banner
Napadlo vás něco zajímavého nebo hledáte inspiraci? Řešíte právě problém s těhotenstvím, porodem, kojením nebo výživou? Pojďme společně sdílet své radosti, starosti, zkušenosti, tipy a triky a podporovat se.

Pro tuto akci musíte být přihlášení

Školné na vysokých školách - diskuze

96 reakcí

Zobrazit příspěvky podle:
Je podle Vás správné, aby si vysokoškoláci za své vzdělání platili? Přijde Vám školné 10 000 Kč za semestr vysoké?
podle me to spravne je,jestli to je moc nebo malo to posoudit neumim, ale i v materskych skolkach se detem plati skolne tak proc ne na vysokych skolach?
Osobně si myslím, že už tak se na VŠ platí snad za vše. Počínaje poplatkem za přijímačky. Aspoň na UHK se platí i za zápis do ročníku, za jakékoli odvolání, za rok studia navíc apod. I s prospěchovým stipendiem to byla spíš fraška, která mi nepokryla ani měsíční jízdné, protože jsem dostala 750,- jednorázově. To bylo stýpko za rok!Pokud by se mělo platit, tak mi přijde 20 000 za školní rok dost. Kdyby to bylo 10 000 za rok a ne za semestr, tak mi to přijde optilální.
Já mám vysokou školu a studovala bych jí, i kdyby to bylo placené. Takže za mě jo, ale jedině s podporou funčkních stipendií a půjček, o což mám v našem státě obavy. A deset tisíc za semestr, mi částka přijde v současné době optimální. A dle mého by částky měly být odstupňované podle prestiže školy, a taky možnosti výdělku po škole (třeba učitel asi moc kariéru ve školství netrhne a platit ještě třeba zpětně školné, nevím nevím....)
vystudovala jsem dvě VŠ a ani na jedné spíš nefungoval systém prospěchových stipendií. pokud to nebude domyšleno v tomto ohledu, plus půjčky apod., tak to dopadne tak, že budou moci studovat pouze někteří a spoustě lidí to zavře dveře. už dnes je pro spoustu rodin problém utáhnout studium na vš, i bez školného je to docela nákladná (byť do budoucna vratná) záležitost. podle mě je tu riziko, že klesne úroveň veřejných vš. (nejen) soukromé školy, kde se dá titul koupit, tu už máme. i tak se mi příčí vylézt ze školy s dluhem, kdo zadluženým lidem asi pak dá půjčku na bydlení? myslím si, že i tahle reforma dopadne stejně jako všechny ostatní, tzn. občane zaplať, ale žádný podpůrný systém se stejně nevytvoří. brigády jsou sice pěkná věc, ale najdou na trhu práce uplatnění všichni studenti? já jsem třeba vždycky narazila na problém časové flexibility, sedět na povinném semináři a zároveň v práci jsem nějak nezvládala. některé náročnější školy (práva, medicína) si zase moc nehrají na prázdniny, kvantum učiva je tak velké, že se zkoušky různě dodělávají i mimo semestry. takže já to vidím dost skepticky. zpoplatnění prodlužování studia je věc jiná, tam proti nejsem.
@Emma123 Přesně tak,vystihla jsi to dobře
@Emma123 a halvně si myslím, že to na 10 tis. za semestr neskončí jde o prolomení psychologické hranice
pokud bude školné 10 000 za semestr, nebudou studovat ti nadaní /pokud budou z chudých rodin, nebudou si to moc dovolit/ ale ti bohatí a třeba na tak nadaní - ti si to vzdělání zaplatí
muselo by se to vykoumat, aby to nikoho nelimitovalo. System pujcek, prospechova stipendia a tak.Taky pocitam, ze technicke smery by skolne odpoustely, uz tak maji malo studentu
@zajic Málo studentů? Já si naopak myslím, že oni by mohli platit i víc, přece jenom, kdo je šikovný, tak si to hravě může vydělat zpátky, firmy si navíc i dost studentů snaží podchytit i během studia (ve firmě máme teď jednoho), takže tam si myslím to školné klidně být může. Navíc aspoň by to studovali lidé, kteří to fakt studovat chtějí, a né ti, co se jinam nedostali.
Kdyby se těch 10 000 Kč platilo v době,kdy jsem studovala,tak bych nedostudovala.Mamka mi nedávala ani korunu,naopak výživné od otce (1200 Kč)+přídavek na dítě (cca 800 Kč)jsem jí musela odevzdávat a ještě měla neustále blbé řeči,že mě musí živit (jednalo se v podstatě jen o jídlo,oblečení jsem moc nedostávala,když pominu narozeniny a Vánoce).Podporoval mě přítel a to jsem neplatila školné,jenže nějaké výdaje na studium vždycky jsou.Jasně,že jsem chodila na brigády,ale těch pár korun by mi opravdu školné nepokrylo.Různé obory a školy mívají různé rozvrhy,ale my jsme třeba měli výuku od pondělka do pátku,ani den volna a skoro každý den semináře,na kterých byla účast povinná,takže při tomhle těžko sehnat pravidelnou práci a tady u nás už vůbec.A to nemluvím o tom,že tenhle obor byl hlavně o studiu v archívech,které mi zabralo spoustu odpolední.Takže práce jen o víkendech a o prázdninách.Takové ty brigády v hypermarketech byly beznadějně obsazené.Já si nestěžuju,ale přijde mi to hodně nefér vůči těm,kteří na to studium mají,ale nemohou si to dovolit.Pokud by byla možnost studentských půjček,tak v tom problém nevidím.Ale tak nějak si myslím,že budou ve výhodě ti,kteří mají bohaté rodiče a o studium ani nějak zvlášť nestojí.Jen budou chtít získat titul.
@veverka77 Mám podobnou zkušenost. Prostě bez podpory rodičů to bylo dost těžké i tak a musela jsem se ohánět. Se školným bych se nechytala vůbec.
@nadule1 Tak to jsem ráda,že nejsem jediná,kdo to vidí takhle.Mě právě rodiče vůbec nepodporovali a nebýt mého hodného muže,tak mám velkou smůlu.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40