to blbě napsala, ale samozřejmě, že se tohle všechno platí. právě proto mi přijde nerovnoprávné platit ještě školné, na to opravdu všichni nemají.
Ano, je správné aby si vysokoškoláci platili. Pak by třeba někdo nestudoval 7 let jeden obor zadarmo, pokud by si chtěl prodloužit studium tak by si to musel zacvakat. Praxe je taková že studenti si to prodlouží jen proto aby měli kolej (pořád je levnější než nájem) a čerpali studentské výhody, které nejsou zrovna malé. Taaaak a teď mě klidně zastřelte ale podle mě by si hlavně měli začít platit slováci studium na českých školách (a naopak) - než se do mě pustíte, nemám nic proti slovákům, jednoho jsem si dokonce vzala, ale to že tady studoval zadarmo a dostal kvůli vzdálenosti automaticky (narozdíl ode mě) kolej, mě bude štvát do konce života :DDD Holt je Karlovka prestižnější než jakákoliv vysoká škola na Slovensku, to nikomu neberu, ale kdybych já chtěla jít na Harvdard tak tam nechám jmění. No a 10.000 za semestr mi přijde spíš menší než vysoké. Ty 2000 měsíčně si vydělá každý student za pár hodin práce. A kdo tvrdí že nevydělá, je líný a lže.
@luciasek84 Luci,v tomhle s tebou moc nesouhlasím.Na takovou brigádu,kde bych si vydělala 2000 Kč za pár hodin jsem za celých 5 let nevydělala.Ve videopůjčovně,kde jsem brigádničila,jsem dostávala 20 Kč na hodinuSouhlasím s tím,aby se platilo za prodloužení studia.Taky jsem musela.Díky tomu,že mi otec přestal platit výživné (úderem mého 26.roku,což je podle zákona)a mamka mě odmítla dál živit.Šla jsem teda do regulérního zaměstnání,ale neměla jsem zase čas na studium.Musela jsem si ho teda prodloužit a taky jsem za to zaplatila.Pokud už by se školné muselo platit,tak by měly být umožněny studentské půjčky.
@veverka77 20 kč na hodinu? Já jsem teda dělala před 15 lety na brigádě za 40 Kč na hodinu, a to rozhodně nebylo v Praze. Nevím, podle mě prostě teď bys pod 50 Kč nešla a fakt podle mě není problém ty 2000 měsíčně vydělat. Nebo vysokoškoláci mají prázdniny minimálně 3 měsíce, tak prostě 2 měsíce obětovat a jít pracovat a na to studium si vydělat. Já chápu že pokud není podpora rodičů je to hodně těžké, já naštěstí tohle nezažila (a mí oba rodiče jsou hodně silně proti tomu aby se platilo školné). A ani to není o tom že bych byla nějak extra bohatá, budeme spořit už teď aby měli děti možnost studovat a nemuseli chodit po brigádách, ale prostě si myslím že platit si vzdělání má smysl - stejně jako platit si školku. A s půjčkama se pak roztrhne pytel, uvidíš sama. Bankovní trh už se těší
@luciasek84 Zní to neuvěřitelně,ale fakt jen dvacku na hodinu.Ono to i tehdy bylo hrozně málo.Dělala jsem ve videopůjčovně jako záskok za holku,která tam byla zaměstnaná a protože si mě platila ze svého,tak to bylo tak málo.Nebyla to moje jediná brigáda během studia,ale dělala jsem to docela dlouho,protože se to dalo skloubit se studiem.Regulérní směny jsem s tím rozvrhem neměla šanci skloubit,jedině,že bych chodila na noční a to si při denním studiu neumím představit.Ono fakt hodně záleží na oboru,na štěstí při hledání práce (přes známé se sehnat dá i lepší práce,ale v tu dobu jsem neměla štěstí).O prázdninách jsem pracovala jako pokojská,to už jsem si vydělala víc,ale na pokrytí školného by to nestačilo ani omylem.Jak už jsem psala,tak od máti jsem nedostala ani korunu.S mužem jsme se dneska shodli,že Karolínce na studium našetříme,pokud bude chtít studovat,aspoň část (bůhví,kolik to jednou bude stát).Nechci z ní mít rozmazleného spratka,kterému všechno spadne do klína,ale pokud bude chtít poctivě studovat,tak bychom si nepřáli,aby se honila jak blázen a mohla se v klidu učit.Pokud si bude chtít koupit něco na sebe,mobil,lístek na koncert atd.,ať si na to vydělá,to samozřejmě.Nechci,aby měla všechno bez práce,musí se naučit,že si musí sama vydělat.
