banner
Napadlo vás něco zajímavého nebo hledáte inspiraci? Řešíte právě problém s těhotenstvím, porodem, kojením nebo výživou? Pojďme společně sdílet své radosti, starosti, zkušenosti, tipy a triky a podporovat se.

Pro tuto akci musíte být přihlášení

příušnice - diskuze

26 reakcí

Zobrazit příspěvky podle:
chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s očkováním dospělých.Manžel je neměl, je to dětská nemoc, takže předpokládám, že by je děti mohly v budoucnu dotáhnout. Chtěla bych nechat manžela očkovat, ale když jsem se na to ptala obvodní, tak na mě koukala jak na blbce a že nám vakcínu samozřejmě objedná, pokud bychom chtěli, ale že to po ní ještě nikdy nikdo nechtěl...Co myslíte, měl by se očkovat, nebo to dospělí nechytaj??Já je měla a byl to teda hnus.
není pravdou ,že očkování nefunguje.Ono funguje,ovšem bohužel jak se začíná projevovat, funkčnost po několika letech mizí.Proto má teď tolik dospělých příušnice,naočkovaní jako děti je nedostali a teď to vypadá,že očkování u určitého procenta populace prostě přestává působit.Fakt jsem zvědavá za takových 10-15 let na očkování proti neštovicím.Já je nechala všechny děti prodělat přirozeně,pokud to očkování také ztratí lety funkčnost.....no chudáci co je pak dostanou.
@Val.J35 dospělí jako ti starší dospělí ;-D očkovaní nebyli, očkuje se až od roku 1989, proti neštovicím očkovat nechci, také bych chtěla, aby je měli... no musím to nějak rozhodnout, zavolám do toho centra..
Stoprocentně bych se dnes nechala očkovat. Sama jsem onemocněla až v dospělosti, nakazila jsem se na stáži, kde jsem na nic nesahala, pouze si pod tekoucí vodou umyla ruce. Je silně infekční. U mě naštěstí probíhalo v celkem mírné formě, ale u dospělých je průběh někdy velmi těžký. Co je ovšem nepříjemné vždy, že Ti zcela změní Tvoje plány, což vnímám v době očkování jako zbytečné. Zkuste kontaktovat očkovací centra: https://www.ockovacicentrum.cz/cz. Bohužel praktický lékař v dnešní době černého kašle neumí pacientovi nabídnout ani kombinovanou vakcínu proti tetanu s ochranou i proti tomuto onemocnění. Proč by se snažili, dělali práci navíc? Šupnou hrazený tetanus a je to :-).
@Calamity J. Ockovani te pred ck neochran,...dostanes to klidne ikdyz budes napichana......
@amalie2011 Přikládám odpověď doc. Maďara, kterému jsem si námitku k vakcíně s dotazem: Jak to tedy je?, dovolila zaslat:Informace, že očkování proti černému kašli neochrání, není správná. Pokud by tomu tak bylo, nebyl by důvod ji používat. Seroprotekce resp. ochrana protilátkami po přeočkování vakcínami dTap (Boostrix/Adacel) v dětství nebo v dospělosti se od 1 měsíce po aplikaci vakcíny pohybuje u všech třech pertusických antigenů (pochází z původce černého kašle) na velmi vysoké úrovni od 97,8 do 100%. Ochranný efekt vydrží minimálně 10 let. Ta pověra vzniká zřejmě z toho, že moderní a mnohem méně reaktogenní acelulární očkovací látka aplikovaná v dnešní době dětem nechrání tak dlouho jako starší celobuněčná, je to daň za vyšší bezpečnost a menší výskyt nežádoucích účinků, než bylo u generace současných rodičů. Řešením je včlenit do očkovacího kalendáře přeočkování navíc, rozhodně ne šířit dezinformace o zbytečnosti očkování.
@Calamity J. S docentem na me nechod..o tom si myslim sve.;))hold ty bude ocko hajit v kazdem pripade.i za cenu toho ze ty nu tam sou a casto..ja uas opak.nema cenu debatovat....
@amalie2011 Na Tebe s docentem nechodím, vkládám to pro ostatní, ať mají kromě názorů laiků i jeden odborný.
@amalie2011 já taky nejsem pro paušální očkování na vše, děti nemaj prevenary apod. Jen povinné + žloutenku a meningokoky, z toho mám strach. Navíc měl Fanda, ač je očkovaný, spalničky, sice jen slabý průběh, ale docela jsem na to čučela. A když dospělí dostávají dětské nemoci, bývá to fakt naprd, těžký průběh, paní, co k ní chodím cvičit, měla neštovice a měla je hrozné, a ty příušnice si pamatuju i já jako dítě, že to byla hrozná bolest, vys. horečky...zkusím se poptat na tom očkovacím centru a předtím vzít ty protilátky, uvidíme..
@Calamity J. ještě dotaz, naše děti jsou očkované, takže by příušnice dostat neměly, my očkovaní nejsme, plošně se myslím očkuje až od r. 1989??, já je tedy měla, sice nemocnost mezi dospělými stoupá, ale říkám si, jaká je pravděpodobnost, že s tím potká? Jestli fakt zbytečně nezatěžovat tělo očkováním..?
@Myšice Určitě, ale nejdříve bych si vše telefonicky domluvila. Zda vyšetřují protilátky, na jak dlouho vyšetření je, jestli by jej případně i naočkovali, jestli to má smysl? atd. atd.