@Gastrica V univerzitní domů půjčovali,ale to byl Slezský ústav a tam ani prd.Domů půjčovali až když člověk psal diplomku a donesl potvrzení.Ale to jen knížky a já třeba měla všechny důležité články v časopisech,protože k tomu tématu ještě žádná monografie nebyla sepsaná.
@veverka77 jo tak to si nemysli, my jsme sice \"moderní\" mládež, ale na přednáškách měl noťas vždycky tak jeden ze sta :) Ti ostatní to psali ručně a pak v knihovně přepisovali do wordu, aby se to mohlo hodit na web :) Ty knihovny teda neznám no, my si mohli vždycky snad všechno půjčit domů :)
@Gastrica Tak to jste měli fajn,my taková parta nebyli (jen pár lidí a ti si spíš půjčovali výpisky ode mě)Dostat se k internetu bylo takřka nemožné a doma jsem tehdy neměla ani počítač.Když si teď představím,jaké by to bylo krásné být v té době noťas jako teď,tak i ty přednášky by se zapisovaly skvěle.Ale u nás noťas neměl ve škole nikdo a výpisky se psaly ručně.Zní to jako z pravěku,ale přece jen jsem začínala studovat v roce 1999 a těch 13 let je na pokroku znátHodně času jsem proseděla v historické knihovně,kde se nic nepůjčovalo domů a okopírovat jsem si mohla nanejvýš pár článků,protože bych tam nechala majlantOn třeba jeden článek v Českém časopise historickém měl minimálně 50 stránek a přitom byl o h...ěKdyby to stáhli na jednu stránku,člověk by aspoň pochopil,o čem to je.Takhle jsem se většinou ztratila už na třetí stránce
@veverka77 já neměla ani kolej, musela jsem si pronajmout byt s kamarádkama :) U nás ve třídě bylo fajn to, že prostě se tam všechno sdílelo, takže když jsem na nějakou hodinu šla se jenom vyspat, tak jsem si to potom prostě stáhla z mejlu :) Ale jako nebýt toho, tak to nedám. Na zkoušky jsem se naštěstí vždycky naučila :)
@Gastrica ChápuJá naštěstí měla podporu v chlapovi a studovala jsem v místě bydliště,takže ty výdaje byly menší,než kdybych bydlela na koleji.
@veverka77 já jsem holt moc na výběr neměla, u mě to bylo buď pracovat a studovat, nebo nestudovat :)
@Gastrica Vtipné to možná je,ale sama píšeš,že sis z těch hodin nic nepamatovala.Jasně,dá se to přežít,ale když jednou studuju,tak se chci něco naučit a ne se tam jen chodit podepsatTakže buď budu chodit do práce nebo do školy.Já to mám prostě nastavené jinak.
@Terouš my jsme naštěstí měli možnost si rozvrh poskládat podle sebe (když teda jednou za rok zázračně fungoval stag, nebyl přehlcen a na hodiny, co jsem chtěla já, se nestihnul zapsat někdo jiný), takže jsem si všechny hodiny snažila narvat na odpoledne, abych mohla jezdit na 10 do práce a v 6 jít domů a ještě se dospat :) Holt někdy to fakt nevyšlo a semináře byly rozebrané a na mě ta sedmá vyšla jak nic Ale kdo chce prachy, musí pro ně trpět
@Gastrica Nápodobně . Já jen kočila ve 2 a na šestou jsem už šupajdila na vlak do HK . A zvládla jsem si z toho i něco pamatovat .