@Calamity J. jojo, asi to tak udělám, jen my nemáme očkovací centrum ve městě, ale až v krajském, takže to bude zas akce tam toho mýho chlapa dokopat... berou tam i ty protilátky, jestli je třeba náhodou neměl a nepamatuje si to? Nebo to dělá praktik? Manžel má totiž mamku, co o jeho a bratrových dětských nemocech nic neví
@Myšice Jani, doporučila bych si vyhledat Vám nejbližší očkovací centrum a zavolat tam, ať se jich manžel poptá a prodiskutuje s nimi. Jsou seznámeni s aktuální epidemiologickou situací apod.
@Calamity J. zajímavé, díky za info, ale to přeočkování 10 ti letech povinné není, že? Na to si rodiče budou muset myslet sami..
@Myšice U dětí probíhá u pediatra, u dospělých u praktika, pediatr nám dává vědět, pouze u přeočkování nám píše následující termín do průkazky, musím hlídat sama. U praktika netuším, zda dává vědět.Děti mají záškrt, tetanus, dávivý kašel naposledy mezi 10. a 11. rokem http://www.babyonline.cz/ockovani-deti/ockovaci-kalendar-povinnych-ockovani-platny, pak v 25 přeočkování proti tetanu a tam by bylo dobré dát zase tu kombinovanou trojvakcínu.
@amalie2011 a proč by se tedy potom očkovalo?
@Calamity J. tak to mě mrzí, že jsem se tady nezeptala dřív, manžel byl v lednu na preventivce a dostal i tetanovku a samozřejmě bez černého kašle :-(
@Myšice Ještě přikládám odpověď pana docenta Maďara, kterou se mně podařilo získat: Očkování dospělých proti příušnicím je možné, a to kombinovanou vakcínou MMR (Priorix) poskytující ochranu současně i proti spalničkám a zarděnkám. Monovakcína proti příušnicím není k dispozici. Každý praktický lékař si může Priorix objednat do své ordinace u distributora vakcín, jedná se o očkování za samo-úhradu pacienta s možným příspěvkem zdravotní pojišťovny z preventivního balíčku. Před aplikací vakcíny by se měl lékař obeznámit z SPC této očkovací látky. Případně může manžel využít služby nejbližšího očkovacího centra, kde vám vše vysvětlí.
@Myšice Omlouvám se, četla jsem místo příušnice neštovice. Zeptám se Ti na to vakcinologa, tohle nevím.
@Calamity J. každopádně děkuju, já si právě jako dítě ani neštovice nevybavuji, ale příušnice si pamatuju, byl to děs, boule za ušima, nemohla jsem jíst, vysoké horečky, bylo mi hrozně zle, měla jsem je v 6ti letech....Tak bych toho chlapa docela litovala, navíc to riziko zánětu varlat, mozkových blan, ale amálie zas píše, že to riziko je asi 5%..no nastíním mu varianty a ať se rozhodne sám, je dospělý :-)
neexistuje tusim vakcina jen na priusnice,ale kombinovana..asi jen priorix...muj bracha je mel a skoncil pul roku na infekcnim se zanetem mozkovych blan...rok nmeluvil,a trvalo 2 roky nez se zase ve skole zlepisl ..predtim premient,pak tesne pred propadnutim..hruza...dostal je ve 4 tride...ja je take nemela a uplne se desim ,co kdyby...a ze je vic a vic dospelych nemocnych...to je prirozene,kdyz se vyskytuji mnohem casteji choroby,ktere jsme neprodelali a pomalu pak kvuli ockovani vymizely,ale prichazi to sem ze zahranici...kde se vyskytuji a tim,ze je svet otevren,muzes dostat vlastne cokoliv
@Liberte A tak by ses nechala ockovat??
@Myšice pokud bych vedela,ze jsou kolem nas,tak ano...nebo bych jela nekam ,kde muzou hrozit...
Tak priusnice se ockuji.to ze vakcina nefunguje a za posl.mesic je hlaseno vic a vic priusnic v cr u dospelych.si myslim ze to zadny ocko nezachrani...fuj.nenechala bych to do sebe dat.a byt tvuj manzel.este se urazim co mi tu nabizis;)))
@amalie2011 víš, co, pořád ve mně hlodá ta holčička....manžel je teď na pohřbu babičky, jeho brácha tam přijel s tím, že jim v práci pobíhal ajťák s příušnicema, ani on je neměl, tak jsou teď z toho divoký, já se na to už ptala dřív té naší doktorky, ale nějak jsme to nedotáhli..
@amalie2011 no a co sterilita u chlapů, když to maj v dospělosti???
@Myšice Samizrejme stat se to muze.nicmene je to mene ez 5%pravdepodobnosti..ted je v cr priusnic mezi detmi i dospelymi tolik(koncem ledna jich bylo hlaseno 150...ze se este divim ze to neprasklo.a nekde to nerozmazl.pac by to zas byl dalsi krok k tomu jak je muuou mit deti.kdyu sou par let po ockovani??? A navic dalsixh az 40-50%o tom ani nevi.nebo maj priznaky jako je bolebi hlavy.teploty atd..takze ted se tomu rika chripka.ale kdyby si spousta lidi uselalo protilatky mozna bude cubrnet..ocko ho neochrani a zde si myslim je zcela zbytecne..

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

19 %
13 hlasů

0 %
0 hlasů

7 %
5 hlasů

56 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 68 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40