@veverka77 to je vtipné, jak píšeš o těch nočních - já běžně chodila na noční při denním studiu, několikrát se stalo, že v 6 skončila šichta, o půl 7 jsem dojela do Zlína (ta fabrika nebyla přímo ve městě, do práce jsem jezdila vlakem cca 20minut) a hned jsem frčela na seminář :)) Jako byly to masakry a z těch hodin si fakt nic nepamatuju, ale naštěstí jsem měla chápavé spolužáky, kteří mi zápisky hned po hodině půjčili :)) Já se tam vlastně chodila jen podepsat, abych neměla absenci
@veverka77 Chtěla jsem napsat,že na takovou brigádu jsem nenarazila,ne nevydělala
@luciasek84 Naprosto souhlasím. Neříkám, že mě trošku neoblévá pot při pomyšlení, kolik bych měla dětem naspořit, aby to měli jednodušší... Brácha třeba studuje v místě bydliště, kapesné má tisícovku a i když školu neplatí, tak chodí celý rok na brigádu a těch deset tisích by si vydělal s přehledem a ještě by mu zbylo na hospodu.
@luciasek84 přesně tak, místo 4 let studují z našich daní 7 let.A o těch Slovácích máš bohužel pravdu, stejně jako ty mám sl. příbuzné, tak si mohu dovolit napsat :-). Úplně jsem zírala, že je bezplatné Č-S vzdělávání. Jenomže na Slovensko jde studovat pár Čechů, cca do 100 a jich jsou tady tisíce zdarma, opět placeni z našich daní. Ještě dostanou na rozdíl od Čecha levně koleje.
@Calamity J. Přesně tak. U nás bylo v ročníku cca 100 lidí a z toho minimálně 40 slováků. Já neříkám že mají platit takové pálky jako zahraniční studenti, může pro ně být nějaká výjimka, ale zadarmo? A proč?
@Calamity J. Na Slovensko se totiž chodí dělat jen doktoráty!
@Terouš chachááá
@luciasek84 já teda nevím jak je to jinde, ale třeba UHK (Hradec Králové) bere na kolej studenty na 200 km a můžeš si studium protáhnout jen o rok, pak už platíš. Já sama jsem si studium prodlužovala o jeden rok (kvůli práci), ale to už jsem byla na dálkovém studiu, kde nemáš žádné výhody, slevy, úlevy apod. Vše si zacvakáš
@Terouš Koukám, že máš stejné zkušennosti. Studovala jsem bakaláře, který je na 3 roky studia plus jeden rok na bakalářku a státnice. Já si to dokončení protáhla kvůli práci o rok a tvrdě jsem platila. A kdybych to ten poslední rok, co jsem si zaplatila, nedokončila, tak jsem měla smůlu a vyhodili by mě.
@Terouš Tak to jsou docela drsné podmínky, to určitě takhle na Karlovce není.
@luciasek84 Tak to fakt nevím, ale moje kámoška tam měla kluka a je pravda, že měl IT a měl stípko 10 tis. za semestr (a to měl průměr 1,5). Každá škola to má jinak a to taky možná není zas úplně dobře. Fakt nevím...
@luciasek84 já nevim, jak na jiných školách, ale třeba u nás by nešlo studovat 7let zadarmo :) Tam je 4 roky na bakaláře, když si prodloužíš o rok, už platíš cca 10tis. za semestr, když o dva roky, tak už 18tis za semestr. S těma slovákama souhlasím, to mě taky štvalo, u nás na škole jich bylo snad 60% a nikdo neplatil ani floka za to, že tady může studovat...
@Gastrica Na Karlovce je bakalář na 3 roky, bezplatně můžeš studovat 5 let. Pak je magistr na 2 roky a bezplatně můžeš studovat 4 roky. A ještě se to dá obejít různýma přeřušeníma studia, odvoláním, přechodem na mimořádné studium a podobně. A všechno to platí kdo? Daňoví poplatníci. A studenti to nedokončí proč? Protože už většinou pracují a nemají čas a chuť školu dokončit.
@luciasek84 no, tak já to mám 2x přerušeno, takže jsem hříšná duše :) Ale v přerušení žádné studentské výhody člověk nečerpá, já jsem normálně vedená jako nestudent, takže nemám nárok na slevu v autobuse, ani na konzultaci ohledně bakalářky :) Záleží ale asi na tom, jak to má která škola pošéfované, u nás mám na Bc. dohromady 6let, s tím, že 4 roky teda zdarma, ty další dva se platí a i když to přerušíš na 2 roky jako já, tak prostě nemáš nárok na studium delší než 6 let (kdyby si někdo myslel, že 4 roky bude \"studovat\" pak na dva roky přeruší a pak má ještě 2 roky po přerušení, tak se mýlí). Já mám teď poslední možnost to dodělat a jak to nedodělám, tak jsem v prdce a nikdo mi nic nedá a ani kdybych si to zaplatila, tak mi to nedovolí...
@luciasek84 Tak to u nás to funguje jinak. Na Bc. můžeš zadarmo studovat 4 roky, 5. rok se platí a když to nedoděláš, tak končíš. Jak je to s Mgr si nejsem úplně jistá. Myslím, že to je 5+2 zdarma, když studuješ rovnou magisterský obor, což už teď asi ani nejde. A u toho navazujícího nevím a nechce se mi to hledat. Každopádně teda mě překvapuje, že to není všude stejné.
@nadule1 Tak to já se snad budu muset podívat, abych tady neházela nějaké bludy, je divné abyste to měli všichni jen o rok bezplatně a my o 2. Zkusím najít.
Mám 3 děti.Byla bych raději kdyby se to neplatilo.Co si budem povídat.No,ale když už se to platit bude co naděláme.Od toho máme tatínka co na to vyděláva.Vždy ted už i mateřské školky stojí i 10tisíc měsičně.A lidi to dají.Tak to už zaplatit semestr bude brnkačka.
Já jsem asi moc velkej levičák, ale jsem rozhodně proti. Ono je to letos 10 tisíc, ale vsadím se s kýmkoliv o cokoliv, že příští rok to bude víc a ten další ještě víc, až se to posune do horentních sum jako jinde ve světě. Děcka budou začínat život s půjčkami a dluhy, protože spousta rodin na to mít nebude. Náklady na VŠ studenta jsou vysoké i tak (já kdybych nechodila při studiu na brigády, tak taky nedostuduju, a to se žádný školný neplatilo).Co mi přijde nejhorší - ublíží to už teď \"nevýnosným\" oborům (např. učitelé) - jako řekněte mi, kdo se zadluží, aby pak mohl třít bídu s nouzí s učitelským platem? Já to teda svým dětem rozhodně doporučovat nebudu.Fuj, to jsem se rozčílila :-)
@radun Já teda levičák nejsem,ale s tímhle taky nesouhlasím.Navíc dlužit hned po škole 100 tisíc mi nepřijde jako malá částka...
@radun No já taky zadlužená a myslím, že 100 tis. za 5 let studia by mě už nezabilo, když mám půjčeno 2 mil. za byt 3+1 (a přeplatím skoro o další milion).
@Terouš No tak my taky máme hypotéku a dost podobně vysokou, takže budem splácet celej život. Mně jde hlavně o princip - znevýhodnění už dnes znevýhodněných oborů jako jsou učitelé, takže se ti nejlepší budou chtít dostat na lukrativnější obory a kdo pak bude učit naše děti, to teda nevim... A v našem státě se tím školství nezachrání, pořád se budou prachy strkat do předraženejch dálnic a na učitele nezbyde. Jen se našel další způsob, jak vytáhnout prachy z našich kapes.Nejsem člověk, kterej by denně nadával,normálně jsem děsně pozitivní :-), neberu žádný dávky (nebrala jsem ani podporu v nezaměstnanosti, když jsem byla vedená na ÚP), postarám se o sebe i o děti, ale tohle mě prostě štve, přijde mi to nespravedlivý
@radun No to by mě zajímalo, kdo s peďákem teď učí ve škole...to se vůbec nezmění,to už je teď naprosto mimo. Kolik jsi měla ve škole vysokoškolsky vzdělaných profesorů? Já ani ne polovinu. Teď učit vezmou každého jen trochu ochotného, je to smutné, že jde učit člověk bez jakýhokoliv vzdělání nebo aspoň bez základních kurzů, který má občas menší znalosti než ty děti. Tohle je mi hodně prosti srsti ale dokud budou mít učitelé takový plat jako mají teď, tak se to prostě nezmění. A vystudovat peďák jen proto abych měla nějaký VŠ titul, to mě taky vadí. Většina lidí co se od nás z gymplu nikam nedostala šla na peďák, vystudovala ho a nikdo z nich neučí. Ale ohánějí se papírem že jsou vysokoškoláci. Tak o čem to pak je?
@luciasek84 Tak to je fakt neuvěřitelné
@veverka77 No to tedy. Prestižní gympl a fakt jako VŠ kdo měl bych spočítala na prstech jedné ruky.
@luciasek84 U vás na střední učili lidi bez VŠ?To u nás nebyla bez vysoké ani tělocvikářka
@luciasek84 No mám tři kamarádky, které mají teda učitelský obor (vždy dvě aprobace) a byl to masakr, co vše se museli učit. To já jsem oproti nim měla leháro. No a hlavně místa pro ně nejsou!!!! Záleží totiž co máš vystudováno. Jen jedna se chytla, protože má angličtinu-francouzštinu, ty dvě mají dějepis-občanka a dějepis-němčina a jsou v ha.zlu. Nesehnali nikde místo, takže dělají u operátora.
@luciasek84 Můj muž to vzdal po dvou letech. Má vystudovaný 3 obory, ale prostě to nezvládl. On je hodně zodpovědnej, takže přišel domů, začal dělat přípravy na další den a chodil spát pozdě večer. Ve škole řešil kázeňský problémy dětí, rodinný problémy těch děcek, vztahy mezi nima - chodil tak strašně utahanej. Kdyby to měl alespoň v tom platu trochu kompenzovaný, tak by to třeba vydržel, ale tohle se vydržet nedalo. Tak to prostě vzdal, má teď vyšší plat a především klid. Občas ho to mrzí - skutečně šel na pajďák, aby posléze učil. Školství má teď jako nouzové řešení, kdyby nebyla práce - matikáře-chlapa by brali skoro všude.
asi jo, asi by se mělo platit. Jenže kvalitu absolventů to nijak nezlepší. Když vidím, jak studenti na SŠ jsou úplně blbí a nemají žádné předpoklady pro VŠ, a už mají vybráno kam jdou a jen kvůli tomu, že se tam platí, tak tu školu pak prostě vystudují... to mi přijde pěkně na nic, ale tomu se zřejmě nedá zabránit. Pak takoví poctivci a chytří, perspektivní lidé na studia možná peníze nemají a prostě tím pádem studovat nepůjdou. Smůla
@danicka84 Proto jsou prospěchová stipendia. Když mají např. technické obory a jsou na KU tak mají i 10 tis. za semestr a dokonce někde mají třeba 7 tisíc měsíčně. Záleží jak moc jsou chytří - jaký obor mají.
@Terouš jasně i ted si určitě dost lidí vybírá co bude studovat podle toho jakou pak bude mít mzdu, tak proč nevybírat i podle toho, kde je jak vysoké stipendium že.
@Dejmalka Já mám peďák, neučitelské obory - Sociální pedagogiku a Etopedii (Mgr. et Mgr.), dělám v base (proto jsem tohle studuvala), beru 15 čistýho, a jaký jsem měla stípko píšu výše. Moc nevěřím tomu, že jsou lidé, kteří si vybírají školu podle stípka. Řada z ních ani neví, že něco takového je.
@Dejmalka Stejně jako ti peníze nikdo nedá, když ukončíš studium. Jenže vysokoškolák by měl zvládat si obstarat informace. Z mé zkušenosti ti řeknu, že každý něco ví, takže na začátku prváku ti buď studenti či učitelé spoustu věcí řeknou či se je dozvíš někde na nástěnce (pokud teda aspoň trošku pátráš). Pokud se podíváš na stránky VŠ, tak většinou v pokynech děkanů či rektorů jsou tyhle informace. Taky každý student projde na začátku studijním oddělením, kde jim tohle řeknou.A ten první rok.... no škola dostává peníze za přijatého studenta. Zas na druhou stranu je spousta lidí, co se dostane na 2-3 školy a nedají studijnímu vědět a blokují tak místa ostatním - ty by pak byli pěkně v řiti Hlavně je na vysoké celkem vysoká úmrtnost. Takže studium neukončují všichni.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

18 %
12 hlasů

0 %
0 hlasů

7 %
5 hlasů

57 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 67 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40